Kako otvoriti preduzece u Srbiji???

TeoSweden

Početnik
Poruka
1
Interesuje me koja je procedura i koliko sve kosta da se otvari preduzeca u Srbiji. (Zivim u inostranstvu) Isto tako bi bilo dobro ako neko moze da preporuci ozbiljnu agenciju kaja se bavi time, Na internetu stvarno ima svasta i covek nezna ko je ozbiljan a ko ne. Posto ne dolazim cesto na ovaj forum bilo bi dobra kada bi ste se javili direktno na moj mejl.
canei@live.se
 
o ovome se već pisalo na temama, ali nek ostane kao posebna.
privrednu delatnost možeš da obavljaš kao preduzetnik i privredno društvo, nekada zvano preduzeće (doo, ad, kd ili od)
najčešći oblik privrednog društva je doo - društvo sa ograničenom odgovornošću.

PROCEDURA OSNIVANJA DOO


1. u sudu ili opštini u nekoliko primeraka overiti osnivački akt: odluku o osnivanju, ako je osnivač jedan, odnosno ugovor o osnivanju, ako ih je više. šabloni osnivačkih akata mogu se pronaći na sajtu APR);
2. istovremeno u nekoliko primeraka overiti op obrazac odnosno obrazac potpisa lica ovlašćenih za zastupanje (direktora i drugih zastupnika na osnovu osnivačkog akta);
3.na osnovu navedenih dokumenata u poslovnoj banci, otvariti privremeni račun na koji se deponuje osnivački kapital društva u skladu sa osnivačkim aktom. minimum je 250 eura, a uobičajeno je 500 (u slučaju da se uplati 250, a upiše 500, ostatak mora biti uplaćen u roku od 2 godine od registracije društva kada mora biti registrovana promena kapitala). o uplaćenom osnivačkom kapitalu banka izdaje [COLOR="DarkRed"[B]]potvrdu[/B][/COLOR];
4. [COLOR="DarkRed"]kopirati lične karte/pasoše za strance [/COLOR] za direktora, zastupnike i osnivače;
5. popuniti registracionu prijavu osnivanja (popunjava ga lice ovlaščeno osnivačkim aktom ili punomoćjem)
6. uplatiti taksu za osnivanje u iznosu od 3600 dinara na račun 840-969627-83 model 97 poziv na broj 95-01, i taksu za dobijanje matičnog broja u iznosu od 1.750 dinara na račun 840-742221843-57 model97 poziv na broj u zavisnosti od opštine sedišta društva prema tabeli

Sve navedeno predati u agenciju za privredne registre u brankovoj 25, beograd, odnosno u najbližu jedinicu agencije u provinciji.


Ako je dokumentacija nekompletna, agencija donosi zaključak kojim odbacuje registracionu prijavu, ali i ostavlja mogućnost podnosiocu da otkloni nedostatke podnošenjem odgovarajuće dokumentacije u roku od 5 dana od prijema zaključka uz plaćanje dodatne takse u iznosu od 1800 dinara, odnosno u roku od 30 dana od dana objavljivanja zaključka na sajtu APR - oglasi o zaključcima
(zaključci se uvek objavljuju i na sajtu).

Napomene:
- pre svega proveriti distinktivnost naziva u odnosu na nazive drugih preduzeća, jer poslovno ime jednog društva ne može da bude zamenljivo sa imenom drugog niti da izaziva zabunu o njegovoj delatnosti.
- osim za overu op obrazca, osnivači za sve ostale radnje mogu opunomoćiti lice po sopstvenom izboru overom punomoćja (za postupanje pred APR-om advokatsko punomoćje ne mora da bude overeno) - u tom slučaju jedini zadatak osnivača je overa punomoćja (i op obrazca, ukoliko su istovremeno i zastupnici, jer se on mora potpisati lično) a punomoćnik može raditi apsolutno sve ostalo.
Nakon donošenja rešenja o osnivanju izrađuje se pečat.

Nakon izrade pečata nadležnoj poreskoj upravi podnosi se zahtev za dobijanje PIB-a (poreski identifikacioni broj).

Nakon dobijanja pib-a, društvo može otvoriti poslovni račun na koji se zatim, prebacuju sredstva sa privremenog računa...

I tako dalje...

Sva uputstva oko samog osnivanja nalaze se na sajtu APR - opšta uputstva.

.
 
Poslednja izmena:
Interesuje me koja je procedura i koliko sve kosta da se otvari preduzeca u Srbiji. (Zivim u inostranstvu) Isto tako bi bilo dobro ako neko moze da preporuci ozbiljnu agenciju kaja se bavi time, Na internetu stvarno ima svasta i covek nezna ko je ozbiljan a ko ne. Posto ne dolazim cesto na ovaj forum bilo bi dobra kada bi ste se javili direktno na moj mejl.
canei@live.se

Napomena: Prvo proveriti da li imaš rođake (ili kumove) u Poreskoj upravi, ako imaš onda možeš pristupiti registraciji firme, ako nemaš shvatićeš zašto svi normalni biznismeni beže iz Srbije. z:poz:
 
p.s ako je osnivač fizičko lice kopira se l.k./pasoš;
ako je osnivač pravno lice vadi se izvod iz registra apr-a; ako je osnivač strano pravno lice potrebno je da se overi (na različite načine u zavisnosti od zemlje izdavanja) i prevede na srpski od strane ovlašćenog sudskog tumača.
 
Interesuje me koja je procedura i koliko sve kosta da se otvari preduzeca u Srbiji. (Zivim u inostranstvu) Isto tako bi bilo dobro ako neko moze da preporuci ozbiljnu agenciju kaja se bavi time, Na internetu stvarno ima svasta i covek nezna ko je ozbiljan a ko ne. Posto ne dolazim cesto na ovaj forum bilo bi dobra kada bi ste se javili direktno na moj mejl.
canei@live.se

Ej a sto ti lepo ne ostanes tamo do penzije da nebude posle "nisam znao".mislim da kad pocnes da obijas pragove da ce brzo da te prodje volja a tek kad ispostavis prve fakture i pogledas izvod iz banke ..videces.Ali dobro na tebi je.
 
...i mene je to zanimalo pa sam se raspitao detaljno oko preduzeca .Sto se tice otvaranje radnje ne kosta puno do 3000din itd plus knjigovodja.
A sto se tice preduzeca sa kojim mozes raditi vise delatnosti plus export import.....potrebno je od dokumenata ono osnovno licna karta pasos ,to po pravilu ide preko pravnika,trebas imati racun u banci i platis 500 ili 250eur u zavisnosti koliko imas ,tako da te pare se prebace na tvoj racun i kasnije ih mozes koristiti i mislim da oko 250eur svake godine se placa .A za detalje ti je najbolje da nadjes nekog kod nas od recimo pravnika ili nekog knjigovodju da ti sve pojasni jel nije bas tako jednostavno
 
...i mene je to zanimalo pa sam se raspitao detaljno oko preduzeca .Sto se tice otvaranje radnje ne kosta puno do 3000din itd plus knjigovodja.
A sto se tice preduzeca sa kojim mozes raditi vise delatnosti plus export import.....potrebno je od dokumenata ono osnovno licna karta pasos ,to po pravilu ide preko pravnika,trebas imati racun u banci i platis 500 ili 250eur u zavisnosti koliko imas ,tako da te pare se prebace na tvoj racun i kasnije ih mozes koristiti i mislim da oko 250eur svake godine se placa .A za detalje ti je najbolje da nadjes nekog kod nas od recimo pravnika ili nekog knjigovodju da ti sve pojasni jel nije bas tako jednostavno
Preduzeće mora da ima najmanje jednog zaposlenog.Koliko to košta godišnje?Taksa na isticanje firme..pod uslovom da sam vodiš knjige i da ništa ne radiš to bi te koštalo 3000e godišnje.
 
cekaj mishko koja je tvoja firma .ja imam skoro otvorenu radnju ispred preljine KIZO.ispisano na gumama vrlo vidljivo,
uzeo sam jedan privredni pregled i kod rodjaka stecajnog upravnika se raspitao i cap-cap za 3 dana pokrenuo biznis bez ikakve takse za isticanje ...
 
Napomena: Prvo proveriti da li imaš rođake (ili kumove) u Poreskoj upravi, ako imaš onda možeš pristupiti registraciji firme, ako nemaš shvatićeš zašto svi normalni biznismeni beže iz Srbije. z:poz:

ODLICAN SAVET!! i da dodam iz licnog iskustva (takodje sam u inostranstvu): otvorio,radio...i zatvorio d.o.o!!! mozes da "pogines" od posla i da pravis hiljade evra dnevno,ali.... ces da moljakas da podignes SVOJ zaradjeni novac sa SVOG racuna. Otuda i objasnjenje otlud toliki broj stranih banaka u srbiji.A u mom gradu postoji i grcka poljoprivredna banka.nisam mogao da verujem!!!!!!
ako imas mogucnosti radi preko net-a na crno.....a na srbiju-zaboravi,osim ako nije u pitanju prodaja alkohola(kafic,kafana...) U PREVODU: u srbiji,pare imas samo na papiru.drzava uzima sama sebi,kaznjavaju za "bris" iz toaleta, tvoje pare da podignes-treba razlog u vidu racuna,profaktura i slicnih izmisljotina(?!?!??!!?) i sto je najgore....... ne placaju ni neposredni saradnici!!!!!!!!!!! kad mi knjigovodja (65-66 godina) kaze da ovakav haos nije video....sta reci?taj novac sto zelis da ulozis u srbiji, zelim ti da ga imas i iduce godine u ovo vreme,sto je relativno sigurno,sve ostalo je.....nezahvalna avantura
 
Poslednja izmena:
Interesuje me koja je procedura i koliko sve kosta da se otvari preduzeca u Srbiji. (Zivim u inostranstvu) Isto tako bi bilo dobro ako neko moze da preporuci ozbiljnu agenciju kaja se bavi time, Na internetu stvarno ima svasta i covek nezna ko je ozbiljan a ko ne. Posto ne dolazim cesto na ovaj forum bilo bi dobra kada bi ste se javili direktno na moj mejl.
canei@live.se

ako ne odustanes....poslacu ti kontakt od advokata..
za 500 evra sve ce da ti uradi: adresu( ne moras da imas lokal u pocetku),pecat,logo,racune u banci,bukvalno odradjuje sve... postajes za 2 dana osnivac-vlasnik,direktor i za sada jedini zaposleni.ALI pre toga poseti sto vise foruma i informisi se maksimalno.cak ti i ukidanje viza ne ide u prilog,kao i mnogima....
 

Back
Top