sta mislite o novinarskom pozivu

  • Začetnik teme neodlucna
  • Datum pokretanja
Ja sam htela da upisem novinarstvo ali sam se u zadnjem trenutku predomislila. U stvari odgovorio me je jedan covek koji je 2 god. bio na novinarstvu pa je presao na prava tako da sam i ja otisla na prava. Kao novinar mozes raditi posle bilo kog faxa a prijemni je tezak. Ispiti se lakse polazu nego na pravima ali posle novinarstva imas samo to i nista drugo, a posle prava... Imas sada i privarni fax za novinarstvo. Traje 2 god. i trenutno ga mogu upisati samo oni koji su u nekoj redakciji ali se ocekuje da ce se to brzo promeniti
 
tigrica1310:
Ja sam htela da upisem novinarstvo ali sam se u zadnjem trenutku predomislila. U stvari odgovorio me je jedan covek koji je 2 god. bio na novinarstvu pa je presao na prava tako da sam i ja otisla na prava. Kao novinar mozes raditi posle bilo kog faxa a prijemni je tezak. Ispiti se lakse polazu nego na pravima ali posle novinarstva imas samo to i nista drugo, a posle prava... Imas sada i privarni fax za novinarstvo. Traje 2 god. i trenutno ga mogu upisati samo oni koji su u nekoj redakciji ali se ocekuje da ce se to brzo promeniti





i ja sam isti slucaj, i slazem se sa devojkom ....
plus cu ti reci i ovo za novinarstvo- mnogo stresa-malo para! al ajde, necemo sad da gledamo samo kroz pare...to treba upisati ako zaista zelis samo to! ja sam zato upisala Pravni, a raspitala sam se- u Udruzenju novinara Srbije u Resavskoj drze kurs novinarstva, zajedno sa praksom! Kad to zavrsis, mozes da budes slobodan novinar ... a to mozes sa bilo kojim fakultetom!
a ako se palis na medije, onda ti i ne treba fax, mozes da upises bilo koji ( vecina voditeljki u biografiji ima sve i svasta- od knjizevnosti do megatrenda)
 
Kako sam se samo pokolebao posle ovih komentara.
I ja zelim da upisem novinarstvo na FPN-u I bas se dvoumim ali sam ipak vec poceo da spremam prijemni.
Misli, stvrano ne znam, nisam cak ni siguran koja je literatura mada ja pripremam srpski iz “zute” gramatike za srednju skolu (autori: Zivojin Stanojcic, Ljubomir Popovic), sociologiju iz udzbenika sa 4.razred gimnazije I 3 razred strucnih skola (mada su slicne, prakticno iste), ustav I pravo gradjana za gimnazije I 3razred strucnih skola.
U vezi sa fakultetom za srpski jezik I knjizevnost, pa, I meni je moja profesorka pomenutog predmeta, kada sam joj rekao za novinarstvo, rekla da mi je bolje da studiram srpski , ali sam ipak ostao pri zurnalistici.
Istina je, novinar mozes biti I posle bilo kog fakulteta ali eto, mene, npr. Mrzi da spremam istoriju za Prava ili sta vec znam……. A iskreno, 1500 pravnika je malo (I previse) mnogo za zemlju Srbiju. Po mom misljenju (ako je ispravno) ako stvarno nesto planiras a pritom studiras prava jednostavno moras da budes medju najboljima jer perspektiva u slucaju prosecnog studenta prava kod nas, ne postoji. Hocu reci, posle prava kod nas, male su ti sanse tj. Prakticno ti nista ne vredi bilo gde u inostranstvu. Ne kazem da treba ici u inostranstvo po svaku cenu ali navodim kao mogucu opciju.
Iskreno I ja sam sad zbunjen…………..
I jako bih zeleo kad bi mi neko rekao sta danas treba upisati????????????????????
 
Kako sam se samo pokolebao posle ovih komentara.
I ja zelim da upisem novinarstvo na FPN-u I bas se dvoumim ali sam ipak vec poceo da spremam prijemni.
Misli, stvrano ne znam, nisam cak ni siguran koja je literatura mada ja pripremam srpski iz “zute” gramatike za srednju skolu (autori: Zivojin Stanojcic, Ljubomir Popovic), sociologiju iz udzbenika sa 4.razred gimnazije I 3 razred strucnih skola (mada su slicne, prakticno iste), ustav I pravo gradjana za gimnazije I 3razred strucnih skola.
U vezi sa fakultetom za srpski jezik I knjizevnost, pa, I meni je moja profesorka pomenutog predmeta, kada sam joj rekao za novinarstvo, rekla da mi je bolje da studiram srpski , ali sam ipak ostao pri zurnalistici.
Istina je, novinar mozes biti I posle bilo kog fakulteta ali eto, mene, npr. Mrzi da spremam istoriju za Prava ili sta vec znam……. A iskreno, 1500 pravnika je malo (I previse) mnogo za zemlju Srbiju. Po mom misljenju (ako je ispravno) ako stvarno nesto planiras a pritom studiras prava jednostavno moras da budes medju najboljima jer perspektiva u slucaju prosecnog studenta prava kod nas, ne postoji. Hocu reci, posle prava kod nas, male su ti sanse tj. Prakticno ti nista ne vredi bilo gde u inostranstvu. Ne kazem da treba ici u inostranstvo po svaku cenu ali navodim kao mogucu opciju.
Iskreno I ja sam sad zbunjen…………..
I jako bih zeleo kad bi mi neko rekao sta danas treba upisati????????????????????
 
tek zbunjen:
Kako sam se samo pokolebao posle ovih komentara.
I ja zelim da upisem novinarstvo na FPN-u I bas se dvoumim ali sam ipak vec poceo da spremam prijemni.
Misli, stvrano ne znam, nisam cak ni siguran koja je literatura mada ja pripremam srpski iz “zute” gramatike za srednju skolu (autori: Zivojin Stanojcic, Ljubomir Popovic), sociologiju iz udzbenika sa 4.razred gimnazije I 3 razred strucnih skola (mada su slicne, prakticno iste), ustav I pravo gradjana za gimnazije I 3razred strucnih skola.
U vezi sa fakultetom za srpski jezik I knjizevnost, pa, I meni je moja profesorka pomenutog predmeta, kada sam joj rekao za novinarstvo, rekla da mi je bolje da studiram srpski , ali sam ipak ostao pri zurnalistici.
Istina je, novinar mozes biti I posle bilo kog fakulteta ali eto, mene, npr. Mrzi da spremam istoriju za Prava ili sta vec znam……. A iskreno, 1500 pravnika je malo (I previse) mnogo za zemlju Srbiju. Po mom misljenju (ako je ispravno) ako stvarno nesto planiras a pritom studiras prava jednostavno moras da budes medju najboljima jer perspektiva u slucaju prosecnog studenta prava kod nas, ne postoji. Hocu reci, posle prava kod nas, male su ti sanse tj. Prakticno ti nista ne vredi bilo gde u inostranstvu. Ne kazem da treba ici u inostranstvo po svaku cenu ali navodim kao mogucu opciju.
Iskreno I ja sam sad zbunjen…………..
I jako bih zeleo kad bi mi neko rekao sta danas treba upisati????????????????????
Sto se tice literature,otidji na fakultet pa tamo pitaj,to ti je napametnije,a kad si vec tamo,popricaj malo sa studentima zavrsne godine pa ako i posle toga budes hteo da upises novinarstvo...srecno ti bilo! Sto se tice Pravnog,perspektiva ipak postoji i za one koji nisu medju najboljima jer,jednostavno,svakoj firmi su potrebni pravnici.
Sta treba upisati? Eh,kao da na to postoji univerzalan odgovor...ipak,trenutno je vrlo isplativo biti npr. programer ili ekonomista
 
A iskreno, 1500 pravnika je malo (I previse) mnogo za zemlju Srbiju.


---------------------------------------------


Ovo je na zalost jedna ustaljena predrasuda ljudi koji jos nisu upisali fakultet :? !!!!

A vazi za sve fakultete, ne samo za Pravni & Ekonomiju!

Kada pocnes da studiras, ukapiraces neke stvari!!!!

Npr. ukapiraces da od tih 1500 studenata, II godinu upise trecina, cetvrtina...Ma ni toliko!!!
Profesor nam je rekao da II godinu upisuje oko 20 % .Posle prvog semestra, od 1500 studenata, odmah odustane nekoliko stotina, nece ljudi da placaju fax ako vide da im je tesko, nece da uce, zaposle se, ili upisu nesto drugo....

A od tih 1500- koliko njih diplomira?! Ne vise od mozda 300, mozda i manje...

Ovo vazi i za sve ostale fakultete :!:


Zato je veeeeelika predrasuda pricati da je studenata Pravnika/ekonomista previse, a kao sto je vec neko rekao pre mene, potreban je u svakoj firmi...

Pogledaj malo na birou rada- NEMA nezaposlenih pravnika, al' zato prevodilaca, novinara, doktora, na zalost ima poprilicno...


ps. Skoro sam polagala jedan ispit na Pravnom fakultetu, i sa mnom je polagala zena od 35 godina, koja je zavrsila Politicke nauke- smer novinarstvo. Ja je pitala otkud ona na Pravnom, a ona mi objasnila da polaze razliku predmeta za diplomu Pravnog, jer ne moze da nadje posao sa FPN....Kaze- svi joj kazu i po privatnim i drzavnim firmama- "ne treba nam novinar, trazimo dipl. pravnika, dipl. ecc i programera"...
 
upisi ekonomiju, to je bolje od prava (svaki dnevni list ima temu ekonomija, gde si video temu pravo??).
a ako se posle predomislis i hoces da radis bas u struci, sa ekonomijom je gotova stvar (ako nista, bar svaka firma mora da vodi knjige) a ako te privlace nove stvari izaberes nesto da malo ucis - odes na kurs za brokera ili portfolio menadzera (uskoro) itd; za neku bolju karijeru pravnika, polagaces pravosudni sto je mnogo teze od brokerskog i sl. kurseva a ne znaci da je i bolje (vise nema ono - svaka firma treba "obicnog" pravnika da joj pise statut i sl. stvari ili je bar retko)
pozz
 
Nexus 6:
sarah eh:
upisi ekonomiju, to je bolje od prava (svaki dnevni list ima temu ekonomija, gde si video temu pravo??).

a, jesi li videla temu crna hronika...sta mislis ko to pise, ljudi sa vise skole MUP koji ne nadju posao... :)

a priznajem, ima tu neke istine (bas sam se izblamirala a? :oops: ), mada ne verujem da neko uziva pisuci crnu hroniku, dok ek. teme mogu biti zaista zanimljive.
pozz
 
Estella:
A medju novinarima ima i ljudi koji uopste nisu ni zavrsili fakultet! To mi nikad nece biti jasno. I to npr. glavni i odgovorni urednik jedne nase televizije. Slazem se sa svima da je bolje upisati Pravni ili cak i Filoloski, pre nego FPN.


uopravo tako!! pre par meseci ja zvala udruzenje novinara Srbije za kurs novinarstva :!:

Pitam sta, kako, je l trebaju neki uslovi tipa godine, itd., a oni mene -sta studiram :roll: :?: rekoh- Pravni fax. Sa druge strane zena mi rece da kurs pohadja najvise ljudi sa Pravnog, filozofskog, Ekonomije, itd. Ja reko'- Kako to??!?! A ona- "Nema veze sta ste zavrsili, kurs se zavrsi, ima i praksa po novinama i tv, a onda se snalazite sami, mozete da budete slobodan novinar :!: :!: :!: "
prema tome, novinar mozes da budes i sa bilo kojom srednjom skolom, a da studiras koji god fakultet,s a tim kursom

btw, Olivera Kovacevic je zavrsilia sociologiju, Olja Beckovic glumu, ove sa Infotopa Megatrend, itd.... svakakve profesije koje sa FPN nemaju veze :?
 
Estella:
A medju novinarima ima i ljudi koji uopste nisu ni zavrsili fakultet! To mi nikad nece biti jasno. I to npr. glavni i odgovorni urednik jedne nase televizije. Slazem se sa svima da je bolje upisati Pravni ili cak i Filoloski, pre nego FPN.


uopravo tako!! pre par meseci ja zvala udruzenje novinara Srbije za kurs novinarstva :!:

Pitam sta, kako, je l trebaju neki uslovi tipa godine, itd., a oni mene -sta studiram :roll: :?: rekoh- Pravni fax. Sa druge strane zena mi rece da kurs pohadja najvise ljudi sa Pravnog, filozofskog, Ekonomije, itd. Ja reko'- Kako to??!?! A ona- "Nema veze sta ste zavrsili, kurs se zavrsi, ima i praksa po novinama i tv, a onda se snalazite sami, mozete da budete slobodan novinar :!: :!: :!: "
prema tome, novinar mozes da budes i sa bilo kojom srednjom skolom, a da studiras koji god fakultet,s a tim kursom

btw, Olivera Kovacevic je zavrsilia sociologiju, Olja Beckovic glumu, Marina Trifunovic studira kineski, ove sa Infotopa Megatrend, itd.... svakakve profesije koje sa FPN nemaju veze :?
 
Meni je jako rano da razmisljam kako cu da zavrsavam novinarstvo,samo sam sigurna da hocu.Moj problem je sto nemam pojma sta kako funkcionise u Beogradu jer nisam odatle,pa vas pitam-Sta se tacno trazi i odvija u tom Novinarskom kursu?Takodje,koji su mi fakulteti (smerovi) otvoreni za taj poziv (mislim,ono sto iole ima veze s zurnalistikom)?
 

Back
Top