CIA otkrila baze Al-Kaide u Crnoj Gori

Samanta_

Iskusan
Poruka
6.229
Ekspert amerièkog instituta SBM Joanis Mikaletos upozorava na terorizam i kolumbijsku mafiju

CIA otkrila baze Al-Kaide u Crnoj Gori

Mala Crna gora nemoæna da se odupre raznim jakim mafijaškim grupama koje su èesto puta u ljudskom i u finansijskom kapitalu jaèi od pomenute države. Ako tome dodamo da je i deo crnogorske politièke elite umešan u razne kriminalne poslove ova mala država sigurno koraèa u potpunu kriminalizaciju


Milo Ðukanoviæ i Hašim Taèi
Vladaju li oni uopšte svojim kvazi državicama ili su obojica samo marionete u rukama upravo te iste CIA, zapadnih državnih mafija, koje su i stvorile takve banana državice da bi imali gde da obavljaju svoje prljave poslove. Naivni Amerikanci kao i CIA „nisu znale“ da æe takve mini države biti leglo svakojakog kriminala i da neæe imati ni budžetske ni državne represivne resurse da bi se tome mogle suprotstaviti.
· Kolumbijski karteli preko crnogorskih luka prebacuju kokain u Evropu
· Vodeæi kosovski narko-kriminalci povezani sa voðama crnogorske mafije
· Ruski i italijanski mafijaši koriste Crnu Goru kao bazu za pranje novca

Amerièke obavještajne agencije posjeduju informacije da teroristièka mreža Al-Kaida ima ogranak meðu radikalnim islamistima u Crnoj Gori, iako to još nijesu zvanièno objavile, potvrdio je u intervjuu za "Dan" analitièar amerièkog instituta Svjetska bezbjednosna mreža Joanis Mikaletos. Direktor programa SBM-a za jugoistoènu Evropu kaže da kolumbijska narko-mafija koristi luke u Crnoj Gori jer operacije sve više prebacuje u ovaj dio Evrope.
- U poslovima šverca droge lideri crnogorske mafije èvrsto su povezani sa kljuènim ljudima albanskog organizovanog kriminala na Kosovu - smatra Mikaletos i dodaje da æe kriminalne organizacije biti najveæa prepreka da se Crna Gora integriše u EU.

· Kakva saznanja imate o pranju novca i povezanosti ozbiljnih oblika organizovanog kriminala sa tom nezakonitom pojavom?
- Imamo izvještaje meðunarodnih organizacije, poput godišnjeg izvještaja EUROPOL-a ili regionalne analize Kancelarije UN u Beèu. Takoðe, i ocjene amerièkog Stejt dipartmenta potvrðuju postojanje pranja novca i organizovanog kriminala. Štaviše, imamo i navode poznatih medija, poput italijanske La stampe i njemaèkog Špigla, uz bezbroj drugih informacija balkanskih medija i razgovora na tu temu tokom konferencija i ekspertskih sastanaka. U krajnjem, jedinstvena je ocjena da organizovana mafija, posebno ruska i italijanska, Crnu Goru koristi kao bazu za pranje novca. To se istražuje na univerzitetima i tink-tenk organizacijama širom planete.

· Da li je Crna Gora oznaèena kao rizièno podruèje za pojavu ekstremnog islamizma, s obzirom na to da je bilo takvih konstatacija ranije?
- U decembru 2007.godine izvještaji sa terena potvrdili su djelovanje oko 100 islamskih ekstremista, posebno u sjeveroistoènom dijelu Crne Gore. Oni su povezani sa raznim æelijama radikalnog vehabijskog pokreta širom Balkana. Preciznije, direktor službe bezbjednosti Duško Markoviæ javno je ukazao na djelovanje vehabijskih radikalnih ekstremista na granici sa BiH nakon što je policija otkrila dokaze o tome, ukljuèujuæi audio i video materijal. Važno je reæi da postojanje mreža u BiH, na Kosovu i Sandžaku pojaèava rizik za Crnu Goru. Ekstremisti uvijek traže mjesta gdje mogu da kupe oružje i "peru" finansijski kapital. U suštini, Crna Gora se suoèava s rizikom zato što njeni susjedi imaju te probleme. Da je Al-Kaida prisutna u Crnoj Gori, utvrdile su amerièke obavještajne službe, u prvom redu CIA, mada još nijesu javno to i objavile.

· Kada je Crna Gora u oktobru priznala Kosovo bilo je ocjena da je presudila veza ovdašnje elite sa albanskom narko-mafijom?
- Prema našim saznanjima, EU stalno prati situaciju, pogotovo nakon što je EULEKS stacioniran na Kosovu. Mislim da je Crna Gora priznala Kosovo zbog amerièkog pritiska. Desilo se to samo dan pošto je Srbija izvojevala pobjedu u UN, u vezi pravne ocjene kosovske nezavisnosti. Ipak, poznato je da veoma moæni ljudi albanskog organizovanog kriminala koji kontrolišu trgovinu drogom imaju èvrste veze sa voðama crnogorske mafije. Mislim da EU zna za to.

Albanski kriminalci glavni bosovi droge
BERN - Albanske kriminalne grupe i dalje predstavljaju ozbiljnu bezbednosnu pretnju u Švajcarskoj, pošto dominiraju tranzitom i snabdevanjem heroinom i kokainom, upozorili su švajcarski policijski struènjaci. U Švajcarskoj je u toku suðenje trojici èlanova albanske porodice sa Kosova, koji su optuženi za jednu od najveæih operacija prodaje heroina u Evropi. Tužilaštvo tvrdi da su 69-ogodišnji otac i njegova dva sina, stari 42 i 28 godina, koristili svoju bazu na Kosovu kako bi iz Turske uvezli 1,5 tona heroina namenjenog drugom tržištu. Tužilaštvo je navelo da je taj klan bio jedan od glavnih snabdevaèa heroinom u zapadnoj Evropi od polovine 1990-tih godina. Optuženi su negirali navode optužnice. Presuda federalnog kriviènog suda u Belinzoni oèekuje se krajem oktobra, objavio je švajcarski informativni portal Svisinfo. Prema podacima Kancelarije UN za borbu protiv droge i kriminala (UNODC), Švajcarska je jedna od zemalja koje su najviše pogoðene trgovinom heroinom albanskih grupa zbog velikog broja imigranata. Procenjuje se da je u Švajcarskoj 2000. godine živelo 94.000 osoba koje govore albanski. Krajem 1990-tih, smatralo se da su Albanci odgovorni za izmeðu 70 i 90 odsto trgovine heroinom u Švajcarskoj.

· U posljednjem izvještaju Vlade SAD, tvrdilo se da je Crna Gora tranzit za šverc kokaina iz Južne Amerike?
- Naravno, kolumbijska mafija prebacuje svoje operacije na ovaj dio Evrope, dakle, to nije samo u Crnoj Gori. Tu je i Albanija, odnosno njena luka Dures, Hrvatska, Italija i Grèka. Trgovina kokainom širi se Balkanom znaèajnije od 2000. godine. To može da ugrozi proces EU integracije u Crnoj Gori, ali mislim da ga ne može zaustaviti. Vaš generalni problem je organizovani kriminal i kako utièe ne zemlje EU, a posebno Italiju.

· Mogu li evropske integracije biti prekinute jer bi pristup EU zaustavio of šor operacije moænih ruskih i evropskih biznismena u Crnoj Gori?
- Mislim da je Crna Gora veæ u ovom trenutku idealna of šor destinacija. Èak bih rekao da æe postati novi Kipar za samo nekoliko godina. Rusi æe htjeti da Brisel postane snažan na Balkanu, jer æe tako parirati amerièkom uticaju. Možda æe London biti protiv, ali neæe moæi da zaustavi taj proces. Za vas, glavno pitanje je šta dobijate èlanstvom u EU, zato što evropski blok postavlja mnoga ogranièenja prilikom prihvatanja èlanstva, što može da utièe na ekonomiju i na negativan naèin.

Obavještajne službe ratuju u Crnoj Gori
· Kakve su bezbjednosne perspektive zapadnog Balkana?
- Zasad, stabilne. Posebno je važno što u Crnoj Gori i nekim drugim zapadnobalkanskim državama, u ovom trenutku mnoge inostrane obavještajne službe imaju baze, i dosta je svojevrsnog takmièenja meðu njima. Sigurno je da kada imate stotine obavještajaca u malim zemljama, neke vrlo negativne stvari mogu da se dese. Buduænost je zato vrlo nesigurna, jer mnogo je planova i ambicija a veæ se vidi veliki antagonizam izmeðu SAD, Rusije i velikih evropskih država. Mislim da æe se u narednih pet godina dosta promijeniti, ukljuèujuæi politièare i bezbjednosne zvaniènike.

Njemaèka hoæe zapadni Balkan istovremeno u EU
· Hoæe li priznanje Kosova ubrzati evropske integracije Crne Gore?
- Iskreno, ne. Opet kažem, priznanje Kosova je rezulat amerièkog pritiska a ne usklaðivanja sa politikom EU. U procesu evropskih integracija postoji mnogo pitanja koja treba rješavati, kao i mnogo pregovora pred vama. Ono što je sigurno je da EU, pogotovo Njemaèka, želi da vidi sve zemlje zapadnog Balkana kako istovremeno postaju èlanovi, dakle Srbiju, BiH, Albaniju i Crnu Goru. Prema nezvaniènim procjenama, pristup regiona EU desiæe se izmeðu 2012. i 2015. godine. Pošto æe Evropljani pokušati da prihvate sve zemlje istovremeno, teško je predvidjeti taèno kada æe to biti.
Za tekst korišæen intervju iz lista „DAN“ – Crna Gora
Uredništvo Srpske politike


:think::think::think:
 
List DAN lupeta li lupeta.
U Crnoj Gori list DAN citaju oni koji ne zele da prihvate stvarnost. U glavnom ljudi koji jos uvijek zive u SFRJugoslaviji, SRJugoslaviji, Srbiji i Crnoj Gori....

Oni jos ne mogu shvatiti da je Srbija nezavisna drzava, zato pisu protiv Crne Gore.
 
procitah par naslova iz "dana", to je kao ovaj srpski mirko i slavko

ademe
procitala danas lijep clanak, mislim u FR gdje pise slijedece:
od svih ispitanih mladez na Kosovu je najoptimisticnija i razmislja najpozitivnije o buducnosti...obradovalo me...ovi nasi, kao i na zapadu neznaju kud ce sa sobom, sve nesto beznadezni, izfrustrirani, depresivni...
mislim da je ta mladez za vas ogroman potencijal...i sad sve ulagat u skolstvo da dobiju priliku obrazovati se...:super:
 
ademe
procitala danas lijep clanak, mislim u FR gdje pise slijedece:
od svih ispitanih mladez na Kosovu je najoptimisticnija i razmislja najpozitivnije o buducnosti...obradovalo me...ovi nasi, kao i na zapadu neznaju kud ce sa sobom, sve nesto beznadezni, izfrustrirani, depresivni...
mislim da je ta mladez za vas ogroman potencijal...i sad sve ulagat u skolstvo da dobiju priliku obrazovati se...:super:

cuo sam, ali zaista se cudim da tako razisljamo, ipak je kriza, nezaposlenost, niko ne zna sta ga ceka sutra..... mada je to ipak karakteristika mladih, optimizam i vera u bolje sutra. i ja sam optimista, ali izgleda ipak ne tako mlad. zato bih voleo da se napokon prestane sa svim svadjama, da se svi okrenu boljem zivotu....
ps.mene licno nikada nije interesovalo kakve je ko nacionalnosti, vazno je daz:zz:z:zz:
 

Back
Top