A posle uskrsa ....

Nemoj da te cuje mm...on i tako svaki put kad ja okacim saksiju kuka kako ce jednom neka zavrsiti na autu koji je parkiran ispod :mrgreen:

Ja ih kacim svake godine i nikad nije bilo problema..
ali planiram da kupim one metalne korpe sa lancem pa da ih dodatno obezbedim :)
 
Cveta lovor višnja

img98451280x846.jpg


u kišom umivenoj bašti

img9846853x1280.jpg
 
Nem' pojma zasto ali to se i meni desavalo prosle godine.:( Cvet se skljoka i zalepi...
Inace Mirka moram da ti kazem, juce sam isla malo po Srbiji, kulturno uzdizanje i to..i ispred svake kuce u Despotovcu, Svilajncu i okolini cveta vrbena ko sasava.:mrgreen:
I lepo se sareni mogu ti reci. Steta samo sto ne raste u visinu da pokrije ograde od prohroma, uglancane ko svecarski escajg i figure Apolona, golisavih devojaka te decaka koji piske. O orlovima i lavicima, da ne govorim.:dash:
 
Pa kako izgleda to cudo kad malo naraste?
Vrbena mislim ne pisa decaka :mrgreen:

E konsultovala sam cika Gugla on kaze da su biljne vasi krive za lepljivost petunije :think: i da mora da se isprska petunija da bi se sredila.
Imam kuci neke preparate probacu.
Mada znam kako izgledaju te vasi i ja njih ne vidim ...samo je lepljivo.
 
Mogu ti reci vrlo lepo..oni sade to u redovima, ispred kuce, uz put...red pink, pa red ljubicaste npr..i to bas izgleda veselo. U Manasiji sam pitala monahinju koje je to cvece, da budem sigurna i ona mi rece vrbena. Tamo vidim da se lepo razbokorila, stvarno nije korov. Kao neko sitno poljsko cvece izgleda...
 
i meni su prošle godine, pre nego što su defintivno poumirale, petunije prvo dugo bile lepljive, listovi onako lepljivi a cvetovi sparušeni, prskala sam ih nekim sredstvinma ali, koliko se sećam, samo krtako je dalo rezultata
a moraš da budeš uporan i da ih prskaš baš često, negde sam našla da su petunije baš sklone tim vašima i sličnim glupostima pa traže da ih maltene non stop prskaš
 
Jednom u sedam dana ako sam dobro shvatila samo ne smem na svoju ruku moram da odem do biljne apoteke a ne znam stvarno kad posto mi je ova nedelja privatno nevidjeno nagurana obavezama a na poslu sedim nema nista da se radi i lepo pizdim. Pa se sad pitam ima li negde kod starog merkatora neka poljoprivredna apoteka da to sad kupim kad krenem po frape da se frapiram :)

Meni se kad vec pricamo o korovcetu ne svidja njen list, lici na koprivu i nekako mi je divlje.
Cvetic je simpa pogotovo ono sto ima u sredini belo pa je zovu sa okcem :)
Imam takvu crvenu.

Na jednoj terasi posadila sam sve crvene a na cerkinoj je kombinacija belim, ljubicastih i belo-ljubisastih ( te super vesele) al nesto mi to sve deluje malo, sicusno, neugledno, nema one eksplozije boja na koju sam navikla kad pogledam u svoju terasu.

I vanilica mi se nesto muci ...ne znam da li se adaptira il je zahvatila pepelnica, ne poznajem biljku pa ne umem da procenim al nesto se cudno ponasa ...
Za sad imam ta dva bolesnika za ciji opstanak se borim.
:)
 
da, da li da pokvasim zemlju ili da vadim "na suvo" ili je to nebitno?
i da li mogu tu zemlju da koristim sada za petunije itd ili da je bacim?

Tara bolje ti je da ih vadiš na suvo jer ako budu mokre, vlažne trebaš prvo da ih sušiš pa onda da ih staviš gde već.Ja se sećam tako je moja baka radila ona ih zavijala u hartiju i stavljala u špajzu do sledećeg proleća.
 
da, da li da pokvasim zemlju ili da vadim "na suvo" ili je to nebitno?
i da li mogu tu zemlju da koristim sada za petunije itd ili da je bacim?

vadi ih na suvo, a ako su ti lale bile zdrave i ako ih nije napalo nista, slobodno mozes da koristis tu zemlju.
eventualno mozes da dodas malo sveze zemlje, jer su je ipak lale malo "ispostile", sto bi reko nas narod.

P.S. zar nije rano za vadjenje lukovica? Iako, ne znam davno nisam sadila lale, a i nikad to nisam radila sama...ali koliko se ja secam, lukovice se vade isti kao kod luka, kad se sasusi lisce....

Ili sam debelo pogresila :think:
 
Poslednja izmena:
zumbule sam već izvadila, osušio se cvet, a tek sada sam videla ovo za lišće : (
a lale još nisam,mada one su se skoro pa osušile jer su nikel do pola i stale, pupoljak koji jedva da je krenuo je suv skroz
 
Ja juče kupila belagone , e sada nisam mnogo jer imam ih u dve žandinjere koji su mi preživeli od prošle godine i onako ma baš bujni mada još nisu u pupoljcima a o cvetu da ne govorim.
Inače one koje sam pobola od svih njih, a bilo ih je dooosta, primila se cela dva komada.A razlog tome je kada sam počela da sadim ove nove i rešila da svu zemlju staru isipem iz žandinjera kako bih ubacila novu ja vidim da ima gliste :besna:Tako da sam te tri žandinjere sve očistila detaljno i oprala ih dobro , i tako skontala zašto se nisu ostali pelceri ukorenili , gliste ne voliiim :evil:
Htela sam ove godine ljubičice daninoć da kupim međutim ona cvećarka reče da će one cvetati još malo , jer se zapravo sade u jesen , mada tada nisam ni razmišlljala o njima :roll:, tako da sam uzela ljubičice ali one seljačke, one su sitnije i šarene .Al' nema veze završiće poso dok ne vidim šta bih u tim saksijama koje mi vise iznad terase u luku.
Inače kada sam bila prošle nedelje po brdima u šumama ugledala sam divlje ljubiščice te sam naravno uzela jedno dva komata , sa korenom naravno i to sam posadila e sada dal' će se primiti ostaje mi da vidim jer sam je do sada tri puta presađivala iz raznoraznih razloga.:roll:
Bitno je da mi je terasa malo živnula :zaljubljena: a i ja sa njom :D
 
..Dasty, jel ovo na drugoj slici Lepi Jova..???
...imamo isto cvece ove sezone, meni su begonije malo srljave, ubila ih kisa i jos uvek se oporavljaju...valjda se izvuku, bar se nadam...

...u vreme one kise u toku aprila ja sam posejala prkos, tek da ne ostane kesica za iducu godinu, i danas vidim, poceo je da nice, a
hoce li se pokazati kao pravi prkos, to cemo tek videti...:D
 
Konacno sam sredila muskatle u svom kuhinjskom prozoru sa spoljne strane, kada se rascvetaju slikacu da ih vidite, one za sad, rastu i rastu i puze...kaze muz, zaklonice komsinici ispod nas prozor:lol:
A slikacu i onih par saksija koje imam u stanu...
 

Back
Top