O cemu govori Miroslavljevo jevanjdjelje?

Nisam znao da je vec Kulin pisao na Bosancici. Inace Bosancica je izraz iz 20 veka. Kulin sigurno nije taj izraz koristijo.
Jeste pisao baš na bosančici, istome pismu na kome je i pisano Miroslavljevo jevanđelje.
Za informaciju, Miroslavljeva žena je bila sestra Kulina Bana, mada to sa pismom nema veze.

Već sam rekao, da je to isto pismo svak drugačije zvao-svojim pismom a to je u stvari bio taj oblik zapadne ćirilice koji se minimalno razlikovao od oblika te istočne ćirilice. To je ustvari bilo u bistvu isto pismo.



Evo te povelje:
Povelja_Kulina_bana.jpg


Evo prevoda:
U ime oca i sina i svetog duha. Ja, ban bosanski Kulin, obećavam Tebi kneže Krvašu i svim građanima Dubrovčanima pravim Vam prijateljem biti od sada i dovijeka. I pravicu držati sa Vama i pravo povjerenje, dokle budem živ.
Svi Dubrovčani koji hode kuda ja vladam, trgujući, gdje god se žele kretati, gdje god koji hoće, s pravim povjerenjem i pravim srcem, bez ikakve zlobe, a šta mi ko da svojom voljom kao poklon. Neće im biti od mojih časnika sile, i dokle u mene budu, davat ću im pomoć kao i sebi, koliko se može, bez ikakve zle primisli.
Neka mi Bog pomogne i svo Sveto Evanđelje.
Ja Radoje banov pisar pisah ovu knjigu banove povelje od rođenja Kristova tisuću i sto i osamdeset i devet ljeta, mjeseca augusta i dvadeset i deveti dan, (na dan) odrubljenja glave Ivana Krstitelja.

Evo Miroslavljevog jevanđelja:
miroslavljevo-jevandjelje.jpg
 
Poslednja izmena:
Kakve države Nemanjića , to je bilo od našeg Stjepana Kosače.
Srbija je vjekovima bila u sastavu Otomanske carevine ...
Duklja je valjda crnogorska, al' to vidi sa Crnogorcima ...

Crna Gora izraz iz 15 veka. Crna Gora danas obuhvata velike delove Raske i Hercegovine. I te price o Duklji su gluposti.

Stjepan Kosace je covek iz 15. veka. Herceg od Svetog Save.

Hum i Zahumlje su u sastavu Srbije odkad postoje te dve oblasti. Grcki pisci pricaju o Srbima u Humu i Zahumlji. Tako o cemu pricamo. Osim toga za vreme Dusana su zapisani svi narodi na podruciju njegove zemlje Srbi, Bugari, Arnauti, Grci, Latini, Vlasi gde su Zahumcani. :dontunderstand:

A ti si turkinja tako za vama netreba pricati. Znamo mi svi sto Turci i Hrvati dolaze na srpske forume.
 
Crna Gora izraz iz 15 veka. Crna Gora danas obuhvata velike delove Raske i Hercegovine. I te price o Duklji su gluposti.

Stjepan Kosace je covek iz 15. veka. Herceg od Svetog Save.

Hum i Zahumlje su u sastavu Srbije odkad postoje te dve oblasti. Grcki pisci pricaju o Srbima u Humu i Zahumlji. Tako o cemu pricamo. Osim toga za vreme Dusana su zapisani svi narodi na podruciju njegove zemlje Srbi, Bugari, Arnauti, Grci, Latini, Vlasi gde su Zahumcani. :dontunderstand:

A ti si turkinja tako za vama netreba pricati. Znamo mi svi sto Turci i Hrvati dolaze na srpske forume.

Ma hajde, begaj tamo - vidi gdje je formirana Raška , a dobacili ste do Beograda , i svjvernije ... Na ovu stranu vam je Drina granica ... jedino da vam Grci puste da tamo obnavljate Dušanovo 'carstvo' - ovamo nikad nije bilo ...
 
Necu da se svadjam nije se moj pradeda smatrao turcinom.

Inace najbolji politicki potez. Lazarevic je ojacao vojno, kulturno i ekonomski.

Despotovina Morava je cvetala nazalost zadnji put.

Moji su preci Bošnjaci , ginuli za Otomansku carevinu, pa za Austro-Ugarsku ... Sad im potomke ubijali Srbi , htjeli da obnove carstvo koje nikad nisu ni imali ..
 
Zao mi je tvoje zivotne price.

Zao mi je i tvojih predaka Bosnjackih Turaka.

Au, sad si me raznježio ... malo mi fali da se prepišem u Turke , il' bi u Austro-Ugare, još ću vidjeti ...

Pjesma o Kulinu banu

Prije osamstotina ljeta,

kao na početku svijeta,

osvanuo divan dan.

Poranio Kulin ban, kao da je Sudnji dan.

"Dobro jutro Kulin bane!"

viče narod na sve strane.

"Dobro jutro! Dobar dan!"

odgovara Kulin ban,

kao da je Sudnji dan.

Reci nama Kulin bane, kakve Bosna čeka dane?

Zamisli se Kulin ban, zamisli se Kulin ban,

kao da je Sudnji dan.

"Kada dođu teški dani - nikom teže biti neće,

a kad dođu dani sreće - nikom bolje biti neće",

reče mudri Kulin ban.
Od Kulina bana, do današnjih dana.
 
A nikad nisu ginuli za svoju državu? Ili su i Turska i AU džumle vaše države?

To je taj najveći problem i najveća tragedija.

Tačno zbog toga muslimani napadaju Njegoša.
Njegoš i Crnogorci su se borili protiv okupatora, Turaka i njihovih domaćih pomagača (poturica) i ne protim nečije vjere.
To nema veze s mozgom.

A ovi bosanski muslimani, koji god je đavo napao ove krajeve, oni su uvijek prišli tome đavolu i okrenuli se protiv svojih komšija i onog naroda koji se digao u odbranu od tog okupatora.
To je čudo jedno i ne znam, koji im je to q*rac.

Jednom sam o tome pisao, pa mi moderator sve pobrisao.
A nisam nikoga vrijeđao, već naveo sve istinite argumenta i činjenice.
 
To je taj najveći problem i najveća tragedija.

Tačno zbog toga muslimani napadaju Njegoša.
Njegoš i Crnogorci su se borili protiv okupatora, Turaka i njihovih domaćih pomagača (poturica) i ne protim nečije vjere.
To nema veze s mozgom.

A ovi bosanski muslimani, koji god je đavo napao ove krajeve, oni su uvijek prišli tome đavolu i okrenuli se protiv svojih komšija i onog naroda koji se digao u odbranu od tog okupatora.
To je čudo jedno i ne znam, koji im je to q*rac.

Jednom sam o tome pisao, pa mi moderator sve pobrisao.
A nisam nikoga vrijeđao, već naveo sve istinite argumenta i činjenice.

Ko da je tvoja slika istorije Crnogoraca zasnivana na argumentima i cinjenicima.

Svakako jos nemate bosnjacku sizofreniju, ali blizu ste.

Ovo nije nista protiv tebe licno samo licno moje misljenje o Srbima kao neke verske zajednice koju ti nastupas na raznim temama.
 
Ideja sa bosančicom je prevođenje srpskog pisma=ćirilice u tzv. hrvatsku ćirilicu. I danas imamo i te, mentalno i moralno uvredljive, pojmove - arvatica.

Ćirilica je hrvatsko pismo koliko i arabica. Dogod se Objašnjeno je dosta toga ovde:

Starosrpska ćirilica u srednjovekovnih Hrvata
http://forum.krstarica.com/threads/322413

Pogledajte kako to radi propagandista Mir Harven na Wikipediji:

Pojavljuju se još i nazivi: bosanica (Stjepan Zlatović), bosanska azbukva (Ivan Berčić), bosanska ćirilica (Franjo Rački), hrvatsko-bosanska ćirilica (Ivan Kukuljević Sakcinski), bosansko-dalmatinska ćirilica (Vatroslav Jagić), bosanska brzopisna grafija (E. F. Karskij), zapadna varijanta ćirilskog brzopisa (Petar Đorđić), zapadna (bosanska) ćirilica (Stjepan Ivšić), harvacko pismo (Dmine Papalić), rvasko pismo, arvatica, arvacko pismo (Povaljska listina, dodatak Poljičkom statutu iz 1655.), poljičica, poljička azbukvica (u narodu Poljicâ - Frane Ivanišević), sarpski (glagoljaš fra Antun Depope, a ponekad i bosanski franjevci), serbska slova (Matija Divković). Ćiro Truhelka, hrvatski arheolog i povjesnicar umjetnosti (1865.-1942.) prvi daje naziv ovoj ćirilici, bosančica.

Ispred srednjovekovnih pisaca stavlja velikohrvatske protuve iz 19. veka - Račkog, Sakcinskog i Jagića, za "rvasko pismo" i "arvatica" i ne navodi izvore a kada stigne do srednjovekovlja i stvarnog naziva - srpsko pismo - skončava sa Ćirom Truhelkom, kao božjim sudijom koji po pravdi naziva ovo srpsko pismo bosančicom, prvi u istoriji, pre no što ispusti dušu Ano Domini 1942.

:per: :zper: :per: :zper:
 
Ideja sa bosančicom je prěvođenje srpskog pisma=ćirilice u tzv. hrvatsku ćirilicu. I danas imamo i te, mentalno i moralno uvrědljive, pojmove - arvatica.

Ćirilica je hrvatsko pismo koliko i arabica. Dogod se Objašnjeno je dosta toga ovde:

Starosrpska ćirilica u srědnjověkovnih Hrvata
http://forum.krstarica.com/threads/322413

Pogledajte kako to radi propagandista Mir Harven na Wikipediji:



Isprěd srědnjověkovnih pisaca stavlja velikohrvatske protuve iz 19. věka - Račkog, Sakcinskog i Jagića, za "rvasko pismo" i "arvatica" i ne navodi izvore a kada stigne do srědnjověkovlja i stvarnog naziva - srpsko pismo - skončava sa Ćirom Truhelkom, kao božjim sudijom koji po pravdi naziva ovo srpsko pismo bosančicom, prvi u istoriji, prě no što ispusti dušu Ano Domini 1942.

:per: :zper: :per: :zper:

Kakvo prevođenje , o čemu ti to ... bosančica je zapadna ćirilica , za razliku od vaše istočne. I to je to ...
 
To je taj najveći problem i najveća tragedija.

Tačno zbog toga muslimani napadaju Njegoša.
Njegoš i Crnogorci su se borili protiv okupatora, Turaka i njihovih domaćih pomagača (poturica) i ne protim nečije vjere.
To nema veze s mozgom.

A ovi bosanski muslimani, koji god je đavo napao ove krajeve, oni su uvijek prišli tome đavolu i okrenuli se protiv svojih komšija i onog naroda koji se digao u odbranu od tog okupatora.
To je čudo jedno i ne znam, koji im je to q*rac.

Jednom sam o tome pisao, pa mi moderator sve pobrisao.
A nisam nikoga vrijeđao, već naveo sve istinite argumenta i činjenice.

Ja nikako da shvatim da li si ti Crnogorac ili Srbin ... Njegoš ti je bio posrbrica ... u tom projektu posrbljavanja muslimani su stradali.
Otomanska carevina je za duži period onemogućila naše međusobne obračune.
 
Ja nikako da shvatim da li si ti Crnogorac ili Srbin ... Njegoš ti je bio posrbrica ... u tom projektu posrbljavanja muslimani su stradali.
Otomanska carevina je za duži period onemogućila naše međusobne obračune.

Pogrešno su te naučili ili je tvoja logika odkazala ka stari YUGO.
Inače cijenim dosta inteligentan pokušaj traženja argumenata za zamišljeni cilj. Ja sam siguran, da ti iskreno tako ne misliš.

Kod tumačenja ovih stvari je nevažno, ko smo nas dvoje.

Njegoš je bio na prvom mjestu Crnogorac, pa onda SVESLOVEN,ali se svim silama trudio, da se ujedine svi južno-slovenski narodi i da bi se tako lakše oslobodili od okupatora Turaka. Pri tome nije štedio ni one domaće "Crnogorce", koji su prešli na islam i od čijih su potomaka nastali današnji Bošnjaci u CG.
Ja garantujem, da niko nije prešao na islam zbog ideološkog ubjeđenja, već zbog nekih povlastica i interesa.
Njegoš je bio samo član jednog vrlo širokog ilirskog pokreta, koji je činio tadašnju inteligenciju sa šireg područja Balkana a i šire.

Veliš, da nas je Otom.imp. zaštitila od međusobnih borbi (misliš muslimana i ostalih Slovena tu na Balkanu)? Tu si zaribala totalno... gore od starog YUGA.

Pa Turci su stvorili od tih domaćih Slovena muslimane i tako prouzrokovali antagonizam.
 
Poslednja izmena:

Back
Top