Šopenhauer - O ženama

oziman

Veoma poznat
Poruka
11.564
Sopenhauerevo delo "O ženama" oduvek je pobudjivalo paznju, jer iznosi na videlo neke istine koje čovek zaslepljen polnim nagonom ne moze videti. U isto vreme te misli kao svoj temelj imaju celu Sopenhaurovu filozofiju, i bez nje na pameti mogu se samo pogresno tretirati i razumeti. Zato cu preneti najkarakteristicnije delove i ukazati na pravo znacenje.

Природа је са девојкама учинила оно, што се у драматуршком смислу назива врхунац ефекта, кад их је обилно украсила лепотом, дражи и пуноћом, али за мало година и по цену свега њиховога осталог живота, јер су оне, за време тих година, у стању, да у толикој мери овладају фантазијом једнога човека, да ће се овај примити да поштено преузме бригу за једну од њих, ма у којој форми, до краја свога живота; а изгледа, да чисто разумно премишљање није доста сигуран јемац, да би се он одлучио на тај корак. Тако је природа и жену, као и свако друго своје створење, снабдела оружјем, које јој је потребно за осигурање њенога опстанка, и за време, кад га треба; но и овде је поступила својом уобичајеном штедљивошћу. Јер као год што женски мрав после спаривања губи крила, која су му после тога сувишна, шта више за лежење штетна, тако већим делом и жена после првога или другог порођаја, губи своју лепоту, свакако из истога разлога.
Према томе и држе младе девојке у свом срцу своје домаће или стручне послове за споредну ствар, шта више за тричарију: оне држе да им је једини озбиљни позив љубав, љубавна освајања и оно што је с тим у вези, као тоалета, игранка итд.
Ovakva je osnova zenske prirode uopste i uloga koju joj je priroda ili objektivacija volje namenila kao pasivnom elementu. To je osnova koja vazi za sva ziva bica. Svaka zivotinjska zenka mogla bi se prepoznati u ovim Sopenhaurovim recima i analogiji sa letecim mravom.
Medjutim slicnu zivotinjsku ulogu ima i muskarac, a intelekt je ono sto coveka cini covekom i zenu zenom.

Већ сам поглед на стас женин каже нам, да жена није одређена ни за велика душевна, ни телесна дела. Она се не одужује животу оним што ради, већ оним што трпи: боловима код порођаја, бригом за дете, покорношћу пред човеком, коме она мора да буде стрпљива сапутница, која га разонођује. Највећи болови, радости и истицања снаге њој нису дати; њен живот треба да протиче мирније, безначајније и слабије, него човеков, и углавном не треба да буде ни срећнији, ни несрећнији.
Zena je usmerena na pasivnost, ne na aktivnost. Muskarac je aktivan Jang, žena je pasivna Jin. Napetost i otpustenost volje. Sila privlacenja i sila odbijanja. Komplementarne suprotnosti koje se dopunjuju i koje ne mogu jedna bez druge. Takva uzajamno dopunjavanje je suprotnost zene i muskarca.

Taj, нискога раста, уских плећа, широких кукова и кратких ногу, род назвати лепим могао је само полним нагоном заслепљени људски интелект: у томе наиме нагону садржи се сва његова лепота. С више права, него лепим, могао би се женски род назвати неестетичним.

Ovo je svima tesko prihvatiti jer su svi zaronjeni u polni nagon ,ali nije tesko razumeti, jer se odavno vode rasprave o tome da li su polni organi esteticni ... a odgovor je ocigledan.. NISU.
Iako ove Sopenhaurove reci zvuce šokantno zapravo su istinite a lepota nije skrivena u telesnim oblicima vec u ideji ženskosti i ideji žene i coveka uopste.
aphrodite.jpg

Ono sto osecamo kada vidimo ovu skulptutu Afrodite nije neka estetska opijenost lepotom ili obicna zaslepljenost polnim nagonom vec nesto neiskazivo, transcendentno, metafizicko. U tome je prava lepota žene.

I kao zakljucak prenecu citate na koje se osvrnuo i Sopenhauer ,na samom pocetku dela kojim se bavimo, a koje je on sam namenio nama, da ih imamo na umu kada svet oko nas , pa i zene, posmatramo objektivno. Jer oko opazajnih objekata u prostoru uvek postoji i maglovita resa neiskazivog, transcedentnog, sustinskog. Obecanje raja koga smo izgubili i u koga se zelimo vratiti.

„Без жена био би почетак нашега живота без помоћи, средина без задовољства и крај без утехе."
Siler

„Не долази ли
Први живот од женских груди? Прве речице уче вас њезине усне, Прве сузе оне вам ублажавају, И последњи свој уздах испуштате често На рукама жене, кад већ одавна човек, Одвучен од ниске бриге, He бдије над пријатељевим последњим часовима."
Bajron
 
Citam. Koji je tvoj odgovor na sledece pitanje:
Do svega onog sto je gore receno o zenama doslo se na osnovu posmatranja? Da li je tako ili ne?
Ako je tako, onda ce imati smisla ono sto cu da napisem, a ako ne onda neka to sto cu da napisem bude kao jedna pricica koju sam dodala ovoj temi.

Citajuci "opise" zena koji su navedeni gore, sem onih poslednjih:), doslo mi je da i ja napisem nesto o muskarcma. Pocela bih time kako lice na ptice, muske ptice u prolece, sto nadimaju grudi, sepure se, nadmecu medjusobno u pesmi... Mozete i sami predociti sebi jedan opis muskog roda koji bi mogao srociti neko samo malo nadaren za opise i poredjenja. No to bio bilo samo neko "nadmetanje" sa Sopenhauerom, i to jalovo, jer i sam je rekao da je i muskarac takav, da intelekt ono sto jedno cini muskim a drugo zenskim. Samo, u gornjem postu o tom nema niceg. Samo mogu da pretpostavim da se tu krije ona muska nadmocnost. E tu dolazim do moje price:) Muska nadmocnost, njenio razlozi i znacenje? Da li u muskoj nadmocnosti ima iceg sto na bilo koji nacin zenu cini jadnom? nizom? bilo intelektom bilo bilo cim. Evo price.
Posmatrala sam jednog proleca par golubova. Prvo sam ih imala priliku posmatrati kako se razgovaraju, to je stvarno bilo lepo. Oni su se po malo i svadjali i pevali i pricali, i to je uglavnom i bio razlog sto nam je posle bilo tesko da ih izbacimo, iako njihov izmet ocajno zaudara i ima dosta posla da se oko njih cisti. Izabrali su nasu zardinjeru da u njoj poloze jaja. Zenka je legla na dva jaja i nije se pomerila odatle sem na najvise pet deset minuta dnevno, sve dok se nije izlegao jedan golubic. Drugo, neizleglo jaje su razbili, i verovatno pojeli , nasli smo samo praznu ljusku. Za svo to vreme muzjak golub je bio stacioniran na rubu zardinjere koja je gledala na nasu i bez prestanka isao po vodu i hranu. Kada je golubic dosao na svet temperature su vec bile prilicno visoke i mi smo prvo poceli da im stavljamo vodu a onda i pirinac natopljen u toj vodi. Golubic je poceo da raste. Za veoma kratko vreme velicinom je prerastao roditelje, a njegovo ponasanje prema majki skoro me dovodilo do suza. Otac je pokusavao da brani majku, al to nije islo. "Pile" joj je najgrublje moguce zahtevalo hranu. Zaboravih da kazem da cim se izleglo pile, i majka se ukljucila u odlaske za hranu i vodu. Ti njegovi zahtevi su neverovatno podsecali na vikanje na svadju. Majka je pokusavala da "nagovara" golubica da pocne sa casovima letenja; pristao je nekoliko puta, video da to nije lako i demonstrativno odbio da leti. To sam videl asvojim ocima, jednostavno nece i tacka. Majka i otac golub ga gurkaju, nezno gucu pa malo zesce, al on skrici i nece ni da makne. I , jednog lepog dan, dovede otac golub citavu familiju, to pretpostavljam da je familija:), a mozda su samo drugari; uglavnom, dodje nekih desetak golubova , zajedno sa ocem golubom, i stanu da teraju golubica iz gnezda. Majka je tuzana stala na mesto koje je koristio otac golub, samo sto ne place, samo ona nije ucestvovala u akciji isterivanja golubica iz gnezda. Golubic se zestoko branio, zaista je bio golem. Njihovo napadanje je bilo u obliku glasova koje su ispustali, licili su na viku, i u gurkanju, neprestano su mu prilazili i gurkali ga napolje. I on je kricao na njih i branio se od tih gurkanja, al bilo ih je previse. U jednom momentu je popustio i izleteo iz gnezda. Ostali golubovi su mu jos neko vreme branili da se u gnezdo vrati. Tako je veliki golub ipak nateran da leti:) i sam sebi trazi hranu.
 
Poslednja izmena:
Да ли мислите да су баш сви људи (мушкарци и жене) потпуно у тој причи јанга и јина или су ипак сви на првом месту људи - јединствене личности (бар неки појединци над којима не влада чист природни нагон)? И која је, према вашем размишљању, сличност мушкарца и жене уопште? :) Има ли неке везе између њихових сличности и разлика?

(ово су нека питања која би могла да се надовежу на тему...)
 
Sreca sopenhauera je sto je u to vreme oko njega bila takva drustvena polna podela uloga, inace bi mu i ostale teorije pretrpele od ocene da se naslo dete da se igra stvarima koje ne razume, pa onda opsesivno (i shizofreno, moram da dodam, jer oni popunjavaju rupe izuzetno efikasnom i brzim logickim manevrima) nadgradjuje opravdanja i tumacenja ne bi li na kraju ceo svet bio ubedjen ili iz njihovog ugla ne bi li ceo svet "spoznao" stvarnost onakvom kakva "jeste"....

Zalosno je sto i citati i verovatno sam Sopenhauer izvlaci iz sire slike kontekste koji vise ne predstavljaju srz i sustinu , cak predstavljaju ruganje samim izvucenim odnosima jer ih u sledu iskazani boje u nova znacenja koja su bliska neiskusnima ili cak i zenomrscima...
Ta demagogija (iz danasnjeg ugla) ili "uzvisena logika" (ono sto ja cesto vidim kod inteligentnih shizofrenika, ali da ne pomislite da su produhovljeni , samo su egomanijakalno usmereniji) cini dobar osnov za zloupotrebu cak i necega sto bi bolje opisano i bilo tacno....

Da ne pricam da danas imamo sasvim drugaciju sliku , tj potpuno izokrenutu sliku....

Prvo da naglasim da kad se prica o nekim , vecini ili svim generalizacijama , najzdravije je odmah na pocetku setiti se da kad se kaze sve misli se na dominantnu grupu ili preovladjujuci broj.
Takodje je vazno setiti se da kad se kaze postoje dve grupe ,opet se misli da postoje dve znacajne brojke obuhvacene sa ovim dvema grupama....makar to bilo i 99,9% ili samo 80% uvek imajte to u vidu kad citate ili razmisljate o stvarima i odnosima...

Danas kad izreknete neke tvrdnje o zenama, koje su daleko od sopenhauerovih , javlja se totalno nerazumna klasifikacija o ostrascenosti i neargumentovanosti autora,i samim tim slika o neobjektivnosti autora, sto je samo ogledalo danasnjih drustvenih dubokoumnih kreatora i njihovih prihvacenih stereotipa o polnim ulogama....

I ako se tako bude prilazilo razlikama izmedju zena i muskaraca, nikad se nista dublje nece izroditi od upravo prikazanih dva krajnja misljenja....
-jedno su oni koji uvek jednostrano , bez razumevanja druge strane tumace drugu stranu (razumevanje nije snihodjenje niti opravdavanje niti je razumevanje isto sto i empatija , saosecanje)
-drugo su oni koji u svemu vide licnost i neki APS faktor ljudskosti ili morala, pa im onda teorije idu ka uniseks aseksualnosti , nepolnom, a onda se naravno javi mrznja u takvim podanicima teorije, podmukla , nesvesna isprva, a posle sve jaca i "opravdanija"....

Jos jedna primedba:
Obicno se u ovim MZ teorijama gleda iz jednog ugla koji se samo razvija i razgranava ne bi li nekako na kraju pojeo svu stvarnost, sve odnose MZ i celo drustvo i njegove sve fenomene....
Uzimanje vise uglova naglasavanja, tj polaska , donosi nekad oprecne zakljucke, pa se ljudi ucute, umesto da vide gde su omasili.....neka sitnica im je promakla, pa su prateci preovladjujuce argumente dosli iz razlicitih uglova do razlicitih rezultata, bas kao kod kopanja tunela sa dve strane brda....

Za one koji ne mogu bolje od "2m levo zaokreci" , "sad teraj pravo" itd....ovo je beskorisan komentar.
Za sitnicare i pedantere, to je vec izbor izmedju opsesije i znanja.
 
И која је, према вашем размишљању, сличност мушкарца и жене уопште? :) Има ли неке везе између њихових сличности и разлика?

(ово су нека питања која би могла да се надовежу на тему...)

hihihihi frajeru jel znaš ti kako izgleda gola devojka :)
 
Danas obuceni izgledaju skoro isto i M i Z....mozda zato....ah da....silikonke se maksimalno trude da vrate staro doba.....da od muskarca nacine kralja, a kljucevi od riznice idu zeni, dok on odrzava strahopostovanje po kraljevstvu....
 
izgledaju isto sa jednom morfološkom sićušnom razlikicom hihihi :) a i sa dvadesetak drugih koje bi i astigmatičar video na kilometar a ne ti. moj tata drži sve u kući pod kontrolom i ne mora da se beči i vređa kao ti ovde. a mama mi je pesnik :)
 
Sopenhauerevo delo "O ženama" oduvek je pobudjivalo paznju, jer iznosi na videlo neke istine koje čovek zaslepljen polnim nagonom ne moze videti. U isto vreme te misli kao svoj temelj imaju celu Sopenhaurovu filozofiju, i bez nje na pameti mogu se samo pogresno tretirati i razumeti. Zato cu preneti najkarakteristicnije delove i ukazati na pravo znacenje.


Ovakva je osnova zenske prirode uopste i uloga koju joj je priroda ili objektivacija volje namenila kao pasivnom elementu. To je osnova koja vazi za sva ziva bica. Svaka zivotinjska zenka mogla bi se prepoznati u ovim Sopenhaurovim recima i analogiji sa letecim mravom.
Medjutim slicnu zivotinjsku ulogu ima i muskarac, a intelekt je ono sto coveka cini covekom i zenu zenom.


Zena je usmerena na pasivnost, ne na aktivnost. Muskarac je aktivan Jang, žena je pasivna Jin. Napetost i otpustenost volje. Sila privlacenja i sila odbijanja. Komplementarne suprotnosti koje se dopunjuju i koje ne mogu jedna bez druge. Takva uzajamno dopunjavanje je suprotnost zene i muskarca.



Ovo je svima tesko prihvatiti jer su svi zaronjeni u polni nagon ,ali nije tesko razumeti, jer se odavno vode rasprave o tome da li su polni organi esteticni ... a odgovor je ocigledan.. NISU.
Iako ove Sopenhaurove reci zvuce šokantno zapravo su istinite a lepota nije skrivena u telesnim oblicima vec u ideji ženskosti i ideji žene i coveka uopste.
aphrodite.jpg

Ono sto osecamo kada vidimo ovu skulptutu Afrodite nije neka estetska opijenost lepotom ili obicna zaslepljenost polnim nagonom vec nesto neiskazivo, transcendentno, metafizicko. U tome je prava lepota žene.

I kao zakljucak prenecu citate na koje se osvrnuo i Sopenhauer ,na samom pocetku dela kojim se bavimo, a koje je on sam namenio nama, da ih imamo na umu kada svet oko nas , pa i zene, posmatramo objektivno. Jer oko opazajnih objekata u prostoru uvek postoji i maglovita resa neiskazivog, transcedentnog, sustinskog. Obecanje raja koga smo izgubili i u koga se zelimo vratiti.

Obrati paznju na sledeci opis zene:

Kako su lijepe tvoje noge u obući, kćeri knezevska; sastavci su bedara tvojih kao grivne, djelo ruku umetničkih.
Pupak ti je kao čaša okrugla, koji nije nikad bez pića; trbuh ti je kao stog pšenice ograđen ljiljanima;
Dvije dojke tvoje kao dva blizanca srnčeta;
Vrat ti je kao kula od slonove kosti; oči su ti kao jezera u Esevonu na vratima vatravimskim; nos ti je kao kula libanska koja gleda prema Damasku;
Glava je tvoja na tebi kao Karmil, i kosa na glavi tvojoj kao kraljevska porfira u bore nabrana.
Kako si lijepa i kako si ljupka, o ljubavi u milinama!
Uzrast ti je kao palma, i dojke kao grozdovi.
Rekao sam: Popecu se na palmu, dohvatit ću grane njezine; i bit će dojke tvoje kao grozdovi na vinovoj lozi, i miris nosa tvojega kao jabuke;
I grlo tvoje kao dobro vino, koje ide pravo dragom mojemu i čini da govore usne onih koji spavaju.
Ja sam dragog svojega, i njega je želja za mnom.
Hodi, dragi moj, da idemo u polje, da noćujemo u selima.
Ranit ćemo u vinograde da vidimo cvate li vinova loza, zamece li se grožđe, cvatu li sipci; ondje ću ti dati ljubav svoju.
Mandragore pustaju miris, i na vratima je nasim svakojako krasno voce, novo i staro, koje za te dohranih, dragi moj.

I na kraju zapovest: Tako su dužni muževi ljubiti svoje žene kao svoja tjelesa; jer koji ljubi svoju ženu, sebe samog ljubi.

Zena je dostojanstvena i vredna u ocima Stvoritelja isto toliko koliko i muskarac!

:kpozdrav:
 
Poslednja izmena:
Hvala ti na ovom podsecanju na Pesmu nad pesmama.
Kad god ovo cujem osecam se velicanstveno.

Takodje moram naglasiti da je u Pesmi nad pesmama opisana ona vrhunska ljubav...opisano je sjedinjene dve suprotnosti , dva metafizicka principa. Mysterium coniunctionis, svadba kralja i kraljice, Sunca i Meseca. Nije cudo sto su se alhemicari i mistici stalno osvrtali na Pesmu nad pesmama. Daleko je to od obicnog opisa obicne telesne ljubavi.

Crna sam, ali sam lepa, kćeri jerusalimske, kao šatori kidarski, kao zavesi Solomunovi.
Ne gledajte me što sam crna, jer me je sunce opalilo;
Pes. 5:12
Ovo je glas Ideje zene. Glas Anime. Zenski princip koji susrecemo u snovima. Svetica i vestica spojeni u jedno.... Anima.
 
Hvala ti na ovom podsecanju na Pesmu nad pesmama.
Kad god ovo cujem osecam se velicanstveno.

Takodje moram naglasiti da je u Pesmi nad pesmama opisana ona vrhunska ljubav...opisano je sjedinjene dve suprotnosti , dva metafizicka principa. Mysterium coniunctionis, svadba kralja i kraljice, Sunca i Meseca. Nije cudo sto su se alhemicari i mistici stalno osvrtali na Pesmu nad pesmama. Daleko je to od obicnog opisa obicne telesne ljubavi.


Ovo je glas Ideje zene. Glas Anime. Zenski princip koji susrecemo u snovima. Svetica i vestica spojeni u jedno.... Anima.

Drago mi je da si prepoznao, kako mnogi kazu, jednu od najlepsih pesama. Solomon, primetices, ovde govori o stvarnoj osobi, stvarnoj licnosti koju je hteo za sebe!

:kpozdrav:
 
Drago mi je da si prepoznao, kako mnogi kazu, jednu od najlepsih pesama. Solomon, primetices, ovde govori o stvarnoj osobi, stvarnoj licnosti koju je hteo za sebe!

:kpozdrav:

Pesmu nad pesmama nije tesko prepoznati ali nije tesko prepoznati ni nacin misljenja koji dolazi sa tvoje strane.

Ideje koje sam u zadnjem postu pomenuo jesu stvarne , nesto mnogo stvarnije od opazajnih objekata oko tebe, a koje ti zoves "stvarnost". Ali ovo je, ako si ti ono sto stoji u tvojem potpisu, daleko od mogucnosti tvoga poimanja a bilo kakava dalja rasprava je potpuno izlisna i nemoguca.

ps. Mislim da si uveliko promasio forum.
Onaj ko je je samo makar kliknuo na forum koji se zove "Filozofija" sigurno nije podoban za vrbovanje.
Filozofija ima znanja o kojima ne mozes ni da sanjas. Vase price za malu decu izvedene iz bukvalnog shvatanja Bibilje su u odnosu na to smejurija.
 
Hvala ti na ovom podsecanju na Pesmu nad pesmama.
Kad god ovo cujem osecam se velicanstveno.

Takodje moram naglasiti da je u Pesmi nad pesmama opisana ona vrhunska ljubav...opisano je sjedinjene dve suprotnosti , dva metafizicka principa. Mysterium coniunctionis, svadba kralja i kraljice, Sunca i Meseca. Nije cudo sto su se alhemicari i mistici stalno osvrtali na Pesmu nad pesmama. Daleko je to od obicnog opisa obicne telesne ljubavi.


Ovo je glas Ideje zene. Glas Anime. Zenski princip koji susrecemo u snovima. Svetica i vestica spojeni u jedno.... Anima.

hihihi :) o romeo romeo šta će julja bez tebe romeo

kod šekspira nema misticizma a alhemijice još manje. žene su više telesna no duhovna bića i naš misticizam je samo neodlučnost. zato romeo uvek pazi šta im pričaš hihihihi
 
Sopenhauerevo delo "O ženama" oduvek je pobudjivalo paznju, jer iznosi na videlo neke istine koje čovek zaslepljen polnim nagonom ne moze videti. U isto vreme te misli kao svoj temelj imaju celu Sopenhaurovu filozofiju, i bez nje na pameti mogu se samo pogresno tretirati i razumeti. Zato cu preneti najkarakteristicnije delove i ukazati na pravo znacenje.


Ovakva je osnova zenske prirode uopste i uloga koju joj je priroda ili objektivacija volje namenila kao pasivnom elementu. To je osnova koja vazi za sva ziva bica. Svaka zivotinjska zenka mogla bi se prepoznati u ovim Sopenhaurovim recima i analogiji sa letecim mravom.
Medjutim slicnu zivotinjsku ulogu ima i muskarac, a intelekt je ono sto coveka cini covekom i zenu zenom.


Zena je usmerena na pasivnost, ne na aktivnost. Muskarac je aktivan Jang, žena je pasivna Jin. Napetost i otpustenost volje. Sila privlacenja i sila odbijanja. Komplementarne suprotnosti koje se dopunjuju i koje ne mogu jedna bez druge. Takva uzajamno dopunjavanje je suprotnost zene i muskarca.



Ovo je svima tesko prihvatiti jer su svi zaronjeni u polni nagon ,ali nije tesko razumeti, jer se odavno vode rasprave o tome da li su polni organi esteticni ... a odgovor je ocigledan.. NISU.
Iako ove Sopenhaurove reci zvuce šokantno zapravo su istinite a lepota nije skrivena u telesnim oblicima vec u ideji ženskosti i ideji žene i coveka uopste.

Ono sto osecamo kada vidimo ovu skulptutu Afrodite nije neka estetska opijenost lepotom ili obicna zaslepljenost polnim nagonom vec nesto neiskazivo, transcendentno, metafizicko. U tome je prava lepota žene.

I kao zakljucak prenecu citate na koje se osvrnuo i Sopenhauer ,na samom pocetku dela kojim se bavimo, a koje je on sam namenio nama, da ih imamo na umu kada svet oko nas , pa i zene, posmatramo objektivno. Jer oko opazajnih objekata u prostoru uvek postoji i maglovita resa neiskazivog, transcedentnog, sustinskog. Obecanje raja koga smo izgubili i u koga se zelimo vratiti.

Pozdrav Ozimane,

Moram reći i primetiti da se Šopenhauer dokopao starih i drevnih tekstova i da ih baš nije najsavesnije obradio za moderno doba... Principi M/Ž postoje i naša biologija čoveka m/ž je samo odraz tog makrokosmosa kojeg upravo pokušavamo da zanemarimo. Stari su još primetili da je ženska sila pasivna, privlačna, dok muška je aktivna, krativna. Žena je centar, ognjište, dom, dok muškarac je van kuće u lovu ili ratu itd... On je izvan, aktivan, iracionalan, van skupa racionalnog i sigurnog prebivališta, u riziku . Ona je unutarnja, traži bezbednost, privlači, sakuplja, traži što bolju poziciju uz plemensku vatru ili ognjište. Na kraju i polni organi su takvi, On ima spoljasnjost, iracionalnost, dok Ona ima unutrašnjost racionalnost....zatim npr.: 0 ž. princip, 1 m.princip u kosmologiji, + ž. pa - m.princip ... i još 100 drugih stvari koje su drevni ljudi primetili i opisali bez moderne nauke.

Žao mi je ozi Šopenhauer je malo zakazao. ;) . Moja knjiga je bolja ;)

Srdačan pozdrav svima
(naročito mladim filozofima) ;)
 
Poslednja izmena:
Pesmu nad pesmama nije tesko prepoznati ali nije tesko prepoznati ni nacin misljenja koji dolazi sa tvoje strane.

Ideje koje sam u zadnjem postu pomenuo jesu stvarne , nesto mnogo stvarnije od opazajnih objekata oko tebe, a koje ti zoves "stvarnost". Ali ovo je, ako si ti ono sto stoji u tvojem potpisu, daleko od mogucnosti tvoga poimanja a bilo kakava dalja rasprava je potpuno izlisna i nemoguca.

ps. Mislim da si uveliko promasio forum.
Onaj ko je je samo makar kliknuo na forum koji se zove "Filozofija" sigurno nije podoban za vrbovanje.
Filozofija ima znanja o kojima ne mozes ni da sanjas. Vase price za malu decu izvedene iz bukvalnog shvatanja Bibilje su u odnosu na to smejurija.

Zao mi je, prijatelju, sto si pomislio da je "vrbovanje" moguce ! Nemam nista protiv sto je filozofija za tebe nesto sto smatras da ja o tome ne mogu ni da sanjam. U svakom slucaju, hvala ti na iskrenosti i ne boj se, nemam nameru da te "vrbujem" he he he!

:kpozdrav:

P.S. Kako to odjednom da je rasprava izlisna i cak nemoguca? :confused:
 
Nisam na materijaističkom shvatanju,
jer to je samo forma,
neki bi rekli još i privid... ;)
super.......jedini je problem što imaš 6 milijardi primera koji se kose sa tim shvatanjem da visina dece ne zavisi od visine roditelja.
pretpostavljam da je i to privid, maja.
pusti hemiju, to je samo mehanizam.
zaboravio si da kažeš kakve ovo ima veze sa temom.
 
super.......jedini je problem što imaš 6 milijardi primera koji se kose sa tim shvatanjem da visina dece ne zavisi od visine roditelja.
pretpostavljam da je i to privid, maja.

zaboravio si da kažeš kakve ovo ima veze sa temom.

To ti tvrdiš, da ja nešto poričem, umislio si, jer si nekonzistentan ...
Polako gde žuriš još si mlad ... Shvatićeš ,,, ,a ti bi odjednom...
Prošao sam više civilizacija... samo laganice ;)

a, malo je univerzalija kao : muški princip - ženski princip

;)
 
Poslednja izmena:
To ti tvrdiš, da ja nešto poričem, umislio si, jer si nekonzistentan ...
Polako gde žuriš još si mlad ... Shvatićeš ,,, ,a ti bi odjednom...
Prošao sam više civilizacija... samo laganice ;)

a, malo je univerzalija kao : muški princip - ženski princip

;)

kul. pošto smo utvrdili da sam ja nekonzistentan možemo li i da utvrdimo šta si ti zapravo hteo da kažeš pošto nisi ono što bi bilo logično da se zaključi da jesi, kad na vrlo jasno iskazanu misao repliciraš sa "ne !", jer se takve replike obično tumače kao neslaganje sa citiranim, u ovom slučaju da visina dece zavisi od visine roditelja a ne od pola.

pa ako na tvrdnju "zavisi" repliciraš sa ne, reci kako bi se drugo to moglo protumačiti osim da tvrdiš da ne zavisi.
 
Zena nije jedna osoba.....lucidnost jedne zene je velika potvrda, argument za milion iskompleksiranih, a istovremeno je milion ruznijih ili losijih potvrda za vrednost jedne.......sad da li je animalno komparativno veza dva neodvojiva prideva ili nije .....da se diskutovati, ali ne sa predavacima 1-8888, vec sa instruktorima 1-1 ili kamaradima....
 

Back
Top