Zivot u Australiji

Mislim da su ta neslaganja zbog toga sto plate i troskovi zivota variraju od grada do grada u AU.

Po mom iskustvu, plate variraju znatno manje nego sto ljudi misle. Troskovi isto, osim ako je u pitanju neko manje i udaljenije mesto gde su hrana, benzin i drugi troskovi veci.

Kada smo se mi selili iz Sidneja u Pert, svi su govorili kako je zivot skuplji u Pertu a plate manje. Ni jedno ni drugo nije bilo tacno.

Za trazenje posla ne znam, nisam trazio posao u svim gradovima. U Pertu ja nisam mogao da nadjem posao u struci (prirodne nauke), ali su zato svi nasi inzenjeri imali dobre i stabilne poslove.
 
Po mom iskustvu, plate variraju znatno manje nego sto ljudi misle. Troskovi isto, osim ako je u pitanju neko manje i udaljenije mesto gde su hrana, benzin i drugi troskovi veci.

Kada smo se mi selili iz Sidneja u Pert, svi su govorili kako je zivot skuplji u Pertu a plate manje. Ni jedno ni drugo nije bilo tacno.

Za trazenje posla ne znam, nisam trazio posao u svim gradovima. U Pertu ja nisam mogao da nadjem posao u struci (prirodne nauke), ali su zato svi nasi inzenjeri imali dobre i stabilne poslove.

Koliko sam ja primetila, Sidney je najskuplji. To najbolje uporedis ako pogledas cene nekretnina (tu mislim i na rente). A kako ti je u Darwinu ? To je mali grad. Dosta ljudi smatra da je to dosta nerazvijena sredina (mislim na mentalitet ljudi) ?
 
Veliki pozdrav svima ;)
Ja imam par pitanja, pa ako neko moze da mi odgovori, ne bi bilo lose :)
Drugar i ja planiramo da emigriramo u Australiju, pa nas interesuje par "sitnica" koje mozda znate vi koji tamo zivite... Mi smo IT sektor, informacione i komunikacione tehnologije, diploma je bachelor stepena, pa nas interesuje ako neko zna, kakva je sansa da u Australiji nadjemo posao u struci. Pretpostavljam da bi smo za pocetak morali da radimo nesto sasvim drugo, ali to nije nikakav problem. Eto, bilo bi lepo ako neko moze da nam kaze koliko je tesko naci posao ( kakav god ) na pocetku, cim dodjemo, i sa koliko novca bi smo morali da sletimo u Australiju da bi smo preziveli tamo bez posla bar prvih mesec dana, koji gradovi su najbolji za nas koji se bavimo tom strukom...? i jos neke sitnice, ako vam padnu na pamet usput hehe.. Naravno, nameravamo da probamo sve legalno, itd... Znam da pitam puno, ali emigracija nije mali korak , pa... ;) hvala unapred!
 
Zdravo svima.

Uskoro zavrsavam gradjevinski fakultet pa me zanima da li ovde ima nekog gradjevinskog inzenjera koji je odavde otisao u Aus ili neko zna takvog. Cini mi se da ima jedna osoba ovde pod nickom Mirjanaa koja je gradj. ing. ali mozda ima jos. Imao bih par pitanja. Svaka pomoc bi mi mnogo znacila.

Unapred hvala :D
 
Zdravo svima.

Uskoro zavrsavam gradjevinski fakultet pa me zanima da li ovde ima nekog gradjevinskog inzenjera koji je odavde otisao u Aus ili neko zna takvog. Cini mi se da ima jedna osoba ovde pod nickom Mirjanaa koja je gradj. ing. ali mozda ima jos. Imao bih par pitanja. Svaka pomoc bi mi mnogo znacila.

Unapred hvala :D

Ja sam dosao kao inzenjer gradjevine prije 3 godine ali sam pethodno imao 4 godine iskustva.
Uglavnom, dobijanje assementa tada nije moglo bez iskustva od godinu dana + sto moras da pises tri eseja vezana ze projekte koje si radio. Sve informacije u vezi assesmenta mozes naci na http://www.engineersaustralia.org.a...4-9AD2-6EEA-D640-D9FA3767CA26&siteName=ieaust
Ja sam dosao do zakljucka da ukuoliko ne radis projektovanje najmanje godinu dana nema sanse da mozes krsteno napisati te eseje. No ajde, ima i drugih koji su radili assemente pa neka ti oni ovo potvrde. Takodje, prije svega moras poloziti IELTS, jer bez njega neces dobiti pozitivan assessment.
Za assessment te nece provjeravati, vec ce ti na osnove prilozene dokumentacije dati procjenu tvoje strucnosti. Radno iskustvo mozes dokazati obicnim pismom od strane svoga poslodavca. E sad, da ne bi pomislio da ih mozes prevariti, sve informacije ce biti provjerene u najkasnijoj fazi prije odobravanja vize. Znachi, tek onda kad si im isplatio i zadnji cent, oni ce nazvati ili cak posjetiti tvoga poslodavca.
Kada dodjes u Australiju, iskustvo koje imas nece biti skoro od nikakve koristi osim eventualnih stecenih radnih navika. Ti si sano obicni diplomac sa loshim engleskim. Ipak, gradjevina je tezhak posao i kao takav veoma nepopularan medju aussies. Ako si uporan i ne libis se da zakucas na vrata svake firme u Australiji pronalazak posla ne bi trebao da bude problem.
Problem su nedovoljno visoke plate: 60k za pocetnike, 80k za srednje, 100k za seniore.
Problem sa gradjevinom su i potpuno drugi propisi za sve materijale. Australijiski propisi su oslonjenji na britanske i americke dok su nasi na njemacke. A to su dva razlicita svijeta.
Dolazak bez iskustva bi podrazumijevao neku drugu vizu, a tu ti ja ne mogu pomoci.
Puno srece
 
@ Moracikus

Hvala na ovim informacijama.

U principu zeleo sam da se bavim izvodjenjem radova, kao sef gradilista i slicno ali ako je bolje zbog assementa raditi projektovanje objekata onda da se usmerim ka tome. Koliko sam video i dalje traze minimum jednu godinu radnog iskustva. Sto se tice toga, da li bi mi vazilo kao radno iskustvo i ako bih radio u nekoj firmi i dok ne diplomiram? Jer ima firmi koje zaposljavaju i studente apsolvente ili mozes za njih da radis kao volonterski a ustvari radis iste projekte kao diplomirani inzenjer. Sto se tice projektovanja, da li je bolje visoko ili niskogradnja jer sa mojom diplomom mogu raditi oba i koje programe da usavrsim, samo CAD ili je potrebno jos nesto?

Sto se tice rada tamo, ne smeta mi da radim od jutra do sutra jer i ovde se tako radi (pogotovo leti na gradilistima a za 700 evra mesecno ako si srecne ruke) a i ne libim se da zakucam na bilo koja vrata. Sto se tice plate ovde projektant u preduzecima za puteve (van Bg) ima 350 evra mesecno a moj brat kao obican moler ima 380 evra u letnjim mesecima tako da bih bio zadovoljan bilo kojom platom ako moze normalno da se zivi od nje.
 
Ne vjerujem da mozes racunati ista od radnog iskustva prije nego sto diplomiras i ne mora da znaci da radeci u izvodjenju ne mozes da budes prepoznat kao professional engineer ali je moje misljenje da ti treba mnogo vise od godinu dana iskustva ne bi li stekao sve uslove za dobijanje assessmenta. Dok bi radeci u projektnom birou te uslove mogao steci vec i poslije godinu dana. Kriterijumu koje oni zahtijevaju za najvisi nivo inzenjera se najlakse ispunjuju projektovanjem i projektantskim nadzorom.
Osim toga, pisanje ta tri eseja ce ti uzeti najmanje tri mjeseca zivota (nesto kao najtezi ispit na fakultetu) a osim diplomskog ili bilo kojeg drugog rada za vrijeme fakulteta druga dva eseja moraju biti vezana za praksu poslije fakulteta. Procitaj onaj booklet i vidjeces da najvise insistiraju na primjeni terije u praksi.
Isto tako, mislim da si ti suvise mlad da sada nesto aktivno razmisljas o assessmentu. Prvo treba to zavrsisi skolu pa pronadjes posao u struci pa tek kad malo osjetis struku u pravom smislu te rijeci bices spreman da potpuno shvatis smisao njihovih zahtjeva.
Sto se tice visoko ili nisko gradnje ja imam utisak da putari bolje prolaze svugdje u svijetu pa i u Australiji.
I da, moleri u Australiji mogu vise da zarade od nekih inzenjera :dash:
 
Mislim da sam onaj booklet naucio napamet vec. A i onaj broj 6. Pa ovako, da sam mlad, pa i jesam ali vec 27 godina imam (zbog bolesti sam izgubio jednu godinu a zbog vojske jos jednu godinu na fakultetu) i eto kad ih gledao da skupim 3 godine rada izgubio bih onih 5 poena za godine. Mada mozda je to i bolja varijanta jer koliko mi se cini da bih tad mogao da racunam na points for Specific employment a tu bih dobio 10 poena. Pa bih onda imao: skill+age+IELTES+spe. enp.+Serbian lang. = 60+25+25+10+5 = 125 bodova. Mada ko zna sta sve moze da se promeni vec sledece godine a kamoli za 3 godine.

Ne vjerujem da mozes racunati ista od radnog iskustva prije nego sto diplomiras i ne mora da znaci da radeci u izvodjenju ne mozes da budes prepoznat kao professional engineer ali je moje misljenje da ti treba mnogo vise od godinu dana iskustva ne bi li stekao sve uslove za dobijanje assessmenta. Dok bi radeci u projektnom birou te uslove mogao steci vec i poslije godinu dana. Kriterijumu koje oni zahtijevaju za najvisi nivo inzenjera se najlakse ispunjuju projektovanjem i projektantskim nadzorom.

Ovaj podatak mnogo znaci i u principu tako nesto sto moze da me usmeri na najlaksi put sam se i nadao da dobijem od nekog. I mozda je naisao i u pravom trenutku jer postoji mogucnost da odem za Italiju da radim u jednoj firmi kao student apsolvent pa da onda radim kod njih projektovanje jer je i lakse posto Italijani nemaju pojma engleski jezik pa gde da radim izvodjenje, to bi bio pakao da se sporazumem sa radnicima.
Sto se tice ona tri eseja, da li znas gde ih mogao da nadjem neki vec napisani, da vidim sta ljudi pisu? Sve pise u booklet-u ali gotov primer je uvek zlata vredan. Za diplomski ne znam da li bi mogao da posluzi jer sam ga vec skoro zavrsio a on je iz organizacije gradjenja i to za jedan magistralni put a to nema veze sa projektovanjem.

Hvala ti puno za ove poruke, eto rascistio si mi par nedoumica i uputio me u kom pravcu da idem a to dosta znaci. :super:
 
Ako mozes naci posao u projektovanju, onda je to definitivno bolja opcija, jer je tvoj rad mnogo lakse dokazati i provjeriti. U mome slucaju ljudi iz vlade Australiji su iznenadno posjetili malu firmu u kojoj radim, i jedino sto smo mi njima mogli ponuditi od dokaznog materijala su ovjereni projekti sa mojim imenom kao saradnikom ili projektantom.
Preporucujem ti da posjetis forum www.gettingdownunder.com
ovo je CDR sample sa istog
http://www.***********/document/e4ZRzoZG/CDR_Template_-_Civil_Engineer.html
 
E da, prepisivanje radova se u AU tretira kao zesci zlocin. Mnogo su se modernizovali po tom pitanju pa je veliki broj Indijaca i Kineza odbijen jer su kopirali 'sample'. Svaki rad se skenira u posebnom programu i slicni radovi se automatski eliminisu.
 
Procitao sam onaj rad i sada mi je sve apsolutno jasno. Uvideo sam i dok sam citao njihov booklet da tu mora sve da bude ja pa ja, ali u onom radu je to bas ocigledno. Sto se tice dokazivanja rada mislim da i ako se neko bavi izvodjenjem radova verovatno bi i dnevnik rada mogao da posluzi. Ali sto se tice njihovih zahteva tu si totalno u pravu, bolje je biti projektant jer tu se pruza mogucnost da ih ispunis. Jer kao sef gradilista tu nemas mogucnosti za inovacije ili da sam smisljas neka resenja, pogotovo kod rekonstrukcije puteva i pogotovo kao mlad inzenjer. Jedino da ti zapadne da resavas neko kliziste ali to nikad nece dati pocetniku. Uglavnom dobijes neki sokak da malo sredis a tek posle godinu dana mozes da racunas na nesto ozbiljnije.

Ok, to bi bilo to sto me je najvise zanimalo vezano bas za struku. A ovakvih odgovora nema na njihovom sajtu i moze ti dati samo neko ko je upucen u to. Zato hvala ti puno jos jednom i sve najbolje.
:DDDDD
 

Back
Top