sloboda stampe

adem_ks

Buduća legenda
Banovan
Poruka
33.624
ja verujem ovakvim istrazivanjima. ne znaci da ne grese, ali je to zanemarljivo u odnosu na realnost.

SRBIJA 35. PO SLOBODI ŠTAMPE

Četvrtak, 29. April, 2010.| Autor: Agencija TANJUG (0) Send to friend Print

VAŠINGTON - Sloboda štampe u svetu u prošloj godini zabeležila je pad i to u gotovo svim regionima sveta, ocenjuje se u najnovijem izveštaju "Fridom hausa".
Na toj listi Srbija je na 35. mestu, tako da je naša pozicija poboljšana u odnosu na prethodnu godinu kada je bila 39.

Srbija je ocenjena kao zemlja sa "delimično slobodnom štampom" i našla se ispred svih država bivše Jugoslavije, osim Slovenije.

U "Fridom hausu" kažu da je do promene došlo pre svega zato što je u najnovijem izveštaju Kosovo i Metohija, koje je jednostrano proglasilo nezavisnost 2008. godine, prvi put tretirano odvojeno i smešteno na 53. poziciju.

Crna Gora je ove godine na 37. mestu, Hrvatska na 40, Makedonija na 46, a Bosna i Hercegovina na 48. mestu.

U izveštaju, koji će u celosti biti objavljen u četvrtak, konstatuje se da se stanje slobode štampe u svetu pogoršava već osmu godinu uzastopno, zbog čega se može reći da danas svega šestina čovečanstva živi u zemljama gde je štampa slobodna.
"Fridom haus" je nevladina organizacija sa sedištem u Vašingtonu koju su 1941. osnovali Vendel Vilki i Eleonora Ruzvelt, supruga tadašnjeg predsednika Sjedinjenih Američkih Država Frenklina Delano Ruzvelta, sa ciljem da podržava demokratske promene i nadgleda status slobode u svetu.
 
ja verujem ovakvim istrazivanjima. ne znaci da ne grese, ali je to zanemarljivo u odnosu na realnost.

mislim da je na "nasim" prostorima sloboda stampe utopija i po meni smo previsoko rangirani...(mislim na hrvatsku)..novinari su najveci ovisnosti jer su se dobrim dijelom prodali, veci dio njih je jos iz starog sistema pa i neznaju drugacije pisati nego po direktivi, a o nivou bolje ni ne govoriti...:mrgreen:
u RH ima mozda 2-3 novine koje necemu vrijede, ostalo je smece
 
FoPMap2009.jpg


sloboda stampe.


StatusChart.jpg


sloboda net-a
 
mislim da je na "nasim" prostorima sloboda stampe utopija i po meni smo previsoko rangirani...(mislim na hrvatsku)..novinari su najveci ovisnosti jer su se dobrim dijelom prodali, veci dio njih je jos iz starog sistema pa i neznaju drugacije pisati nego po direktivi, a o nivou bolje ni ne govoriti...:mrgreen:
u RH ima mozda 2-3 novine koje necemu vrijede, ostalo je smece

potpuna sloboda skoro i ne postoji,tako da podnosljivo mesanje u "slobodu medija" nije tako strasno. mislim da bi bili na boljem mestu da nije one afere "puhanic".
ps. zadnjih put kad sam ti dao reputaciju za jedan post, zbog njega si bila banovana, necu vise da ti dajem reputaciju:hahaha::hahaha::hahaha:
 
potpuna sloboda skoro i ne postoji,tako da podnosljivo mesanje u "slobodu medija" nije tako strasno. mislim da bi bili na boljem mestu da nije one afere "puhanic".
ps. zadnjih put kad sam ti dao reputaciju za jedan post, zbog njega si bila banovana, necu vise da ti dajem reputaciju:hahaha::hahaha::hahaha:

moram pogledati, mislim da nije za taj post...
nazvala sam pravim imenom pfeferonku,,,bar atko pise u mail-u na pp
treci aktivni, ban 10 dana...
ma znas i sam da samo traze razlog, dlaku u sijenu...:)
uijek isti
 
dobro totalne slobode nema, bila bi to anarhija..i nasa drustva nisu na razini svijesti da snose odgovornost za izrazeno odnosno napisano, pa time i novinari...citas neku analizu od novinara koji pojma nema o temi o kojoj pise...uzas...internet je slobodan ali nije svima pristupacan, a dobar dio ga i ne koristi
 
Sloboda stampe nikada i nigde nije postojala.

Niti ce postojati.

Postoji dve vrste nacina da stampa ne bude slobodna: jedno je cenzura i drugo je autocenzura.

Kapitalisticke zemlje sa Amerikom na celu su autocenzuru u svojim informativnim medijima doveli do savrsenstva.
 
Mislim da Srbija nije zaslužila da se tako visoko rangira, ako uzmemo u obzir ovaj inkvizitorski Zakon o informisanju. Zakon donet u 21. veku, a još je u Ustavu kraljevine Srbije postojao član koji je regulisao slobodu štampe. Pogodite kako je glasio! Prosto i jednostavno: "Štampa je slobodna". Ali, ebg, tada u Srbiji nisu imali manekena na vlasti.
 
Mislim da Srbija nije zaslužila da se tako visoko rangira, ako uzmemo u obzir ovaj inkvizitorski Zakon o informisanju. Zakon donet u 21. veku, a još je u Ustavu kraljevine Srbije postojao član koji je regulisao slobodu štampe. Pogodite kako je glasio! Prosto i jednostavno: "Štampa je slobodna". Ali, ebg, tada u Srbiji nisu imali manekena na vlasti.
Pa pisalo je i na tarabi ... , al ko se malo razume u politicku istoriju Srbije druge polovine XIX i prve polovine XX veka zna da je stampa bila daleko od slobodne i onda , ko i sada , samo sto se tada gusila primitivinijim i brutalnijim sresdtvima , a sada se to cini malo sofisticiranije ...
 

Back
Top