Neka moja kalkulacija

masnuci

Aktivan član
Poruka
1.149
Sad sam nesto razmisljao:
neka u Srbiji postoji 10 000 kineskih radnji
koje dnevno u proseku ostvare promet od 10 000 dinara koji ne registruju tj. ne izdaju fiskalni racun.

dolazimo do zanimljive cinjenice

10 000 * 10 000 * 30 Dana = 3 100 000 000 dinara
koje drzava ne registruje od kojih je njenih 558 000 000 dinara
sto je odprilike 5 812 500 eura * 12 meseci = 69 750 000 eura

Kad vidimo kolika je to cifra , sad znamo zasto inspektori ne zalaze u kineske prodavnice.
Verovatno neko dobija debelo mito da se time drzava ne bavi.

Za 69 750 000 eura se moze napraviti oko 70 km auto puta. Ili nekih 140 redovnih puteva. Ili moze da se uradi 155000 kvadratnih metara skola i drugih objekata visokogradnje.

Mislite o tome
 
Sad sam nesto razmisljao:
neka u Srbiji postoji 10 000 kineskih radnji
koje dnevno u proseku ostvare promet od 10 000 dinara koji ne registruju tj. ne izdaju fiskalni racun.

dolazimo do zanimljive cinjenice

10 000 * 10 000 * 30 Dana = 3 100 000 000 dinara
koje drzava ne registruje od kojih je njenih 558 000 000 dinara
sto je odprilike 5 812 500 eura * 12 meseci = 69 750 000 eura

Kad vidimo kolika je to cifra , sad znamo zasto inspektori ne zalaze u kineske prodavnice.
Verovatno neko dobija debelo mito da se time drzava ne bavi.

Za 69 750 000 eura se moze napraviti oko 70 km auto puta. Ili nekih 140 redovnih puteva. Ili moze da se uradi 155000 kvadratnih metara skola i drugih objekata visokogradnje.

Mislite o tome

Ja sam u 90% slucajeva dobio fiskalni racun... U ovih 10% slucajeva ga nisam ni cekao, kao sto ne cekam ni u jednoj drugoj prodavnici... Vecinom oni sami otkucaju racun i stave ga u kesu sa kupljenom robom... To je prvi problem u tvojoj kalkulaciji... Sigurno da postoje i slucajevi neizdavanja fiskalnog racuna, ali nikako za celokupan promet...

Cinjenica je da im se za neke stvari gleda kroz prste... Na primer, ne prijavljivanje radnika... Ali, to sto se nasi inspektori prodaju za nekoliko pari gaca, nisu krivi Kinezi... Obrati se nadleznim inspektorima pa im pljuni u lice...

Cifra od 10.000 din dnevnog pazara je smesna... Ima i onih koji mozda zarade i vise, ali sam siguran da ima i onih, narocito u manjim mestima, koji dnevno zarade mozda po dve ili tri hiljade dinara... Narod cesto ide kod Kineza za neke sitnice... Tako da ti opet kalkulacija nije dobra...

Da rezimiram... Sigurno da i kod Kineza ima prikrivanja prometa i neizdavanja racuna... Ali, kao i kod svih drugih nasih trgovina... Koliko fiskalnih racuna izda frizerski salon, ili cevabdzinica... Ceo problem koji je ovde naveden je u korumpiranosti lokalnih inspektora... Licno sam prisustvovao situaciji gde jedan od inspektora (znao sam ga privatno jer mu je cerka trenirala odbojku) prolazi ulicom i upozorava sve prodavce tada benzina i ko zna jos cega da se sklone jer ce za pet minuta da prodju sa patrolom milicije... To sigurno nije radio za lepe oci...
 
Ne izdaju fiskalne račune?

Vidi se da ne zalaziš često u njihove radnje:mrgreen:
Odgovor je ne, a zašto im mušterije obično i ne traže račun nakon kupovine, ne znam ti objasniti tu misteriju.....možda nas hipnotišu s nečim...možda onim specifičnim mirisom od kojeg se vrti u glavi a noge klecaju, pa čovek jedva čeka da pobegne:lol:
 
Gospodo, sa kineskim prodavnicama situacija svuda u svetu je slicna....

Oni na taj nacin osvajaju svet.

I za to sirenje Kineza "ispod zita" je kriva - demokratija.

Inace, svi oni su dobro odabrani od njihove vlade i uvek placaju procenat od dohotka (dokle god rade) da bi drugi mogli da izadju iz zemlje i otpocnu delatnost.
 
Ja u 99% u Italiji NISAM od kineskog prodavca dobila račun. Doduše, dobijala sam, i to počesto, namigivanje i podgurkivanje koje je trebalo da mi kaže da ću dobiti popust, ako zaboravim na račun.
Dobijala sam takođe i uputstvo da strpam to nešto u tamnu kesu, a kesu pravo u karelo...ne vidi se.

U Italiji, finansijska policija ima pravo da te zaustavi ako vidi da nešto nosiš, a izašao si iz radnje. Ukoliko nemaš fiskalni račun - nadraljao si.
 
Još nijednom nisam bio u kineskoj radnji. :rumenko:

Ništa nisi propustio, u svakom slučaju....osim padanja u nesvest na javnom mestu, možda..
A što se tiče fiskalnih računa, rizikuju oni da im zatvore radnju i to više puta uspešno, bar u mojoj varoši. Na koji volšeban način svaki put uspeju da plate ogromnu kaznu i da li je plate i kako im se isplati raditi ako ih nekoliko puta godišnje zatvore zbog neizdavanja računa, verujte da ne znam.
 
Volim da kod Kineza pojedem po nekad lakovanu patku....

Oni nju tako spreme da se 4 coveka mogu najesti od jedne patke...

A kada ja spremao patku mogao sam SAM pojesti 4 patke...


Inace, drugo meso kod Kineza ne jedem...

Zasto?

Pa cuo sam da niko nikad nigde nije video kinesko groblje...:eek:
 
KOd nas kinezi izdaju racun tek jednom od 15 - 20 gradjana i malo smo mesto oko 20 -25 000 stanovnika i imam 5-6 kineskih radnji , i verujem da vecina ima dnevni promet preko 10 000 neregistrovanog poreza, da se drzava malo potrudi da tu regulise uslove poslovanja za 3 -4 godine bi imali auto put Horgos - Novi sad . Ovako imamo jednu veliku smejuriju
 
Volim da kod Kineza pojedem po nekad lakovanu patku....

Oni nju tako spreme da se 4 coveka mogu najesti od jedne patke...

A kada ja spremao patku mogao sam SAM pojesti 4 patke...


Inace, drugo meso kod Kineza ne jedem...

Zasto?

Pa cuo sam da niko nikad nigde nije video kinesko groblje...:eek:

da izvine autor, al se odavno ovde nisam nasmejao, svaka cast

drugo, u bgdu u zadnje vreme je rasirena praksa u pekarama da se ne izdaju fiskalni racuni

jedini zakljucak je da su se ushemili. pekari i inspektori

trece, mora da u fengsuiju pise ako oces da te krene ne izdaj fiksalnog racuna
 

Back
Top