Posao u Rusiji (1)

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Poštovani drugari,

nije me bilo nekoliko dana. Moja draga je imala smrtni slučaj u porodici te sam bio zauzet. Kako god, stoji konstatacija da najduže čekam. Sve što sam do sada pisao bilo je u nadi da ću nekome pomoći i sebi odagnati misli koje se po glavi roje u ime ovog maratonskog čekanja. Znajući da sam se nesebično dao u ovoj temi deleći saznanja sa ostalim forumašima, tim pre, moj osećaj zadovoljstva je nemerljiv. Moja moralna obaveza je uvek bila da pomognem drugome kada osetim da to mogu. Pored sveg optimizma i nade u bolje sutra, prinuđen sam da vas sve lepo pozdravim i poželim brz odlazak svima koji čekaju i dobro zdravlje pre svega svima onima koji se diljem ruske federacije nađu. Ja, nisam imao tu sreću i zadovoljstvo da se nađem među takvima, ali šta je tu je... ima 'leba i mimo Rusije.

Drugari moji, budite kao i do sada konstruktivni sa istim ciljem! Ostajte i zdravlju i veselju! Neka vas svaka sreća prati!

Srdačan pozdrav!
Druze,primi iskreno saučešće-iako se neznamo...Ako nekako mogu da pomognem-posalji mi na PP-sahrana je to ...košta to...Ja isto čekam od aprila da me pozovu...I nadam se biće...
 
Nisu nas komarci mnogo isprepadali to sam beogradani kukaju.
Tamo je najveci problem za nas novopridosle sibirski virusi nasi lekovi ne deluju.
Ako mezes da izbunaris nesto na ruskom internetu mnogo bi pomogla.
U pitanju je karakteristicna upala bisajnih puteva sa vrlo neprijatnim simtomima.
Unapred hvala

Ti ocigledno imas nesto protiv Beogradjana??Kakav Sibirski virus,promena klime,vremenske zone,prehlada koju ne odlezis.Kupi u Rusiji antigripin,kesice koje rastvaras u vodi,ponesi od kuce Nimulid,za jacu temperaturu.
 
Poštovani drugari,

nije me bilo nekoliko dana. Moja draga je imala smrtni slučaj u porodici te sam bio zauzet. Kako god, stoji konstatacija da najduže čekam. Sve što sam do sada pisao bilo je u nadi da ću nekome pomoći i sebi odagnati misli koje se po glavi roje u ime ovog maratonskog čekanja. Znajući da sam se nesebično dao u ovoj temi deleći saznanja sa ostalim forumašima, tim pre, moj osećaj zadovoljstva je nemerljiv. Moja moralna obaveza je uvek bila da pomognem drugome kada osetim da to mogu. Pored sveg optimizma i nade u bolje sutra, prinuđen sam da vas sve lepo pozdravim i poželim brz odlazak svima koji čekaju i dobro zdravlje pre svega svima onima koji se diljem ruske federacije nađu. Ja, nisam imao tu sreću i zadovoljstvo da se nađem među takvima, ali šta je tu je... ima 'leba i mimo Rusije.

Drugari moji, budite kao i do sada konstruktivni sa istim ciljem! Ostajte i zdravlju i veselju! Neka vas svaka sreća prati!

Srdačan pozdrav!

Saucesce tebi i zeni...Nemoj se predavati,ma kakvu soluciju za sebe da izaberes.Ti si ovde jedan od najkonstruktivnijih i najrealnijih ucesnika,drago mi je da smo bar ovde proveli vreme zajedno.Veliki pozdrav,i najiskrenije zelje da uspes u svojim planovima!!!!
 
Cao Dekarus, pozdrav od Darebre :) ... dali radis preko Velestroja? Meni su rekli da cu prvi ugovor potpisati na 6+6 meseci, dali to znaci da kada odem ostajem 6 meseci na radu pa se vracam ovde pa onda posle neznam koliko vremena idem opet ... ili ... jednostavno pitanje sta to znaci?

Jednostavno,potpisujes ugovor na 6 meseci,to je optimalni rok posle kojeg imas pravo na odmor.Koliko ces oststi,zavisi od tebe,potreba firme na tom gradilistu...itd.Na gradilistu gde sam ja radio,bilo je ljudi koji su isli na odmor posle 3-4 meseca,pa posle mesec dva na drugo gradiliste,kad se otvorio za njih posao.Ja licno sam jedva dobio odmor posle 7,i to zadnji dan vize sam putovao,i bio kuci 23 dana,koliko im je trebalo za novu vizu.Trenutno je ogroman problem sa papirima,i to ne samo u Veless-u,svuda je isto,menjali su se zakoni za strane radnike u Rusiji,a i navala je velika,provere su detaljnije...itd.To 6+6 ni meni nije jasno,ali verovatno ces potpisati ugovor na godinu,ali ce ti ugovor o radu biti prekinut kad dodjes na odmor.Ma ne brini se,sve ce ti objasniti u firmi,dao Bog da odes sto pre.Samo budi uporan i direktan u pitanjima,kad odes tamo,hiljade ljudi prolaze kroz njihove ruke,i nemaju ni snage ni vremena da odgovaraju svakom detaljno,ali osnovne stvari uvek.Ja sa njihovom administacijom nisam imao nekih problema,cak imam i prijatna iskustva.
 
JELENA ,,,srecan put tvom muzu i da se u zdravlju vrati... Moj muz je dosao u ponedeljak i u utorak primio poziv iz firme da li zeli ponovo da ide, ako zeli da ponese pasos odmah . Sto je i uradio , sada malo odmara malo uzivamo ipak je to dva meseca . pozdrv za MAJKU :uja:....i za sve ostale forumase . :kiss:
 
Tijana hvala ti puno,a ti uzivaj sa tvojim muzicem dok opet ne ode....Moj dragi je poleteo danas u pola pet i sad cekamo da nam se javi kad sleti u Moskuvu,postoji i opcija da tamo ostane osam meseci,iako je ugovor potpisao na 6-kako to ne znam....

Njegose drugar iskreno saucesce.....Sto se tice tvog odlaska u RF ne znam vise sta bi ti rekla sto ti vec nasi dragi forumasi nisu rekli......stvarno mio je mnogo zao,ali nemoj da odustajes nikako....Centr isto i tvom muzu zelim da sto pre ode zajedno sa Njegosem.....znamo skoro ovde svi kakva je to muka dok se ceka taj poziv.....:worth:
 
pozdrav,trebalo bi to da znaci,to je neka fora zelenog kartona.Nisam ni ja najupuceniji,nov sam u ovoj firmi,mada mi to tvoje 6 +6 deluje kao bajka za prvi put.Sacekaj ti pa kad dobijes kartu,znaces na koliko ides bez povratka.Taj podatak znas samo onda kad potpises ugovor,videces iz iskustva forumasa da ne ispune uvek ono sto verbalno obecaju.Pisanu rec postuj.Zelim ti da odes sto pre a period od nekih mesec i po dana im treba za vize ako rese da te salju.Ovde imas lika koji je po sada pokazanom najverodostojnije odgovore davao i nije mu problem pomoci ako nesto zna pa se ti jos malo i konsultuj sa njim.Trustnote.

Hvala ti,ja se samo trudim da pomognem koliko mogu ljudima koji su novi u celoj prici,dugo sam u Rusiji,a i radio sam 2*7 meseci za Hopeks (sadasnji Velesstroj Srbija ili kako vec).U pravu si za ono sto si kazu verbalno,ali zamisli kakvim tempom rade oni,samo njih dvoje ili troje sa svima nama treba da se cuje,objasni.....Desava se da ljude zovu po 2 puta,ili pogrese ime iako gledaju papir pred sobom.Iskreno,ne bih bio u njihovoj kozi.
 
savet,ako zelis odgovor,moraces biti konkretniji sa tim tvojim gradilistem.Koje si dobio da bi znali kako da ti pomogemo.
sve zavisi od lokacije gde si rasporedjen ili ces biti rasporedjen.Pozdrav

Ferka dobro dosao ukljuci se slobodno.
Pitaj slobodno sta te interesuje javno ili bilo koga u p.p. i objavi svoja iskustva o temi.

Pozdrav Ljubiša i Dekararus83, zahvaljujem na dobrodošlici i pomoći.
Evo htio sam da se uključim na temu posla u Rusiji, točnije u Velesstroyu. Kako sam i rekao, dobio sam ponudu
Velesstroya za radom u nabavi na jednom od gradilišta. Vidim da ostali dosta dugo čekaju na njih da se jave ali ja osobno
imam sasvim drugo iskustvo. Štoviše, nisam im još potvrdio da li bi išao, rekla me gospođa nazvati ponovno u ponedjeljak
a do tada bi se trebao odlučiti da pokrenu cjelokupnu proceduru ishodovanja dokumentacije. Kod mene je malo kompleksnija
situacija. Nakon 9 godina staža ostao sam bez posla, odnosno, dobio sam poslovno uvjetovani otkaz te kao takav prema
zakonu imam pravo na naknadu s burze u razdoblju od jedanaest mjeseci. Znam da je to prilika koja se ne bi smjela propustiti,
ako ništa drugo da naučim ruski jezik, novac i nije toliki prioritet u cijeloj priči jer po ponudi koju sam dobio i nije nešto posebno,
uzevši u obzir uvjete rada, smještaja a i činjenicom da ostavljam ženu i obitelj. Kroz razgovor sam uspio dobiti informaciju da bi trebao
završiti u Sibiru, ili Yakutsk ili Novi Urengoy jer tamo trenutno ima najviše posla ali može biti i na bilo kojem od 28 gradilišta. Prvi odlazak
bio bi na biznis vizu a nakon toga na dozvolu od 6 mjeseci i to je sve šta znam.
Ovim putem Vas molim malo više informacija vezano uz navedeno radno mjesto,konkretno, uvjeta na radnom mjesta, obima posla, smještaja, sanitarnih
uvjeta, učenja ruskog, pristupa internetu (eventualno wi-fi i mogućnost korištenja smartphonea za primanje i slanje mailova) i ostalog ako sam
nešto predvidio. Odgovor mi možete poslati i na p.p., bio bih Vam iznimno zahvalan, isto vrijedi i za ostale posjetitelje foruma, ako imate kakvih
saznanja molim da javite, prihvaćam sve sugestije i pozitivne i negativne, ipak treba donijeti veliku odluku.
Hvala unaprijed i lijep pozdrav svima.
 
Poštovani drugari,

nije me bilo nekoliko dana. Moja draga je imala smrtni slučaj u porodici te sam bio zauzet. Kako god, stoji konstatacija da najduže čekam. Sve što sam do sada pisao bilo je u nadi da ću nekome pomoći i sebi odagnati misli koje se po glavi roje u ime ovog maratonskog čekanja. Znajući da sam se nesebično dao u ovoj temi deleći saznanja sa ostalim forumašima, tim pre, moj osećaj zadovoljstva je nemerljiv. Moja moralna obaveza je uvek bila da pomognem drugome kada osetim da to mogu. Pored sveg optimizma i nade u bolje sutra, prinuđen sam da vas sve lepo pozdravim i poželim brz odlazak svima koji čekaju i dobro zdravlje pre svega svima onima koji se diljem ruske federacije nađu. Ja, nisam imao tu sreću i zadovoljstvo da se nađem među takvima, ali šta je tu je... ima 'leba i mimo Rusije.

Drugari moji, budite kao i do sada konstruktivni sa istim ciljem! Ostajte i zdravlju i veselju! Neka vas svaka sreća prati!

Srdačan pozdrav!

Drugar primi moje iskreno saucesc, i glavu gore otici ces i ti u RF. Pozdrav.
 
Поздрав, Ферка. Препоручио бих ти да прихватиш понуду јер то и није неки дугачак период да не може човек да издржи,а са друге стране донеће ти једно ново искуство у животу: рад на терену у страној земљи, другој клими, култури,рад са Русима, Киркизима, Србима, па чак и Татарима.:D Што се тиче руског можда твоја позиција радног места ће ти омогућити да научиш руски јер по некој логици реч набавка ми говори да ћеш бити у контактима и комуникација ће ти бити део радне обавезе, а будеш ли комуницирао са Русима ето сјајне прилике, а будеш ли радио са овим нашима:lol: само ћеш погрешно научити јер очајно натуцају руски и осећам да немају воље да изговарају правилним акцентом. На градилишту сам видео много сателитских антена, чуо да имају плазме телевизоре, интернет, то све за канцеларијске мољце.. Код нас радне класе колеге које су имале интернет говориле су да често нису имали сигнал, али опет имали су га, довољно за комуникацију са најмилијима. За туширање готово увек има топле воде, тоалети су одраз наше културе.. да није киркискиња што редовно чисте тоалете свиње би се посрамиле људског рода. Собе увек топле, лепо уређене. Храна ок.

Препоручујем ти да прихватиш понуду јер ако не прихватиш цео живот ће те копкати шта си пропустио. Два и по месеца ће проћи брзо.:bye: А тек беле ноћи, то треба доживети. :D
 
Poslednja izmena:
Sinoc je moj dragi sa moskovskog aerodroma u 02:30 poleteo za Novi Urengoj i od tada vise nismo u kontaktu....Na NPS1 izgleda stvarno nema signala....Dok je bilo signala dopisivali smo i on mi je rekao da je u Mosvi prohladno i da je njemu 1 SMS Telenor mreza bio 40 dinara,medjutim meni je bio samo 2 dinara jer sam mu slala poruke sa maminog sluzbenog.Tako da znate ako imate nekoga ko radi u drzavno firmi i ima sluzbeni tel da su poruke ka nasim mrezama u Rusiji samo 2 dinara!
 
Zahvaljujem na odgovoru i ažurnosti, iskreno, tako nekako i sam razmišljam. :)
Jedino nisam razumio ovo da si vidio antene i čuo za plasme, pa šta nisu svi zajedno smješteni,
djeluje kao da postoji segregacija među radnicima? Koliko sam shvatio, spava se po 2-3 u sobi
ali sam mislio da svi imaju isti smještaj, jedino možda da radnika ima više po sobama pa je
manji komoditet? I još jedno pitanje iako nije toliko bitno, da li su sanitarni čvorovi zasebni za svaku
sobu pa ih koriste osobe s kojima dijeliš smještaj ili je to jedno mjesto koje svi koriste za obavljanje
nužde i tuširanje? A ništa, onda nema druge nego da potvrdim, pošaljem putovnicu i pridružim se
ostalima na čekanju priglašenja ili kako se već zove. Ako imaš još kakvih informacija koje smatraš
da su bitne, molio bih te da mi javiš. Još jednom :hvala:
 
Ja sam trebao dobiti priglašenje do kraja maja, a onda po zadnjem terminu 04.06. ali do dan danas nije stiglo, izgleda da ću ja na taj NPS 11 olimbura mjeseca, predao sam krajem aprila i još čekam. Naravno da sam u međuvremenu morao početi da radim pa mi nije ni tolika frka, ali glupo je da mi i radna knjižica i pasoš hvataju paučinu negdje u velestroju toliko dugo. Glavno da sam navadio kojekakvih kartica u Inteza banci, a ni na jednoj nemam cvonjka ni na vidiku. :lakunoc:
 
Jedino nisam razumio ovo da si vidio antene i čuo za plasme, pa šta nisu svi zajedno smješteni,
djeluje kao da postoji segregacija među radnicima?
Плазме и остале погодности немају радници већ директори, којекакви надређени др мр..
Koliko sam shvatio, spava se po 2-3 u sobi
ali sam mislio da svi imaju isti smještaj, jedino možda da radnika ima više po sobama pa je
manji komoditet?
Спава се по 4 у соби.
I još jedno pitanje iako nije toliko bitno, da li su sanitarni čvorovi zasebni za svaku
sobu pa ih koriste osobe s kojima dijeliš smještaj ili je to jedno mjesto koje svi koriste za obavljanje
nužde i tuširanje?
Ја их зовем соба а то су уствари контејнери, екстра уређени. Сваки контејнер има орман, сто, столице, радијатор.. Санитарни чворови су смештени у општежитију и користе их сви заједно који ту бораве у својим контејнерима. Идеш лепо кроз ходник и ту ти је негде тоалет.. туш кабине..

Нема на чему, ту сам да помогнем ако могу.
 
Boze, Zlatko! Da li ti citas forum? ))) Il vidis da narod ceka, ko jos u februaru predao papire? :rotf:
Čitam forum povremeno, zato i znam da su mnogi otišli koji su mnogo manje čekali. nije u redu da nam pokupe dokumente pa nas onda stave na čekanje mjesecima a u međuvremenu nas lože nekim datumima. to je poenta znam ja da neki čekaju duže od mene. :kafa:
 
Čitam forum povremeno, zato i znam da su mnogi otišli koji su mnogo manje čekali. nije u redu da nam pokupe dokumente pa nas onda stave na čekanje mjesecima a u međuvremenu nas lože nekim datumima. to je poenta znam ja da neki čekaju duže od mene. :kafa:

Pa jeste, upravu si, naravno, ali u ovom slucaju, izgleda, moras imati jaaako mnogo strplenja u rezervi - takva praksa da cekaju mnogo duze od ocekivanog i od toga sta obecaju u velesstroju... :)
 
Надам се да ће ме овог пута звати бар на бизнис визу, али не бих одбио поново ни туристичку у девизи дај шта даш. Другар који је истог дана предао захтев кад и ја још није отишао у Русију. Ради за неког лика за 15 евра дневно и то још његова храна. Е Србијо..
 
Jednostavno,potpisujes ugovor na 6 meseci,to je optimalni rok posle kojeg imas pravo na odmor.Koliko ces oststi,zavisi od tebe,potreba firme na tom gradilistu...itd.Na gradilistu gde sam ja radio,bilo je ljudi koji su isli na odmor posle 3-4 meseca,pa posle mesec dva na drugo gradiliste,kad se otvorio za njih posao.Ja licno sam jedva dobio odmor posle 7,i to zadnji dan vize sam putovao,i bio kuci 23 dana,koliko im je trebalo za novu vizu.Trenutno je ogroman problem sa papirima,i to ne samo u Veless-u,svuda je isto,menjali su se zakoni za strane radnike u Rusiji,a i navala je velika,provere su detaljnije...itd.To 6+6 ni meni nije jasno,ali verovatno ces potpisati ugovor na godinu,ali ce ti ugovor o radu biti prekinut kad dodjes na odmor.Ma ne brini se,sve ce ti objasniti u firmi,dao Bog da odes sto pre.Samo budi uporan i direktan u pitanjima,kad odes tamo,hiljade ljudi prolaze kroz njihove ruke,i nemaju ni snage ni vremena da odgovaraju svakom detaljno,ali osnovne stvari uvek.Ja sa njihovom administacijom nisam imao nekih problema,cak imam i prijatna iskustva.

Hvala ti na pojasnjenjima, znam da je mozda jos rano da se raspitujem za raznorazne pojedinosti ali bi me jos dosta toga interesovalo kao: koliko torbi mogu sa sobom poneti i do koje tezine mogu biti, tj. koliko prtljaga sa sobom mogu nositi? Dali smem sa sobom nositi nesto od lekova i dali je bolje da ih stavim u prtljag ili da ih sa sobom nosim na pr. antibiotik krema Triderm pa onda Brufen, Bromozepam, Febricet ... sve to zlu ne trebalo ne znam gde i kako bih tamo mogao nabaviti a ovde to vec imam ...?!
 
Hvala ti na pojasnjenjima, znam da je mozda jos rano da se raspitujem za raznorazne pojedinosti ali bi me jos dosta toga interesovalo kao: koliko torbi mogu sa sobom poneti i do koje tezine mogu biti, tj. koliko prtljaga sa sobom mogu nositi? Dali smem sa sobom nositi nesto od lekova i dali je bolje da ih stavim u prtljag ili da ih sa sobom nosim na pr. antibiotik krema Triderm pa onda Brufen, Bromozepam, Febricet ... sve to zlu ne trebalo ne znam gde i kako bih tamo mogao nabaviti a ovde to vec imam ...?!

poz druze sto se torbi tice zavisi od kompanije ako je jat ili aero flot ide 30k +8 k licni prtljag kod ostalih 20 +8k i slovenci 13k +8k licni prtljag lekove nemoju licni prtljag i nemoj nositi kafetin jer je kod njih zakonom zabranjen neznam iz kog razloga al su ljudi bili privodjeni i imali problema a za bromazepam neznam mozda bolje bensedin to prolazista je jos neophodno kuvalo vise komada mozes i da zaradis na njima tamo ih slabo gde ima a preko je potrebno,licnu higijenu obavezno i peraci sapun inace ces sve pare baciti na prasak,ako koristis obicnu masinicu za brijanje tj na zilete kupi ih kod nas jer su njihovi krs nizasta nisu iste marke kao kod nas al su losi papuce ,autan za komarce ako si negde u sibiru i OBAVEZNO 1L DOMACE DA SE BOLJE UKLOPIS U OKOLINU nemoras da pijes al ce te drugacije prihvatiti starosedeoci hihihihihi i jednog lopova sa dve i vise uticnica jer je obicno jedan utikac na vas pet u sobi pa svadje ovaj oce kafu ovaj puni telefon treci laptop pa bude haos i bar 50e dok ne stigne akontacija ......
 
Da li neko zna za firmu NGorod izvode radove u Soci direktor Nenad lukic ? Da li je neko radio za njih ili cuo kakva su iskustva, kakvo je stanje dali je to ozbiljna firma ilil je neka lopovska i za aca krunica koji radi za njih?

Ako neko nesta zna nek pise hitno je .
 
poz druze sto se torbi tice zavisi od kompanije ako je jat ili aero flot ide 30k +8 k licni prtljag kod ostalih 20 +8k i slovenci 13k +8k licni prtljag lekove nemoju licni prtljag i nemoj nositi kafetin jer je kod njih zakonom zabranjen neznam iz kog razloga al su ljudi bili privodjeni i imali problema a za bromazepam neznam mozda bolje bensedin to prolazista je jos neophodno kuvalo vise komada mozes i da zaradis na njima tamo ih slabo gde ima a preko je potrebno,licnu higijenu obavezno i peraci sapun inace ces sve pare baciti na prasak,ako koristis obicnu masinicu za brijanje tj na zilete kupi ih kod nas jer su njihovi krs nizasta nisu iste marke kao kod nas al su losi papuce ,autan za komarce ako si negde u sibiru i OBAVEZNO 1L DOMACE DA SE BOLJE UKLOPIS U OKOLINU nemoras da pijes al ce te drugacije prihvatiti starosedeoci hihihihihi i jednog lopova sa dve i vise uticnica jer je obicno jedan utikac na vas pet u sobi pa svadje ovaj oce kafu ovaj puni telefon treci laptop pa bude haos i bar 50e dok ne stigne akontacija ......

..........,,,,,,,,,,,,,,,...........,,,,,,,,,,,
Kafetin zabranjen u Rusiji??To prvi put cujem...Kako mislis da ce dati sve pare na prasak,kutija 450gr kosta od35-60 rubalja?Ili su tebo prodavali preskup prasak,ili si sam sebi odredio da trosis mesecno 100rbl,pa ti to mnogo...A kako mislis da odnese u perionicu ves,koja koliko ja znam ima na svakom gradilistu,i da radnici tamo da sapun,da ubaci u masinu?Inace u Aeroflotu je dozvoljeno do 20 kg u prtljag,ako nije kupljena karta za vise,ali progledaju za vise,ja vecito imam 23-25 kg i prolazim kod njih bez problema,ili se sastave nekoliko ljudi,jedan ima 10-15,ostali vise pa se nadje prosek,zajednicki mere prtljag...
Dare,sta ce ti bensedin...Bices dovoljno umoran od promene klime,vremenske zone i svkodnevnog rada,da neces ni stici do jastuka,zaspaces...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top