ГРЕХ - С(а)ВЕСТ

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
Свети Оци о греху

Грех почиње гордошћу или негирањем Божије трансцендентности, суштинске разлике између Бога и човека, кроз одвраћање духа да созерцава Логосa. Тиме долази до пада у идолопоклонство и егоистичке заљубљености у спољни свет, кад душа попушта пред телесном похотом. С обзиром на ту чињеницу, Свети оци, имајући на уму развој греха, дају стратегију борбе са грехом. Они истичу грех делом, као последњи ступањ у развоју греха, а први у борби с грехом, док је помисао на грех први ступањ у развоју греха, а последњи у борби с грехом. Тако, пo Светим Оцима (нарочито је ο томе писао Св.Максим Исповедник), у борби са грехом најпре треба настојати да не дође до греха делом, затим ојачати вољу да не пристаје на грех, па онда победити страсну жељу, која је и победа над нечистим помислима. Дакле, природа може бити превазиђена, а превазилажење природе је привилегија и функција слободног духа, створеног по слици и прилици Божијој. Грех је бунт против Бога и природе, тј. злоупотреба слободне воље која је Божији дар свесним бићима - човеку и Анђелима.



Svest




Predstava ljudskog duha(1619).





Svest je u najopštijem značenju: sveukupnost vlastitih psihičkih doživljaja (oseti, opažaji, sećanja, mišljenje, predstave, asocijacije, osećanja, potrebe i sl.) koje smo u stanju neposredno da opazimo introspekcijom i relativno jasno opišemo ili na drugi način izrazimo. U sociologiji sistem uverenja, predstava, stavova, vrednosti, znanja, nastao pod uticajem tradicije i sociokulturnih činilaca, koji pripada jednom kolektivu, društvu ili društvenom sloju (društvena svest, klasna svest, nacionalna svest). Definiše se i kao realnost psihičkog koja obuhvata sadržaj čulnih podataka i percepcija.

Savest



Savest je ljudskoj prirodi inherentna sposobnost ili u teologiji od Boga dat dar moralnog prosuđivanja vlastitih postupaka i misli. Prema psihološkom i psihoanalitičkom tumačenju, to je sistem internalizovanih moralnih vrednosti i pravila o tome šta je dobro ili zlo, dozvoljeno ili zabranjeno, moralno ili nemoralno. Formira se tokom procesahttp://sr.wikipedia.org/sr-el/Процес socijalizacije identifikacijom sa najvažnijim osobama iz okoline, posebno sa roditeljima. Najvažnija funkcija Super-ega (savesti) je kontrola destruktivnih i neprihvatljivih težnji iz ld-a, odnosno sprečavanje da dopru do Ega. Po psihoanalizi Superego je kontrolor Ega, „unutrašnji sudija” koji osuđuje, preti i svirepo kažnjava Ego, baš kao što su to roditelji ranije činili svom detetu.

**********************************************************

Да ли савремени човек има развијену свест-савест а самим тим и свесност о томе шта је грех? Или је у људским душама дошло до поремећаја односа унутар сопствене личности и схватања о томе шта је допустиво а шта недопустиво тј.грешно?
 
jutros smo uz kafu, a sve kroz zezanje, krenuli tu pricu..i cinjenica jest da svi sebe smatraju bezgresnim..
e sad, kad krenemo malo da analiziramo dela (a dobro se medjusobno poznajemo), ispade da jedino nismo ubili..sve drugo jesmo..i lagali, krali, i ucinili preljubu, i nismo bas voleli bliznjeg svog, i sve tako..
interesantno je da svako ima neko objasnjenje za svoje grehe, i da ih ne smatra bas tako strasnim...opravdanja padaju kao kisa..
ali tema vazi i za ateiste, jer iako ne veruju u boga, imaju neki sistem vrednosti po kom zive..a ipak se malo po malo odricu raznih stvari, i prastaju sebi sve vise..
gordosti, egoizma, neiskrenosti na sve strane..a svi sebe smatramo mnogo dobrim..
jedino u druge nemamo poverenja...
esam masila temu eremita?z:)
 
jutros smo uz kafu, a sve kroz zezanje, krenuli tu pricu..i cinjenica jest da svi sebe smatraju bezgresnim..
e sad, kad krenemo malo da analiziramo dela (a dobro se medjusobno poznajemo), ispade da jedino nismo ubili..sve drugo jesmo..i lagali, krali, i ucinili preljubu, i nismo bas voleli bliznjeg svog, i sve tako..
interesantno je da svako ima neko objasnjenje za svoje grehe, i da ih ne smatra bas tako strasnim...opravdanja padaju kao kisa..
ali tema vazi i za ateiste, jer iako ne veruju u boga, imaju neki sistem vrednosti po kom zive..a ipak se malo po malo odricu raznih stvari, i prastaju sebi sve vise..
gordosti, egoizma, neiskrenosti na sve strane..a svi sebe smatramo mnogo dobrim..
jedino u druge nemamo poverenja...
esam masila temu eremita?z:)

Ма какви омашила - погодила си право у центар. Искрено мене то веома занима како је дефинисано у личности код атеиста зато сам и поставио и став према греху и став у односу на свест-савест.
Такође сам упознао неке људе и у разговору са њима схватио да они уопше али уопште немају било какве свести-савести у смислу добро-зло него само имају просто животињску потребу само за задовољавањем својих потреба. И не презају ни од чега да би остварили циљ...
 
A ja bas naprotiv dosla na osnovu iskustva do zakljucka da su oni koji se izdaju za velike vernike, zapravo najvece zlo koje postoji, koje upire prstom i lazno svedocili kako bi se pred svetom, a mozda i pred samim sobom sakrili sopstveni brlog u kome zive.
 
jutros smo uz kafu, a sve kroz zezanje, krenuli tu pricu..i cinjenica jest da svi sebe smatraju bezgresnim..
e sad, kad krenemo malo da analiziramo dela (a dobro se medjusobno poznajemo), ispade da jedino nismo ubili..sve drugo jesmo..i lagali, krali, i ucinili preljubu, i nismo bas voleli bliznjeg svog, i sve tako..
interesantno je da svako ima neko objasnjenje za svoje grehe, i da ih ne smatra bas tako strasnim...opravdanja padaju kao kisa..
ali tema vazi i za ateiste, jer iako ne veruju u boga, imaju neki sistem vrednosti po kom zive..a ipak se malo po malo odricu raznih stvari, i prastaju sebi sve vise..
gordosti, egoizma, neiskrenosti na sve strane..a svi sebe smatramo mnogo dobrim..
jedino u druge nemamo poverenja...
esam masila temu eremita?z:)

pa sad...ako ste imali o cemu raspravljati...
mislim, opravdanja; sta je to i pred kim se pravdamo?
pred sobom...?
kul, samo...to ne ide bas tako
najteze je pred sobom se...pravdati
kad dotle stignemo...
 
A ja bas naprotiv dosla na osnovu iskustva do zakljucka da su oni koji se izdaju za velike vernike, zapravo najvece zlo koje postoji, koje upire prstom i lazno svedocili kako bi se pred svetom, a mozda i pred samim sobom sakrili sopstveni brlog u kome zive.

Sto se tice toga ok, ima ljudi koji se zaklinju da su vernici, a rade sve i svasta....a i popovi su posebne prica, ali ja verujem za sebe, ne mogu stvari pojedinaca da uticu na moj stav.
Ja te jurim na drugoj temi (tri pitanja)
 
A ja bas naprotiv dosla na osnovu iskustva do zakljucka da su oni koji se izdaju za velike vernike, zapravo najvece zlo koje postoji, koje upire prstom i lazno svedocili kako bi se pred svetom, a mozda i pred samim sobom sakrili sopstveni brlog u kome zive.

Овим што си написала само си посведочила нешто о себи а не о другима.
 
pa sad...ako ste imali o cemu raspravljati...
mislim, opravdanja; sta je to i pred kim se pravdamo?
pred sobom...?
kul, samo...to ne ide bas tako
najteze je pred sobom se...pravdati
kad dotle stignemo...

Тачно, али која су ти мерила да си учинила нешто добро или неко зло ако си атеиста и самим тим те уопште и не интересују Божије заповести. На основу чега, на основу неког важећег закона, или ...???
 
Sto se tice toga ok, ima ljudi koji se zaklinju da su vernici, a rade sve i svasta....a i popovi su posebne prica, ali ja verujem za sebe, ne mogu stvari pojedinaca da uticu na moj stav.
Ja te jurim na drugoj temi (tri pitanja)

Nasla si me.

eremita:
Овим што си написала само си посведочила нешто о себи а не о другима.

I ti si vec odavno posvedocio o sebiz;)
I sta ocekujes? Da ne dobijes natrag?

A ja sam napisala moje licno iskustvo vezano za vernike, kao sto ti pises o nevernicima, sad da li na osnovu iskustva ili da bi se prikazao ako veliki vernik to samo ti znas.
Samim tim sto morala vezujes iskljucivo za vernike i to vernike pravoslavne vere, govoris.
 
Poslednja izmena:
pa sad...ako ste imali o cemu raspravljati...
mislim, opravdanja; sta je to i pred kim se pravdamo?
pred sobom...?
kul, samo...to ne ide bas tako
najteze je pred sobom se...pravdati
kad dotle stignemo...
pa rekoh da je prica krenula slucajno..jedna koleginica je iz nevezanog postavila pitanje a jel verujete vi u zivot posle smrti..i onda na to prica o veri, neveri, i paklu i raju, savesti..i naravno deset smrtnih greha..a sve kroz smeh.
i ja kazem, ako cemo po gresima, svi cemo goreti..a ona kaze pa necemo..mi smo dobri
i tako rec po rec..
kad lazes, lazes malo, nije to strasno..
kad tajis porez, ne krades, nego se boris sa losom drzavom..
kad se kreses sa necijim muzem, ne cinis preljubu, nego je ona kucka a on nesrecan..
i tako to..
zapravo, svi to radimo...ulepsavamo nase postupuke, a tudje strogo osudjujemo...
i pri tom ne govorim o onim retkim trenuicma u zivotu kad se stvarno suocavamo sa sobom, jer tad nema pravdanja, nego gola istina, pa ko se usudi..
vec o onim svakodnevnim pravdanjim kojim bojimo u svetle pastelne boje sve nase lenjosti, lazuckanja i samoobmane
 
Тачно, али која су ти мерила да си учинила нешто добро или неко зло ако си атеиста и самим тим те уопште и не интересују Божије заповести. На основу чега, на основу неког важећег закона, или ...???

Mito, taj..."vazeci zakon" i npr. nekadasnje "Bozije zapovijesti" sluze istoj svrsi;
da...ugrubo definiraju sta je unutar jedne zajednice pozeljno, a sta ne...cisto da ne bi doslo do potpunog kaosa
medjutim, caka je u...finesama

npr. ja/ti mozemo na ulici proci pored povrijedjene zivotinje/covjeka i nijedan nas
zakon nece...juriti zbog toga...
da li cemo sami sebe...juriti...to je vec druga prica

nema tog zakona/zapovijedi koji ti moze "instalirati" savjest tek tako...
niti svi imamo iste vrijednosti;
nesto se od toga stekne u obitelji,
nesto ti NAMETNE zajednica,
a nesto si vec dobio/ostao uskracen...takav kakav si...rodjenjem...

npr. si cuo za tzv. "agresivni gen"
http://tech.mit.edu/V113/N51/agression.51w.html

pazi, on vjerojatno ima svrhu...iz perspektive opstanka vrste
iz vizure "morala"...to je devijantno ponasanje....

nagradno pitanje je i:
sta je uopce grijeh.... jer ako sjednes i pazljivo proucis
npr. hriscansku "skalu grijehaova" primjetit ces da nije bas...redovno azurirana...
 
Nasla si me.



I ti si vec odavno posvedocio o sebiz;)
I sta ocekujes? Da ne dobijes natrag?

A ja sam napisala moje licno iskustvo vezano za vernike, kao sto ti pises o nevernicima, sad da li na osnovu iskustva ili da bi se prikazao ako veliki vernik to samo ti znas.
Samim tim sto morala vezujes iskljucivo za vernike i to vernike pravoslavne vere, govoris.
pa odvezi pricu, prosiri je..zar ateisti nemaju pravila? zar ti nisi nikad prekrsila neko SOPSTVENO pravilo?
 
pa rekoh da je prica krenula slucajno..jedna koleginica je iz nevezanog postavila pitanje a jel verujete vi u zivot posle smrti..i onda na to prica o veri, neveri, i paklu i raju, savesti..i naravno deset smrtnih greha..a sve kroz smeh.
i ja kazem, ako cemo po gresima, svi cemo goreti..a ona kaze pa necemo..mi smo dobri
i tako rec po rec..
kad lazes, lazes malo, nije to strasno..
kad tajis porez, ne krades, nego se boris sa losom drzavom..
kad se kreses sa necijim muzem, ne cinis preljubu, nego je ona kucka a on nesrecan..
i tako to..
zapravo, svi to radimo...ulepsavamo nase postupuke, a tudje strogo osudjujemo...
i pri tom ne govorim o onim retkim trenuicma u zivotu kad se stvarno suocavamo sa sobom, jer tad nema pravdanja, nego gola istina, pa ko se usudi..
vec o onim svakodnevnim pravdanjim kojim bojimo u svetle pastelne boje sve nase lenjosti, lazuckanja i samoobmane

pa jes...samo, ako to..suocavanje obavljas na...dnevnom nivou...
nego, stvarno; ja izmedju "grijeha" i savjesti nekako ne mogu staviti znak jednakosti
"grijeh" je nekako suvise...spekulativan (nemam sad bolji termin jbga...) pojam
 
Тачно, али која су ти мерила да си учинила нешто добро или неко зло ако си атеиста и самим тим те уопште и не интересују Божије заповести. На основу чега, на основу неког важећег закона, или ...???

Jes ti cuo za - ne cini drugima sto neces da drugi cine tebi?

Ateisti su moralni ali nisu moralni zbog straha od boga kao vernici.

Vec sebe radi z:hi:
 
Ма какви омашила - ...


Omashila je...z:p



Искрено мене то веома занима како је дефинисано у личности код атеиста зато сам и поставио и став према греху и став у односу на свест-савест...

Zar brez Biblije i Boga nema svesti? Ccccc...
Svi su rodjeni kao ateisti... svi smo tabula raza prvih par godina... trovanje dolazi kasnije... sve zavisi koliko je ko otporan na viruse...



Такође сам упознао неке људе и у разговору са њима схватио да они уопше али уопште немају било какве свести-савести у смислу добро-зло него само имају просто животињску потребу само за задовољавањем својих потреба. И не презају ни од чега да би остварили циљ...


Mora da su hristijani...


Да ли савремени човек има развијену свест-савест а самим тим и свесност о томе шта је грех? Или је у људским душама дошло до поремећаја односа унутар сопствене личности и схватања о томе шта је допустиво а шта недопустиво тј.грешно?


Definiši pojam ''savremeni čovek'' pa da ti odgovorim na ovo... i budi precizan... jer dete iz nekog amazonskog plemena nije isto kao i dete roditelja koji su završili Harvard recimo....
 
A ja bas naprotiv dosla na osnovu iskustva do zakljucka da su oni koji se izdaju za velike vernike, zapravo najvece zlo koje postoji, koje upire prstom i lazno svedocili kako bi se pred svetom, a mozda i pred samim sobom sakrili sopstveni brlog u kome zive.
Sestro, upravo sada protivrečiš sam sebi.Pazi šta si postavio za potpis,šta ti piše u potpis "I pri najvecem sjaju istine treba zadrzati svoji sud".A ti si upravo sudio vernicima kako su najveće zlo.z:)
 
pa jes...samo, ako to..suocavanje obavljas na...dnevnom nivou...
nego, stvarno; ja izmedju "grijeha" i savjesti nekako ne mogu staviti znak jednakosti
"grijeh" je nekako suvise...spekulativan (nemam sad bolji termin jbga...) pojam
zvuci ti verski, pa te iritira kao takav.
prevedi kao kako oces, nadji koji hoces izraz..
mislis li da je moguce obavljati to suocavanje na dnevnom nivou?
 
Omashila je...z:p





Zar brez Biblije i Boga nema svesti? Ccccc...
Svi su rodjeni kao ateisti... svi smo tabula raza prvih par godina... trovanje dolazi kasnije... sve zavisi koliko je ko otporan na viruse...






Mora da su hristijani...





Definiši pojam ''savremeni čovek'' pa da ti odgovorim na ovo... i budi precizan... jer dete iz nekog amazonskog plemena nije isto kao i dete roditelja koji su završili Harvard recimo....
oh pazi molim te, demegogije..
mani me deteta iz amazonskog plemena..
kazi o sebi, iz sebe..
iskrenost te nece ubiti z:p
 
zvuci ti verski, pa te iritira kao takav.
prevedi kao kako oces, nadji koji hoces izraz..
mislis li da je moguce obavljati to suocavanje na dnevnom nivou?

hmmm...nije u pitanju kako meni zvuci, vec kako se upotrebljava...termin

sto se suceljavanja tice; mislim da jeste...moguce
zapravo, sto sam starija...to vise razmisljam o posljedicama
svojih postupaka, prije nego ista uradim, normalno...
sto ne znaci da cu uvijek "odustati", ali cu barem pokusati odvagati +/-
za svoju okolinu i sebe...
 
@koto Za sad cu postaviti ovo, jer moram da idem, a veceras cu da pisem, pisala sam vec jednom i nisam dobila odgovor.

1 Ја сам Господ Бог Твој, немој имати других богова осим мене
2 Не прави себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити
3 Не узимај узалуд имена Господа Бога свога
4 Сећај се дана одмора да га светкујеш; шест дана ради и сврши све своје послове, а седми дан је одмор Господу Богу твоме.
5 Поштуј оца свога и матер своју, да ти добро буде и да дуго поживиш на земљи
6 Не убиј
7 Не чини прељубе.
8 Не кради
9 Не сведочи лажно на ближњега свога
10 Не пожели ништа што је туђе

@pirox to je moji sud za one koji se izdaju kao veliki vernici, s' tim sto je u njihovom slucaju ono sto je izgledalo kao istina bila samo jedna velika laz, a izdavalo s eza bljestavu istinu.
 
oh pazi molim te, demegogije..
mani me deteta iz amazonskog plemena..
kazi o sebi, iz sebe..
iskrenost te nece ubiti z:p

Hm, nije to demagogija... to je tema...z:p

Čitaj shta ću napisati... pa tje ti mloogo jasnije...
Btw. ja sam prekršio sve što se moglo prekršiti po Bibliji... ali se ne uljuljkujem lažnim moralnim normama i ne krijem se iza Boga...z:mrgreen:
 
@koto Za sad cu postaviti ovo, jer moram da idem, a veceras cu da pisem, pisala sam vec jednom i nisam dobila odgovor.

1 Ја сам Господ Бог Твој, немој имати других богова осим мене
2 Не прави себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити
3 Не узимај узалуд имена Господа Бога свога
4 Сећај се дана одмора да га светкујеш; шест дана ради и сврши све своје послове, а седми дан је одмор Господу Богу твоме.
5 Поштуј оца свога и матер своју, да ти добро буде и да дуго поживиш на земљи
6 Не убиј
7 Не чини прељубе.
8 Не кради
9 Не сведочи лажно на ближњега свога
10 Не пожели ништа што је туђе

@pirox to je moji sud za one koji se izdaju kao veliki vernici, s' tim sto je u njihovom slucaju ono sto je izgledalo kao istina bila samo jedna velika laz, a izdavalo s eza bljestavu istinu.

11.Ne rukobludi z:lol:
 
pa jes...samo, ako to..suocavanje obavljas na...dnevnom nivou...
nego, stvarno; ja izmedju "grijeha" i savjesti nekako ne mogu staviti znak jednakosti
"grijeh" je nekako suvise...spekulativan (nemam sad bolji termin jbga...) pojam

Е сада - ево у првом тренутку интернет-тумачења шта је ид, его и супер-его. У принципу се постаавља озбиљно питање да ли је између ова три дела код данашњих људи дошло до озбиљних поремећаја, невезано са тим да ли су или нису атеисти.

Id

Id je prema psihoanalitičkoj teoriji ličnosti jedan od tri dela strukture ličnosti, pored ega i super-ega. Id je prvobitna instanca ličnosti koja, zbog svoje nagonske prirode, ne poznaje zakone vremena, logike i morala i u kojoj ne postoje vreme i prostor. Frojd je id označio kao arhaičnu oblast i jezgro nagonskih sila čiji je jedini cilj neposredno i potpuno zadovoljenje. Zbog svoje fluidne i neorganizovane energije i nerazumnosti, snaga ida je nedostupna svesti. Zato se sve što se događa u idu može razumeti putem analize slobodnih asocijacija, snova i simptoma neurotičnih poremećaja. Prema psihoanalitičkoj teoriji iz prvobitnog „sirovog“ materijala ida kasnije se, procesima diferencijacije, razvijaju druge (pod-)strukture, a pre svega ego.

Ego

Ego je po psihoanalitičkoj teoriji središnji deo trodelne strukture ličnosti, nastao modifikacijom ida u dodiru sa spoljašnjim svetom. Kao središnja instanca ličnosti često je proglašavan „slugom“ ida i superega. Najvažniji zadatak ega je da se upravlja principom realnosti. Time on igra glavnu ulogu u integraciji pojedinih psihičkih delova ličnosti u skladnu celinu. Ukoliko ego ne uspeva da „pomiri“ težnje ida sa merilima super-ega često se javljaju različiti mehanizmi odbrane. I u takvim slučajevima uloga ega u prilagođavanju stvarnosti ostaje najvažnija jer u suprotnom dolazi do poremećaja u funkcionisanju ličnosti.

Super-ego

Super-ego je, po Frojdu, deo organizacije psihološkog „aparata“ ličnosti koji je nosilac moralnih normi. Formira se tokom procesa socijalizacije u najranijem detinjstvu.
 

Back
Top