Ima li Cincara na Internetu???

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Setio sam se neceg sto je jedan poznati Vlah Timocanin iz Bugarske rekao u vezi lokalnog patriotizma Vlaha i takodje u isto vreme i u vezi sa ratovima izmedju Bugarske i Srbije."Pre pocetka bitke Vlasi sa obe strane fronta znaci i Vlasi Timocani iz Srbije i Vlasi Timocani iz Bugarske iz frule svirali su iste ili istu pesmu a kad je bitka pocela medjusobno su se ubijali (klali)"

To je nasa druga tragedija posle kulturne asimilacije.Koliko su Balkanski narodi zavadjeni i koliko se mi Vlasi medjusobno ubijamo zbog ratova na Balkanu.
 
Odlican je i sto je najbolje ima od njega valjda neznam tacno ciji su jos puno klipova o Aromunima.
Hvala.
Ja sam juce narucio par knjiga od LUNJINA iz Beograda o Aromomunskom jeziku i istoriji.O istoriji Aromuna znam dosta ali mogu jos ponesto sigurno da naucim a cilj mi je da savladam Aromunski jezik u potpunosti pa cu za pocetak da pocnem sa knjigama recnikom i gramatikom Aromuskog jezika.
A ako budem nekad imao prilike da idem na kurs Aromunskog sigurno cu otici i naucicu Aromunski savrseno da pricam.

Pozdrav i hvala za video klip.
 
Stvar je u tome sto svi mi zovemo se megu nama ARMANJ,a u srbiju nam zove CINCARI,u FYROM VLASI,u del srbiju VLAHE,u hrvatsku MORLACI,u grcku VLAHI,u albaniju isto mislim,u bugarskoj KARAVLASI,i tako dalje.Mi nismo ni CINCARI ni VLASI ni VLAHI ni MORLACI ni KARAVLASI,mismo samo ARMANJ i nista drugo.Stvar je u tome sto su prvi koji nas poceli da nas zovu za drugih imenima su bili GRCI.Oni su poceli da nas zovi VLAHI,pa tako su SLOVENI iz MAKEDONIJE kad su dosli da nas zovu VLASI,i tako dalje.Svi mi smo bili MAKEDONI,a posle smo se zvali ARMANJ.MAKEDONARMAN znaci u prevod MAKEDONOSTAO.Jer smo od uvek bili u konflikt sa GRCIMA oni su nas prvi poceli zvati sa drugom ime.Mi nismo ni RUMUNI,ni SRBI,ni GRCI,NI SLOVENI iz FYROM,ni BUGARI,ni SIPTARI,mi smo ARMANJ,potomci svih plemena sa ANTICKU MAKEDONIU.Ono sto mi se sviga ali mnogih iz FYROM im se ne sviga je to sto u knjigu iz sestog razreda ISTORIJA NA FYROM,pise da kad su dosli SLOVENI u MAKEDONII naiski su na ANTICKIH MAKEDONA.SLOVENI su ziveli u RODOVSKIM ZAEDNICAMA i bili su sa vrlo nisku kulturu,dok su ANTICKIH MAKEDONA ziveli u GRADOVIMA i BILI sa vecom kulturom.Na pocetku bili su u sukoba i ni su saradgivali,ali posto su SLOVENI bili brojno vecih poceli su saradgivati i lako polako,prihvatati SLOVENSKI JEZIK,t.e. poceli su se SLOVENIZIRATI.Oni koji nisu hteli to povukle su se u PLANINAMA gdje su do dan danas zacuvali svoj JEZIK i KULTURU.SLOVENI su poceli sami da se ZOVI MAKEDONCI(NIKO NI JE IH ZVAO DRUG MAKEDONCI,SAMI SU POCELI DA SEBI ZOVU MAKEDONCI).A to pokazuje sto od uvjek smo ih zvali VRGRI,VULGARI ili ZDANGANJ.Tekst zavrsava ovako:VLASI SU POTOMCI ANTICKIH MAKEDONA.Tako da nas mogu zovu kako kod oni zele,ali mi smo to sto smo od uvjek bili,MAKEDONI=ARMANJ.A ko sto sam i pred ovo reko FYROMANCI mogu samo sanjati da su ono sto smo mi,jer mogu LAGATI i KRADITI koliko kod zele,jer mogu sve LAGATI i KRADITI,samo JEZIK NE.Jezik je to sto identifikuje IDENTITET.A to pokazuje i HUNZA sa PAKISTAN,to pokazuje i HOMER.I svi jazicni otkrica ko su napravjeni do sad.Zato nemojte se priklonjavati prema nijedan drug narod,jer mi smo poseban ANTICKI AUTOHTON NAROD,i to nam nemoze oduzeti niko.Zato se mi zovemo ARMANJ megu sobom i zato u ROMANIJI nas zovu MACEDONI,a za slavjani iz FYROM kazu BUGARI.:)))
ANCLJICIUN
 
Aromuni su poseban istocno romanski narod nisu ni Rumuni sa kojima su samo veoma srodni i slicni,niti su Bugari,Srbi,Makedonci,Grci,Albanci itd. razlog je lokalni patriotizam sto se skoro svi Aromuni izjasnjavaju kao Rumuni,Grci,Albanci,Makedonci,Bugari,Srbi itd.
 
Od istocno romanskih naroda postoje jos i Rumeri (Vlasi sa Istre) kojih je bilo mnogo u srednjem veku kada su ih zvali Morlaci ili Crni Vlasi (Latini Nigri) a sada ih je oko 1000 samo koji znaju maternji jezik i Meglenski Vlasi koji sebe zovu Vlaš posto su prihvatili od drugih naroda rec za svoj narod kad je iz njihovog jezika nestao pravi naziv za svoj narod koji je vodio poreklo kao i kod svih romanskih naroda od latinske reci Romanus,njih ima vise od Rumera ali i njih je ostalo malo njihovi preci su pocetkom 12 veka bili mnogobrojni i ziveli su na staroj planini i zajedno sa Bugarima stvorili su Vlasko-Bugarsko Carstvo koje drugi zovu Drugo Bugarsko Carstvo.Dok je na vlasti bila vlaska dinastija Asanesti oni su se odrzali ali kada su Bugari preuzeli carstvo oni su bili kulturno asimilovani i oni koji su sacuvali jezik su Vlasi koji su se sa Stare planine (Balkan) iselili u Makedoniju tacnije u Meglen ili Moglen (Meglenska dolina).
Peti romanski narod Dalmatinski Romani nestali su pocetkom 20 veka i za razliku od Rumuna,Aromuna,Rumera i Meglenskih Vlaha nisu vodili poreklo od poromanjenih starosedeoca balkanskog poluostrva vec su vodili poreklo samo od Rimskih doseljenika mozda su cak i bili jedini romanski narod koji je vodio poreklo samo od Rimskih doseljenika a sa Rumunima,Aromunima,Rumerima i Meglenskim Vlasima koji su medjusobno veoma slicni i veoma srodni narodi i ako se radi o 4 sada razlicita naroda sa njima nisu imali velike slicnosti cak su sta vise sa zapadnim romanima kao sto su Korzikanci imali slicnosti.
 
Poslednja izmena:
Jutros je bila na RTS emisija o Vevčanima iz kojih je dosla porodica M. Pupina. Elem, te ljudi u Vevčanima imaju neke čudne obicaje, te ovo je neobično, ono je neobično. Konstatuje se da su sve porodice u Vevčane došle iz Moskopolja. Ni reči o tome, gde je taj grad, ko su ti ljudi. Jednom rečju ni govora o Cincarima. Što je najinteresantnije ni sami meštani to ne spominju!
O čemu onda pričamo, kada kažemo da se neki Arman svojevremeno nije izjašnjavao kao isti.
Pa to ne rade ni danas.
 
Plase se izbegavaju konflikte dobro drugi stvarno se osecaju kao neka druga nacija a ono sto su stvarno nece da prihvate ali kada Aromuni dostignu dovaljan nivo nacionalne svesti a nadam se da ce na tome mnogo bolje da se radi (na podizanju nacionalne svesti) Aromuna jer u nase vreme postoje mnogo bolji uslovi nego sto su bili ranije stvari ce se drasticno promeniti na bolje.
 
To je fakt da je porodica Pupin dosla sa Moscopole,i da su sa Moscopole dosli u Vevcani.I fakt je da su VEVCANCI,mijaci(Galicnik,Lazaropole,Gari) SLOVENIZIRANI CINCARI.To je kao sto sam pisao i pred ovo nas CINCARSKI GEN,zapostavljati svoj identitet i jezik na smetku drugih jezika i naroda.Pa zar vam nije vas cudno sto je VEVCANI pred 15 godina trazio AUTONOMIJU kad se FYROM osamostio.Zasto bi trazili to osim ako se ne osecaju drugacije.I su drugacii,to je fakt,jer su SLOVENIZIRANI CINCARI.Ali je taj nas PROKLET CINCARSKI GEN proradio i jos radi,sto je najtuznije.
 
to se zove lokalni patriotizam ali ja se nadam posto je sada drugacije vreme i doci ce jos bolje vreme da ce Cincari jednog dana u skoroj buducnosti svi izjasnjavati kao Aromuni i obezbedice za svoj narod barem dobru Autonomiju ako ne i drzavu jer ste jedini narod na Balkanu koji nema svoju drzavu a trebalo je da je imate jos pre skoro 100 godina.
 
Nisam gledao tu emisiju o Vevcanima...Znam gde je to selo, prolazio sam tuda. Iznad su donja Belica pa Gornja Belica, takodje Cincarska mesta. Kruzile su price da li su ili nisu iz Moskopolja Cincari iz tih mesta. Jesu, direktno iz Moskopolja. Sasvim slucajno sam naleteo na sliku table iz Moskopolja sa mojim prezimenom (u prvobitnom obliku) urezanim na njoj. Odakle su se mooji doselili kasnije u Donju Belicu.
Moram priznati da me je to jos jace podstaklo da trazim sve vise informacija o ovom nekada slavnom gradu.
Postavio sam vam linkove sa Google Earth-a sa tacnom geografskom lokacijom i nekoliko slika iz Moskopolja. Na prvoj tabli sa kule se vidi urazan natpis i ime Koci Naum.

U dnu slike "geogrfka lokacija" imate koordinate, tako da mozete naci preko Google Eartha-a.

Moskopolje geografska lokacija

Slika 1

Slika 2

Slika3

Slika 4

Slika 5

Slika 6

Slika 7
 
Poslednja izmena:
Dali neko moze da nabroji sve Aromunske(Cincarske) oblasti (zemlje) sa kojih Aromuni vode poreklo odnosno gde su uvek bili vecina stanovnistva?
Interesuje me tacno cela Aromunska zemlja posto znam da u srednjem veku nisu mogli da se ujedine svi Aromuni i to je razlog sto Velika Vlahiotska(Pind,Tesalija) nije obuhvatala sve Aromunske oblasti a znam da ih je bilo jos.
 
Mapa koja pokazuje sve oblasti sa prostora anticke Makedonije u kojim su ziveli (zive) i bili vecina Cincari.

he08.gif
 
Mislim da SCD Lunjina organizuje kurseve, a koliko se secam bila je i na njihovom sajtu u izradi neka stranica sa osnovnim kursom cincarskog, samo sad nisam uspeo da je nadjem...Znaci najbolje tamo da se obratis, a i verovatno ce ti ovde neko dati konkretniji odgovor...Takodje mozes i da narucis knjige ''Srpsko-cincarski recnik'', ''Gramatika cincarskog jezika'' Dr. P. Marinkovica.

http://www.scd-lunjina.org/index.html

PS

Nisam jeo cincarsku pitu godinama...I tako, odma' se setih svoje pokojne babe...Sjajna stranica na sajtu Lunjina ''Tajna cincarske pite'':D

http://www.scd-lunjina.org/vasa_prica/cincarska-pita.html
 
nema na cemu:)

i ja imam u planu isto kad privedem kraju faks, sad sam u cajtnotu...hehe...Od kad je baba umrla gotovo i da nisam cuo zivu cincarsku rec, a uglavnom solidno razumem, pricanje mi je vec dosta slabija strana...

hehe...recept je tu, kad je spremim ono pravo, posle par, verovatno neuspelih pokusaja, pozvana si.:)...samo izostavise onaj deo sa filom, al tu je keva...

moj skroman prevod, dok se ne jave oni koji sigurno znaju...nadam se da valja nesto, ako ne, nece mi zameriti..hehe

Ne plasite se Cincari, necete nestati ni danas ni sutra...
 
nema na cemu:)

i ja imam u planu isto kad privedem kraju faks, sad sam u cajtnotu...hehe...Od kad je baba umrla gotovo i da nisam cuo zivu cincarsku rec, a uglavnom solidno razumem, pricanje mi je vec dosta slabija strana...

hehe...recept je tu, kad je spremim ono pravo, posle par, verovatno neuspelih pokusaja, pozvana si.:)...samo izostavise onaj deo sa filom, al tu je keva...

moj skroman prevod, dok se ne jave oni koji sigurno znaju...nadam se da valja nesto, ako ne, nece mi zameriti..hehe

Ne plasite se Cincari, necete nestati ni danas ni sutra...

Koco pa ti si cincar!!!

sto se pravis najvecim srbinom :mrgreen:
 
hehe...ja sam Cincar po kevi, a po caletu Srbin...da ne bude zabune, tj. uvek volim da istaknem i jedno i drugo, u istoj meri.

Inace, problem kod vas Hrvata, da je onaj ko se bori za istinu i ko vas prozre, uvek neki ''Veliki Srbin'', verovatno si mislio ultra-nacionalista, šovinista, nositelj veliko-srpske ideje...:evil:...hehehehehe...

Ne bih kvario ovu temu, samo ne vidim 'de se ja to pravim najvecim Srbinom...i kakve ovo veze ima uopste?

...a na ovoj temi nisam od juce, na avataru mi je Pitu Guli, veliki cincarski heroj i revolucionar, pa si to mogao i ranije da zakljucis:mrgreen:
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top