Planovi i programi

odnemiladonedraga

Zainteresovan član
Poruka
136
Postovani,ne znam ima li ovde kolega/koleginica prosvetara,ali mozda ne bi bilo lose da se nesto pokrene,inace,ovako cemo tesko u buducnost.Tice se zastarelih planova i programa.Ja radim po istom planu po kojem sam i sama ucila,a vremena se menjaju...Udzbenici ostlai isti,raspored predmeta po strukama isti,a ne vidim neke svrhe.Konkretno,predajem matematiku u srednjoj strucnoj skoli i kada vidim sta predajem ,smuci mi se.Nije mi jasno sta ce deci koja su upisala skolu za autolimara,lakirera,mehanicara i tome slicno ,logaritam,trigonometrija,i ko zna sta sve ne.Dalje,sta ce im muzicko,likovno i jos nekoliko predmeta.Pa,valjda su zato te iste predmete imala deca u osnovnoj skoli,sta im to sada ometa i vreme za ucenje drugih predmeta,strucnih i vreme za odmor?Dokle vise ovako?Da li ovaj sistem cuva posao nama profesorima i skoluje decu koja sa tim obrazovanjem nemaju sanse da dobiju posao ili nesto drugo?O fakultetima da ne govorimo.Uciteljski fakulteti izbacuju stotine novih ucitelja godisnje u zemlji u kojoj se smanjuje natalitet i ti mladi ljudi sanse nemaju da se zaposle u struci.I jos mnogi drugi fakulteti.
Da malo diskutujemo na ovu temu.Da se nesto pomeri na bolje ,od sedenja i kukanja nema nista.Ja ne verujem u to sto radim,a onda se to i odrazava na moj rad.To sto napomenuh,recimo,predajem logaritme autolimarima,zao mi dece,mrze me ni krivu ni duznu,a zasto,zato sto je neko jos pre 40 godina to ubacio u plan i program i ja to moram da radim,a dobro vidim da nema smisla.Gubim volju za radom.
 
A ti daj otkaz pa se bavi uzgojem curki.

Najlakse je decu nauciti da rade pa teraj na rmbacenje. Za to im skola i ne treba, posao se uci kod majstora. Ja sam protivnik skolovanja radne snage, i podrzavam opstost obrazovanja.

Naravno da treba i ti majstori buduci da vide sta je logaritam i da matematika ide dalje od razlomaka. Ovako bi se direktno dobijali totalni diletanti koje ovde svakodnevno vidjam, kao npr. onaj sto tvrdi da postoji kvadratura kruga i slicno.

I sta ce im muzicko i likovno? Pa opet, da ne budu dileje, i malo da cuju i vide sta je umetnost.

Druga stvar je sto profesori nemaju volje za rad pa traljavo uce tu decu nicemu, koja potom opet budu diletanti i retardi.
 
Činjenica je da su deca koja su upisana na te smerove u stvari bivši dvojkaši iz osnovne škole (upravo gledam spisak upisanih đaka na sajtu ministarstva prosvete http://www.upis.mp.gov.rs/ ), koje očigledno nastavnici u prethodne četiri godine nisu uspeli da dovedu ni na nivo trojke iz akademskih predmeta. Paradoksalno su im upravo likovno i muzičko bili predmeti iz kojih nisu imali dvojke (što u stvari govori o inflaciji ocena iz tih predmeta, iako bi neko mogao da kaže "pa eto, oni vole likovno i muzičko pa treba još da se usavršavaju").

I slažem se da bi plan i program matematike trebali da im budu drugačiji, da dobro nauče razlomke, kako se računa kamata na zajam u banci, kako se računaju cene po popustu od 15 odsto, kako da izračunaju broj pločica potreban za jedno kupatilo određene veličine itd.

Ništa nećemo postići ako ne shvatimo da su u pitanju uglavnom deca sa posebnim potrebama sa kojom treba raditi na nivou na kome mogu da rade. Njihove prethodne četiri godine školovanja u osnovnoj školi, opisane ocenama 2 (dovoljan) iz skoro svih predmeta (a većinom su to poklonjene dvojke), su dokaz da su komplikovane "akademske" lekcije daleko iznad njihovog nivoa razumevanja i poimanja. Video sam nekadašnji udžbenik iz ekologije za trogodišnje škole; ono je za njih kao da prvaku gimnazijalcu predaješ nuklearnu fiziku na kineskom.

Što se tiče angažovanja nastavnika na promeni plana i programa, kratko rečeno nastavnike niko ne sluša. Nastavnici biologije recimo već godinama pokušavaju da utiču na plan i program za osnovne škole, i svake godine im samo stigne već navrat-nanos napravljen nebulozan plan koji onda po zakonu moraju da prate.
 
Evo da odgovorim iz svog iskustva. Pre više od 10 godina bio sam u sličnoj situaciji kao i ti.
Prvo, program ne možeš samostalno da izmeniš jer je to posao države.:sad2:
Drugo, kod nas ne postoji provera u kojoj meri si ispunila plan. Eventualno neko može da pogleda šta si zapisala u dnevniku i šta su đaci zapisali u svesci, ali niko te neće proganjati ako stvari uprostiš tako da to bude prilagođeno njihovom nivou.
Treće, smisli zadatke prilagođene njihovom znanju i sposobnostima, tako da nešto izračunaju što je u vezi sa njihovim budućim zanimanjem.
NE MORAŠ DA SE STROGO DRŽIŠ KNJIGE I ZBIRKE.:rtfm:
 
Naravno,imamo jedno 10% prava da izmenimo,tj. da se ne pridrzavamo striktno datog plana.Ali,posto su to ,kao sto prethodno rekoste,ucenici sa losim predznanjem,mi ne mozemo da im predajemo malo visu matematiku od one iz osnovne skole,jer ni tablicu mnozenja uglavnom ne znaju,nisu prijemni ni polagali,odnosno polozili.A mi moramo da krpimo te rupe...A neko je placen bio da ih tome nauci.Kod nas u skoli ima dece koja ne znaju celu azbuku da procitaju,dislekticari,ali kod nas se tom problemu ne pridaje znacaj.I sta takvo dete ima da slusa o nekom logaritmu.Da li treba da mu se izdiktira sadrzaj knjige ili mora u nekom obimu to da savlada, a ne moze.

Sto se tice uzgoja curki,mislim da vam ideja uopste nije losa,razmilslicu i o tome.Naravno,salim se,ali mislim da ste zaista osto reagovali,ocito niste u nasoj bransi i jako povrsno donosite zakljucke.Ja zaista dajem poslednji atom snage i u trogodisnjim skolama i posteno zaradim svaki dinar,ali govorim o tome da sto se opste kulture tice,nju su stekli u osnovnoj skoli,a strucna skola je tu da ih odvede u struku kojom ce se baviti.Mislim da osim osnovnih operacija sa celim,decimalnim brojevima ,kamatama,procentima,nekim osnovnim povrsinama ravnih figura,tela koje su im potrebne u svakodnevnom radu,ne treba decu zbog komunjarske ideje o opstoj kulturi gnjaviti.Vi sto potencitrate muzisko u srednjoj trogodisnjoj skoli,recite mi ,kad odete auotmehanicaru,da li slusa Baha ili neku garis li se Garo,a isti taj je imao muzicko u skoli???Taj takav je dokaz da od toga nema nista.
Gledala sam neke knjige iz Velike Britanije za ucenike do 16 godina,pa mi nasu decu rasturismo u odnosu na ono.Ko hoce na faks,ima i za to pripreme,tj. malo jace planove,slicne nasim gimnazijskim,a majstor treba da bude majstor,a ne da zarad opste kulture izadje is srednje strucne skole,a da ne zna da radi,nego mora da uci.Iz'e'em mu takvu diplomu.A nisu deca kriva.
 
Poslednja izmena:
Moram reci da se slazem da je promena plana pozeljna. Ustvari, nije pozeljna, ona se mora odraditi. Postala je jedna od fizioloskih potreba ovog drustva i drzave.

Upoznat sam sa planom i programom za srednje skole, mada iz onog drugog ugla, ucenickog. I mogu reci da postoji mnogo stvari koje su nepotrebne. Nije u pitanju lenjost da se nauci nesto, vec je u pitanju kako nam to u zivotu nece trebati.
Znam, svi muku mucimo (ucenici) sa matematikom, i znam da ce ovo zvucati kao buntovnicki odgovor na slabije ocene, ali pitam vas lepo.. Cemu u Ekonomskoj skoli Odredjivanje jednacine prave kroz dve tacke?

U mojoj porodici, vec tri su generacije ekonomista, i kad god im kazem, bilo baki ili tati, da ucimo Geometriju, oni se nasmeju. Zar je moguce da je neke '60 godine proslog veka, dok je moja baba zavrsavala Ekonomski, bio plan i program bolje odradjen?
Ona mi rece kako je citavu drugu, trecu i cetvrtu godinu srednje skole radila Ekonomsku matematiku, kamatnjake i slicne stvari, za koje ja, u trecoj godini istog smera, nisam cuo.
Ja radim Geometrijska tela, Analiticku geometriju i Jednacine prave.. I sta ce mi to u struci ili zivotu?

Jedino da crtam knjigovodstvena kolena u dnevniku blagajne. Ali cekaj, ni to se sad ne radi.. To rade kompjuteri.
 
Moram reci da se slazem da je promena plana pozeljna. Ustvari, nije pozeljna, ona se mora odraditi. Postala je jedna od fizioloskih potreba ovog drustva i drzave.

Upoznat sam sa planom i programom za srednje skole, mada iz onog drugog ugla, ucenickog. I mogu reci da postoji mnogo stvari koje su nepotrebne. Nije u pitanju lenjost da se nauci nesto, vec je u pitanju kako nam to u zivotu nece trebati.
Znam, svi muku mucimo (ucenici) sa matematikom, i znam da ce ovo zvucati kao buntovnicki odgovor na slabije ocene, ali pitam vas lepo.. Cemu u Ekonomskoj skoli Odredjivanje jednacine prave kroz dve tacke?

U mojoj porodici, vec tri su generacije ekonomista, i kad god im kazem, bilo baki ili tati, da ucimo Geometriju, oni se nasmeju. Zar je moguce da je neke '60 godine proslog veka, dok je moja baba zavrsavala Ekonomski, bio plan i program bolje odradjen?
Ona mi rece kako je citavu drugu, trecu i cetvrtu godinu srednje skole radila Ekonomsku matematiku, kamatnjake i slicne stvari, za koje ja, u trecoj godini istog smera, nisam cuo.
Ja radim Geometrijska tela, Analiticku geometriju i Jednacine prave.. I sta ce mi to u struci ili zivotu?

Jedino da crtam knjigovodstvena kolena u dnevniku blagajne. Ali cekaj, ni to se sad ne radi.. To rade kompjuteri.

Slazem se u potpunosti.Mislim da za svaki profil treba da postoji plan i to uskladjen da uskostrucnim predmetima za datu struku,a ne da nam ekonomisti uce geometrijska tela,a da ne znaju prost kamatni racun,cega zaista ima.Nego,ovi sto pisu planove,udarili frontalno,za 3 casa isto u gimnaziji jezickog tipa i masinbravarskoj,tako je najlakse,a pitanje je sta kome (ne)treba za dalje obrazovanje.Eto,neki sa trogodisnjih smerova ce ici na visu skolu i treba im matematika,ali opet,ne sve ovo sto se uci,a neki nece,kao i neki sa 4-godisnjih smerova,ici ce dalje,neki nece.Mislim da treba nekako fleksibilnije to biti,za one koji planiraju dalje koji cas viska,za one koji ne,nesto najosnovnije,a ne da deca placaju pripreme za faks pored skole.Ja sama spremila iz zbirki za gimnaziju,a sada neke posebne zbirke,neki posebni pripremni caosvi,debelo se naplacuju,pa cemu onda skole???
Konkretno,u jednoj knjizi za matematiku za O level u UK sam gledala,leksije rasporedjene u jednu vrstu drveta,pa lepo se radi iz tog drveta samo ono sto je za daljnje obraozvanje vazno,recimo,ako neko hoce na masinski fakultet,kaze se da uci to i to,za elektrotehnicki to i to.Npr. jasno je da masincima treba zapremina i povrsina geometr. tela,a da elktor struci to i nije toliko bitno,dakle,tu treba biti podesavanja,a ne svima isto,pa na nastavniku da koci i popusta.Ili u srednjoj trgovackoj,za trgovca,trogodisnja skola,uci se trigonometrija kao u gimnaziji,pa stvarno,sto je mnogo,mnogo je.Mi mozemo malo korigovati i olaksati te oblasti,i to da ne zna inspekcija,ups,ali ne mozemo izbaciti celu oblas,a znamo da je totalno bespotrebna datoj struci.Zao mi dece,zaista,ni kriva ni duzna se traumiraju,pa ni ono sto im je potrebno nece nauciti.Ja sam za korelaciju opstih sa uskostrucnim predmetima,ali dzabe meni kad ovi u ministarstvu od 1991. pojedine planove nisu pipnuli.I dokle to tako...
 

Back
Top