Masinski ili gradjevinski??

Ako misliš na Beogradski univerzitet, onda treba da znaš da je Mašinski faks dno dna što se tiče kriterijuma, kao i mozgova koji ga upisuju. Tako da je ovaj odgovor iznad apsolutno netačan; teško da na BU postoji neki tehnički fakultet koji je lakši od Mašinca.

S druge strane, preovladava mišljenje, naročito među starijom generacijom, kako je Mašinac težak faks, a to vuče korene iz davne prošlosti (od pre nekoliko decenija) kada je ta struka bila na ceni. Pa ti sad sam odluči.
 
Ako misliš na Beogradski univerzitet, onda treba da znaš da je Mašinski faks dno dna što se tiče kriterijuma, kao i mozgova koji ga upisuju. Tako da je ovaj odgovor iznad apsolutno netačan; teško da na BU postoji neki tehnički fakultet koji je lakši od Mašinca.

S druge strane, preovladava mišljenje, naročito među starijom generacijom, kako je Mašinac težak faks, a to vuče korene iz davne prošlosti (od pre nekoliko decenija) kada je ta struka bila na ceni. Pa ti sad sam odluči.

 
Ako misliš na Beogradski univerzitet, onda treba da znaš da je Mašinski faks dno dna što se tiče kriterijuma, kao i mozgova koji ga upisuju. Tako da je ovaj odgovor iznad apsolutno netačan; teško da na BU postoji neki tehnički fakultet koji je lakši od Mašinca.

S druge strane, preovladava mišljenje, naročito među starijom generacijom, kako je Mašinac težak faks, a to vuče korene iz davne prošlosti (od pre nekoliko decenija) kada je ta struka bila na ceni. Pa ti sad sam odluči.

Hteo bih da te ispravim posto sam skoro zavrsio Masinski fakultet univerziteta u Beogradu.
Prvo nije tacno da je MF dno dna... to je apsolutno netacno. To sto moze da ga upise ko god hoce ne znaci da moze i da ga zavrsi ko hoce. Moja generacija brojala je 500 ljudi, zavrsilo je svega 10ak posto od toga u roku, jos nekolicina je zavrsila kasnije i tvrdim da imaju ista znanja koja smo i mi postigli. No, da se vratim na ono dno dna... Dacu jedan primer... Iz moje generacije isli smo na takmicenja za fakultete tehnickih nauka gde smo jednom bili prvi, dva tri puta drugi i pet, sest puta treci inace bili smo u klasi sa ETFovcima koje smo bukvalno pokidali... Pa i kako i ne bi kad na masinskom imaju 3 matematike, na etfu 2. Toliko, da ne pricam o mehanici pa moze se reci delu fizike koji proucavas do tancina, a da bi ga proucavao tj, ukapirao moras da znas extra fiziku i matis. E ovde se desavalo da vecina odpadne,,, Znaci reci cu ti, MF moze da upise ko zeli, ali ne moze da zavrsi ko ZELI. Tako da o kriterijumu nemas pojma. Moja generacija, oni koji su zavrsili, mogli smo da se zaposlimo u inostranstvu, neki nisu hteli ( a mogli su) a neki i jesu, kao npr. ja. Konkurisao sam na jedan posao u BMW konstruktora pomocnika (posto sam jos uvek mlad) i prezadovoljan sam jer sam u konkurenciji imao ljude iz celog sveta, ali kad sam se pojavio sa diplomom MF-a, svi su me gledali drugacije. Primljen sam... E sad da ne bude da sam primljen samo zbog nekog starog imidza ili kako vec to nazovete, pokazao sam se veoma dobro, nekoliko alata sam sam konstruisao i ti alati su odlicni cak sam dobijao bonuse ( u novcu ). Nekoliko mojih drugova se zaposlilo po Francuskoj, Americi, Britaniji i mogu vam reci slicnu pricu kao i ja kad smo se pojavili sa diplomama Masinca :) A sad dalje prica o tome da je masinac najlaksi je apsolutno netacna. Sto rece jedna moja drugarica masinac upisuje onaj ko nema sta da upise ili zeli to da upise. E ovi sto zele to da upise koliko sam ja video do sada bili su vukovci i jako odlicni djaci i isti su uspevali da zavrse, ostali pa ne mogu da se setim... Ali za sve ima vremena pa ce i oni zavrsiti. Ne znam da li si se raspitao ko sve upisuje fiziku i matematiku i koliko poena treba na tim fakultetima za upis? Nadam se da znas i podatak da tamo upisuju isto tako ljudi cisto nesto da upisu, a pitanje je da li zavrsavaju? Tako da bih molio da ne generalizujes stvari jer nije u redu, ako nesto ne znas, a dajes neke informacije koje nemaju veze sa realnoscu nego sa nekim subjektivnim stavom.
 
Hteo bih da te ispravim posto sam skoro zavrsio Masinski fakultet univerziteta u Beogradu.
Prvo nije tacno da je MF dno dna... to je apsolutno netacno. To sto moze da ga upise ko god hoce ne znaci da moze i da ga zavrsi ko hoce. Moja generacija brojala je 500 ljudi, zavrsilo je svega 10ak posto od toga u roku, jos nekolicina je zavrsila kasnije i tvrdim da imaju ista znanja koja smo i mi postigli. No, da se vratim na ono dno dna... Dacu jedan primer... Iz moje generacije isli smo na takmicenja za fakultete tehnickih nauka gde smo jednom bili prvi, dva tri puta drugi i pet, sest puta treci inace bili smo u klasi sa ETFovcima koje smo bukvalno pokidali... Pa i kako i ne bi kad na masinskom imaju 3 matematike, na etfu 2. Toliko, da ne pricam o mehanici pa moze se reci delu fizike koji proucavas do tancina, a da bi ga proucavao tj, ukapirao moras da znas extra fiziku i matis. E ovde se desavalo da vecina odpadne,,, Znaci reci cu ti, MF moze da upise ko zeli, ali ne moze da zavrsi ko ZELI. Tako da o kriterijumu nemas pojma. Moja generacija, oni koji su zavrsili, mogli smo da se zaposlimo u inostranstvu, neki nisu hteli ( a mogli su) a neki i jesu, kao npr. ja. Konkurisao sam na jedan posao u BMW konstruktora pomocnika (posto sam jos uvek mlad) i prezadovoljan sam jer sam u konkurenciji imao ljude iz celog sveta, ali kad sam se pojavio sa diplomom MF-a, svi su me gledali drugacije. Primljen sam... E sad da ne bude da sam primljen samo zbog nekog starog imidza ili kako vec to nazovete, pokazao sam se veoma dobro, nekoliko alata sam sam konstruisao i ti alati su odlicni cak sam dobijao bonuse ( u novcu ). Nekoliko mojih drugova se zaposlilo po Francuskoj, Americi, Britaniji i mogu vam reci slicnu pricu kao i ja kad smo se pojavili sa diplomama Masinca :) A sad dalje prica o tome da je masinac najlaksi je apsolutno netacna. Sto rece jedna moja drugarica masinac upisuje onaj ko nema sta da upise ili zeli to da upise. E ovi sto zele to da upise koliko sam ja video do sada bili su vukovci i jako odlicni djaci i isti su uspevali da zavrse, ostali pa ne mogu da se setim... Ali za sve ima vremena pa ce i oni zavrsiti. Ne znam da li si se raspitao ko sve upisuje fiziku i matematiku i koliko poena treba na tim fakultetima za upis? Nadam se da znas i podatak da tamo upisuju isto tako ljudi cisto nesto da upisu, a pitanje je da li zavrsavaju? Tako da bih molio da ne generalizujes stvari jer nije u redu, ako nesto ne znas, a dajes neke informacije koje nemaju veze sa realnoscu nego sa nekim subjektivnim stavom.
:klap:

Potpisujem, ovo sam cekao da neko kaze jer ja da sam rekao rekli bi mi da nemam pojma jer nisam student masinskog...Ali moj savet tebi je da ne trebas puno da se vredjas time sto tako govore o fakultetu nego pusti ljude, mnogo su ljudi zli! :roll:
Cujem i megatrend su poceli da izdizu u nebesa pa se smejem :rotf:
Ali Boze moj, nek pricaju:manikir:
 
Hteo bih da te ispravim posto sam skoro zavrsio Masinski fakultet univerziteta u Beogradu.
Prvo nije tacno da je MF dno dna... to je apsolutno netacno. To sto moze da ga upise ko god hoce ne znaci da moze i da ga zavrsi ko hoce. Moja generacija brojala je 500 ljudi, zavrsilo je svega 10ak posto od toga u roku, jos nekolicina je zavrsila kasnije i tvrdim da imaju ista znanja koja smo i mi postigli. No, da se vratim na ono dno dna... Dacu jedan primer... Iz moje generacije isli smo na takmicenja za fakultete tehnickih nauka gde smo jednom bili prvi, dva tri puta drugi i pet, sest puta treci inace bili smo u klasi sa ETFovcima koje smo bukvalno pokidali... Pa i kako i ne bi kad na masinskom imaju 3 matematike, na etfu 2. Toliko, da ne pricam o mehanici pa moze se reci delu fizike koji proucavas do tancina, a da bi ga proucavao tj, ukapirao moras da znas extra fiziku i matis. E ovde se desavalo da vecina odpadne,,, Znaci reci cu ti, MF moze da upise ko zeli, ali ne moze da zavrsi ko ZELI. Tako da o kriterijumu nemas pojma. Moja generacija, oni koji su zavrsili, mogli smo da se zaposlimo u inostranstvu, neki nisu hteli ( a mogli su) a neki i jesu, kao npr. ja. Konkurisao sam na jedan posao u BMW konstruktora pomocnika (posto sam jos uvek mlad) i prezadovoljan sam jer sam u konkurenciji imao ljude iz celog sveta, ali kad sam se pojavio sa diplomom MF-a, svi su me gledali drugacije. Primljen sam... E sad da ne bude da sam primljen samo zbog nekog starog imidza ili kako vec to nazovete, pokazao sam se veoma dobro, nekoliko alata sam sam konstruisao i ti alati su odlicni cak sam dobijao bonuse ( u novcu ). Nekoliko mojih drugova se zaposlilo po Francuskoj, Americi, Britaniji i mogu vam reci slicnu pricu kao i ja kad smo se pojavili sa diplomama Masinca :) A sad dalje prica o tome da je masinac najlaksi je apsolutno netacna. Sto rece jedna moja drugarica masinac upisuje onaj ko nema sta da upise ili zeli to da upise. E ovi sto zele to da upise koliko sam ja video do sada bili su vukovci i jako odlicni djaci i isti su uspevali da zavrse, ostali pa ne mogu da se setim... Ali za sve ima vremena pa ce i oni zavrsiti. Ne znam da li si se raspitao ko sve upisuje fiziku i matematiku i koliko poena treba na tim fakultetima za upis? Nadam se da znas i podatak da tamo upisuju isto tako ljudi cisto nesto da upisu, a pitanje je da li zavrsavaju? Tako da bih molio da ne generalizujes stvari jer nije u redu, ako nesto ne znas, a dajes neke informacije koje nemaju veze sa realnoscu nego sa nekim subjektivnim stavom.

Nemam nameru ni sa kim da se prepucavam preko foruma, ali zaista ne osećam nikakav respekt prema Mašincu. (Mislim da mu ovo ime više priliči nego Mašinski fakultet.)

Da se osvrnem samo u najkraćim crtama na ovo što si napisao. Kurs matematike na Mašincu ne može da se poredi sa matematikom na ETF ili nekom drugom tehničkom fakultetu. Prvo, javna je tajna da je matematika samo jedan od nekoliko ispita na Mašincu koji se može kupiti. Pod ovim podrazumevam tzv. crnu korupciju. Znači, to nije usluga koju profa učini radi protivusluge, nego on upiše ocenu a zauzvrat uzme novac preko posrednika. To, naravno, ne rade svi profesori matematike na Mašincu, neki puste studenta iako ne zna gradivo uz komentar: "Ako to sad nisi naučio, stići će te vrlo brzo tokom studija." E sad, nekolicina profesora zbilja traži znanje da bi pustili studenta, ali kakva je vajda od toga kad student može uvek da odabere korumpiranog profu ili onog koji sve bezuslovno pušta. Drugo, samim tim što Mašinac pretežno upisuju loši studenti, automatski znači da kriterijum ocenjivanja drastično opada na svim ispitima. To je jedan od razloga što je fakultet na dobrom putu da postane obična sprdnja. Slažem se samo sa time da se najveće znanje iz mehanike na BU može steći na Mašinskom, iz prostog razloga što nijedan drugi faks nema toliko kurseva mehanike tokom studija.

Za kraj, mislim da se i na Mašinskom fakultetu može steći vrlo kvalitetno obrazovanje, ali samo uz uslov da je student maksimalno disciplinovan tokom studija: da ne plaća ispite, da ne prepisuje, da ne bira namerno profesore kod kojih je kriterijum nizak itd. Ali problem je što takvih studenata skoro da i nema na pomentom fakultetu.
 
Nemam nameru ni sa kim da se prepucavam preko foruma, ali zaista ne osećam nikakav respekt prema Mašincu. (Mislim da mu ovo ime više priliči nego Mašinski fakultet.)

Da se osvrnem samo u najkraćim crtama na ovo što si napisao. Kurs matematike na Mašincu ne može da se poredi sa matematikom na ETF ili nekom drugom tehničkom fakultetu. Prvo, javna je tajna da je matematika samo jedan od nekoliko ispita na Mašincu koji se može kupiti. Pod ovim podrazumevam tzv. crnu korupciju. Znači, to nije usluga koju profa učini radi protivusluge, nego on upiše ocenu a zauzvrat uzme novac preko posrednika. To, naravno, ne rade svi profesori matematike na Mašincu, neki puste studenta iako ne zna gradivo uz komentar: "Ako to sad nisi naučio, stići će te vrlo brzo tokom studija." E sad, nekolicina profesora zbilja traži znanje da bi pustili studenta, ali kakva je vajda od toga kad student može uvek da odabere korumpiranog profu ili onog koji sve bezuslovno pušta. Drugo, samim tim što Mašinac pretežno upisuju loši studenti, automatski znači da kriterijum ocenjivanja drastično opada na svim ispitima. To je jedan od razloga što je fakultet na dobrom putu da postane obična sprdnja. Slažem se samo sa time da se najveće znanje iz mehanike na BU može steći na Mašinskom, iz prostog razloga što nijedan drugi faks nema toliko kurseva mehanike tokom studija.

Za kraj, mislim da se i na Mašinskom fakultetu može steći vrlo kvalitetno obrazovanje, ali samo uz uslov da je student maksimalno disciplinovan tokom studija: da ne plaća ispite, da ne prepisuje, da ne bira namerno profesore kod kojih je kriterijum nizak itd. Ali problem je što takvih studenata skoro da i nema na pomentom fakultetu.
Al se izlupa :worth:

Majka mi radi na ETF-u i svakodnevno mi prepricava dogodovstine izmedju profesora i ucenika ne vuci me za jezik da ti ih ovde javno pricam:lol:
Ti si verovatno sa ETF-a cim ga tolko izdizes u nebesa, tako to ide kad ne sazres:roll:
Prema tome ne lupa po mnogo, vas desetkas ne moze da se meri sa masinski desetkasom(moje misljenje), i ja uopste ne mislim da je ETF postedjen korupcije, svi fakulteti imaju veliki procenat korupcije samo se kod nekih to zataskava fantasticno a negde ne, prema tome to ako ti ne znas nista o korupciji na ETF-u ne znaci da je nema kao ni na Masinskom, uzgred to sto na je na Masinskom donja granica manja no na ETF-u ne znaci da Masinski fakultet losiji niti da prima losije djake, nego vrevotano znaci da je interesovanje za Masinski manja nego za ETF. Mislim sta da kazem onda za narod koji upisuje hemiju,matematiku i fiziku na PMF-u gde je interesovanje svega 15 ucenika godisnje!?

Prema tome ajde idi nauci da govoris sa postovanjem o onome sto ne znas pa se vrati i javni nam sta si naucio!

:bye:
 
Al se izlupa :worth:

Majka mi radi na ETF-u i svakodnevno mi prepricava dogodovstine izmedju profesora i ucenika ne vuci me za jezik da ti ih ovde javno pricam:lol:
Ti si verovatno sa ETF-a cim ga tolko izdizes u nebesa, tako to ide kad ne sazres:roll:
Prema tome ne lupa po mnogo, vas desetkas ne moze da se meri sa masinski desetkasom(moje misljenje), i ja uopste ne mislim da je ETF postedjen korupcije, svi fakulteti imaju veliki procenat korupcije samo se kod nekih to zataskava fantasticno a negde ne, prema tome to ako ti ne znas nista o korupciji na ETF-u ne znaci da je nema kao ni na Masinskom, uzgred to sto na je na Masinskom donja granica manja no na ETF-u ne znaci da Masinski fakultet losiji niti da prima losije djake, nego vrevotano znaci da je interesovanje za Masinski manja nego za ETF. Mislim sta da kazem onda za narod koji upisuje hemiju,matematiku i fiziku na PMF-u gde je interesovanje svega 15 ucenika godisnje!?

Prema tome ajde idi nauci da govoris sa postovanjem o onome sto ne znas pa se vrati i javni nam sta si naucio!

:bye:

Apsolutno se slazem...
Pre svega nemoj da vredjas. Masinac je naziv koji su studenti izmislili i tako ga od miloste zovu. To da li ti osecas respekt ili ne to je tvoja licna stvar. Ja npr ne osecam respekt prema jednom ETFovcu, ali ipak ga cenim bez obzira da li je on zavrsio sa prosekom 6 ili 10 , svako ima svoj uspeh i ja to izuzetno cenim pre svega kao ljudsko bice, ne samo etfovca nego i hemicara, fizicara, auto mehanicara... Svaka cast svima.
To sto je ETF popularan u poslednje vreme, ne znaci da je ne znam sta etf...
Ispricacu ti jednu anegdotu. Dosao je jedan ETFovac (devojka) prosek oko 9 i jedan decko sa RAF-a, dakle konkurisali su na posao. E sad je ima neki mali test, etfovac nije uspeo da resi dok je ovaj drugi kandidat uspeo. Primaju na posao decka sa RAF-a i devojka kaze kako je to moguce znate li vi da sam ja zavrsila ETF, molicu lepo... Covek iz komisije je rekao, ali niste prosli test... Toliko o etfovcima. Svaka cast svim ETFovcima, ne sumljam u njihovu struku, nemam potrebe jer me to ne interesuje, ali ne volim da cujem da je to najtezi fakultet, ubedljivo, a kad pitas zasto, pa to je ETF, molim lepo... To su gluposti. Svaki fakultet je tezak i ja svima koji su zavrsili skidam kapu. Verujem da je i onaj ko je zavrsio hemiju, dobar hemicar, to sto kod nas nema posla, ne znaci da je on los... jednostavno je tako kod nas...
A to sto lupas o korupciji to postoji na svima fakultetima. Verujem da postoji i na Masinskom, ali ja nisam primetio, znam ljude koji su padali godine zbog matematike i mehanike nekoliko puta, i takvih primera mogu da ti nabrojim mnogo ( 80 posto upisanih ). A to sto losi studenti upisuju, ne znaci automatski kriterijum opada. To znaci da se smanjuje procenat ljudi koji ga zavrsava... A ono sto si rekao za kraj, ne mogu da verujem sta si napisao, veze sa realnoscu nema... Mislim, ako ne prepisuje i bira profesore kojima je kriterijum nizak, to je cista glupost. Pre svega zato sto nije u redu da ti sumljas u neciju struku. Medju profesorima koji su mi predavali bilo je ETFovaca, matematicara koju su bili super studenti u svoje vreme... Svaka im cast i ja ih cenim jer su fantasticni strucnjaci, a tek ne bih posumljao u to jer sam se i sam uverio da ne znanje nikad nije tolerisano. I za 6 je moralo da se zna sve... Toliko od mene, onoga koji je sve to PRESAO!
 
Koji je fakultet bolje upisati? i zasto to mislite?:whistling:

moj glas ide za gradjevinski... mislim da je u danasnje vreme u nasoj zemlji primenljiviji..

mrzelo me je da citam sve rasprave o masincu, ali koliko ja znam, na beogradskom univerzitetu sve manje ljudi to upisuje i sam fakultet propada. da li kriterijum opada ili se neka druga cuda desavaju nemam pojma, ali nekako kada pomislim na taj fax vidim samo sivo nesto... to je samo moj subjektivni stav...
 
moj glas ide za gradjevinski... mislim da je u danasnje vreme u nasoj zemlji primenljiviji..

mrzelo me je da citam sve rasprave o masincu, ali koliko ja znam, na beogradskom univerzitetu sve manje ljudi to upisuje i sam fakultet propada. da li kriterijum opada ili se neka druga cuda desavaju nemam pojma.
Slažem se i nemam puno da dodam, mislim da sa građevinskim praviš bolji izbor.
Usput, kad razmišljaš o tehničkim fakultetima, u junu je u listu Vreme izašlo 5 najpespektivnijih fakulteta u smislu mogućnosti zapošljavanja nakon završetka, među njima su ETF i FON, samo da znaš, kad si se već opredelio za tehniku.
Srećno, šta god da odlučiš ;)
Edit :
Sad ponovo čitam i vdim da se pominje plaćanje, možda su FON i ETF popunili kvote, nisam u toku, onda ‚moj glas za građevinski.
 
Poslednja izmena:
moj glas ide za gradjevinski... mislim da je u danasnje vreme u nasoj zemlji primenljiviji..

mrzelo me je da citam sve rasprave o masincu, ali koliko ja znam, na beogradskom univerzitetu sve manje ljudi to upisuje i sam fakultet propada. da li kriterijum opada ili se neka druga cuda desavaju nemam pojma, ali nekako kada pomislim na taj fax vidim samo sivo nesto... to je samo moj subjektivni stav...

Ne upisuje sve manje, ali postoji konstantan broj oko 450 brucosa koji godisnje upisu ovaj fax. Utisak da fax upisuje manje ljudi je taj zbog toga sto primaju 550 mesta na budzetu. To je politika fakulteta za tim brojem budzetskih mesta, ali necu o tome da raspravljam.
Trenutno je bolje upisati gradjevinu tu se slazem. Nekad je gradjevina bila totalno zapostavljena kao sad masinski. S tim sto Masinski inzenjer uvek moze da nadje posao dok gradjevinac je samo vezan za jedno tako da tu je sirina masinaca.
Gradjevina je trenunto placenija mozda bude i u buduce, ne znam... Ali znam da je do pre 10 godina bila malo cenjena. Gradjevinac ima vecu platu od masinca, ali vise ima posla za masince nego za gradjevinare zato se ta i razlika i napravila.
Sta ti se vise svidja to upisi. Dolaze bolja vremena, standard ce se podici... Po mom misljenju bitno je da upises ono sto volis jer ako volis to sto upises sigurno ces biti i dobar u tome, a to se danas trazi. Srecno!
 
Mislim da je gradjevinski perspektivniji od masinskog koji je nekada bio veoma cenjen.Predlazem da izaberes ono sto vise volis,a ako ti je svejedno onda definitivno gradj.narocito ako jednog dana budemo u EU a nadam se da hocemo.
Od tehnickih fakulteta sada su sto se tice zaposlenja najbolji ETF i FON,sto ne znaci naravno da ce tako biti i za nekih 10-15 godina.
PS.Ja sam inace upisala FON,pa ako te interesuje nesto pitaj.
 
:D izvini ali ovoj recenici sam morala otvoreno i javno da se nasmejem. da li umes da mi objasnis zasto je gradjevinac vezan za jedno? mnogo me zanima

Vrlo rado, a pre toga cu se nasmejati tebi... :)
Rekao bih da nisi jos zavrsila skole. Ja jesam.
E sad ovako slusaj. Gradjevinac je vezan samo za gradjevinska preduzeca, eventualno neki predmet u skoli...
Masinski inzenjer: gde god postoji neko postrojenje, bilo gradjevinska firma, prehrambena industrija, bilo koje postrojenje sa masinama gde je potrebno njeno odrzavanje tu je zaposlen Masinski inzenjer... Stoga njegova struka mu pruza vece mogucnosti. Nabrojao sam mesta gde se ne primenjuje toliko konstruisanje koje se uci na fakultetu. Konstruisanje je jedna kompleksan pojam i obuhvata i konstruisanje plastike i masina i raznoraznih cuda da ne nabrajam tako da to daje jos jedan niz zanimanja i sirinu prilikom zaposlenja... Stoga mozes zakljuciti "svojom" glavom da nisi u pravu!
Nadam se da si razumela. Voleo bih da procitas moje predhodne postove pa ce ti biti malo jasnije o cemu govorim.
Nadam se da sam bio jasan. Ako te jos nesto interesuje pitaj
 
Vrlo rado, a pre toga cu se nasmejati tebi... :)
Rekao bih da nisi jos zavrsila skole. Ja jesam.
E sad ovako slusaj. Gradjevinac je vezan samo za gradjevinska preduzeca, eventualno neki predmet u skoli...
Masinski inzenjer: gde god postoji neko postrojenje, bilo gradjevinska firma, prehrambena industrija, bilo koje postrojenje sa masinama gde je potrebno njeno odrzavanje tu je zaposlen Masinski inzenjer... Stoga njegova struka mu pruza vece mogucnosti. Nabrojao sam mesta gde se ne primenjuje toliko konstruisanje koje se uci na fakultetu. Konstruisanje je jedna kompleksan pojam i obuhvata i konstruisanje plastike i masina i raznoraznih cuda da ne nabrajam tako da to daje jos jedan niz zanimanja i sirinu prilikom zaposlenja... Stoga mozes zakljuciti "svojom" glavom da nisi u pravu!
Nadam se da si razumela. Voleo bih da procitas moje predhodne postove pa ce ti biti malo jasnije o cemu govorim.
Nadam se da sam bio jasan. Ako te jos nesto interesuje pitaj

Ja se nisam smejala tebi nego tvojoj recenici. i nisam dovodila u pitanje da li neko ko zavrsi masinski ima sirinu i tako to. na tu temu ne mogu voditi debatu jer nisam dovoljno upucena.

a gradjevina je izuzetno sirok pojam, i kada kazes 'vezan je samo za gradjevinska preduzeca' to samo po sebi dolazi izuzetno blizu svemu sto si nabrojao za masince. uostalom (a ispravi me ako gresim,jer kao sto sam rekla, mozda nisam upucena) masinci se bave masinama, a gradjevinsci konstrukcijama (betonskim, celicnim, spregutim, drvenim, pod vodom, na vodi, pod zemljom, po zemlji, u raznim atmosferskim i okolnim uticajima), svuda gde masinac radi vec je prosao gradjevinac (ne isti posao naravno), tako da ja zaista i dalje ne vidim kako je to struka masinskog inzenjera primenljivija u sirem spektru od struke gradjevinskog inzenjera (ako izuzmemo situaciju na tim fakultetima i u nasoj zemlji)?
 
Ja se nisam smejala tebi nego tvojoj recenici. i nisam dovodila u pitanje da li neko ko zavrsi masinski ima sirinu i tako to. na tu temu ne mogu voditi debatu jer nisam dovoljno upucena.

a gradjevina je izuzetno sirok pojam, i kada kazes 'vezan je samo za gradjevinska preduzeca' to samo po sebi dolazi izuzetno blizu svemu sto si nabrojao za masince. uostalom (a ispravi me ako gresim,jer kao sto sam rekla, mozda nisam upucena) masinci se bave masinama, a gradjevinsci konstrukcijama (betonskim, celicnim, spregutim, drvenim, pod vodom, na vodi, pod zemljom, po zemlji, u raznim atmosferskim i okolnim uticajima), svuda gde masinac radi vec je prosao gradjevinac (ne isti posao naravno), tako da ja zaista i dalje ne vidim kako je to struka masinskog inzenjera primenljivija u sirem spektru od struke gradjevinskog inzenjera (ako izuzmemo situaciju na tim fakultetima i u nasoj zemlji)?

Ovo prvo necu komentarisati da se ne bih spustao na taj nivo. Nadam se da si sama razumela sta si htela da kazes, no nema veze...

Drugo: Iz tih premisa sigurno to ne mozes zakljuciti to... Nije mi jasno kako si to zakljucila... Reci cu ti samo da je u Srbiji ( do pre bombardovanja) bilo vise firmi koje se bave industrijom nego gradjevinom... Sad se taj odnos smanjio, ali opet je vise takvih preduzeca. Sta moze da radi gradjevinac u industrijskom postrojenju... Dok svaka gradjevinska firma ima zaposlenog bar jednom masinca ( najcesce su to termo tehnicari, znaci oko grejanja zaduzeni). Nisam naveo da masinci isto rade i po osiguravajucim drustvima kao procenitelji stete, ne vazi za sve slucajeve, ali uglavnom...

Poslednje: Mislim da sam ti objasnio pre ovoga. A to da je gradjevinac prosao svuda gde je sad masinac, vecu glupost nisam procitao odavno. Cekaj njegova je struka da gradi u cemu je problem. A ovo pre toga sto si napisala da masinac se bavi samo konstrukcijom masina, to je cista glupost i vidi se da si neupucena... Nabrojao sam ti u postu pre toga cime se sve bavi masinac, a ti onda napises to.

Evo reci cu ti jos jednom Masinski inzenjer radi bilo gde postoji pogon masina to moze biti i gradjevinska firma... Dakle ako ti sad nije jasno koliko je veci spektar zanimanja masinaca od gradjevinara onda....

Samo da kazem ovo pod vodom i u raznim atmosferskim uslovima, ajde molim te dodaj i da grade na Mesecu pa da se slatko ismejem :D
 
@bigsister: Zaboravio sam da napomenem najcesce zanimanje masinca, a to je konstruktor alata.
Sve predmete koje vides oko sebe, casu, flasu, olovku, misa, tastaturu i taj monitor u koji gledas morao je masinac da iskonstruise na osnovu onoga sto dizajner nacrta kao skicu, tako da je to sirok spektar poslova koje mozes da radis. Inace ovim poslednjim se ja bavim tj. konstrukcijom :)
 
uf imamo skroz drugacije tacke posmatranja, ne vidim svrhu dalje diskusije.

samo napomena - upravo sam shvatila zasto sam u ovu diskusiju i usla (ponovo sam procitala sve). pricas kako niko od nas nema pojma o masinskoj struci i kako je to sta si sve rekao da je, i u to niko nije ulazio. ja sam sve vreme samo pokusavala da kazem kako je gradjevina izuzetno primenljiva, sto ti ni jednom nisi uspeo da opovrgnes konstanto tvrdeci kako je masinstvo izuzetno primenljivo i meni dajuci razlog da pomislim kako zapravo o gradjevini ne znas bas puno, a dosta je spustas u poredjenju sa masinstvom.

opet kazem, nemam daljih komentara osim da ostajem pri svom prvom postu - 'moj glas ide za gradjevinu'

pozdrav svima

p.s. casu flasu i olovku ne konstruise masinac :)
 
uf imamo skroz drugacije tacke posmatranja, ne vidim svrhu dalje diskusije.

samo napomena - upravo sam shvatila zasto sam u ovu diskusiju i usla (ponovo sam procitala sve). pricas kako niko od nas nema pojma o masinskoj struci i kako je to sta si sve rekao da je, i u to niko nije ulazio. ja sam sve vreme samo pokusavala da kazem kako je gradjevina izuzetno primenljiva, sto ti ni jednom nisi uspeo da opovrgnes konstanto tvrdeci kako je masinstvo izuzetno primenljivo i meni dajuci razlog da pomislim kako zapravo o gradjevini ne znas bas puno, a dosta je spustas u poredjenju sa masinstvom.

opet kazem, nemam daljih komentara osim da ostajem pri svom prvom postu - 'moj glas ide za gradjevinu'

pozdrav svima

p.s. casu flasu i olovku ne konstruise masinac :)


Ja tebe ne razumem. Ovu boldiranu recenicu bih prokomentarisao. Prvo kazes da Ti tvrdis, a onda kazes da ja nisam opovrgnuo jer sam tvrdio da je masinstvo primenljivije. Ovo stvarno ne razumem. Ja mislim da osnovac ovakvu konstrukciju recenice ne primenjuje :D Zao mi je!

Drugo, kako nisam opovrgnuo kad sam nabrojao milion stvari gde radi masinac, a ti nisi nabrojala nista samo si se slozila sa onim sto sam ja rekao da je vezan za gradjevinsku firmu. Ni to mi nije jasno, ja sam spreman da budem ubedjen, ali stvarno veruj mi na ovaj nacin na koji ti vodis diskusiju nikako ne mogu. Ne razumem te. Ako nisi iz struke i ako ne znas o cemu se radi nemoj pricati neke gluposti.
O gradjevini ne znam bas punu, ti znas? LOL Smesno je majke mi, ocigledno sam stariji od tebe i zaposlen sam na veoma dobrom polozaju i ti mi pricas da ja to ne poznajem. Gradjevinu ne spustam to nikako, ovo si rekla jer vise ne znas sta da kazes i kako da pobegnes od cinjenica.
To sto ti ostajes pri svome to je tvoja stvar, rasprava se vodila o sirem spektru primenjenosti nauke u odnosu na gradjevinu. A reci cu ti i ovaj podatak da najvise inzenjera od tehnickih nauka ima bas masinaca jer u Srbiji ima 6 masinskih fakulteta.

Ovo poslednje si pokazala samo koliko ne znas.
Da bi ta jedna flasa, olovka, casa mogla da izadje iz masine, pazi dobro sta pricam iz MASINE, neko mora da napravi njen kalup, da napravi alat koji ce da izreze, da napravi presu koja ce da utisne, to su razne metode zavisi koji alat se ocekuje kao finalan ( da li je od plastike, metala, drveta, stakla) i na kraju tu samu masinu da napravi (mada je to obicno najlaksi posao, znam iz iskustva), to sve mora masinac da izkonstrise, da odredi dimenzije, da vidi da li to moze da izdrzi taj materijal ( imas predmet poseban otpornost materijala) i tek onda to da se ubaci u masinu i da pocne da se proizvodi. Inace licni sam svedok ovoga poslednjeg jer se bavim injekcionim ubrizgavanjem plastike, i svaki plasticni element koji vidis oko sebe je konstruisao masinac ovde cu jos dodati i ne samo plasticni nego i stakleni, metalni, drveni, keramicki... itd... Ili si ti mislila da se sve to pravi rucno.

Sve ovo sto ti pricam, pricam, jer sam video jer sam i ja za dosta tih stvari obucen i imam kolega u svim tim oblastima koje sam nabrojao tako da znam sta pricam. Koja je tvoja podloga tih tvojih tvrdnji?
 
Hteo bih samo da te pitam koji si smer zavrsio na masinskom, ja se dvoumim izmedju proizvodnog masinstva i automatskog upravljanja pa mi reci tvoje utiske ili ono sto znas oljudima iz tvoje generacije koji su zavrsili ove smerove.Prvenstveno me interesuje kakve su mogucnosti za zaposljavanje u inostranstvu,nebitno koja to zemlja bila
 
Ja sam bio zainteresovan za neki tehnicki fakultet i svaki je mogao da dodje u obzir, ali na kraju su ostala u opciji dva, ETF i Gradjevinski...Izabrao sam gradjevinski, ali i to moze da se promeni, ako nisam zadovaoljan, zasto da ne...A sto se Masinca tice, on je prvi otpao...Na stranu to kakav je kriterijum i k'o sve upisuje Masinac, u to necu da ulazim jer nisam upucen u to, ali cinjenica je da 90% studenata (izuzev onih koji studiraju Masinac) ce ti potvrditi tu pricu...Naime, ono sto sam hteo da kazem je to da je nekad Masinski inzenjer bio veoma trazen i da su nase firme radile punom parom...Sticajem okolnisti, gde su sva preduzeca koja vrede nesto otisla "na dobos", veliki broj masinskih inzenjera je izgubilo posao...ovo pricam jer u porodicim imam cak tri takva slucaja...U celoj je zemlji takva situacija, stranci dolaze u nase firme i dovode njihove strucne ljude, a od nasih zadrzavaju samu prostu radnu snagu koja ce da crnci za 200e mesecno...tuzno, ali je tako...Elem, sa ovakvim stanjem u Srbiji mnogo posla za masince nema, u inostranstvu sigurno da nije tako (cini mi se da ovde neko pomenu i BMW), ali nema svako u planu, ko zavrsi na Masinskom, da ide iz zemlje...
 

Back
Top