Mudrost

Trebalo bi da se obrati pažnja na suštini, a ne na formi. U originalnom citatu koji je ovu temu pokrenuo, zmija i golub su upotrebljeni kao simboli i tako se prenosno moraju shvatiti. Zmija simboliše nešto ljigavo, hladno, podmuklo i zlo, samim tim kod večine ljudi izaziva veliki strah, a golub je simbol mira, ljubavi i dobre volje. U Bibliji, zmija je prevarila Evu i dovela do proterivanja čoveka iz raja, dok je golub doneo Noju maslinovu grančicu i time nagovestio postojanje nove budučnosti i novog zaveta između čoveka i Boga.
Mudar je onaj koji priznaje svoje slabosi i grehove, nesavršenost i neznanje. Mudar je onaj koji prašta a ne sudi.

U potpunosti se slažem sa tobom.Slično je u svom eseju napisao i Vladeta Jerotić
 
Po meni mudrost podrazumjeva zdravo kanalisanje sopstvenih potencijala i znanja u svrhu sto prirodnijeg zivota za sebe i druge(pozitivna mudrost). A mudrost ne moze doci iz neznanja. Cak i ko se cinio glup, a mudar vjerujte da nije glup, jer mudrost je nesto sto se stice velikim iskustvom i radom na sebi prije svega.

A covjek ako je zaista mudar nece svoju mudrost iskoristiti u negativne svrhe, jer samim tim nije mudar kada, istina uvijek dodje samo pitanje kada. A do tada budite mi mudri.

... sa mudroscu se radjamo...neki grcki filozof je postavljao pitanja iz geometrije robu i dosao do zakljucka da on zna sve zakone geometrije ako mu se postavljaju prava pitanja... Rei Ki je u pravu kad kaze da je mudrost bezazlenost i louiskrstic kad kaze da se mudrost ne uci spolja nego iznutra... mudri su uvek inteligentni ali inteligentni nisu uvek i mudri
 
Budite mudri kao zmije a bezazleni kao golubovi!

Kako postici ovakvo stanje uma?Sta i kako vi vidite ovo i sta i kako radite na tome?

pozdrav
orhefey

Ja to ne vidim kao stanje uma, vec ovo drugo, recimo, kao stanje licnosti. Niti nesto sto se postize radom u smislu da je vezano za napore i radnje koje se ne rade same zbog sebe nego na postizanju tog cilja. (ovo pricam za i jedno i drugo).

Raditi na tome je nemoguce, treba biti takav, a ne raditi na tome. (po mom misljenju)

Covjek moze da ne bude takav, pa da kasnije postane. (po mom misljenju)

Bezazlenost treba definisati. I to mudro.
 

Slične teme


Back
Top