Порекло црногорских племена?

Iz zvaničnog popisa...

To nije iz zvaničnog popisa, već Vatikan.

ložiš se na austrijske šalabahtere kao i na onaj gdje su poturili srpski ilirizam...pitam se zasto

Zaista, ja nisam zapazio ilirizam prije 1690. godine.

Takođe, koliko su Srbima proturili to Austrijanci, toliko su Hrvatima ilirizam proturili Srbi...
 
To nije iz zvaničnog popisa, već Vatikan.



Zaista, ja nisam zapazio ilirizam prije 1690. godine.

Takođe, koliko su Srbima proturili to Austrijanci, toliko su Hrvatima ilirizam proturili Srbi...
***, nervira me tvoj formalizam, graniči se sa ... ako prva rečenica kaže " prema podacima iz popisa", da li je onda bitno da li je to preneo Vatikan ili Mikijev zabavnik?
 
***, nervira me tvoj formalizam, graniči se sa ... ako prva rečenica kaže " prema podacima iz popisa", da li je onda bitno da li je to preneo Vatikan ili Mikijev zabavnik?

Trebaš mnogo više proučavati istoriju, vrlo površno to radiš.

Popisa po narodnosti nije postojalo, to su tek 'izmislili' naši komunisti. Katolička enciklopedija, tj. uopšteno Rimokatolička crkva je (tj. upravo suprotno teorijama zavjere koje si isticao) dijelila taj generalni stav (koji naravno više nema) da je slovensko stanovništvo Bosne i Hercegovine etnički srpsko, stav koji je bio široko rasprostranjen u svijetu, pa i kod mnogih Hrvata.

Dakle, nije se 98% Bosanaca i Hercegovina izjasnilo Srbima, već je u pitanju lična interpretacija Svete papske stolice.
 
Mnogi Muslimani su se ranije izjašnjavali kao Srbi ali im je to pravo i sa naše strane bilo osporavano.
Nekako jedino Albanci nisu upali u to Jevrejstvo pa nisu nikada izjednačavali versko i nacionalno.
Njima je uvek prvo bilo važno nacionalno pa posle versko.
Svi mi ostali Balkanci smo prisvojili versko za nacionalno i zato danas imamo malo više problema sa identitetom....
 
Da li zna neko poreklo plemena Piperi?Ima li grcko ostrvo Piper neke veze sa njima?

Od Berishe! Kao i Kuci! Berisha je najstarije pleme (spominjao ju je i Apiani u I veku kao Bertish). Berisha se deli na Berishe e bardhe ( Bela Berisha) i Berishe e Kuqe (Crvena Berisha). Kasnije Piperi i Kuci se odvoje kao zasebna plemena. Kuqi su bili znani kao Berishe e Kuqe a kasnije samo kao Kuqi. Od Berishe ima i danasnje pleme Merturi, ciji svi pripadnici znaju da su Berishe.

Ima Pipere u severnoj Albaniji ali i na Kosovo!

Musa Piperku, kompozitor
 
Poslednja izmena:
Od Berishe! Kao i Kuci! Berisha je najstarije pleme (spominjao ju je i Apiani u I veku kao Bertish). Berisha se deli na Berishe e bardhe ( Bela Berisha) i Berishe e Kuqe (Crvena Berisha). Kasnije Piperi i Kuci se odvoje kao zasebna plemena. Kuqi su bili znani kao Berishe e Kuqe a kasnije samo kao Kuqi. Od Berishe ima i danasnje pleme Merturi, ciji svi pripadnici znaju da su Berishe.

Ima Pipere u severnoj Albaniji ali i na Kosovo!

Musa Piperku, kompozitor



Meni je majka Bozovic,kazu da su od Pipera,a inace zive na severu Kosova,jedan predak sa zenom je tu dosao u 18. veku,dobio neku zemlju od Turaka u znak zahvalnosti sto je spasio zivot nekom Turcinu,cak im se zaselak zove Pridvorica.Vec je 10-to koleno u formiranju,imamo rodoslov.A,reci mi,molim te,o Berishama,odakle to pleme potice ,tj,daj neki link da malo citam,molim te...

A Moracani?Konkretno,neki clanovi familije kazu da poticemo od Medenica,a dok neki kazu da smo iz okoline Skadra,ne znam koje ono prezime navode...Izgubio se trag jer su iz CG pobegli na Kosovo,pa se i tamo smucali i menjali prezime,tek pre par kolena se to zaustavilo...Po fizionomiji,mnogi su na Kosovu mislili da smo Albanci,iako nemamo u bliznoj proslosti mesanja,da ja znam,a sad ,nije to slucajno(otac moj na Azema Vlasija lici,to je cudo jedno,a baba mi je bila postena zena,ha,ha).Na Kosvu su mi za pokojnu sestru govorili da je lepa kao da je Albanka,neki prijatelji Albanci.Inace,sebe zaista ne znam kime cime da smatram ,da li Crnogorka ili Srpkinja ili nesto izmedju ili mozda nesto u vezi sa Albancima,a pravoslavne smo vere.Izjasnjavam se kao Srpkinja,ali mi nesto govori da nisam cistokrvna...
 
Meni je majka Bozovic,kazu da su od Pipera,a inace zive na severu Kosova,jedan predak sa zenom je tu dosao u 18. veku,dobio neku zemlju od Turaka u znak zahvalnosti sto je spasio zivot nekom Turcinu,cak im se zaselak zove Pridvorica.Vec je 10-to koleno u formiranju,imamo rodoslov.A,reci mi,molim te,o Berishama,odakle to pleme potice ,tj,daj neki link da malo citam,molim te...

A Moracani?Konkretno,neki clanovi familije kazu da poticemo od Medenica,a dok neki kazu da smo iz okoline Skadra,ne znam koje ono prezime navode...Izgubio se trag jer su iz CG pobegli na Kosovo,pa se i tamo smucali i menjali prezime,tek pre par kolena se to zaustavilo...Po fizionomiji,mnogi su na Kosovu mislili da smo Albanci,iako nemamo u bliznoj proslosti mesanja,da ja znam,a sad ,nije to slucajno(otac moj na Azema Vlasija lici,to je cudo jedno,a baba mi je bila postena zena,ha,ha).Na Kosvu su mi za pokojnu sestru govorili da je lepa kao da je Albanka,neki prijatelji Albanci.Inace,sebe zaista ne znam kime cime da smatram ,da li Crnogorka ili Srpkinja ili nesto izmedju ili mozda nesto u vezi sa Albancima,a pravoslavne smo vere.Izjasnjavam se kao Srpkinja,ali mi nesto govori da nisam cistokrvna...


majke ti, a odakle ime A. "VLASI"
. - nekako odudara od shchipitarskog porekla.


A, i Shcepan Mali beashe "Kara-VLAH" tako nas ucishe u shkoli.
 
greška je u navici da se ono što ja danas crna gora leda kao koherentna teritorija koju nastanjuju oduvek ljudi međusobno slični. istočna područja crne gore i etnografski a i istorijski imaju više veze sa zapadnim kosmetom i severnom albanijom nego sa zapadom crne gore koji jeste stara hercegovina.

u trenutku kada, na topicu o albancima pominjani, paja jovanović putuje balkanom deo crnogoraca izgleda ovako. slika kojom se jovanović proslavio ranjeni crnogorac, i koja je slična ovoj prvo koja se zove povretak crnogoraca iz boja, originalno se zvala ranjeni hercegovac ali budući da se radi o durmitorski predelima koji su ušli u crnu goru ime je promenjeno. dok kuči u trenutku kada postaj deo crne gore izgledaju ovako.

priče o koherentnom zajedničkom poreklu crnovoraca su smešne i neodržive.
 
Poslednja izmena:
majke ti, a odakle ime A. "VLASI"
. - nekako odudara od shchipitarskog porekla.


A, i Shcepan Mali beashe "Kara-VLAH" tako nas ucishe u shkoli.


Pa to,nemam pojma,to me kolje,a nesto bih da znam.Mislie li da to Vlasi dolazi od toga sto su Vlasi ili sto su Srbi,posto,recimo u Dalmaciji,Hrvati Srbe nazivaju Vlasima pogrdno ili istinski sto misle da su Vlasi?Objasnite,molim vas,bas me zivo zanima,imam zelju da znam od KOJIJA sam.Hvala unapred!:)
 
Da li zna neko poreklo plemena Piperi?Ima li grcko ostrvo Piper neke veze sa njima?

Ako pitaš o porijeklu imena tog brđanskog plemena u Crnoj Gori, onda ima mjesta za razmatranje - međutim, ako razmotrimo dublje, možemo da zaključimo da je najvjerovatnija opcija da je ime stranog porijekla, pogotovo ako isključimo neku moguću osnovu 'pip-' od koje bi ime bilo izvedeno u našem jeziku, zato što u srpsko-hrvatskom (narodnom) takve osnove jednostavno nema. Takođe, ranija etnološka škola je često povezivala plemensko ime Pipera sa jednim ličnim imenom, a naime 'Filip' (Hvilip), međutim lingvistička stručnija analiza otpisuje mogućnost takve evolucije riječi.

Stoga, kada otpišemo razne naizgled očiglednije opcije, ostaje nam na kraju svega ono što je i najvjerovatnije, a to je da je porijeklo plemena Piper iz latinskog jezika, od istoimene biljke/začina - piper, odnosno u našem jeziku biber. Odnosno, toponomistička analiza nam nesumnjivo ukazuje da je nekada u dalekoj prošlosti naših zemalja, u ovom dijelu Balkanskog poluostrva postojalo kao vrlo popularno lično ime Piper, koje je nastalo iz latinskog naziva za ovu biljku, što ne bi bilo neobično za ona vremena. Naravno, riječ nije sama latinska, već je preuzeta iz starog grčkog jezika (πιπέρι, tj. 'piperi'), a sami Stari Grci su je opet preuzeli iz Indije, iz sanskrita (पिप्पलि - odnosno, transkribovano, 'pipali').

Može se sa sigurnošću tvrditi da je u prastara vremena postojalo na prostoru na kojima danas postoje države potomaka Južnih Slovena ime 'Piper', upravo i u tom obliku. Na to ukazuje široka rasprostranjenost - u Bosni između Brčkog i Tuzle ispod planine Majevice postoji selo Piperi (Gornje i Donje, valjda), a 'Piper-' nalazimo čak i u Bugarskoj, gdje postoje dva različita (stara) sela koja se zovu Piperić. U kraju Dupnice postoji i jedno bugarsko selo koje se zove Piperevo, a još jedno oko Svištova sa imenom Piperkovo. I u Makedoniji pronalazimo piperske toponime - kod Štipa postoji Piperovo, a u okolini Strumice se nalazi selo koje se zove Piperica. U Hercegovini, u ljubuškom kraju, postoji i jedno porodično ime (!) Piperac.

U crnogorskim krajevima prvi put zapisano imamo u povelji 1485. godine Ivana Crnojevića Cetinjskome manastiru, gdje se pominje Mihailo Piper.

..i na Gornje Dobro što je držao Mihailo Piper, bivši jemu mi dali..

U sličnoj povelji Crnojevića iz 1495. godine nalazimo istu osobu, koja kao proniju ima oblast Dobrskog sela istočno od Cetinjskog polja u Staroj Crnoj Gori. U tom kraju se i javlja dosta staro prezime Piperović, a naime konkretno u povelji Ivana Crnojevića Cetinjskom manastiru iz 1489. godine javlja se među svjedocima jedan Vuk Piperović.

U Riječkoj nahiji postoji jedno selo koje se zove 'Piperi' (prvi put zapisano 1521. godine, ali sigurno je postojalo i dosta ranije, jer su ga Osmani osvojili i nije moglo biti pod Turcima podignuto), koje i Bolica spominje u svom opisu skadarskoga sandžakata 1613. godine pod upravom Bratiča Nikolinoga. U tom kraju postoji i geografski lokalitet zvan Piperovina koji je prvi put zapisan čak još davne 1568. godine. A u susjednom plemenu, oblasti Bratonožića, postoji i jedno brdo koje se i danas zove Piperska glavica (važna napomena: ime ovoga ipak proizlazi vjerovatno iz toga što su Piperi, inače susjedi Bratonožića, živjeli u tom kraju, a vjerovatno i držali tu glavicu, pa je poslije u Bratonožića to ostalo kao uspomena na nekadašnju pipersku svojinu).

Pa uostalom čak i u Srbiji, ima na osnovu narodnog pjesništva indicija da je nekada bilo u upotrebi danas izumrlo srpsko žensko ime Piperevka ili Pipirevka - postoji čak i jedna igra (koju pored Srba igraju i ako se ne varam Makedonci) koje se zove, upravo, 'pipirevka/pipirevka'. Slična igra ('piperka') postoji i kod Bugara, kod kojih možemo konstatovati takođe više neupotrebljivano staro bugarsko ime 'Piperko' i 'Piperka'. Ovo sve (upotreba i oblici) nesumnjivo ukazuje da je tu svugdje bilo rasprostranjeno nekada davno muško ime Piper, od koga dolazi sve ostalo, od ženskoga imena, pa do naziva za naseobine koje su zasigurno neki Piperi imenovali, odnosno zasnovali (ili je u čast tog Pipera ime dobilo). Rijetko ime sigurno nije moglo biti, moralo je biti upravo donekle popularno i široko rasprostranjeno. Što se tiče porijekla tog ličnog muškog imena, za sada jedina opcija nam je porijeklo iz te latinske (da ne kažem indijske) riječi za biljku, tako da nju kao jedinu moramo i prihvatiti.

S obzirom da je to malo grčko ostrvo (Piperi) dobilo vjerovatno ime po biberu, a ako ustanovimo da 'Piper' dolazi od toga, da, možemo reći da je odgovor na tvoje pitanje potvrdan i da imaju zajedničko porijeklo. :mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Dakle, ne može biti sumnje da je pleme Pipera dobilo ime upravo po muškom imenu Piper. Kao i još neka druga crnogorska plemena, Piperi se javljaju prvi put upravo 1455. godine, kao jedno od istočno-pravoslavnih naselja vezanih za Mletačku republiku i njihovog lokalnog kapetana, Stefana (tj. Stefanicu, kako ga više narodski znamo) Crnojevića. Naglašavam naselja, zato što je to tada u XV stoljeću pri kraju srednjega vijeka bio jedan zadružni oblik seoske zajednice, koji se tek treba formirati u pravo 'pleme'. U tom ugovoru spominju se isto kao što će se uvijek i zvati, kao 'Piperi', i saznajemo da su bili (ako je bilo izuzetaka odstupanja, većinom) pravoslavna skupina, što znači da su te vjeroispovijesti bili od svojih najranijih početaka.

S obzirom da su oni već sredinom 15. st. bili jedna kvazi-plemenska skupina, koja nije mogla biti neznatna, nesumnjivo je da su sigurno mogli postojati još u XIV v. a vrlo moguće i ranije. U ranija vremena uopšte nisu bili mnogo brojni, a tu je i postojala veličina moćne srpske srednjovjekovne monarhije, stoga se tek u vreme krajnjega kraha Srpske despotovine i potpunog teritorijalnog raskida sa zetskim krajevima može govoriti o stupanju ponovo na važnost jedne ovako male skupine koja je zasigurno živjela u, uslovno rečeno, primitivnom načinu života. O etničkom porijeklu Pipera možemo samo naslućivati, ali na osnovu sačuvanih narativnih izvora, da se zaključiti da su bili srpske, ili da korektnije kažem slovenske narodnosti, od svojih najranijih početaka. Kada čovjek našeg porijekla, latinizovani Marijan Bolica u svom opisu Skadarskog osmanlijskog sandžaka spominje Pipere 1614. godine, to 'srpsko' i 'grčko' pleme, spominje da imaju 270 domova i 700 ljudi na oružju, što nam daje neki otprilike uvid u njihovu brojnost, pogotovo jer je to prva informacija u tom pogledu. Prema istom izvoru starješina Pipera je Radoslav Božidarov, očigledno naš čovjek kako mu ime ukazuje.

Dakle, postavlja se sada i najveća dilema - da li je staro, romanizovano i starosjedelačko balkansko stanovništvo posjedovalo ime 'Piper', a njegova pojava se povezuje sa ostacima tog stanovništva, a ime je moglo biti preuzeto od starosjedelaca - ili, pak, da li su Južni Sloveni upravo to ime i prvi na Balkanu uzeli?
 
Od Berishe! Kao i Kuci! Berisha je najstarije pleme (spominjao ju je i Apiani u I veku kao Bertish). Berisha se deli na Berishe e bardhe ( Bela Berisha) i Berishe e Kuqe (Crvena Berisha). Kasnije Piperi i Kuci se odvoje kao zasebna plemena. Kuqi su bili znani kao Berishe e Kuqe a kasnije samo kao Kuqi. Od Berishe ima i danasnje pleme Merturi, ciji svi pripadnici znaju da su Berishe.

Ima Pipere u severnoj Albaniji ali i na Kosovo!

Musa Piperku, kompozitor

Ako sam dobro shvatio, pretpostavka je ovdje ona ista koja se javlja kod pojedinih albanskih etnologa, a to je da su Piperi (bili) albanskog etničkog porijekla. Međutim, to se može osnovano otpisati, jer u albanskom jeziku ne postoji riječi od koje bi 'Piper' moglo biti izvedeno. Riječi osnove 'pip-' nisu domaće, već su preuzete iz latinskog jezika. I albanska riječ za biber ('piper') je došla, kao i u latinski, iz grčkoga; a albanski jezik sigurno nije mogao biti posrednik za slovenske zemlje na Balkanu - to je bilo Rimsko carstvo. Prezime koje si naveo jeste jedan primjer, ali izuzetak, jer se zaista u toponomistici ta piperska osnova (kada nije direktno povezana sa našim zemljama, recimo možda kod poarbanašenih Srbo-Slovena čije se porijeklo zasigurno može docrtati do crnogorsko-brdskoga plemena Pipera) ne pronalazi. Srpski/slovenski etnički identitet plemena koji se svugdje kasnije zapaža stoga nam i isključuje mogućnost neke originalno albanske skupine, koja je bi potom bila poslovenjena ili srbizirana.

Ne, mislim da nema mjesta sumnji da ime dolazi od bibera. Biber je bio luksuzni predmet trgovine u srednjem vijeku, pa i na istočnoj obali Jadranskog mora. Prva upotreba riječi 'piper' za biber u našim zemljama je datirana u 1350. godinu, u Dubrovačkoj republici. Naime, u pitanju je jedan slovenski prepis u dubrovačkom sudskom arhivu jedne listine prema kojoj despot Jovan Komnin u Avloni potvrđuje nekim mletačkim trgovcima prodaju bibera. Staroslovenski pisano (neki bi rekli i srpskoslovenski, odnosno da je ta ćirilska kancelarija bila srpska u srednjovjekovnoj Raguzi, što je vrlo moguće), tu piše 'пиперь', odnoseći se nesumnjivo na biber. To znači da je u slovenske jezike preko tih romanskih gradova dalmatinskoga primorja ta riječ nesumnjivo već bila ustaljena sredinom XIV stoljeća, pa je stigla vrlo vjerovatno i još ranije.

Nemoguće je da je postojala neka iliro-tračka romanizovana skupina koja je obuhvatala sve južnoslovenske prostore, potomaka od prije masovnijeg doseljavanja Slovena na Balkan u VII veku. Takođe, analiza piperskoga imena kod njihovih potomaka, balkanskih Vlaha (pod tim ne mislim na građane-Romane, već na nomadske stočare!), nam dalje ukazuje na sumnjivu mogućnost toga. Shodno tome, da se osnovano pretpostaviti da su ipak najvjerovatnije Sloveni uzeli to ime negdje u srednjem vijeku i da su ga upravo oni i nosili, a to se perfektno i uklapa u sliku slovenskog etničkog porijekla plemena Pipera.

Biber ima vrlo sitno zrno i svima je poznata njegova ljutina. Upravo te osobine, humanizovane i preslikane na čovjeka, najvjerovatnije su razlog njegove primjene kod naših predaka. Dodao bih još i da je naša piperevka/piperka vrlo sitna igra. :) Vrlo vjerovatno je u pitanju bila pomalo šaljiva oznaka za malog čovjeka.

E sada, sasvim su druga priča silna narodna predanja koja postoje o porijeklu Pipera, na koje je forumaš Ethana malo pogrešno insinuirala...
 
Meni je majka Bozovic,kazu da su od Pipera,

Tako je, ima Božovića od Pipera, ali moraš dati još neki podatak. Božović je prezime nastalo od imena 'Božo' (skraćeno od Božidar), tako da je, nažalost, vrlo često. Ima dosta Božovića od Pipera, koji nisu u srodstvu jedni sa drugima. :think: Raspitaj se još o kojem detalju.
 

Back
Top