TORTE: recepti, saveti, ideje...

E sad, za ovu torticu bih voljela da čujem savjete i komentare kakva je kombinacija boja bolje išla, a isto tako rečeno mi je da ne bude previše nakinđurena. Dogovoreno je da budu 2 različita ukusa, čoko - orasi (to je bila od ZD švaler torta) i preko nje plavi fondan, sa golubom za tatu golubara i brojem 56 njegovog rođendana, a sa druge strane što je isto za rođendan njegove kćerke koja je i naručila tortu da bude bilo šta šta ja odlučim. Sviđa mi se odeja srebrne mašne i tako sam i napravila sa malo tim reljefastim detaljima i onda sam stala, nisam znala koju boju tu još da ukombinujem: plava, bijela, srebrna... i šta još, da li zelena - NE, narandžasta - NE, žuta uz srebro baš i NE i tako se odlučim za crvenu jer je već bila duboka noć, dodam taj koji poklončić i eto...
A evo i torte:
attachment.php
 
Domacice draga ovo je cist ganase krem........slatka pavlaka se dovede do stanja vrenja i prelije se cokolada i mesa se kuhacom da se to spoji ali nemojte energicno da vam neudje vazduh u krem ....u polu mlako se doda puter i masa stapnim mikserom malo umuti .....ostavi se u frizider da se stegne preko noci ...sutradan se umuti i dobije se lepa ganase ili ti pariska krema .
 
Za Ana tortu ja ovako pravim fil: 1l Meggle pavlake stavim na tihu vatru dok se dobro ne zagrije. Ne smije da provri, vec da bude vrela. Skinem sa vatre i dodam izlomljenu cokoladu i varjacom mutim 20tak minuta dok se cokolada potpuno ne istopi i izdjednaci sa pavlakom. Ostavim je da se umlaci i ubacim u frizider. Drzim nekoliko sati, da se dobro rashladi a onda je umutim mikserom na najbrzoj brzini. Nikad se ne premuti i nikad nije omanula. Uvijek bude kao izuzetno kremasti slag i dovoljno cvrsta da se premaze, ali fil je vazdusast i ne moze da izdrzi teske torte. Na ovaj nacin fil uvijek bude savrsen, meni nikad ali nikad nije omanuo a pravim ovu tortu godinama
 
I jos, prava Ganache krema se pravi sa jednakom kolicinom pavlake i cokolade. Znaci, na litar pavlake ide kilogram cokolade. Tako ja pravim Ganache krem i tako odavno radim. Sve koje sam pitala kazu da se bas tako pravi, a ovaj u Ani je nesto slicno tome, samo nema tu jacinu Ganacha
 
z:lol: Naravno da ne, za jednu tortu je sasvim dovoljno pola kg pavlake i pola kg cokolade. To sam naravno pravila, ali ako treba veca kolicina, onda sto da ne. :znamiguje: Ali kada se pravi Ganache krema ona se ne muti na kraju. Ako ide za kolac onda se sipa vruca, ako ide za tortu ohladi se nekoliko sati pa se torta premaze (jeste fil pomalo rijedak ali moze da se filuje) i ako se koristi u casicama kao desert, onda se naspe vruce u case i ostavi da se dooooooobro ohladi. E tako je najbolje z:D Jos kad se koristi cokolada sa 70% kakaa, to je pun pogodak!!!!! :zgrudvanje:
 
Ja znam da je prava Ganache tako 1:1 sl.pavlaka i cokolada, ali se drziom ovog za Anu, iako sam je smao jednom pravila.
Ali sad nisam razumjela ovaj dio
ako ide za tortu ohladi se nekoliko sati pa se torta premaze (jeste fil pomalo rijedak ali moze da se filuje)
jel onda se muti nakon hladjenja ili ne, kao sto ej u receptu za Anu?
I da li si onda pravila stvarno tako po Aninom receptu i da nema greska kao sto si u prvoj poruci rekla ili je bez greske to sa 1:1
 
anu sam apsolvirala mislim da sam ih napravila bar 300 .od toga jedno 20 tak puta fil nije hteo da su umuti uopste i tu nema pomoci vec da se baci...kolicina cokolade ne mora de se povecava,razmera je dobra pavlaka moze da se prokuva a i ne mora moze samo u mikro da se rastopi cokolada i smlaci pavlaka i dobro sjedini,,,,znaci sa raznim varijantama je uspevalo i nije uspevalo...razlog nepoznat...jedino mora da se muti dugo sa rucnim mikserom preko 20 tak min i da se drzi hladno da se pavlaka ne greje...a ganaz uvek ide 1 prema jedan i ne muti se miserom nego samo odradi zicom pre ukrasavanja
 
Ja znam da je prava Ganache tako 1:1 sl.pavlaka i cokolada, ali se drziom ovog za Anu, iako sam je smao jednom pravila.
Ali sad nisam razumjela ovaj dio
ako ide za tortu ohladi se nekoliko sati pa se torta premaze (jeste fil pomalo rijedak ali moze da se filuje)
jel onda se muti nakon hladjenja ili ne, kao sto ej u receptu za Anu?
I da li si onda pravila stvarno tako po Aninom receptu i da nema greska kao sto si u prvoj poruci rekla ili je bez greske to sa 1:1

Fil se ohladi i NE MUTI SE. Znaci kad napravim 1:1 i ohladim fil nekoliko sati, on je poprilicno gust. Uopste ga ne mutim, vec direktno premazem kore. Ta krema je mnogo jaka i nema potrebe da se stavi velika kolicina tako da moze da se filuje torta. Ali kad pravim Anu, nikad ne stavljam 1:1, jer ova torta je pjenasta i lagana, sa Ganache bi je samo pokvarila. Napravim fil prema original receptu, samo je postupak malo drugaciji.

Znaci, fil za Ana tortu pravim sa 1l pavlake i 300gr cokolade sa 70% kakaa, bez dodavanja ruma. Uvijek, ali bas uvijek ispadne fantastican fil. Vazno je samo da se dobro ujednaci pavlaka i cokolada, da se dobro ohladi i zatim da se fino umuti. I to je to.
Izvinjavam se ako nisam bila dovoljno jasna. Ovu tortu bas cesto pravim, pa sam dala sebi slobodu da je malo vise izkomentarisem.:zstidljivko:
 
Ovako postoji hiljadu varijanti ganase kreme .....nije pravilo da ide 1 na 1....sve zavisi zasta vam ganase treba.. ja licno radim ganse 1l slatke pavlake i 400gr cokolade valhoria ukus sumsko voce 75 posto ....slatka pavlaka profesionel 35 posto masti bez secera..+ buter zavisno od kolicine koja mi treba recimo 200gr cokolade ide oko 35 gr putera.Inace nase zene vole da komplikuju pa recept ne napisu do kraja ili preteraju u necemu....ako se slatka pavlaka ukuvava dolazi do razbijanja masnih cestica ( koje inace sluze da se ona stisne )tako i kad stavite cokoladu fil ostane redak jer nema sta da drzi.....znaci nema ukuvavanja pavlake nego samo da se ona dovede to tacke vrenja....to joj je najbolja radna temperatura i tu ona daje dobre rezultate....domacice ako ti se tvoj recept dopao mozes da ga zadrzis i radis tako kako si sad uradila ....malo ga modifikuj i bit ce to tvoja ANA DOMACICA TORTA....
LJUBAC DRAGE MOJE
 
Fil se ohladi i NE MUTI SE. Znaci kad napravim 1:1 i ohladim fil nekoliko sati, on je poprilicno gust. Uopste ga ne mutim, vec direktno premazem kore. Ta krema je mnogo jaka i nema potrebe da se stavi velika kolicina tako da moze da se filuje torta. Ali kad pravim Anu, nikad ne stavljam 1:1, jer ova torta je pjenasta i lagana, sa Ganache bi je samo pokvarila. Napravim fil prema original receptu, samo je postupak malo drugaciji.

Znaci, fil za Ana tortu pravim sa 1l pavlake i 300gr cokolade sa 70% kakaa, bez dodavanja ruma. Uvijek, ali bas uvijek ispadne fantastican fil. Vazno je samo da se dobro ujednaci pavlaka i cokolada, da se dobro ohladi i zatim da se fino umuti. I to je to.
Izvinjavam se ako nisam bila dovoljno jasna. Ovu tortu bas cesto pravim, pa sam dala sebi slobodu da je malo vise izkomentarisem.:zstidljivko:

Neka neka, nije na odmet da se sto vise iskomentarise, to se i trazi
 

Back
Top