SKUPLJE OD GLAVE

re[ ]De

Aktivan član
Poruka
1.743
"Neka od danas zna ko nije znao da Srbija nije cilim iz usaka, da Kosovo nije svileni jastuk iz brusa, da Srbi znaju za nesto skuplje od glave."

" Pusti sad Obilicu i vranu i pirinac. Sta je to kazi mi tako skupo, skuplje od glave? "

STA VAM JE SKUPLJE OD GLAVE?
 
Proser rubrika...
Ima smisla postavljati direktno pitanje ako imas metodu za defekalizaciju...
Ovo ozbiljno pricam...
Pa filozof mora da zna i te stvari,
Sachi &sachi imaju , za marketinske uglove vrlo razvijenu tehnologiju pravljenja anketa i upitnika.
A postoji mnogo jaca nauka o tome, ima nesto i online, onako usput, jedan deo u agencijama, a mislim da psiholozi ili sociolozi rade to na faxu...nemam potvrdjeno
 
"Neka od danas zna ko nije znao da Srbija nije cilim iz usaka, da Kosovo nije svileni jastuk iz brusa, da Srbi znaju za nesto skuplje od glave."
" Pusti sad Obilicu i vranu i pirinac. Sta je to kazi mi tako skupo, skuplje od glave?

Ove recenice se pozivaju na patriotska osecanja, ljubav prema otadzbini, zrtvovanje za istu i slicno. Taj cin zrtvovanja je kroz istoriju uziman za vrlinu nad vrlinama. "Dati zivot za domovinu". "Ima li nesto lepse nego umreti za otazdbinu." i slicno. Takva razmisljanja su toliko naivna i bez osnova da ih mogu opravdati jedino "argumentom sile" koja stoji iza njih, i koja ih namece svima kao nesto vredno.
Ali nikakav argument sile ne bi opet bio dovoljan da tu "vrlinu" provlaci tako dugo. Tako da tu ima mocnijih temelja koji daju zivot besmislici i opravdavaju kako ratovanje tako i zrtvovanje individue u istom.

1) Prosnovni razlog je interes vrste naspram interesa individue. Neko ovde je to izneo rekavsi da mu je vaznija samo glava njegovog deteta. Dakle, VRSTA trazi svoje pravo nad individuom. To ima svoje metafizicke temelje koji ipak i kao takvi nisu ultimativni.
Vrsta je zarobljeni elan vital i ocuvanje vrste je kao cuvanje nekog vira u potoku, potpuno nesvesni samog potoka. Dakle ima nesto skuplje od vrste kao i od individue, a ako bismo uporedjivali vrednost to dvoje individua je metafizicki vrednija, jer probijanje Elan vitala moguce je samo kroz pojedinca, ne kroz mnostvo uspavanih ljudi zarobljenih u vrtlogu inertnosti sto i cini vrstu. Tako da pozivanje na uzvisenost zrtvavanja za vrstu nema mnogo osnova.

2) Drugi razlog je praktican. Ili ako susedno pleme napadne njegovo pleme sa ciljem da opljacka, ubije , odvede u ropstvo. onda je "patriotizam" zapravo motiv samodrzanja samog zivota. Ili ubij da ne budes ubijen. Kao takav on ima opravdanja i u tom smislu je opravdan . Ovde dolazimo do onog problematicnog.
Na ovim opravdanim temeljima opstanka sada su razne drustvene parazitarne grupe zarad ocuvanja svojih privilegija, pretvorili "zrtvovanje za otadzbinu" u "zrtvavanje za bazen nekog VIP na vlasti. Za uvecanje necijeg bogastva. I taj cilj argumentom sile proglasili su za vrlinu. I sto je najgore ljudi nasedaju. Mada pitanje je da li stvarno nasedaju na to? Prilikom svakog jurisa u besmislenim ratovima postoje oni koji stoje u pozadini i ubijaju one koji se okrenu na suprotnu stranu. To je najbolje iskazano u ovim recima Milosa Obrenovica.
"Ako neko jurisa , moze da pogine ali moze i da ostane, ali onaj ko ne jurisa poginuce sigurno od moje ruke".
Tako da nema tu mnogo junastva. Sve se svodi na silu i prinudu a nijedna ideja, pogotovu ako je vestacka i nametnuta, ne moze da pobedi osnovne instikte samoodorzanja i intuiciju da je svet objekata idealan a da je ljudska individua staniste apsolutnog duha, da se sekundarno ne moze predpostaviti primarnom.Da se prednost bitisanja ne moze tako lako zrtvovati za materijalisticke banalnosti. Da ratovi koji nisu apsolutno nuzni i nametnuti nemaju opravdanja.

Gradnja kula od karata jeste upravo to. A gradnja onoga sto naslucujemo u sebi a sto ne nastaje niti nestaje, cilj je koji treba postaviti na pijedestal vrednosti nad vrednostima.
 
Znači da je ljubav ono najvažnije u životu? ;)

I jedno malo surovo ali ozbiljno pitanje, da li bi ti dala život ako bi to spasilo život nekoga koga voliš? Ali da li bi to stvarno učinila, da je taj trenutak odluke sada? :think:


Nit je surovo,nit je ozbiljno pitanje.Postoje stvari o kojima mogu da polemisem i one o kojima ne.


Dati svoj zivot je lako,ali ziveti svoj zivot na najbolji moguci nacin ,e to je vec nesto na sta se mnogi neusudjuju.;)
 
.. duša .. biti će nesretan koji svoju dušu okalja .. (.. stari su imali .. čovještvo .. sebe čovjeka .. koga su teže davali od glave .. a otprilike je isto .. kao duša .. moguće je da je taj obilić bio čovjek .. bivalo ih je .. u davnini ..)
 
Na ovim opravdanim temeljima opstanka sada su razne drustvene parazitarne grupe zarad ocuvanja svojih privilegija, pretvorili "zrtvovanje za otadzbinu" u "zrtvavanje za bazen nekog VIP na vlasti. Za uvecanje necijeg bogastva.
Kosovska bitka nije bitka za gospodare vec za narod. I sam znas sta se kasnije dogodilo, pod kakvom smo tiranijom bili i u kakve smo ljude izrasli pod tom tiranijom. Da li bi tebi bilo prijatno da smo jos pod otomanskom imperijom?

Kad kazem Srbija ne mislim na njene vodje nego na narod a kad bi vodja bio pravi ne bi se Srbija plasila niceg. Dusa naroda je nesto sta postoji a mesto pod kojoj smo to dusom odrasli ima u mnogo cega veze u kakve cemo to ljude izrasti. Zato svako treba da deluje tako da dusa naroda ozdravi jer ce nam jedino tako Srbiji (narodu) biti bolje. Ne moze se biti egoman i misliti samo na sebe. Nekada su se ove bitke oruzjem borile, dok danas je vecinom umna borba. Dusa naroda nije ranjena fizicki, pa se tako ne moze leciti nicim materijalnim.
 
Ovo vec mozda nema veze sa filozofijom,ali ima sa temom. Po obicaju,iz moje privatne biblioteke,prijateljice i prijatelji su mi neke knjige "maznuli". Ali,secam se - Sandor Petefi je u svojim pesmama (a ta njegova zbirka mi sada nedostaje,pa opet po secanju,cini mi se da se zvao Aleksandar Petrovic,ili slicno,dakle,sada samo po secanju) napisao,pored ostalog,stih koji pamtim :
"Sloboda i ljubav potrebni su meni
za ljubav bicu
makar i plen groba,
zrtvovacu ljubav,
ako to trazi sloboda ! "

Toliko,cini mi se,po secanju,zato sto sam se uvek povodio za tim stihovima,pa ih,cini mi se pamtim.
I to je,sto se mene tice,odgovor na tvoje pitanje. Dakle,SLOBODA !
Koliko mi je poznato,to je Simovic napisao (mislim tvoj uvod u temu).Jesam ja,svojevremeno,bio filozof,ali sam imao srecu da se druzim mnogo i sa knjizevnicima.
A,opet,sva moja "filozofija" je bila,kao i sada,podredjena borbi- da covek bude slobodno bice (dakle,bitno ljudsko!) - i sta mari za taj ideal dati glavu ?! Hocemo li da nam deca (koju navodno volimo) budu robovi ?! Samo zbog toga sto nismo spremni da shvatimo da postoji nesto skuplje od glave !???
 
Vuk Brankovic kao grb na zastavi imao je lava.
Lazar Hrebenjanovic bivolje rogove.
Kako protiv lava nego rogovima.
Turci su se pominjali kao stene lavlje i psece.
Jedna srpska velikaska porodica kao grb imala je vuka.
 
Ako ne volis decu, onda ti je svejedno da li su robovi ili nisu.
Dakle, ipak ljubav.

Pricam li ja to turski ? Ako volis decu,valjda neces da dozvolis da budu robovi ! Poput nas,izuzimajuci izuzetke (igra reci). Ali stvarno,ako nisi slobodna,kako mozes da,ne boreci se,ostavljas tu NE-SLOBODU, deci,i da jos zivis u zabludi da ih volis ?!!! Ti rob,a onda i deca isto. Valjda je sustina da se izborimo,i po pitanju glave,za bolji,ljudski,svet? Narocito zbog dece. Mi smo ti koji treba da to uradimo.Opet,bas zbog te dece. Ako ih volimo.Tako rekoh.
 

Back
Top