Gurman od ideje do realizacije...

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Treba znati neke stvari ako zelite da budete gurman...

Prvo jezik...
Razliciti ukusi se uzivaju na razlicitim mestima na jeziku.
Uzivaju , ne osecaju....
Npr, mozete probati da se malo opecete po jeziku vrucom hranom npr na sredini pa ka korenu jezika, tamo gde su otprilike osecaji za gorko (sa strane) i za slatko (na sredini)
To nece uticati na vase osecanje tih ukusa, ali hoce na gurmanluk...
Ako tada pokusate da konzumirate jelo sa dzigericom (uvek ima komponentu gorke supstance ali blage) i npr sa uprzenim lukom (slatko, tj isti receptori) necete imati gurmanski osecaj...

Osecacete sve ukuse, ali necete imati osecaj dodira hrane...niti prave toplote, jer vasa delimicna opeklina utice na osecaj dodira i na osecaj temperature....

Koliko je to znacajno znaju neki koji su osetili ovu situaciju mozda u blazem obliku tako sto su opekli vrh jezika (senzori za slano) pa posle ne osecaju nista prema slanoj hrani, a povrce koje je kuvano trazi so, kao zacin....
 
ja pod gurmanima podrazumevam one koji jedu divljač ili neke sumanute perverzije od hrane, joj, onaj odvratan film gde jedu u restoranima mozak majmuna..vežu životinju, skinu joj skalp i onda serviraju tako u tanjire....gurmani su svaštojedi i to vrlo perverzni..znači, nije gurman onaj koji opali celo prase ili jagnje i ima 130kg..baš suprtotno, najveći gurmani koje znam su kost i koža i vrlo vode računa o liniji...
 
Gurman je hedonista u hrani....
E sad , to ne znaci da je samoubica...pa zato mora ali mislim da nije bas toliko potrebno , da pazi na liniju,jer gurman jede manje a cesto, a to je vec dobar uslov za manju tezinu...
Losa stvar su zacini , koji idu na jetru i bubrege, pa gurmani mora da paze te dve stvari...

Vino, kao aperitiv, ili kao dodatak, je zacudo stvar rasprave, jer deo javnosti promovise vino kao dodatak jelu, dodajuci ukus i mesajuci se sa osecajem u zelucu...
Medjutim neki gurmani smatraju da se tako formira ukus, a ne da se istrazuje ukus...i hteli ili ne hteli vino ipak smanjuje varijacije ukusa kad je rec o hrani...iako su razni vinski napici itekako primeri gurmanluka, samo drugacije vrste (razne kombinacije voca i vina, slatka i vina, itd)

Sta je gurman mozda je dobro pokazati na jednostavnom prasecem pecenju, koje mozete jesti i sa hlebom i sa slatkom...
I sa hlebom je prvo parce da se ocepis od jela...
I bez salate sa kupusom i sa salatom od kupusa, prase je prase...
Medjutim prase sa slatkim je nesto sasvim drugo, drugaciji ukus, drugaciji kvantitet...
Gurmanska hrana se nekad ne moze jesti u velikim kolicinama, jer ce biti belaja...
Spikovane pecurke su jakog ukusa, i ako mozete pojesti kilo obicnih pecuraka, iliti to mu dodje 200g ako se spikuju, samih spikovanih nekad mozete pojesti 50g, ne vise...

Pri tome je ukus takav da trazi razblazenje...obicno je to vino, mada neka domacica iznenadi i sa nekom orginalnom salatom....

I kod sladoleda i kolaca imate slicnu stvar...
Sladoled od jagode, banane, kivija, je jedno , ali mix u odredjenom odnosu je sasvim druga stvar, ne kao mesana salata, vec se moze zajedno sa dodacima uciniti potpuno novim...

Etno delikatesi, cuvena prca, ovci sir iz mesine, razni sjenicki, zlatiborski, bosanski , hercegovacki sirevi i npr moravski niski sir....
Niski je blag, ne vade kajmak, pa je mastan, a posto je blag mozes smazati 2kg po obroku hladno...u svakom slucaju mozes filiju ipo a to mu dodje skoro kilo...malo manje...
Prca, hercegovacki ovci sir je relativno blag za suv sir, srednje intezivnog mirisa (zacudo postoje jako intezivno mirisni sirevi u vojvodini i to svezi, koji nadmasuju aromu ovih suvih sireva koji su inace poznati po mirisu...)
E njega ne mozete pojesti , pa da ste u kondiciji vise od 100g...
Neki to vole, neki ne...

Ulje....veliki problem gurmana....jer ukusi mnogih jela zavise od ulja koje u njih ide ili dok se spravljaju ili kao osnovni sastojak....
Uzmite samo pomfrit, koji je sa smanjenjem ulja daleko drugacijeg ukusa ....
Tikvice koje takodje zavise od ulja i imaju totalno drugaciji ukus ako se tu zakine...

So , sta reci....pomfrit je jos i sitan po zahtevu za solju, kakav su naprimer pecurke, pohovane tikvice , ali zacudo ne i druge pohovane stvari...(neke se dobro slazu sa pohovanjem i bez nekog dodatka soli)....

To je za pocetak....
 
ja pod gurmanima podrazumevam one koji jedu divljač ili neke sumanute perverzije od hrane, joj, onaj odvratan film gde jedu u restoranima mozak majmuna..vežu životinju, skinu joj skalp i onda serviraju tako u tanjire....gurmani su svaštojedi i to vrlo perverzni..znači, nije gurman onaj koji opali celo prase ili jagnje i ima 130kg..baš suprtotno, najveći gurmani koje znam su kost i koža i vrlo vode računa o liniji...

Stvarno si odvratan...lupetas.Ili ti se pricinjava dr. Lektor :per:
Lupas Moonjo.

:p
 
ne plazi se.. ( : ne lupam, verodostojno sam opisao detalj iz filma....ovo o čemu patak priča je kako podneti prežderavanje što lakše. jesti, a ne pući od ždranja.
kad se kod nas kaže gurmanluk, onda se misli na trad. jela domaće kuhinje..na trpezu..meze, sušeno, .čvarke, iznutrice, sireve razne, pećenja. bio poznat jedan bivši ministar, širok kao trokrilno šifonjerče, koji nije jeo hleb, već je umesto hleba jeo krmenadle, one su suve, pečenje sa krmenadlama..... ( : takvi ne eksperimentišu sa kuhinjom..al takvi su srbi, prosečni, i u beč kad krenu nose sarme.... ( :
 
Poslednja izmena:
bljak.....sve mi to bljak....za mene je gurman onaj koji ume da uziva u hrani,a to svakako nije prezderavanje ili mozgovi bilo cega........takodje,to podrazumeva da je i sam vrsan kuvar,jer i spremanje jela je uzivanje.
I za kraj,i sarma moze biti dogadjaj,sve zavisi kako pristupas hrani ;)
(eto ne plezim se :p )
 
E pa takih kod nas nema..na prvom rts si videla kad spremaju svasta i kako jedu..koji stomak ima markus..zna on sve to iz knjiga da sprema ali nema mere..i sve nabacano standardno..jamie oliver se moze reci da uziva u hrani..na discoveryu planet food..kulturni ljudi idu po svetu probaju sve i svasta..experimentisu i raznovrsno se hrane pa se to ne lepi i ne gomila u salce
 
Mozda ipak treba razlikovati gurmane na blage gurmane i pikantne gurmane...

Npr oni koji jedu blagu hranu, oni mogu naravno da pojedu vise i jesu debeli, ako se ne krecu puno...
Medjutim njihova hrana je zdrava za decu, za zivot, to je ono kad kazu dobra domacica, ili dobar kuvar...
Dobre punjene paprike, dobra supa sa knedlama, dobar podvarak, dobar pasulj(to je valjda najlakse),dobar blag sir, dobri kolaci....

Pikantni su oni koji su strast umesto ljubavi....ako bih poredio sa seksom i ljubavlju...znaci namerno gadjaju cula , brzo , efikasno , potentno...drasticno...

Kako su smesni deciji biseri koji tumace kuvanje....:
"Jako sam se uplašio kad se mama razbolela. Pomislio sam
da će nam tata kuvati."
 

Back
Top