Zbog čega Bajrakli džamija nije obnovljena?

čedina_zebra

Legenda
Poruka
53.468

Srbija
Zbog čega Bajrakli džamija nije obnovljena?


18.03.2009
Zoran Glavonjić

Prošlo je pet godina od napada na džamije u Beogradu i Nišu, u kojima su ovi verski objekti skoro uništeni. Do danas je malo učinjeno na renoviranju tih bisera islamskog kulturnog nasleđa u Srbiji, iako je država obećala da će učiniti sve da ih vrati u normalno stanje.
Bajrakli džamija jedan je od najstarijih objekta u Beogradu, izgrađena je krajem 16. veka, i danas je jedina u srpskoj prestonici. Nakon burnih događaja u njenoj istoriji, ukazom Karađorđa džamija je sačuvana, a Knez Mihailo je obnovio 1868. Današnji naziv dobila je krajem 18. veka, kada su je Beograđani tako nazvali jer se na nju isticao barjak, zato što je zauzimala vidno mesto u gradu. Tokom ratnih devedesetih godina dvadesetog veka često je bila na meti napada pojedinaca, ali je najveća oštećenja pretrpela 18. marta 2004. kada su je, odmah nakon nasilja 17. marta nad Srbima na Kosovu, napali i zapalili organizovani huligani.


Mustafa Jusufspahić, iz Islamske zajednice Srbije, izjavio je za naš program da je obnova krenula šest meseci nakon paljenja, i da su za pet godina samo promenjeni prozori i urađena fasada džamije:


"Unutar džamije ni električne energije nemamo kako bi trebalo, oštećen je pod, biblioteka je potpuno spaljena, i dalje je zgarište, a pored biblioteke izgoreo je i internat. Naša zajednica nije nikada izazivala nikoga niti je pravila nerede već je uvek bila most koji spaja ljude. Ne znamo kako pojedini mediji imaju obraza da kažu da je to bila samo osveta. Osveta za šta?! Osveta za koga?


www.slobodnaevropa.org/content/bajrakli_dzamija_obnova/1512588.html


Evo dragi moji forumaši da ja postavim ovo isto pitanje i vama i sebi, dakle šta mislite, zašto Bajrakli džamija nije obnovljena!
 
A uz to...ni na KiM nista obnovljeno nije a spaljeno je i sruseno na stotine pravoslavnih crkava i manastira a o srpskim domacinstvim ai da ne govorim.
----------
Naša zajednica nije nikada izazivala nikoga niti je pravila nerede već je uvek bila most koji spaja ljude. Ne znamo kako pojedini mediji imaju obraza da kažu da je to bila samo osveta. Osveta za šta?! Osveta za koga?
 
кад се обнове све Српске светиње на Косово и Метохија онда ће се обновити и џамија,идемо редом,шта је прво горело прво нек се и обнови

Pa i ta džamija je kulturno nasleđe Srbije. Ne znam koga smo to kaznili kada smo zapalili tu džamiju.

Rušenje istorijskih spomenika je čin varvarstva. Ja ne smatram da to što su Albanci onomad ispali varvari pa počeli da pale naše crkve daje nama opravdanje da se ponašamo isto.
 
Pa to ti je rezon.....najbolje da ova vlada na celu sa BoTom i ostalima kao ne zeli da obnovi tamo neku dzamiju.....pre bi nju obnovili nego neku crkvu ali nema se love.....tj ima se ali ih ne zanima ni narod a ne neke gradjevine.....bitan je samo njihov dzep da bude pun.....

Ali od paljevine je prošlo 5 godina,zar i Koštunica nije imao para u budžetu da obnovi jedan takav kulturni spomenik
 
Mislim da je ovo strogo politička tema pa bi molila da ostane na pdf politika.

za ljude koji poznaju istoriju svoje zemlje, ta dzamija je simbol vekovima duge, brutalne okupacije. ona i de-fakto jeste i ostatak te okupacije s obzirom da su je okupatori i gradili za sebe, samo za sebe dakle. to je turska dzamija a ne nekakva "bosnjacka" dzamija, ili dzamija srpskih muslimana.
nema te logike da oni poseduju pravo na nju i nema te logike da ona stoji u beogradu onda, jer cemu? da nas podseca na turke?

kako je sa crkvama i manastirima u turskoj je posebna prica i ako se isprica onda teba da se postigne dogovor sa patrijarsijom u istambulu i turskom vladom o reprocitetu.

vi ovo, mi ono i tacka.
 
Ali od paljevine je prošlo 5 godina,zar i Koštunica nije imao para u budžetu da obnovi jedan takav kulturni spomenik

Pa neka obnovi Tadic sada.....ima Srbija daleko vecih problema od neke dzamije ili recimo onih pedera o kojima se naklapa vec mesec dana dok ljudi ostaju bez posla,kriminal na sve strane,Srbi na okupiranom Kosovu zive u getina i nemaju ni struje ni vode....itd..itd...
 
za ljude koji poznaju istoriju svoje zemlje, ta dzamija je simbol vekovima duge, brutalne okupacije. ona i de-fakto jeste i ostatak te okupacije s obzirom da su je okupatori i gradili za sebe, samo za sebe dakle. to je turska dzamija a ne nekakva "bosnjacka" dzamija, ili dzamija srpskih muslimana.
nema te logike da oni poseduju pravo na nju i nema te logike da ona stoji u beogradu onda, jer cemu? da nas podseca na turke?

kako je sa crkvama i manastirima u turskoj je posebna prica i ako se isprica onda teba da se postigne dogovor sa patrijarsijom u istambulu i turskom vladom o reprocitetu.

vi ovo, mi ono i tacka.

Upravo tako....sto Turci ne sruse minarete na Aja Sofiji.
 
za ljude koji poznaju istoriju svoje zemlje, ta dzamija je simbol vekovima duge, brutalne okupacije. ona i de-fakto jeste i ostatak te okupacije s obzirom da su je okupatori i gradili za sebe, samo za sebe dakle. to je turska dzamija a ne nekakva "bosnjacka" dzamija, ili dzamija srpskih muslimana.
nema te logike da oni poseduju pravo na nju i nema te logike da ona stoji u beogradu onda, jer cemu? da nas podseca na turke?

kako je sa crkvama i manastirima u turskoj je posebna prica i ako se isprica onda teba da se postigne dogovor sa patrijarsijom u istambulu i turskom vladom o reprocitetu.

vi ovo, mi ono i tacka.

Dakle bila sam u pravu kada sam ovu temu postavila na pdf politika.
Brine me rezon po kojem su muslimani u ovoj zemlji nepoželjni, nije li to rasistički rezon?
 
Pa neka obnovi Tadic sada.....ima Srbija daleko vecih problema od neke dzamije ili recimo onih pedera o kojima se naklapa vec mesec dana dok ljudi ostaju bez posla,kriminal na sve strane,Srbi na okupiranom Kosovu zive u getina i nemaju ni struje ni vode....itd..itd...

Ali neki su skloni misliti da kako se brinemo o kulturnom nasleđu tako razmišljamo i o budućnosti?!
 
три лопате песка, лопата цемента, мало воде...не може тек тако да се приступи реконструкцији ђамије.
ово није питање нити за политичаре и нити за грађевинце, ипак је то културно историјски објекат... значи прво историчари уметности морају да донесу одлуку шта даље са ђамијом.
 
Dakle bila sam u pravu kada sam ovu temu postavila na pdf politika.
Brine me rezon po kojem su muslimani u ovoj zemlji nepoželjni, nije li to rasistički rezon?

Hahahahaa!!! Pa ti si stvarno zebra....... Ako nisi znala poturice,muslimani ili kako vec da nazovemo ove balkanske pristalice Islama su iste rase kao i ti...tj kao i pripadnici pravoslavne,katolicke i drugih vera..........tako da nemoj bas uvek da izvaljujes gluposti takve.
Postedi nas nekad.
 
Dakle bila sam u pravu kada sam ovu temu postavila na pdf politika.
Brine me rezon po kojem su muslimani u ovoj zemlji nepoželjni, nije li to rasistički rezon?

posto citiras moj post, gde si iz njega mogla da "rezonujes" da su muslimani nepozeljni u srbiji?

sta je sa ostalim sto sam napisao, sta kaze tvoj rezon na to ili ti samo volis da dobacujes?
 

Back
Top