Šta mislite?

Sve najbolje... U marketima postoje jogurti iz Hrvatske. Nikad mi nije bilo jasno zbog cega bi neko od deset jogurta koji su u frizideru, uzeo taj iz Hrvatske.
Beta je juce javila da su crnogorci pronasli 'radioaktivne materije' u Fruktalovom soku od borovnice. Ostali su bili ok ali je taj bio radioaktivan. Oni su to lepo zapakovali i vratili odakle je doslo. Sto se mene tice, to je kraj robi iz Slovenije u mojoj kuhinji.
 
snaja88:
retko kada JA idem da pazarim namirnice,a akcija je ok.Mada ipak je najvazniji kvalitet,nema veze odakle je nesto
Da iole znas nesto, znala bi da je veoma bitno odakle sta potice od proizvoda koji se kupuju. Iz jednog prostog razloga, dokle god se ljudi ne disciplinuju da kupuju domace proizvode nasa privreda ne moze da zazivi valjano. Mislite da bi Slovenci napredovali da nisu bili disciplinovani. Bila je svojevremeno prica sa njihovom vatom. Njihove vate nije bilo na trzistu da se kupi a i kada bi je bilo bila je i skuplja i losijeg kvaliteta od one srpske koju su isto imali na trzistu. Sta mislite koju su kupovali? Srpsku sigurno nisu. Zato danas imaju taj proizvod koji zadovoljava i kvalitet i cenu, dok ova nasa vata na njihovom trzistu danas nema sta da trazi. Tako su oni svojom disciplinom zastitili jedan svoj proizvod. Naravno to su ucinili i sa ostalim proizvodima. Dokle god prosecan Srbin nema u glavi pojam da on licno treba da doprinese nesto pa makar to i bila kupovina domacih proizvoda nece biti pomaka ni u standardu ni u kvalitetu domace robe.
Isto tako kada bi danas ljudi znali koliku stetu nanose Kinezi nasoj privredi, nikada vise ne bi kupili ni gumicu kod njih a kamoli nesto drugo.
 
Zak:
snaja88:
retko kada JA idem da pazarim namirnice,a akcija je ok.Mada ipak je najvazniji kvalitet,nema veze odakle je nesto
Da iole znas nesto, znala bi da je veoma bitno odakle sta potice od proizvoda koji se kupuju. Iz jednog prostog razloga, dokle god se ljudi ne disciplinuju da kupuju domace proizvode nasa privreda ne moze da zazivi valjano. Mislite da bi Slovenci napredovali da nisu bili disciplinovani. Bila je svojevremeno prica sa njihovom vatom. Njihove vate nije bilo na trzistu da se kupi a i kada bi je bilo bila je i skuplja i losijeg kvaliteta od one srpske koju su isto imali na trzistu. Sta mislite koju su kupovali? Srpsku sigurno nisu. Zato danas imaju taj proizvod koji zadovoljava i kvalitet i cenu, dok ova nasa vata na njihovom trzistu danas nema sta da trazi. Tako su oni svojom disciplinom zastitili jedan svoj proizvod. Naravno to su ucinili i sa ostalim proizvodima. Dokle god prosecan Srbin nema u glavi pojam da on licno treba da doprinese nesto pa makar to i bila kupovina domacih proizvoda nece biti pomaka ni u standardu ni u kvalitetu domace robe.
Isto tako kada bi danas ljudi znali koliku stetu nanose Kinezi nasoj privredi, nikada vise ne bi kupili ni gumicu kod njih a kamoli nesto drugo.

Upravo to!
 
Zak:
snaja88:
retko kada JA idem da pazarim namirnice,a akcija je ok.Mada ipak je najvazniji kvalitet,nema veze odakle je nesto
Da iole znas nesto, znala bi da je veoma bitno odakle sta potice od proizvoda koji se kupuju. Iz jednog prostog razloga, dokle god se ljudi ne disciplinuju da kupuju domace proizvode nasa privreda ne moze da zazivi valjano.


ako je cena slichna ili ista uvek treba kupiti kvalitetniji proizvod bez obzira odakle je. Ako je kvalitet isti ili slichan uvek treba kupiti jeftiniji proizvod bez obzira bio on domaci ili strani.
Bolle me noge za patriotizam. Necu da se trujem domacim sranyma da bi neko iz Gornje Vukoyebine primao minimalac i ne radio ni$ta!

 
cLick - OR - Die:
Zak:
snaja88:
retko kada JA idem da pazarim namirnice,a akcija je ok.Mada ipak je najvazniji kvalitet,nema veze odakle je nesto
Da iole znas nesto, znala bi da je veoma bitno odakle sta potice od proizvoda koji se kupuju. Iz jednog prostog razloga, dokle god se ljudi ne disciplinuju da kupuju domace proizvode nasa privreda ne moze da zazivi valjano.


ako je cena slichna ili ista uvek treba kupiti kvalitetniji proizvod bez obzira odakle je. Ako je kvalitet isti ili slichan uvek treba kupiti jeftiniji proizvod bez obzira bio on domaci ili strani.
Bolle me noge za patriotizam. Necu da se trujem domacim sranyma da bi neko iz Gornje Vukoyebine primao minimalac i ne radio ni$ta!

Pameti mamina, ovde se ne radi o patriotizmu vec o zelji da sutra zivim u boljoj drzavi, gde ce postojati standardi a samim tim i kvalitet. To je jedan od razloga zasto se prosecni gradjanin treba disciplinovati. Nije mnogo a moze svako tim sitnim potezima da doprinese dosta. Ako zelis da zivis u ovoj zemlji onda je to normalan potez. Mene ne zanima da zivim negde preko, ne zelim da se zavaravam kupujuci neke strane proizvode. Da li ti toliko plitkoumno razmisljas i mislish da ces lagodno ziveti ako ovde privreda ne bude funkcionisala?
Da li si toliko pametan i mislish da su strani proizvodi kvalitetniji, trebao bi da obratis paznju na te inostrane proizvode malo bolje jer su mahom za istocno trziste. Malo dete je vec naucilo sta je kvalitet robe za istocno trziste. Kazes ne zelis da se trujes sranyima, pogledaj malo bolje 90% stranih cigareta a onda uporedi njihov hemijski sadrzaj sa domacom krdzom da bi video sta je pravi duvan(banalan primer) a ima puno slicnih primera. Pricas o kvalitetu inostrane robe? Kako se strancu isplati da posalje nesto kvalitetno na ovo trziste gde ce mu cena recimo biti slicna sa cenom domaceg proizvoda. Ja se ne bavim ekonomijom ali dovoljno sam pismen da znam da tu nesto bas ne stima. Ne stima zato sto kvalitet kosta, da ne pominjem da strana roba pored poreza koji nije isti kao i za domacu robu mora da prodje i carinu. Da li si se nekada zapitao, zasto neki proizvodi koji su citaj (made in France) nisu prosli kontrolu za prodaju na njihovom trzistu a ima ih kod nas na trzistu? Primeri se samo nizu. Pricas o patriotizmu, ti ocito mesas neke pojmove.
 
Za svoje pare kupuje svako sta hoce.A sto se tice preporoda privrede ne radi se tako,neka naprave kvalitetniji proizvod i jevtiniji pa akcija ne bi ni bila potrebna.Bas ti sto nam tako nesto NATURAJU nose armanijeva odela italijanske cipele,voze nemacki auto...
 
mandrak-21:
Za svoje pare kupuje svako sta hoce.A sto se tice preporoda privrede ne radi se tako,neka naprave kvalitetniji proizvod i jevtiniji pa akcija ne bi ni bila potrebna.Bas ti sto nam tako nesto NATURAJU nose armanijeva odela italijanske cipele,voze nemacki auto...
Tako je Mandrak, pisanje u koprive je prava stvar. Mandrace kako stoje dve najvece fabrike u staroj Jugoslaviji koje se usput nalaze u tvom gradu? Crvena zastava i Filip Kljajic, zar ne mislish kada bi proradile da bi Kragujevac ponovo progledao a sa njim i pola Sumadije. Pusti ti te sto propagiraju, stavi prst na celo i razmisli koliko je ova akcija ozbiljna. A ako kojim slucajem ne mislish tako, zapitaj se sta ce ti deca raditi u Kragujevcu u buducnosti s obzirom da je taj grad mrtav jos od 95. koliko ja znam. I to sto kazes ti sto nam NATURAJU nose Armanijeva odela, zar se ti ne ponasas kao i oni misleci tako. Zar mislish da se ne ponasas kao i oni kada kupujes strane proizvode lazuci sebe kako ces jednog dana postati neko ko ce moci da sebi kupi odelo koje je kreirao taj homic. Mandrace zelje su ti puste i tako ih neces ostvariti.
 
mislim da je akcija odlična i mada sam na taj način razmišljanja "priključena" odavno, ipak nisam uvek i o svemu vodila računa. Doduše, kod kuće su me često etiketirali kao paranoičnu kada bih govorila o stranim proizvodima na našem i sl. bednim tržištima.
Sada, kada su mi ovi bilbordi pred očima, produbilo se i moje uverenje da tako i treba razmišljati.
Ne znam da li su i drugi narodi takvi, ali za nas Srbe znam da nam je uvek i tuđe g... bilo slađe od domaće čokolade. Zato treba gurati pod nos svima, pa oni koji ne razmišljaju - usvojiće mahinalno, po psihološkim zakonima delovanja reklame, a oni drugi - mondenski raspoloženi, moraće da budu u trendu. Ovi treći će razmišljati, a u finalu, mi ćemo svi doprineti poboljšanju za sebe.
I to je sve o.k.
 
Komshinica:
mislim da je akcija odlična i mada sam na taj način razmišljanja "priključena" odavno, ipak nisam uvek i o svemu vodila računa.
----
Srbe znam da nam je uvek i tuđe g... bilo slađe od domaće čokolade. Zato treba gurati pod nos svima, pa oni koji ne razmišljaju - usvojiće mahinalno, po psihološkim zakonima delovanja reklame, a oni drugi - mondenski raspoloženi, moraće da budu u trendu. Ovi treći će razmišljati, a u finalu, mi ćemo svi doprineti poboljšanju za sebe.
I to je sve o.k.


Kao potro$ach sigurno necu misliti na makroekonomsQ politiku vec na svoju slatku guzu i na dzhep koji je greje. Razmi$ljanje pri kupovini treba da teche sledecim redosledom:

1. Kupiti uvek najkvalitetniji proizvod bez obzira na poreklo
2. Ako niste u mogucnosti da kupite kvalitetniji onda kupite jeftiniji (najskuplji vama dostupan)
3. Ako domaci i strani proizvod ko$taju isto (cena koju mozhete sebi da priu$tite) kupite kvalitetniji ma chiji on bio!
4. Ako je kvalitet domaceg i stranog proizvoda isti kupite jeftiniji ma chiji on bio
5. Ukoliko su odnos cena/kvalitet domaceg i stranog proizvoda isti obavezno kupiti domaci!


Ovi koraci su najjednostavnija logika po kojoj se treba rukovoditi pri kupovini, a cilj joj je da za$titi kupca tj. njegovo zdravlje i budzet. Srecni kupci srecna drzhava.

Inache vi$e verujem u kvalitet domacih proizvoda (posebno prehrambena industrija)

 
Kada prođu ratovi dođe beda,kada stigne beda izgube se kriterijumi a onda dođe neko i obeća svetlu budućnost.Evropu.Svet.pojave se strani mešetari svesni naše logike i plitkog dzepa i počne uvaljivanje robe široke potrošnje.Onda mi naravno gladnih očiju juriš navali na neke mega ega,bega i ostale markete da osetimo da smo svet.Ljudski je to,a dođemo sebi onog trenutka kada od stranih šampona gubimo kosu,od krema doijemo ekcem...Ali dobro džemperi će se plesti dok ima ovac za šišanje.A naravno Nemac nikada neće da pije tuđe pivo.Da li zbog kvaliteta??? :wink:
 
U normalnom potrosackom drustvu, potrosac je uvek na prvom mestu, ima pravo i moze da bira. Ovde je problem sto takvo potrosacko drustvo nije izgradjeno, a kakvi su izgledi jos ce proci dosta vremena da se steknu pravi uslovi za to. Svakako treba istrajati u tom procesu.
 
molko:
U normalnom potrosackom drustvu, potrosac je uvek na prvom mestu, ima pravo i moze da bira. Ovde je problem sto takvo potrosacko drustvo nije izgradjeno, a kakvi su izgledi jos ce proci dosta vremena da se steknu pravi uslovi za to. Svakako treba istrajati u tom procesu.


.. dabome... dok drzhava ne dopusti potroshachima i njihovim slaba$nim udruzhenjima da ochvrsnu, apsolutno me briga za kvazi patriotizam i to da kupujem domace proizvode po svaku cenu. Potro$ach (JA) je uvek na prvom mestu!!

 
Da li je moguce, da si ti tolika volina da ne vidis dalje od svoje surle? Kakve veze ima kvazi patriotizam sa zeljom da se zivi u boljoj drzavi sutra? Kakve veze ima s obzirom da je ovo zelja vecine gradjana i to onih koji se se mogu svrstati u srednju klasu.
 
cLick - OR - Die:
molko:
U normalnom potrosackom drustvu, potrosac je uvek na prvom mestu, ima pravo i moze da bira. Ovde je problem sto takvo potrosacko drustvo nije izgradjeno, a kakvi su izgledi jos ce proci dosta vremena da se steknu pravi uslovi za to. Svakako treba istrajati u tom procesu.


.. dabome... dok drzhava ne dopusti potroshachima i njihovim slaba$nim udruzhenjima da ochvrsnu, apsolutno me briga za kvazi patriotizam i to da kupujem domace proizvode po svaku cenu. Potro$ach (JA) je uvek na prvom mestu!!


Mislim da ovde niko ne inplicira da treba kupovati domace proizvode po svaku cenu.Podrazumeva se, valda, da neces kupiti domaci proizvod ako sadrzi poduzi spisak konzervansa, emulgatora, otrova itd.; ali, ako na polici stoje npr. Radenska i Knjaz Milos voda, koju ces kupiti?
U drzavi u kojoj zivim kupujem domace proizvode(naravno, ne iskljucivo), jer od te drzave imam nesto, a od drugih bas nista...da li je to patriotizam?Hm...
 
kupujem RADENSKU jer mi je tata šef samoposluge i već 20 godina slovenac dođe i sklopi ugovor sa njim.
Tata onda stavi radensku po celoj radnji a ostale vode stoje u magacinu.
Onda svi mi (cela porodica)letujemo na slovenačkom moru za džabe po mesec dana. ko je vama kriv što vam tata nije šef :wink:

PS
i tako godinama
 
Zak:
snaja88:
retko kada JA idem da pazarim namirnice,a akcija je ok.Mada ipak je najvazniji kvalitet,nema veze odakle je nesto
Da iole znas nesto, znala bi da je veoma bitno odakle sta potice od proizvoda koji se kupuju. Iz jednog prostog razloga, dokle god se ljudi ne disciplinuju da kupuju domace proizvode nasa privreda ne moze da zazivi valjano. Mislite da bi Slovenci napredovali da nisu bili disciplinovani. Bila je svojevremeno prica sa njihovom vatom. Njihove vate nije bilo na trzistu da se kupi a i kada bi je bilo bila je i skuplja i losijeg kvaliteta od one srpske koju su isto imali na trzistu. Sta mislite koju su kupovali? Srpsku sigurno nisu. Zato danas imaju taj proizvod koji zadovoljava i kvalitet i cenu, dok ova nasa vata na njihovom trzistu danas nema sta da trazi. Tako su oni svojom disciplinom zastitili jedan svoj proizvod. Naravno to su ucinili i sa ostalim proizvodima. Dokle god prosecan Srbin nema u glavi pojam da on licno treba da doprinese nesto pa makar to i bila kupovina domacih proizvoda nece biti pomaka ni u standardu ni u kvalitetu domace robe.
Isto tako kada bi danas ljudi znali koliku stetu nanose Kinezi nasoj privredi, nikada vise ne bi kupili ni gumicu kod njih a kamoli nesto drugo.
Nemoj da se pravis pametan!Vazniji je valjda kvalitet necega nego mesto porekla.Necu sigurno kupovati nase po svaku cenu ako nije kvalitetno!
 
mandrak-21:
Za svoje pare kupuje svako sta hoce.A sto se tice preporoda privrede ne radi se tako,neka naprave kvalitetniji proizvod i jevtiniji pa akcija ne bi ni bila potrebna.Bas ti sto nam tako nesto NATURAJU nose armanijeva odela italijanske cipele,voze nemacki auto...
Bas tako,ali takodje i uredjuju istu tu privredu,pa ako hoce da zastite domaci proizvod neka uvedu rigorozne standarde za uvoz roba,ali i nase robe pa ce disciplina biti logican sled dogadjaja.
 
Upravo je konkurencija ta koja utice na poboljsanje kvaliteta proizvoda. I dobro je sto potrosaci imaju mogucnost da biraju izmedju razlicitih vrsta proizvoda bilo oni domaci ili strani i da medju njima odaberu onaj za koji smatraju da je spram cene koju plate za njega najboljeg kvaliteta.
Kada bi svi potrosaci iskljucivo kupovali domace proizvode ne obaziruci se na uvozne, tada ni domaci proizvodjaci ne bi imali porebu da se takmice sa stranim i na taj nacin poboljsaju kvalitet svoje robe.
 
Zak:
Da li je moguce, da si ti tolika volina da ne vidis dalje od svoje surle? Kakve veze ima kvazi patriotizam sa zeljom da se zivi u boljoj drzavi sutra? Kakve veze ima s obzirom da je ovo zelja vecine gradjana i to onih koji se se mogu svrstati u srednju klasu.

Siroma Zak. Ostao si bez argumenata pa si pre$ao na vredjanje. Ti si izgleda od onih ljudi koji bi kucu krechili chetkicom za zube domace prozivodnje umesto da kupe stranu chetQ :) xex..
Kupovanje domacih proizvoda je kap u moru koja domacu privredu sigurno nece postaviti na noge. Treba doneti kr$ zakona i promeniti 300 sranya u drzhavi da bi malo zhivnuli. Ova akcija kupovanja domacih proizvoda mozhe imati samo suprotan efekat. Kad se ne$to "natura" to odmah postaje sumnjivo. Tipa.. "Jedite kod Dzoa" 8)

 

Back
Top