Recimo, ne zelim porodicu!

Nevenaa

Aktivan član
Poruka
1.119
Prvo da se ogradim, ne kazem da ja ne zelim porodicu. Zelim, ali ne jos, sa 20 godina nisam spremna da se skrasim iako jako zelim decu jednoga dana, a lekari me upozoravaju da sto pre probam, jer postoji velika verovatnoca da necu moci da imam decu, ili da ce to tesko ici, a sa svakom narednom godinom ta verovatnoca se povecava...ipak, ja ne zelim jos uvek. Zelim da proputujem svet, zelim da probam svasta, da se izmotavam, radim kao crnac, a onda sve pare trosim na sitne uzitke...zelim da jos par godina zivim zivot koji se ne moze ziveti kada imate decu...
E sad, postoje ljudi koji zele da im ceo zivot bude takav.
Smatrate li to za nesto lose?
Ovde se kroz mnoge teme provlace neki postovi koji kuju porodicu u zvezde, i osudjuju bilo koji drugi nacin razmisljanja, drugaciju filozofiju zivota...
Cemu tolika fama? Zar nije najidealnije da svako radi ono sto ga cini srecnim? Mnogo idealnije od tog ,,najodrzivijeg koncepta kroz celu istoriju-porodice" koje mnogi prihvataju kao jedino ispravno. I onda kao posledicu imamo gomilu propalih brakova. Moje misljenje je da barem 50% tih propalih brakova otpada bas na ljude koje su drustvene norme i to sto je stvaranje porodice jedino drustveno prihvatljivo ponasanje i gurnuli u brak. A onda imamo i odrzavanje brakova na silu opet zbog odrzavanja tog ,,jedinog odrzivog koncepta kroz celu istoriju" ...buah
I da ne zaboravim one...znate koji je to tip ljudi, necu nikako da ih nazovem...oni sto kukaju na sve strane kako nam zapad planski urusava porodicu, daje ,,pogresne" vrednosti mladima itd...:zcepanje:
Ko je taj ko ima pravo da kaze sta je pogresno a sta ispravno?
Nije li za svakog coveka ispravno bas ono sto ga cini srecnim sta god drugi mislili o tome?
:confused:
 
Prvo da se ogradim, ne kazem da ja ne zelim porodicu. Zelim, ali ne jos, sa 20 godina nisam spremna da se skrasim iako jako zelim decu jednoga dana, a lekari me upozoravaju da sto pre probam, jer postoji velika verovatnoca da necu moci da imam decu, ili da ce to tesko ici, a sa svakom narednom godinom ta verovatnoca se povecava...ipak, ja ne zelim jos uvek. Zelim da proputujem svet, zelim da probam svasta, da se izmotavam, radim kao crnac, a onda sve pare trosim na sitne uzitke...zelim da jos par godina zivim zivot koji se ne moze ziveti kada imate decu...
E sad, postoje ljudi koji zele da im ceo zivot bude takav.
Smatrate li to za nesto lose?
Ovde se kroz mnoge teme provlace neki postovi koji kuju porodicu u zvezde, i osudjuju bilo koji drugi nacin razmisljanja, drugaciju filozofiju zivota...
Cemu tolika fama? Zar nije najidealnije da svako radi ono sto ga cini srecnim? Mnogo idealnije od tog ,,najodrzivijeg koncepta kroz celu istoriju-porodice" koje mnogi prihvataju kao jedino ispravno. I onda kao posledicu imamo gomilu propalih brakova. Moje misljenje je da barem 50% tih propalih brakova otpada bas na ljude koje su drustvene norme i to sto je stvaranje porodice jedino drustveno prihvatljivo ponasanje i gurnuli u brak. A onda imamo i odrzavanje brakova na silu opet zbog odrzavanja tog ,,jedinog odrzivog koncepta kroz celu istoriju" ...buah
I da ne zaboravim one...znate koji je to tip ljudi, necu nikako da ih nazovem...oni sto kukaju na sve strane kako nam zapad planski urusava porodicu, daje ,,pogresne" vrednosti mladima itd...:zcepanje:
Ko je taj ko ima pravo da kaze sta je pogresno a sta ispravno?
Nije li za svakog coveka ispravno bas ono sto ga cini srecnim sta god drugi mislili o tome?
:confused:

nema fame
ima samo želje da se uživa u životu sve do nekih kasnih tridesetih, pa onda nekako ipak dođe želja za porodicom (ili ako je ranije i postojala, tada se razbukta) iz ovih ili onih razloga i tada nastaju problemi -suviše dugo si bio sam, oblikovan si na određen nači, mnogo teže pristaješ na kompromise...
i onda često brak navrat nanos, često uzaludna borba za detetom u poznim tridesetim ili čak ranim četrdesetim kad je biološki sat već počeo da se bliži alarmu...

tako niko nema pravo da kaže šta je ispravno, samo treba situaciju sagledati iz svih uglova
 
Slazem se. Ali sta je zapravo pritisak okoline? Da li je to samo ono sto direktno dozivljavaju ljudi u flavnom u selima? Ili ima toga u mnogim ljudima, a da nisu ni svesni. Od malena nam namecu taj koncept kao idealan, i jedini ispravan. Koliko znate primera, zabavljali su se, zavrsili fakultete, i...jednostavno se vencali i rodili decu, a da u sustini nisu to zeleli, nego je to jednostavno tako ,,islo" ...mozda ponekada iako nema direktnog pritiska okoline, ona nas pritiska od malena indirektno...
 
nema fame
ima samo želje da se uživa u životu sve do nekih kasnih tridesetih, pa onda nekako ipak dođe želja za porodicom (ili ako je ranije i postojala, tada se razbukta) iz ovih ili onih razloga i tada nastaju problemi -suviše dugo si bio sam, oblikovan si na određen nači, mnogo teže pristaješ na kompromise...
i onda često brak navrat nanos, često uzaludna borba za detetom u poznim tridesetim ili čak ranim četrdesetim kad je biološki sat već počeo da se bliži alarmu...

tako niko nema pravo da kaže šta je ispravno, samo treba situaciju sagledati iz svih uglova

Pa dobro, ali gledano iz tog ugla, zar treba uletati u brakove zbog bioloskog sata?
Ako ne ispunis sebi neke zelje jer stalno cujes u glavi ,,tik-tak" onda ces verovatno pozeleti da ih ispunis kad osetis da ,,si odradio svoje duznosti" ...a onda u istim tim brakovima nastaje haos...
Nisam ja protivnik braka, daleko od toga...samo pokusavam da sagledam iz drugog ugla i nervira me to sto je porodica ,,jedini istorijski odrzivi koncept" ...
Porodica je na kraju krajeva u mnogim pogledima prinudna zajednica...deca ne biraju roditelje....
 
Pa dobro, ali gledano iz tog ugla, zar treba uletati u brakove zbog bioloskog sata?
Ako ne ispunis sebi neke zelje jer stalno cujes u glavi ,,tik-tak" onda ces verovatno pozeleti da ih ispunis kad osetis da ,,si odradio svoje duznosti" ...a onda u istim tim brakovima nastaje haos...
Nisam ja protivnik braka, daleko od toga...samo pokusavam da sagledam iz drugog ugla i nervira me to sto je porodica ,,jedini istorijski odrzivi koncept" ...
Porodica je na kraju krajeva u mnogim pogledima prinudna zajednica...deca ne biraju roditelje....

nažalost jeste
i nažalost ljudi u btrak ulaze nespremni za ono što ih očekuje, neskloni kompromisu, nedorasli roditeljstvu

a opet godine koje prolaze ne znače nužno i promenu nabolje u nama samima
 
Život je kao reka koja ima svoj tok. Naiđe li na prepreku, promeniće pravac ali će teći i dalje. Neke su prepreke prirodne, a neke ljudi stvaraju. Smatram da se ne treba previše suprotstavljati sudbini, jer to može da ispadne jako pogrešno.
I sama sam mislila da se ne udajem pre 28, dok ne završim faks i zaposlim se, ali sa 22 sretoh ovog mog, 12 god. starijeg, koji mi je bio sudbina. Sve sam postigla u životu, mada preko reda, brak, dete, fakultet, posao, drugo dete. Možda sam se više mučila nego što bih da sam bila sama, ali ne kajem se. To je bio moj i Božji izbor.
 
Ta prica mi je prelepa. Najbolje je kada postignes sve sto zelis, i kad pre svega zaista to zelis. Ali ako biste birali izmedju dve krajnosti...koju biste izabrali? Ustaljeni porodicni zivot, od 9-5, pa kucni poslovi, obaveze oko dece, svakodnevni problemi, finansijski problemi...ili zivot samca koji ima karijeru, novac, uzbudljiv zivot...ali, nema nikoga... Ja iskreno, ni jedno ni drugo...obe krajnosti su mi porazavajuce...
 
Ta prica mi je prelepa. Najbolje je kada postignes sve sto zelis, i kad pre svega zaista to zelis. Ali ako biste birali izmedju dve krajnosti...koju biste izabrali? Ustaljeni porodicni zivot, od 9-5, pa kucni poslovi, obaveze oko dece, svakodnevni problemi, finansijski problemi...ili zivot samca koji ima karijeru, novac, uzbudljiv zivot...ali, nema nikoga... Ja iskreno, ni jedno ni drugo...obe krajnosti su mi porazavajuce...

..a zashto ne samac koji radi od 9-5 sa svakodnevnim finansijskim problemima, obavezama i kucnim poslovima,
a zashto ne porodica sa uzbudljivim zivotom, putovanjima, karijerom? :)

..retko shta se u zivotu bira tako "u kompletu"..zivot je onakav kakvim ga stvorish.. :)
 
..a zashto ne samac koji radi od 9-5 sa svakodnevnim finansijskim problemima, obavezama i kucnim poslovima,
a zashto ne porodica sa uzbudljivim zivotom, putovanjima, karijerom? :)

..retko shta se u zivotu bira tako "u kompletu"..zivot je onakav kakvim ga stvorish.. :)

Naglasila sam da se radi o krajnostima ;)
A ova tvoja navedena porodica je moj ideal...samo ne jos, za sada nije isto putovanje sa decom i putovanje samca ...:whistling:
 
Najbolje nesto sto nam ovo vreme u koje zivimo pruza je to pravo na lican izbor oko vaznih zivotnih pitanja. Nekada nije bilo tako. Svako nek odabere ono sto mu se svidja,ali pri tom mora da bude i svestan i za sve posledice svog izbora ili bar da nauci da ne kuka i ne optuzuje nekoga sa strane kad pomisli da je pogresio u vezi neke svoje odluke.
A sto se tice pritiska okoline i normi koje vladaju u drustvu i sredini, sve to ima svoju tezinu ovisno o tome koliko je jaka pojedina licnost. Licno ne verujem da okolina moze naterati nekoga da se uda/ozeni u "normalno" vreme svog zivota,ako ta licnost tacno zna sta zeli i sta hoce od zivota.Ali ponavljam, sve to uz prihvatanje i posledica takvog ili drugacijeg izbora.
 
Nekome treba...neko bi tako celog zivota. Ljudi su razliciti, razlicite ih stvari cine srecnima, i ono sto mene uzasava je kada drustvo daje definiciju srece.

..apsolutno tachno..
..ima samo jedna potencijalna zamka:
neki ljudi u 45-oj ukapiraju da su proveli pola zivota pokushavajuci da dokazu sebi i drugima
da su razlichiti od vecine po nekom pitanju..
 
Prvo da se ogradim, ne kazem da ja ne zelim porodicu. Zelim, ali ne jos, sa 20 godina nisam spremna da se skrasim iako jako zelim decu jednoga dana, a lekari me upozoravaju da sto pre probam, jer postoji velika verovatnoca da necu moci da imam decu, ili da ce to tesko ici, a sa svakom narednom godinom ta verovatnoca se povecava...ipak, ja ne zelim jos uvek. Zelim da proputujem svet, zelim da probam svasta, da se izmotavam, radim kao crnac, a onda sve pare trosim na sitne uzitke...zelim da jos par godina zivim zivot koji se ne moze ziveti kada imate decu...
E sad, postoje ljudi koji zele da im ceo zivot bude takav.
Smatrate li to za nesto lose?
Ovde se kroz mnoge teme provlace neki postovi koji kuju porodicu u zvezde, i osudjuju bilo koji drugi nacin razmisljanja, drugaciju filozofiju zivota...
Cemu tolika fama? Zar nije najidealnije da svako radi ono sto ga cini srecnim? Mnogo idealnije od tog ,,najodrzivijeg koncepta kroz celu istoriju-porodice" koje mnogi prihvataju kao jedino ispravno. I onda kao posledicu imamo gomilu propalih brakova. Moje misljenje je da barem 50% tih propalih brakova otpada bas na ljude koje su drustvene norme i to sto je stvaranje porodice jedino drustveno prihvatljivo ponasanje i gurnuli u brak. A onda imamo i odrzavanje brakova na silu opet zbog odrzavanja tog ,,jedinog odrzivog koncepta kroz celu istoriju" ...buah
I da ne zaboravim one...znate koji je to tip ljudi, necu nikako da ih nazovem...oni sto kukaju na sve strane kako nam zapad planski urusava porodicu, daje ,,pogresne" vrednosti mladima itd...:zcepanje:
Ko je taj ko ima pravo da kaze sta je pogresno a sta ispravno?
Nije li za svakog coveka ispravno bas ono sto ga cini srecnim sta god drugi mislili o tome?
:confused:

:hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha:
Da su tvoji roditelji tako razmisljali danas ti ne bi kuckala svasta na krsti.
Razmisli o tome. Razmisli sta bi bilo da svi tako razmisljaju, ne bi bilo ni tebe ni tvoje rodbine ni prijatelja ni komsija, ili bar mnogo manje.

Ti koji zele ceo zivot da provedu u nekakvom zezanju kako ti navodis su nezreli klinci.

Ako neprihvatas ni jedan drugi razlog, mozda je ovaj dobar.
Ako nema mnogo mladih ko ce ti sutra zaradjivati penziju. Kad ostaris ovo ce ti biti dobar razlog. Veruj mi.

Svako ima pravo da radi sta ga cini srecnim.
:dontunderstand:
Moze li i pedofil da se pozove na ovo ?????? :whistling:

Nije li za svakog coveka ispravno bas ono sto ga cini srecnim sta god drugi mislili o tome?
Moram da te razocaram, ali NIJE.
I narkoman misli da radi ispravnu stvar, ma sta god drugi mislili.
Ne zeli podrodicu samo se zeza, ne zeli obavezu, samo se uradi i uziva.
I misli da je to ispravno.

Ko je taj ko ima pravo da kaze sta je pogresno a sta ispravno?
Mnogi daju sebi pravo. Za pocetak da navedemo EU.

U svakom slucaju bolje se u starosti igrati sa unucima nego zavrsiti sam.
Zivot je stafeta, dobijes je i trebas drugom da je predas.
 
Poslednja izmena:
:hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha:
Da su tvoji roditelji tako razmisljali danas ti ne bi kuckala svasta na krsti.
Razmisli o tome. Razmisli sta bi bilo da svi tako razmisljaju, ne bi bilo ni tebe ni tvoje rodbine ni prijatelja ni komsija, ili bar mnogo manje.

Ti koji zele ceo zivot da provedu u nekakvom zezanju kako ti navodis su nezreli klinci.
Ako nema mnogo mladih ko ce ti sutra zaradjivati penziju. Kad ostaris ovo ce ti biti dobar razlog. Veruj mi.

..a sad zamisli takvog kakvog opisujesh sa bebom u naruchju.. :sad2:


:dontunderstand:
Moze li i pedofil da se pozove na ovo ?????? :whistling:

..ne odnosi se na zakonom regulisane stvari, zar treba to naglashavati.. :confused:



Moram da te razocaram, ali NIJE.
I narkoman misli da radi ispravnu stvar, ma sta god drugi mislili.
Ne zeli podrodicu samo se zeza, ne zeli obavezu, samo se uradi i uziva.
I misli da je to ispravno.

..ako je punoletan i dok ne ugrozava druge, niko mu ne moze zabraniti da svoj zivot unishti..
..zakon ne tereti nadrogiranog, samo onog ko poseduje ili prodaje drogu..



U svakom slucaju bolje se u starosti igrati sa unucima nego zavrsiti sam.
Zivot je stafeta, dobijes je i trebas drugom da je predas.

..bolje je za onog ko zeli da ima unuke..
 
..a sad zamisli takvog kakvog opisujesh sa bebom u naruchju.. :sad2:

Zamisli ga da ima 10t i da ima surlu. Bio bi slon. Zar ne ?
Tema je ``Recimo, ne zelim porodicu!``. ;)
Zato ga i ne zamisljam sa bebom. ;)
Ako ima bebu, super.
NIje sve u zezanju (izlascima, putovanjima), meni je draze da se igram sa sestrinom decom nego da izadjem u diskoteku.

..ne odnosi se na zakonom regulisane stvari, zar treba to naglashavati.. :confused:
Ako nesto zakonom nije zabranjeno, ne znaci da je pozeljno, ispravno, .... ili npr moralno.
:ok:

..ako je punoletan i dok ne ugrozava druge, niko mu ne moze zabraniti da svoj zivot unishti..
..zakon ne tereti nadrogiranog, samo onog ko poseduje ili prodaje drogu..
Ako je punoletan i neugrozava nikog ispravno je da se drogira ? :confused: :dontunderstand:
Da te podsetim, gospodjica koja je postavila temu napisala je.
Nije li za svakog coveka ispravno bas ono sto ga cini srecnim sta god drugi mislili o tome?
Ja mislim da NIJE. Npr alkoholicar i narkoman, sebe unistavaju, i ja ne mogu da se slozim da samo zbog toga sto su punoletni i ne ugrozavaju nikog je to sto oni rade ispravno i dobro za njih.
Iako ih to cini srecnim, ja mislim da to nije dobro za njih.
Primera ima mnogo.

NIJE za svakog coveka ispravno bas ono sto ga cini srecnim.

..bolje je za onog ko zeli da ima unuke..
Kada prijatelji odu svojim putem, kada se razidje i rodbina, ko nam ostaje kad ostarimo ?
Nema provoda, nema zezanja na koje smo navikli, nema prijatelja, ostajemo SAMI. Potvrdjeno u zivotu. :mrgreen:

I ja sam jedan od tihj koji zeli da ih ima.
Otisli smo predaleko. U 20-tim da govorimo o unucima, polako. Zivot je tek pred nama.
:super:
 
Poslednja izmena:
Boze, svasta.
Ako ne budem zelela porodicu i decu necu ih imati. Ja nemam problem sa drustvenim normama.
Za sada zelim, jednog dana...
Ali ovde nije rec u tome...nije forum samo tetka saveta na kojoj trazimo resenje za licne probleme...
Prosto pricamo...
Slazem se kartmene da se samo slabi skrivaju iza izgovora da namece drustvo...ali moje pitanje je zasto namece drustvo...i koliko ti ,,slabi" mogu da najebu kada prihvate nesto samo zato sto namece drustvo...
A ti Kartmene, ako ti je porodica cilj da bi bilo vise ljudi na planeti (kojih,uzgred, vec ima i previse) i da bi ti neko zaradio penziju...onda je stvarno i meni tuzno da te zamislim sa bebom u narucju...
 

Back
Top