Pun Mesec

oziman

Veoma poznat
Poruka
11.565
Uticaj punog meseca na ljudsko ponašanje naziva se i transilvanijski ili cesce Lunarni efekat. Taj fenomen vuce se kroz celu ljudsku istoriju ,do danas a utkan je u sam temelj narodnih verovanja , paganskih obicaja, alhemije pa i same dubinske psihologije (pre svega mislim na Junga i njegovo tumacenje alhemije). Medjutim sto se nauke tice to je sasvim druga prica.Vecina ljudi smatra da je uticaj punog Meseca na ljude naucno potvrdjen, ali to nije tacno. Nauka svim silama odbija da Lunarni efekat prizna kao medicinsku cinjenicu tako da mislim da je zbog toga toj temi mesto ovde.
A pre svega pokrenuo sam ovu temu jer Lunarni efekat na mene utice itekako realno. Evo danas sam prepoznao to raspolozenje i znao sam a priori da je pun Mesec .. i bio sam u pravu !

Tako da je taj efekat ,bar za mene licno, veoma realan i neposredno dokazan.
Da li i neko od vas oseca Lunarni efekat ?
I sta mislite.. sta je to sto bi moglo da ucini da jedno nebesko telo na taj nacin utice na ljude?
I u startu mozemo odbaciti plimu i oseku jer je ovo ocito nesto mnogo vise, drugacije, a takodje za sada nepoznato nauci ,a mozda nikada nece ni biti poznato, jer izgleda da ovakvi uticaji nadilaze uobicajenu sliku o svetu i zivotu gde su svi odvojeni , heterogeni ,iako smo u sustini , u stvari, svi povezani , svako sa svime, pa i sa nebeskim telima.
 
Nazalos, taj efekat ne postoji.
Pun, prazan, do pola isto vam je.
To je sve u tvojoj glavi

Nisam te ni pitao da li postoji ili ne, jer za mene postoji a nisi ga objasnio time sto si rekao da je on u necijoj glavi. Svaki osecaj jeste u glavi, takodje i svaki opazaj je u glavi... Sve sto vidimo jeste u svesti .

Ti ocito spadas u ljude na koje Lunarni efekat ne deluje i to je kraj rasprave sa tobom na ovu temu, jer ja ti to ne mogu dokazati, kao sto ne mogu dokazati slepcu postojanje boja. Ili coveku bez jezika postojanje osecaja slanog. Isto tako tebi ne mogu dokazati postojanje Lunarnog efekta..... sto ne znaci da on ne postoji.

Ili jedno interesantno pitanje.

1) Imamo opazaj grudve soli i oset slanog.
2) Imamo opazaj punog Meseca i Lunarni efekat.

Zasto bi po tebi oset slanog bio povezan sa solju, a Lunarni efekat ne bi bio povezan sa Mesecom.?

Kada je i oset slanog samo u necijoj glavi.
 
Швабов је у праву нема научних основа за то... Ал ја знам да тад не могу да спавам... Ко зна може бит на нервној бази а и не мора...
 
Nisam te ni pitao da li postoji ili ne, jer za mene postoji

Za tebe postoji kojesta.


Ti ocito spadas u ljude na koje Lunarni efekat ne deluje

Lunarni efekat ne postoji.
Radjene su opsezne studije koje su nedvosmisleno dokazale da isti NE POSTOJI.


i to je kraj rasprave sa tobom na ovu temu, jer ja ti to ne mogu dokazati, kao sto ne mogu dokazati slepcu postojanje boja. Ili coveku bez jezika postojanje osecaja slanog. Isto tako tebi ne mogu dokazati postojanje Lunarnog efekta..... sto ne znaci da on ne postoji.

Ili jedno interesantno pitanje.


Kada je i oset slanog samo u necijoj glavi.

Oset slanog je hemijski proces i nije samo u necijoj glavi.
 
Da i ja osjetim utjecaj mjeseca,ne spavam i pun sam neke energije zato izbjegavam izlaziti jer vrlo lako se nerviram tim danima iako obično imam štono kažu ''konjske živce,,.To je valjda muški PMS
 
Svabov


Ma nemoj? Da neces reci da su nasi oseti cula ukusa u predmetima oko nas? :)

A joj....
osnovna hemija bato....
Kada ti na jezik dodje slano, ono tamo pokrene nekakvu hemijsku reakciju....a onda to pokrene drugu hemijsku reakciju, sto pokrene neku strujicu i onda tvoj mozak tu strujicu detektuje kao slano....
 
A joj....
osnovna hemija bato....
Kada ti na jezik dodje slano, ono tamo pokrene nekakvu hemijsku reakciju....a onda to pokrene drugu hemijsku reakciju, sto pokrene neku strujicu i onda tvoj mozak tu strujicu detektuje kao slano....

Ne razumete o cemu govorim , odustajem. a sada se vratimo na temu o Mesecu.
 
Valjda je jasno da Lunarni efekat nema naucno objasnjenje ,jer da ima ne bih ovu temu postavio ovde, vec bi objasnjenje trazio na forumu "Nauka". Tako da mislim da je vasa google hemija ovde suvisna a defintivno su suvisne i vase "filozofske" misli.

Ono sto ovde imamo jeste veza izmedju osecaja (svoje vrste ) i pojave punog Meseca. Jedno se javlja kada i drugo i to navodi na zakljucak ,na temelju indukcije, da su ta dva desavanja povezana . Ako se Lunarni efekat javlja samo kada je pun Mesec onda to tesko da moze biti koincidencija .
Znamo ,naravno, da ta veza nije fizicka, hemijska ili bilo kakva vrsta "veze" poznata nauci.

Ako vi smatrate da pun Mesec nije uzrok toga, onda sta jeste ? Ako ne znate bilo bi lepo da se suzdrzite od komentara iz prostog razloga jer skeptik ne ume spekulisati, on je suvise zatvorenog uma.

Ovde pre svega mislim na Svabova i "Tri Svabova ispod kostima" :)
 
Poslednja izmena:
Ono sto ovde imamo jeste veza izmedju osecaja (svoje vrste ) i pojave punog Meseca. Jedno se javlja kada i drugo i to navodi na zakljucak ,na temelju indukcije, da su ta dva desavanja povezana . Ako se Lunarni efekat javlja samo kada je pun Mesec onda to tesko da moze biti koincidencija .

pa sad...

"jedno se javlja kad i drugo"...da li je tako?
evo, kod mene i mnogih drugih ljudi se "ne javlja"...opce;
potpuno mi je svejedno u kojoj je Mjesec "fazi"...
normalno spavam, normalno jedem, menstruacije mi ne variraju, normalno sam raspolozena...

sta s tim?

elem, ta "veza" je "satro"...tj. nema je...ne postoje nikakvi dokazi
koji bi potvrdili njeno postojanje;
tj. da bi je "potvrdio" moras imati ono...100 od 100...10 od 10...ispitanika
u kontroliranim uvjetima...ili bar 9 od 10...he he he, a ti to nemas...
iz cega proizlazi da je citava stvar...proizvoljna/izmisljotina...
nista "validnija" od npr. horoskopa...

tako da...dok "stignes do indukcije"...potrajace tj. jasno je da "lunarni efekat nema naucno objasnjenje"
jer je...izmisljotina :lol:


http://skepdic.com/fullmoon.html


Ako vi smatrate da pun Mesec nije uzrok toga, onda sta jeste ? Ako ne znate bilo bi lepo da se suzdrzite od komentara iz prostog razloga jer skeptik ne ume spekulisati, on je suvise zatvorenog uma.

edit; kako li sam ovo...previdjela...hahahaha...
nego, aj idemo;
um skeptika se bar...ukljucuje i radi...ako nista drugo treba biti...u mentalnoj kondiciji kako bi nesto pobio...to jest tzv. kriticki um...
dok um...nazovimo ga "vjernika" (nije bitno u sto, uopce...) moze sebi dopustiti taj...luksuz da se...ne ukljucuje vec tako...nepovratno otvoren
guta bez filtriranja...sve sto mu se servira...

naravoucenije; eto, ja bih radije da mi je um...pustinja; gdje prezivljavaju samo...adekvatno opremljeni...
nego da je "otvoren" za svako djubre koje naidje...i uslijed toga gnjecav kao...kompost...: )))
 
Poslednja izmena:
Jedno je biti Skeptik u Filozofiji a drugo je takozvani Naucni skeptik. Ovo prvo je nesto itekako vredno . To je onaj ko ukazuje na ogranicenja ljudskog razuma i na jasnu svest o tome sta ljudski razum moze spoznati, a sta ne. Skepticizam je veliki, i mogu reci, najvredniji pravac filozofije. Ja sebe dozivljavam kao filozofskog skeptika.

Sasvim drugo ste vi tkz. naucni skeptici (vidim kakve sajtove posecujes -tuzno). Vi ste ljudi zatvorenog uma ,oni koji jedino sto poznaju od misljenja jeste kategorija razuma - kauzalitet (uzrok -posledica), naucni metod. Ovo je takvo siromastvo da nemam reci.
Niste ni svesni sta je ljudski duh i kakva znanja danas covecanstvo ,pre svega filozofska javnost, poznaje.

Ali kao sto coveku bez jezika ne mogu objasniti ukus soli.
Ili slepcu oset boje.
Ili tebi Lunarni efekat.
Tako ste vi naucni skeptici zatvoreni za sve one uvide koji ljudski duh vode iz ponora neznanja pravo ka transcendentnom i njegovoj magiji.

Sto je najgore, uvereni ste da ste intelektulano superiorini sa sagovorcima i ne znajuci koliko ste zapravo SMESNI.
Takodje ste i veoma agresivni kada vam se vasa verovanja dovedu u pitanje kao sto svako moze videti na temi o Gigantima., to je olicenje jednog skeptika i njegovog zapenusanog besa.
Kako vas prepoznati ? Po jednoj jedinoj recenici:

"To je samo ......."

Nije "samo" draga moja...ima i boja, i oseta soli, i Lunarnog efekta i mnogo stosta drugog .
 
Jedno je biti Skeptik u Filozofiji a drugo je takozvani Naucni skeptik. Ovo prvo je nesto itekako vredno . To je onaj ko ukazuje na ogranicenja ljudskog razuma i na jasnu svest o tome sta ljudski razum moze spoznati, a sta ne. Skepticizam je veliki, i mogu reci, najvredniji pravac filozofije. Ja sebe dozivljavam kao filozofskog skeptika.

zanimljivo...
ja te vise vidim ko sazetak udzbenika filozofije za srednju skolu...
tj. prezivaca...reciklanta...parazita cak...bitje koje ne stvara vec zivi na...kompostu...:lol:

Sasvim drugo ste vi tkz. naucni skeptici (vidim kakve sajtove posecujes -tuzno). Vi ste ljudi zatvorenog uma ,oni koji jedino sto poznaju od misljenja jeste kategorija razuma - kauzalitet (uzrok -posledica), naucni metod. Ovo je takvo siromastvo da nemam reci.
Niste ni svesni sta je ljudski duh i kakva znanja danas covecanstvo ,pre svega filozofska javnost, poznaje.

previse pretpostavljas tj. olako trpas ljude u...kategorije
to bas i nije odlika "otvorenog uma", al ajde...

Ali kao sto coveku bez jezika ne mogu objasniti ukus soli.
Ili slepcu oset boje.
Ili tebi Lunarni efekat.

Tako ste vi naucni skeptici zatvoreni za sve one uvide koji ljudski duh vode iz ponora neznanja pravo ka transcendentnom i njegovoj magiji.

hmm...ovo boldovano je...zanimljivo
aj pogodi zasto?
ostatak je...bzveze...tj. ne valja ti...konkluzija :)

Sto je najgore, uvereni ste da ste intelektulano superiorini sa sagovorcima i ne znajuci koliko ste zapravo SMESNI.
Takodje ste i veoma agresivni kada vam se vasa verovanja dovedu u pitanje kao sto svako moze videti na temi o Gigantima., to je olicenje jednog skeptika i njegovog zapenusanog besa.
Kako vas prepoznati ? Po jednoj jedinoj recenici:

"To je samo ......."

Nije "samo" draga moja...ima i boja, i oseta soli, i Lunarnog efekta i mnogo stosta drugog .

upravo o tme se i radi; daleko od toga da se npr. ja osjecam superirornom u
bilo kom pogledu i rado cu procitati/saslusati bilo koga tko... ima sto reci...
tj. ista sto MI je zanimljivo...novo, izazovno...

medjutim, ljude koji pisu besmislice; stoput prozvakane i odabacene, pakujuci ih u sarenu ambalazu kako bi...privlacili paznju...bustovali svoj tanusni ego...?
necu rado saslusati jer drzim da su prave pravcate...stetocine :)

akonto ovog...crvenog;
oooo...sine..."kvazimistice" : )))
 
Poslednja izmena:
zanimljivo...
ja te vise vidim ko sazetak udzbenika filozofije za srednju skolu...
tj. prezivaca...reciklanta...parazita cak...bitje koje ne stvara vec zivi na...kompostu...

Tesko je pored Kanta, Sopenhauera, Nicea itd, itd, itd stvarati. To je bukvalno nemoguce. Ono sto mi mozemo raditi jeste parafrazirati... u najboljem slucaju.

A ako ti mislis da mozes nesto stvarati, pa izvoli samo nemoj posle da se cudis sto tvoje stovreno delo u filozofiji nije cak ni parafraza.

ps. Iako skeptike uopste ne volim imam utisak da si ti draga osoba, zato izvini na ovim "napadima" nije nista licno.
Pozdrav ! ;)
 
Tesko je pored Kanta, Sopenhauera, Nicea itd, itd, itd stvarati. To je bukvalno nemoguce. Ono sto mi mozemo raditi jeste parafrazirati... u najboljem slucaju.

A ako ti mislis da mozes nesto stvarati, pa izvoli samo nemoj posle da se cudis sto tvoje stovreno delo u filozofiji nije cak ni parafraza.

ps. Iako skeptike uopste ne volim imam utisak da si ti draga osoba, zato izvini na ovim "napadima" nije nista licno.
Pozdrav ! ;)

jednostavno je; manje citata vise upotrebe vlastitog uma...inace
pretvaras glavu u...deponiju...vise stete nego koristi...

naravno, da se moze dalje...stvarati;
upravo zato sto imamo pobrojane i mnoge druge...
nisu oni tu da te/nas plase vec da...stimuliraju...valjda...inace smo...prsli...
kao vrsta...:eek:

http://forum.krstarica.com/threads/227642

evo, digla sam temu iz mrtvih
izvoli, ozezi...
 
Uticaj punog meseca na ljudsko ponašanje naziva se i transilvanijski ili cesce Lunarni efekat. Taj fenomen vuce se kroz celu ljudsku istoriju ,do danas a utkan je u sam temelj narodnih verovanja , paganskih obicaja, alhemije pa i same dubinske psihologije (pre svega mislim na Junga i njegovo tumacenje alhemije). Medjutim sto se nauke tice to je sasvim druga prica.Vecina ljudi smatra da je uticaj punog Meseca na ljude naucno potvrdjen, ali to nije tacno. Nauka svim silama odbija da Lunarni efekat prizna kao medicinsku cinjenicu tako da mislim da je zbog toga toj temi mesto ovde.
A pre svega pokrenuo sam ovu temu jer Lunarni efekat na mene utice itekako realno. Evo danas sam prepoznao to raspolozenje i znao sam a priori da je pun Mesec .. i bio sam u pravu !

Tako da je taj efekat ,bar za mene licno, veoma realan i neposredno dokazan.
Da li i neko od vas oseca Lunarni efekat ?
I sta mislite.. sta je to sto bi moglo da ucini da jedno nebesko telo na taj nacin utice na ljude?
I u startu mozemo odbaciti plimu i oseku jer je ovo ocito nesto mnogo vise, drugacije, a takodje za sada nepoznato nauci ,a mozda nikada nece ni biti poznato, jer izgleda da ovakvi uticaji nadilaze uobicajenu sliku o svetu i zivotu gde su svi odvojeni , heterogeni ,iako smo u sustini , u stvari, svi povezani , svako sa svime, pa i sa nebeskim telima.

S obzirom na mesečev uticaj na vodu, a čovekov organizam čini preko 50% voda, a kod žena više, logično je da ima uticaj.
 
Швабов је у праву нема научних основа за то... Ал ја знам да тад не могу да спавам... Ко зна може бит на нервној бази а и не мора...

Ni moj kum ne može da spava... A probali smo sve što se navodi kao moguće rešenje... Čak je pio i valerijanu, kapsule i čaj, pa nije upalilo... Ja mogu da spavam za vreme punog meseca, ali tad volim da se šetam đavom, fruškom gorom, gde god, volim nekako tu boju koju reflektuje... (:
 

Back
Top