Filmska i TV Montaža - FDU ili Akademija Umetnosti?

Cutter

Početnik
Poruka
13
Želeo bih da studiram filmsku i tv montažu,ali ne znam koji faks da izaberem.:rtfm:
Moji poznanik koji studira montažu na FDU(II godina) kaže mi da je dobro što se na FDU ne plaća školarina(ako si na budžetu),da imaju relativno dobru teorijsku nastavu,ali da su tehnički dosta slabo opremljeni i da mu predavanja izgledaju nekako staromodna.:sad2:
Opet,moj brat od strica koji je 4-ta godina montaže na Akademiji Umetnosti(bivša BK) priča mi da studiranje tamo nije jeftino,ali da po njemu vredi svaku paru,jer imaju odličnu i teorijsku i praktičnu nastavu,plus da su odlično tehnički opremljeni.Tvrdi da je zahvaljujući svemu tome on još na trećoj godini našao posao na Avali i time platio III i IV. godinu studija.

E,sad narode pomagaj!!!:worth::worth::worth: Koji od ta 2 faksa da upišem?Koji je kvalitetniji po vašem mišljenju i zašto?
Poooomagajte!!!:dash::dash::dash:
 
Protekle 2 nedelje sam proveo skupljajući sve informacije do kojih sam mogao doći o prednostima i manama obe akademije.Sve one mi govore da je Akademija umetnosti u značajnoj prednosti nad FDU,bar što se tiče filmske i tv montaže.Odlučio sam da izađem na prijemni na Akademiji umetnosti BK,valjda ću uspeti da prođem. :worth::worth::worth:

Hvala svima koji ste objavili postove u vezi ove moje velike dileme.:klap::klap::klap:
 
Što se tiče prijemnog za FTV montažu na Akademiji,ono što piše na njihovom sajtu o prijemnom je uglavnom sve.Jedino bih mogao da dodam u vezi drugog dela testa,koji se tiče analize filma da se radi analiza poznatih, nešto starijih filmova.Pogledaj malo filmove od Tarkovskog,Kurosave,Felinija i Kjubrika.Meni je letos na prijemnom bio Solaris od Andreja Tarkovskog.
 
Pokušaću da što bolje odgovorim na tvoja pitanja Nenade.
Što se tiče mojih očekivanja u vezi studija,za sada sve ide kako treba.:DOno što se meni lično najviše sviđa je to što ima puno praktičnog rada,pa posle svake serije predavanja imamo seriju vežbi gde zaista kroz praksu naučimo kako se šta radi i zašto.Sada sam na raspustu(zasluženom!):worth:, ali se dešavalo tokom semestra da često budem i po ceo dan na akademiji,jer ima baš puno predavanja i vežbi.

U vezi prijemnog ,prijemni ispit je podeljen u 2 dela.U prvom delu bio je test sa nekih četrdesetak pitanja iz opšte kulture,a u drugom delu prvo ti puste neki klasični film i onda ga analiziraš i pokušavaš da opišeš ideju na kojoj taj film počiva, prisutnu simboliku u njemu,njegove najbitnije karakteristike.U suštini u drugom delu kroz analizu gledaju kako kapiraš stvari,koliko si kreativan i talentovan.Ono u čemu sam se ja žešće zeznuo:dash: u vezi prijemnog je to što nisam išao od početka na konsultacije koje su držali u vezi prijemnog,već sam bio samo na poslednjim.Posle sam čuo od onih koji su bili na njima od početka,da su im do detalja objasnili sve u vezi prijemnog,tako da im je bilo mnogo lakše da polože nego što je bilo meni.

E sad što se tiče potražnje za montažerima i plata ,ono što sam saznao od asistenata i starijih kolega je da što se posla tiče, montažeri su ubedljivo najtraženiji od svih filmskih profesija. Nema ni jednog studenta montaže koji je završio akademiju,a da nije zaposlen.Skoro svi na trećoj i četvrtoj godini već negde rade ili kao asistenti montaže ili kao montažeri,a neki drže i privatne časove u vezi montaže na kompjuterima onima koji studiraju na FDU:hahaha::rotf:.Tvoja majka je u pravu što se tiče RTS-a u Beogradu(za Novi Sad sam čuo da je tamo puno bolje), tamo su plate montažera oko 350 evra,pa uglavnom niko od naših sa akademije i ne radi tamo već nalaze posao po boljim privatnim televizijama i studijima,jer su tamo plate veće(500-700 evra), a i može da se puno više zaradi od poslova sa strane.Kako su mi rekli,uglavnom se svi zaposle za stalno na nekoj televiziji ili studiju i tu ukače vezu sa ljudima koji rade reklame,promotivne filmove za firme,kvizove,dokumentarce i druge emisije koje idu na TV i kroz te poslove sa strane zarade nekoliko puta više nego što im je osnovna plata.A ako im upadne serija ili film,onda su na vrhu,jer su honorari mnogo,mnogo veći.Neki od njih su i napustili redovan posao,pa rade samostalno,jer im se tako više isplati.Eto to bi bilo to.;)
 
Pre svega hvala ti na odgovorima i bas sam srecan sto te ne mrzi da ovako opsirno opises :)
Evo ja bi jos malo da ti dosadjujem ako nije problem, a mogao bi i MSN da mi das ako ga imas..
Kada pocinju konsultacije za prijemni, voleo bi od pocetka da krenem?
Nista, svakako sam ja mislio da cim krenem prepodne u skolu, svratim na vas fakultet malo ako nije zabranjeno :p
 
Ne radi se analiza filma kao filmska kritika.U analizi filma je bitno da jasno prepoznaš glavnu ideju u filmu oko koje se vrti cela stvar,njegovu suštinu-poruku koju šalje gledaocu,kao i simboliku koji autor koristi da bi se tu poruku učinio što jasnijom.Obrati naročito pažnju na prelomne trenutke u filmu.Možda bi bilo najbolje da uzmeš neki dobar film,odgledaš ga i analiziraš ga ovako kako sam ti rekao.Ne znam šta bih više mogao da ti kažem,nije to ništa komplikovano.
:ok:
 
Treći deo prijemnog - razgovor sa komisijom zapravo je samo nastavak drugog dela prijemnog ispita.Komisija ti postavlja pitanja u vezi analize filma(zašto ovo,zašto ono...),plus što ti postave još nekoliko dodatnih pitanja koja nemaju veze sa analizom filma,a služe im da dodatno procene koliko si talentovana.Ako dobro uradiš prva dva dela prijemnog ispita,ovaj treći deo ti sigurno neće biti problem.:super:
 

Back
Top