pitanje za pravnike - otkaz

Mislim da poslodavac moze reci da od sutra ne dolazi na posao a obrnuto se ispostuje zakon

Može, ali ne bi trebalo da mu se dozvoli. Problem kod našeg sveta je što ne znamo svoja prava i ako bi poslodavac tako dao otkaz ta osoba bi imala sva prava da ga tuži i mogla bi da dobije spor. Treba znati prava i treba biti uporan, ako se to, naravno, isplati. Ponekad je bolje samo otići i zaboraviti taj deo života. Ipak, prema zakonu, poslodavac ne sme da da otkaz koji važi od danas/sutra. Ne znam da li postoje izuzeci.
 
Može, ali ne bi trebalo da mu se dozvoli. Problem kod našeg sveta je što ne znamo svoja prava i ako bi poslodavac tako dao otkaz ta osoba bi imala sva prava da ga tuži i mogla bi da dobije spor. Treba znati prava i treba biti uporan, ako se to, naravno, isplati. Ponekad je bolje samo otići i zaboraviti taj deo života. Ipak, prema zakonu, poslodavac ne sme da da otkaz koji važi od danas/sutra. Ne znam da li postoje izuzeci.

:ok:ma ljudi ne znaju sta znaci na odredjeno a sta na ne odredjeno vreme..a vodi se jedan spor s deltom vec 2 godine i mrka kapa da ce nesto biti
 
Može, ali ne bi trebalo da mu se dozvoli. Problem kod našeg sveta je što ne znamo svoja prava i ako bi poslodavac tako dao otkaz ta osoba bi imala sva prava da ga tuži i mogla bi da dobije spor. Treba znati prava i treba biti uporan, ako se to, naravno, isplati. Ponekad je bolje samo otići i zaboraviti taj deo života. Ipak, prema zakonu, poslodavac ne sme da da otkaz koji važi od danas/sutra. Ne znam da li postoje izuzeci.

upravo to..... Ne znamo svoja prava kao radnik...a kad radis kod privtanika onda
ni nemas nikakva prava,...
 
ne mislim pogresno, ja sam poslodavac ali se nikako ne snalazim sa propisima.
prvi put treba nekom da dam otkaz, pitala sam na razna mesta za primere kako izgleda taj famozni otkaz otkucan, po svim tim clanovima i tackama, ili mi kazu polovicno ili nikako.
zao mi je za tih 2 radnika, ali sta se moze... valjda ce biti bolje.
Novca nema, duznika puno, nema placanja.
Razmisljala sam i da zatvorim str, ali to je bas drasticno, pokusala bi sa manjim brojem radnika, pa ako bude bilo bolje lako cemo se prosiriti i vratiti ih, ipak ih znam dosta godina i znam kakvi su...
 
šablon

REŠENJE O OTKAZU UGOVORA O RADU


Na osnovu člana 101 stav 1 tačka 8), čl. 104, čl. 105, čl. 106, čl. 117 i čl. 119 Zakona o radu ("Sl. glasnik RS", br. 70/2001 i 73/2001 - ispr.) direktor __________________ (naziv i sedište poslodavca), dana _________ godine, donosi sledeće

REŠENJE

1. Zaposlenom ________________ (ime i prezime) na poslovima __________________ (naziv poslova),

OTKAZUJE SE

Ugovor o radu sa poslodavcem, zaključen pod brojem _________ dana __________ godine.

2. Otkaz ugovora o radu daje se zbog toga što je, usled tehnoloških (ekonomskih-organizacionih) promena prestala potreba za obavljanjem poslova na kojima zaposleni radi, a ne može da mu se obezbedi obavljanje drugih poslova, odnosno osposobljavanje za rad na drugim poslovima. (navesti odgovarajući razlog)

3. Zaposlenom se otkazuje ugovor o radu sa ________________________ godine. (otkazni rok je po pravilu 15 dana kod privatnih poslodavaca)

4. Zaposleni ima pravo na otpremninu u iznosu od ______________ dinara koja će se isplatiti do ______________ godine. (otpremnina je zakonska obaveza)

5. Ovaj otkaz ugovora o radu je konačan danom dostavljanja zaposlenom.


O b r a z l o ž e n j e

Poslodavac ________________________________ (naziv i sedište poslodavca) i ____________________________ (ime i prezime zaposlenog) zaključili su Ugovor o radu broj _______________ od ______________ godine.

Potreba za obavljanjem poslova na koje je zaposleni raspoređen prestala je usled tehnoloških (ekonomskih - organizacionih) promena kod poslodavca. (obrazložiti)

S obzirom na to, a imajući u vidu da poslodavac nije mogao da zaposlenom obezbedi obavljanje drugih poslova, odnosno da ga osposobi za rad na drugim poslovima, odlučeno je da se zaposlenom otkaže ugovor o radu, s tim što je poslodavac saglasno zakonu u obavezi da zaposlenom isplati pripadajuću otpremninu.
 
predotkaz ne postoji.
izjava se piše u slobodnoj formi, mada ne razumem zašto ne date otpremninu, to je zakonska obaveza. ja takvu izjavu ne bih potpisala.
slažem se da je bolje da je najbolje da platite nekog stručnog, na forumu se na osnovu datih informacija može dati samo polovična i nepotpuna informacija. a ima tu varijacija na temu, i još korisnih informacija, nije sve šablon. pre svega jer greške mogu sutra da vas koštaju.
u svakom slučaju uputite zaposlenog na nacionalnu službu da bar ostvari naknadu za slučaj nezaposlenosti.
pozdrav
 
objasnili su mi da treba da se predotkaz da 15 dana pre otkaza u pismenoj formi. Otpremnina nije moguca jer je str u dugovima , pa i da postoji verovatno bi bila smesna svota...
Naravno da ce radnici na biro, da ostvare pravo materijalnog.

Koga god da sam pitala za taj predotkaz svi govore drugacije, neko navija za radnike, neko za poslodavce, ja bi samo da se to uradi kako treba, da ne bi bilo ostecenih strana.
 
Mislim da ne postoji predotkaz u nekoj pisanoj formi, ja sam skoro dobila otkaz, naravno usmeno, dogovorom sa poslodavcem da on meni da otkaz, kako bih imala pravo na novčanu nadoknadu preko nacionalne službe za zapošljavanje.

Znači, bitno je da ti kao poslodavac daješ otkaz, recimo zbog isteka ugovora, ako radnik ne ostvaruje rezultate rada ili je tehnološki višak, mislim da je u pitanju neki član 179. zakona o radu.Ako su ti radnici tehnološki višak, imaju pravo na otpremninu, ali se iste mogu odreći, a novčanu naknadu preko biroa ostvaruju ako se prijave u roku od 30 dana i pri tome moraju imati najmanje godinu dana radnog staža bez prekida.
 
Evo još malo šablona:


SPORAZUM O PRESTANKU RADNOG ODNOSA
između
UGOVORNIH STRANA

1. STR _________________, VLSNIK_______________( udaljem tekstu POSLODAVAC )

I

2. Zaposlenog: _______________________________________________( u daljem tekstu ZAPOSLENI).

Ugovorne strane su se sporazumele o sledećem:

Član 1

Ugovorne strane saglasno konstatuju da je usled tehnoloških (ekonomskih-organizacionih) promena prestala potreba za obavljanjem poslova na kojima zaposleni radi, a ne može da mu se obezbedi obavljanje drugih poslova, odnosno osposobljavanje za rad na drugim poslovima. (navesti odgovarajući razlog), dana ( 15 dana pre stupanja rešenja o otkazu na snagu ).

Član 2

Na osnovu Člana 1. ovog Sporazuma Ugovorne strane su se saglasile da zaposlenom, raspoređenom na poslovima ________________________________, prestane radni odnos zaključno sa danom ( dan stupanja rešenja otkaza Ugovora o radu na snagu ),

Član 3

Zaključno sa danom prestanka radnog odnosa ________2010. godine, po ovom sporazumu , zaposlenom prestaje ostvarivanje svih prava i obaveza iz radnog odnosa kod poslodavca.
Član 4

Poslodavac se obavezuje da sa danom prestanka radnog odnosa , koji je predmet ovog Sporazuma Zaposlenom isplati sve dospele zarade, naknade zarada i druga primanja, uplati poreze i doprinose i izvrši odjavu osiguranja kod Nacionalne službe za zapošljavanje, Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje i Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.
Poslodavac se obavezuje da zaposlenom vrati uredno popunjenu radnu knjižicu, zaključno sa prestankom radnog odnosa na dan ________ 2010. god., do kog zaposleni ostvaruje staž kod poslodavca.

Član 5
Zaposleni danom potpisivanja ovog sporazuma potvrđuje da prema poslodavcu nema nikakvih potraživanja po bilo kom osnovu.

Član 6.
U slučaju eventualnog spora nastalog između Ugovornih strana , nadležan je odgovarajući sud u Beogradu.

Član 7.
Ovaj Sporazum je sačinjen u 4 ( četiri ) istovetna primerka od kojih po 2 ( dva ) zadržava svaka od Ugovornih strana.

U Beogradu _______________________(15 dana pre stupanja na snagu rešenja )


_________________________ ________________________
ZAPOSLENI POSLODAVAC

P.S.: Ovaj sporazum se formira 15 dana pre stupanja Rešenja o otkazu na snagu.
 
.....predotkaz NE postoji kao zakonski termin....mozete napisati izjavu, obavestenje ili bilo sta drugo tog tipa tj.bitno je da se obavesti poslodavac ili zaposleni u roku od 15 dana....
otkaz mogu dati i poslodavac i zaposleni...
moze biti i sporazumni prestanak radnog odnosa....
navedeni primeri resenja o otkazu su netacni jer koliko sam razumela radi se o otkazu zbog smanjnog obima posla a ne zbog tehnoloskog viska, sto je razlicita vrsta otkaza...
postoje jos nekoliko vrsti otkaza od strane poslodavca....

ako vas jos nesto zanima...pitajte...jer veoma je bitno za sve zapolene da li je otkaz dat od strane poslodavca zakonit ili nezakonit....a cesto se u praksi desava da zaposleni dobijaju nezakonite otkaze jer resenja o otkazu pisu knjigovodje ili sami vlasnici koji nisu pravnici...(ovo se najcese desava u malim privrednim drustvima i preduzetnika)
 

Back
Top