Paradajz i paprika - NA KOMAD

Тихи

Starosedelac
Poruka
162.798
Pijace bez kupaca zbog krize i poskupljenja goriva
Paradajz i paprika na komad

Došlo je vreme da paradajz i papriku kupujemo na komad. Ovakvo vreme mlađi prodavci na pijacama ne pamte, a stariji s jezom odmahuju da ne bi da se vraćaju u devedesete. Ponuda boranije, graška, paprike, paradajza, krompira, kupusa, malina, trešanja, bresaka, nektarina šarolika je kao i prošle godine. Ali džabe. Kupaca nema.

Iako je sada vreme kada bi roba na pijacama trebalo da bude pristupačnija, većina vrsta voća i povrća drži cenu kakva je bila pre desetak dana. Zbog toga se povrće mahom prodaje na komad, dok voće većina građana zaobilazi. Malo je onih koji sebi mogu da priušte kilo trešanja ili malina za 300 dinara. Jedan od razloga za ovakvo stanje svakako je poslednje poskupljenje goriva, kada je litar benzina skočio na 100,71 dinar. Poskupeo je transport, a onda i zeleniš.
Novi presek cena goriva Ministarstvo energetike uradiće krajem sledeće nedelje, kada bi prema nekim najavama gorivo trebalo da poskupi za tri dinara po litru. To će se odraziti i na pijačne cene, pa se neko veće pojeftinjenje može očekivati tek sledećeg meseca. A kolike će cene tada biti zavisiće od ponude. Jer cena goriva osim na transport uveliko utiče i na cenu navodnjavanja, koje je po ovakvim vrućinama neophodno za uzgoj dobrog paradajza ili paprike na njivi. Primera radi, za prskanje jednog jutra zemlje pod paradajzom potreban je jedan pun motor koji po sadašnjim cenama potroši goriva za 2.000 dinara. Pošto bi trebalo da se prska najmanje jednom nedeljno, pitanje je koliko će se proizvođača odlučiti na ovakav trošak.
- Mi imamo tri jutra zemlje, što znači da nam nedeljno samo za prskanje treba 6.000 dinara. Cena paradajza vremenom će pasti na 20 do 50 dinara po kilogramu, što znači da se prodaja neće isplatiti, jer osim za navodnjavanje, novac treba izdvojiti i za prevoz robe do pijace, za zakup pijačne tezge, ali i za berbu. I gde je tu seljakova računica? Zbog toga će većina nas od posla odustati i ostaviti robu na njivi da istruli - priča Branka, proizvođač iz Čente.
Oni koji odluče da nastave sa prodajom povrća, na pijacu će, kažu, iznositi samo onoliko robe koliko su sigurni da je mogu prodati.
- A to znači da će stradati i kupci i prodavci jer robe neće biti dovoljno. Međutim, drugačije ne može. Cena goriva stalno skače, zbog čega smo svi mi koji se bavimo poljoprivredom na ogromnim gubicima. Cene mladog krompira, krastavca i mladog luka već su maksimalno snižene i više nemaju kud. Svejedno, nema ko da to kupi, pa većina robe istruli i završi u kontejneru - kaže Jagoda iz Sefkerina kod Zrenjanina.
Ipak, pravi uticaj konstantnog podizanja cena goriva na cene voća i povrća na pijacama osetiće se tek sledeće godine, jer će gorivo uveliko poskupeti pripremu zemljišta, setvu, seme. Zato će mnogi proizvođači na kraju odustati od proizvodnje. A to znači da ćemo sledećeg leta na pijacama širom Srbije voće i povrće plaćati po papreno visokim cenama.

paprika-tab.jpg


http://www.blic.rs/ekonomija.php?id=98046


--------------

eto gde nas je odvela "mudra" politika nasih eksperata na celu sa Borisom Tadicem....

Da gladujemo....

Al mogo bi Tadic jos malo da poskupi benzin . Na jedno 150-200 dinara za litar....
 
Poslednja izmena:
Онај ко улаже у своју економску независнот,укључујући и имање ван града,неће имати проблема.Ко буде живот поверавао мафији,вегетирао у бетонској кутији и чекао Европу,има да гладује.
 
al bitno je da mi imamo parolu "SENGENE BELI SRBIJA TE ZELI" z:D

to sto nema narod leba da jede, i sto nema pare da ode do obliznje banje, nema veze, bitno je da mozemo da putujemo po evropi - bezvizno....

cela prica me podseca na coveka kojem je stolarija na kuci propala vlaga udarila u zidove a krov prokisnjava, i mesto da opravi kucu on otiso sa zenom na letovanje
 
Sve je to Marsowac manje važno. Bitno je da srMradikalska bagra ne bude na vlasti sa drugarima lopovima što su držali Slobinu sliku dok nam je uništavao Srbiju.



Od VI-VII veka kada su Srati Sloveni dosli na ove prostore proslo je 14 vekova ili najmanje pedesetak generacija.
Smenjivale su se svakakve vlasti pocevsi od kraljeva, careva, pasa i subasa, knezova, pa opet kraljeva i careva pa kvislinga i poslusnika.

Period Nemanjica, moze se reci da je bio zlatni period srpske istorije i jedan mali trenutak na pocetku 20-tog veka.
Sve ostalo bilo je isprepletano borbom za presto i sve sto nesto tako moze da donese, znaci podmetacine, ubistva, ucene ili bolje receno ono sto je pratilo kroz istoriju sve savremene zemlje sveta koje su imale svoju drzavnost najmanje 1000 godina pa na vise.

Neznam koliko je zivelo Srba za ovih 14 vekova na ovim prostorima ali sigurno moze da se barata sa cifrom od 200 miliona pa na vise.

E sad, kad bi smo sav moguci olos mogli da izdvojimo iz tih 200 miliona, jer od toga niko nije imun, siguran sam da je manji i nemoze da bude ni priblizan ovom olosu koji sada neprikosnoveno vlada i koji nas vlaci i zavlaci, pravi budalama i blesavim, poljacka, reketira i genetski unistava da ce morati da progu generacije da se taj smrdljivi nakot ocisti iz biti srpskog naroda i za sva vremena unisti.

Najveci talog iz srpskog naroda, kroz vekove, se bas sada skupio i prigrabio vlas.
I ti spadas u dno dna, jer sama tvoja svest je suzena i isprana nedozrelosu i malogradjanstinom a to tipicno odslikava ko ste vi s sta ste.
 
...
Najveci talog iz srpskog naroda, kroz vekove, se bas sada skupio i prigrabio vlas.
I ti spadas u dno dna, jer sama tvoja svest je suzena i isprana nedozrelosu i malogradjanstinom a to tipicno odslikava ko ste vi s sta ste.

kljucna rec - malogradjanstina

hebitacno i precizno da hebitacnije i preciznije ne moze biti

i jos hoce (oni) da i nas svedu na isto malogradjansku meru, onda im je lako, jer nisi bolji od njih
 
Nije to Tadiceva politika.

TO JE CENA RATA iz 1990-ih.

I svedecih 5 generacija ce placati cenu toga rata.

To SAMO GLUPI ne mogu da shvate.

Sama Srbija je VISE NEGO DUPLO zaduzena nego sto je bila CELA Jugoslavija u momentu Titove smrti.

A to MORA da se vraca i zato su cene visoke.

I za to nije Tadic kriv vec neko drugi.
 
Mislim da je to odlično, sa ili bez krize. Ako meni treba jedan paradajz, zašto moram da kupim kilo, pa da mi ostali stoje u frižideru, ako se meni jede jedan? Mislim da je sasvim ispravno i racionalno da čovek može da kupuje onoliko koliko mu treba, pa makar i jedan. Druga stvar je što su naši ljudi po prirodi kompleksaši i rasipnici, pa bi radije platili cenu za kilo nečega (ne daj Bože da prodavac pomisli da nemam novca) nego što bi kupili jednu ili dve stvari, ukoliko im baš toliko treba.
 

Uporedite cene kajsija i tresanja u Beogradu i Subotici recimo...

Zasto nezaposleni ne nose voce iz Subotice u Beograd (ili Novi Sad, jos blize), pa to je oko 150 km, nikakva razdaljina.

I zarade lepe pare....

Nece da rade, nisu kadri, sta li je?

To svako moze, a toliko nezaposlenih...

Na 200 kg kajsija, koje svaki auto moze da ponese, kada se odbije benzin, moze da se zaradi minimum 15.000 dinara...

Sta cekte?
 
Poslednja izmena:
Mislim da je to odlično, sa ili bez krize. Ako meni treba jedan paradajz, zašto moram da kupim kilo, pa da mi ostali stoje u frižideru, ako se meni jede jedan? Mislim da je sasvim ispravno i racionalno da čovek može da kupuje onoliko koliko mu treba, pa makar i jedan. Druga stvar je što su naši ljudi po prirodi kompleksaši i rasipnici, pa bi radije platili cenu za kilo nečega (ne daj Bože da prodavac pomisli da nemam novca) nego što bi kupili jednu ili dve stvari, ukoliko im baš toliko treba.

koja nebuloza z:D

a sto ranije srbi nisu kupovali grasak i jagode na komad kao i tresnje nego je to zavladalo ove godine? jeli genijalko?

drugo reci mi ti i tvoja porodica jedete 1 paradajz dnevno jel ? zato kupujes 1 dnevno i ne treba ti kilo a ?
 
Uporedite cene kajsija i tresanja u Beogradu i Subotici recimo...

Zasto nezaposleni ne nose voce iz Subotice u Beograd (ili Novi Sad, jos blize), pa to je oko 150 km, nikakva razdaljina.

I zarade lepe pare....

Nece da rade, nisu kadri, sta li je?

To svako moze, a toliko nezaposlenih...

zato sto u beogradu imas monopole i neko iz subotice ne moze da uzme tezgu na pijaci da prodaje robu.
 
Pijace bez kupaca zbog krize i poskupljenja goriva
Paradajz i paprika na komad

Došlo je vreme da paradajz i papriku kupujemo na komad. Ovakvo vreme mlađi prodavci na pijacama ne pamte, a stariji s jezom odmahuju da ne bi da se vraćaju u devedesete. Ponuda boranije, graška, paprike, paradajza, krompira, kupusa, malina, trešanja, bresaka, nektarina šarolika je kao i prošle godine. Ali džabe. Kupaca nema.

Iako je sada vreme kada bi roba na pijacama trebalo da bude pristupačnija, većina vrsta voća i povrća drži cenu kakva je bila pre desetak dana. Zbog toga se povrće mahom prodaje na komad, dok voće većina građana zaobilazi. Malo je onih koji sebi mogu da priušte kilo trešanja ili malina za 300 dinara. Jedan od razloga za ovakvo stanje svakako je poslednje poskupljenje goriva, kada je litar benzina skočio na 100,71 dinar. Poskupeo je transport, a onda i zeleniš.
Novi presek cena goriva Ministarstvo energetike uradiće krajem sledeće nedelje, kada bi prema nekim najavama gorivo trebalo da poskupi za tri dinara po litru. To će se odraziti i na pijačne cene, pa se neko veće pojeftinjenje može očekivati tek sledećeg meseca. A kolike će cene tada biti zavisiće od ponude. Jer cena goriva osim na transport uveliko utiče i na cenu navodnjavanja, koje je po ovakvim vrućinama neophodno za uzgoj dobrog paradajza ili paprike na njivi. Primera radi, za prskanje jednog jutra zemlje pod paradajzom potreban je jedan pun motor koji po sadašnjim cenama potroši goriva za 2.000 dinara. Pošto bi trebalo da se prska najmanje jednom nedeljno, pitanje je koliko će se proizvođača odlučiti na ovakav trošak.
- Mi imamo tri jutra zemlje, što znači da nam nedeljno samo za prskanje treba 6.000 dinara. Cena paradajza vremenom će pasti na 20 do 50 dinara po kilogramu, što znači da se prodaja neće isplatiti, jer osim za navodnjavanje, novac treba izdvojiti i za prevoz robe do pijace, za zakup pijačne tezge, ali i za berbu. I gde je tu seljakova računica? Zbog toga će većina nas od posla odustati i ostaviti robu na njivi da istruli - priča Branka, proizvođač iz Čente.
Oni koji odluče da nastave sa prodajom povrća, na pijacu će, kažu, iznositi samo onoliko robe koliko su sigurni da je mogu prodati.
- A to znači da će stradati i kupci i prodavci jer robe neće biti dovoljno. Međutim, drugačije ne može. Cena goriva stalno skače, zbog čega smo svi mi koji se bavimo poljoprivredom na ogromnim gubicima. Cene mladog krompira, krastavca i mladog luka već su maksimalno snižene i više nemaju kud. Svejedno, nema ko da to kupi, pa većina robe istruli i završi u kontejneru - kaže Jagoda iz Sefkerina kod Zrenjanina.
Ipak, pravi uticaj konstantnog podizanja cena goriva na cene voća i povrća na pijacama osetiće se tek sledeće godine, jer će gorivo uveliko poskupeti pripremu zemljišta, setvu, seme. Zato će mnogi proizvođači na kraju odustati od proizvodnje. A to znači da ćemo sledećeg leta na pijacama širom Srbije voće i povrće plaćati po papreno visokim cenama.

paprika-tab.jpg


http://www.blic.rs/ekonomija.php?id=98046


--------------

eto gde nas je odvela "mudra" politika nasih eksperata na celu sa Borisom Tadicem....

Da gladujemo....

Al mogo bi Tadic jos malo da poskupi benzin . Na jedno 150-200 dinara za litar....

Nije problem u proizvodjaču nego u trgovini.
PKB-Korporacija paradajz EXTRA klase na veliko PRODAJE po 70 dinara/kg.
Paradajz I klase 60,00 dinara
krastavac 25,00
kupus 8,00
Ali veliki kupci ,to znate po koliko prodaju,a nemaju veze sa gorivom,jer im se donese na noge.
KRIVA JE DRŽAVA KOJA NE MOŽE DA SE IZDRŽAVA!
 
Poslednja izmena:
a kako je moguće ako je cena benzina ista u celoj zemlji
paradajz u NS 100, a u Nišu 70 dinara
kako je to moguće
Tadiću...ljudska bedo

E ...........sto juznije to tuznije.........

Onaj iz NS nekako sladji, kulturnija mu sorta...........

A zamisli zasto je u MNE 1.5 E............, jer se zove "volovsko srce".......

Njega treba prvo da posadis da imas to srce.............
 

Back
Top