Upoznati sebe

Postoje traumaticne stvari koje pojedinac prosto nije u tom momentu u stanju da na ispravan nacin prevazidje.To ostaje u podsvesti do momenta dok se ne nadje dovoljno volje i snage da se sa tim suoci,sto je teze ili uz pomoc strucnog lica...ponekad je i prijateljski razgovor dovoljan.
Neuroticna osoba uvek stvari vidi predimenzionirano,bez obzira da li su dobre ili lose...
Meni se cini da se danas drustvo obrazuje da bude neuroticno....
Jer da se ne vaspitava u tom duhu, osoba bi jos od mladih dana bila pripremljena na takve izazove...

Sad , ako ulepsamo ovo sto sam izrekao , ispada prezasticenost dece veliki problem, a ja bih ipak rekao neznanje roditelja....
Ja bih zadrzao zasticenost dece i pruzanje znanja deci, i zadrzao stari sistem da je dete clan domacinstva sa manjim znanjem i samim tim i pitanjem , ali ne i posebnim statusom u zeljama...samo osetljivije u mogucnostima da trpi...
Tako je dete jasno usmereno , a ne nesposobno a ubedjeno da je svemocno i svepametno....egomanijakalno...

A sad da uradimo istu foru , radi brojnosti egomanijaka u drustvu...

Dakle uvedimo obavezno postojanje iracionalnosti i potpuno nepoznate uzroke nase anksioznosti , prevedimo mnoge uticaje kao stres savremenog doba, distancirajuci se od krivice a i uopste mogucnosti uticaja na ono sto nas nervira , cini anksioznim ili frustrira...
 
Meni se cini da se danas drustvo obrazuje da bude neuroticno....
Jer da se ne vaspitava u tom duhu, osoba bi jos od mladih dana bila pripremljena na takve izazove...

Sad , ako ulepsamo ovo sto sam izrekao , ispada prezasticenost dece veliki problem, a ja bih ipak rekao neznanje roditelja....
Ja bih zadrzao zasticenost dece i pruzanje znanja deci, i zadrzao stari sistem da je dete clan domacinstva sa manjim znanjem i samim tim i pitanjem , ali ne i posebnim statusom u zeljama...samo osetljivije u mogucnostima da trpi...
Tako je dete jasno usmereno , a ne nesposobno a ubedjeno da je svemocno i svepametno....egomanijakalno...

A sad da uradimo istu foru , radi brojnosti egomanijaka u drustvu...

Dakle uvedimo obavezno postojanje iracionalnosti i potpuno nepoznate uzroke nase anksioznosti , prevedimo mnoge uticaje kao stres savremenog doba, distancirajuci se od krivice a i uopste mogucnosti uticaja na ono sto nas nervira , cini anksioznim ili frustrira...

Da.Neuroticnost je prisutna ,odnosno rekla bih da se samo lakse drustvo dovodi u stanje neuroticnosti nego sto je to bilo moguce u predhodnim istorijskim periodima.Manipulacija strahom je danas jako olaksana.Uci u dom obicne porodice na naizgled pitom i prijatan nacin,da ne kazem prijateljski,je lakse nego ikad.Mas mediji su zato jako interesantni politici,biznisu,svima kojima je cilj oblikovanje potrosaca,konzumenta,bez obzira da li se radi o prodaji ideje ili proizvoda.Vrlo suptilno i time vrlo opasno.Roditelji su prve zrtve,a samim tim su i deca ostala bez zastite.

Egomanijakalno drustvo pravi egomanijakalne pojedince.
 
Ja bre ljudi sve razbastinim.....sve u sebi....ali sebi....

Potpuno i nemoralan i moralan i amoralan, to je stvar koja mora da se svakodnevno radi....
Ja znam da u miru ljudi bahato shvataju stvari i onda ostavljaju za sutra, pa se iznenade...
Kod mene toga nema.
Cak znam i tacno situacije kad bih zavrsio u zatvoru.
Razlika je sto cu se maksimalno truditi da zaobidjem sve pristupne puteve takvim situacijama, a necu reci, jeste, starno je mala verovatnoca da se to meni desi i gotovo, bicu u pravu 99% ....

Ili sto jeste tacno , ali pitanje da li je normalno iz ugla gledanja obicnih ljudi.....
Ako nemas poverenja u hokstaplere i mesetare, onda nema nista od iole "ozbiljnog" biznisa, a opet jasno je da mnogo cesto takve seme vode ka prevari...
Previse opreza ljude sputava da rade sa normalnim ljudima (ovo normalnim ne znaci postenim ili casnim)....
Ali nakotilo se zla , prevara i lukavosti....

Pazi samo foru sa ekonomijom....
Ako spasavas bankarski sistem , sa obaveznim prevarama i utajama i piramidalnim shemama, nije problem u tim prevarama....
Problem je sto spasavas sistem velikog novca, a on sluzi da se naprecac otme proizvodnja nekome ko rasiruje svoju proizvodnju , da se preko novca i konkurencije ugusi , kroz podrsku kapitalom , neka konkurencija koja ima manje kapitala, a ne koja je jevtinija, ili bolja proizvodnja....

Dakle ova kriza je kriza "velikog novca"....
Zato na jednoj strani imamo problem kod svih onih koji su polozaj zaradili na otimanju trzista na proizvodno nefer nacin , ali koji je postao normalan..
A imamo i otvoren eticki problem , da li spasavati sistem koji gusi svakog ko ume da napravi nesto novo, tehnoloske novine, a biva ugusen upravo trudom i efektom "velikog novca"...
Ne zaboravite da upravo "veliki novac" vrsi tehnolosko zamrzavanje jer mu je bitniji profit od tehnoloskog napretka...

Danas normalno je prilicno neprirodno , ali je uspesno i to je to...

pa o tome ti i pricam... sve je u nekoj blazoj ili jacoj formi kompromisa. ako si znaci spreman na njih u ophodjenju ili kako si dao primer u nekom biznisu sa drugima to isto mora da ima reperkusije na tebe kao pojedinca a pri tom mislim na tvoj nacin sagledavanja samog sebe u celoj prici. covek koji je beskompromisan i idealista, neka moderna forma don kihota obicno je usamljen u svom unutarnjem vizionarstvu koji opet manifestuje jasno i bez uvijanja drugima. sa takvim ljudima jednostavno neko ko je spoznao sebe kao npr. kompromisnu osobu ne moze da nadje zajednicki jezik tako lako. duhovni idealista i borac za boljeg savrsenijeg coveka u sebi a pri tom ne mislim na nekog savremenog nichea vec na nekoga koji pokusava da nadje sebe na intelektualnom, kulturnom etnickom pa ako oces i politickom planu zapada tad u neku formu hegelijanskog razmisljanja i zavrsava utopisticki razumevajuci samo sebi srodne. razgovor takvih nespoznanih ljudi drugima, vec samih medju sobom je obicno na nivou autista... ili pak govora slika, brojeva ili rorshahovih figuracija. zato sam i rekao da je ta forma beskompromisnosti jako opasna za coveka bas kao i ona gde se svesno potiskuje podsvest koja je ipak dominanta naseg ponasanja i manifestacija naseg unutarnjeg ja i nasih unutarnjih poriva, zelja i sklonosti. jedan od nacina da covek dopre do svoje sustine su i ovakvi razgovori gde se prologom samog sebe ide ka epilogu razotkrivanja nase sustine. jer najcistiji je ipak goli covek...ili zena.... ali to onda implicira na blud pa necu jer mi treba cista glava nocas :)
 
Ja smatram da razgovor nije na nivou autista....
Ali jeste na nivou dva monologa....ipak tu postoji razlika...autisti ne primecuju ono drugo...

Ima jos jedna interesantna stvar u vezi upoznavanja sebe...
A tice se poznavanja vas od strane drugih...
I sad cu upotrebiti generalizovanje i stereotip....zrela zena i zreo muskarac...
Zreo muskarac je u proslom dobu (do 90tih godina) jasno shvatao da krio ne krio , na kraju ce se sve znati i zato je uglavnom detalje koji ce se videti i fizicki izgled nosio bez opterecenja...odmah na tacnu i nema mnogo okolisanja...to je to...
Zrela zena je uvek, cak i kad joj je jasno da joj je neka falinka vidljiva, nesigurna u prihvatanje sa muske strane....
I uvek ce prigusiti svetlo (ovo je samo primer, ali mislim da cete razumeti o cemu pricam), prikrivati istinu dok se ne uspostavi emotivna konekcija, a onda ce na tu emotivnu konekciju natovariti prihvatanje tog svog hendikepa (po njenom misljenju) i usloviti duhovnu ocenu partnera sa prihvatanjem i reagovanjem na tu novonastalu situaciju otkrivanja necega sto se krilo....

Dakle poznavanje od strane drugih je kontrolisano ili pokusano da bude kontrolisano...i tu su zene vise persona publica, koja nemilosrdno i vrlo neeticki i demagoski manipulise sa demagogijom da bi ostvarila zeljeno....
Vremenom , sa sirenjem bleferije i dozvoljene manipulacije i kroz uspesnost ovakvih metoda , polako nestaje prevlast onih zena kojima je bitna sustina , vec preovladavaju one kojima se moze reci 1-1 mala moja....

I onda se naravno forsira muskarac koji je takodje persona publica prvenstveno u emotivnim odnosima...

Da se dogovorimo , persona publica je normalno stanje za trziste i prikazivanje i blefiranje svojih potencijala radi dobijanja prilike u trzisnom sistemu proizvodnih snaga....
Medjutim prodor persona publica forsiranja i u emotivnu sferu , na scenu stupa individualna interpretacija i sebe i drugoga i okoline u kojoj si....
Tako da realnost prestaje i postaje virtuelnost....nasa interpretacija realnosti...

I sad u takvom sistemu vi ocekujete da ako podjete od repa ili podrepka mozete da ispravljate krivu drinu?

Uzrok je u osnovama , u polazu kod MZ odnosa, a ovde cujem da se moze odseci samospoznaja od svih ostalih delova zivota i onda ce se pojedinac koji uglavnom zivi u virtuelnom svetu ( ne kompjuterski ili mrezno virtuelnom) samospoznati ako se imalo potrudi....
Cim se javi toliko koriscenje persona publica i kad ona postane toliko vazna, nema tu klik prekidaca pa se nece razviti egomanija kod vecine , a sigurno hijararhijska odbrana svoje persona publice.....
I najbitnije igranjem tih igrica persona publica ili zelim da me takvog vide , neminovno donosi dve stvari...
I sebe zelim tako da vidim , i druga i u vezi zelim da me moja partnerka takvog nekakvog vidi....

Naravno nijedan ucesnik na forumu nema takav brak gde ima taktiziranja prikazivanja partneru, sto bas i nije tacno stvarno , ali nek bude...
Medjutim ta ista vecina je onda u drugom loncu, a to je "paljenje svetla posle izvesnog perioda zavlacenja". Tacnije , usled zelje za eufemistickim prikazanjem svog zivota samom sebi , a i drugima boljim nego sto jeste, vecina zena ce pri upoznavanju i prvim kontaktima "ugasiti svetlo" tj prikriti svoje negativnosti i hendikepe....i to kao NORMALNO je to....

I onda posle "paljenja svetla" sve je kao normalno ....Malo sutra....
Osoba muskog pola koja je sa takvom zenom , jasno shvata kakva pravila vaze i hteli ne hteli postaje pravilo "sta ne zna ne moze da steti"....i posle kuku taji nesto , muskarci lazljivi....
A forsiranje tog egomanijackog vaspitanja (ili idealizovanja svojih osobina jos od malih nogu uz pomoc mame i tate) pri izboru muskarca dovodi do vece uspesnosti slicnih muskaraca i samim tim je to i selekcija...
I onda se samo prividno formira porodica u kojoj je sve otvoreno , a u stvari je otvoreno samo ono sto nece praviti probleme, sto podrzava idealizovanu sliku i jednog i drugog partnera...

E zato ne traju brakovi preterano dugo....jer kad naleti oluja postaje tajna , postane odvajanje, izolacija, i postaje jasno da ne postoji prisnost , vec interpretacija prisnosti....u nekom egomanijakalnom izdanju...

I naravno sve ce takve osobe izreci komentar, naravno da poznajem sebe, tacno znam sta mi treba i sta mi godi...
Cek da vidim da li poznajem kako se ponasam?
Sta stvarno cine moji postupci drugima, vidis nisam o tome razmisljao/la....?
Ali jesam , stani , razmisljam uvek kako ce drugi da prihvati neku moju aktivnost i paznju !
////obratite paznju sta je poistoveceno , razmisljanje o tome kako ce drugi da prihvati nase aktivnosti , sa razmisljanjem sta stvarno cine nase aktivnosti drugima..../////

I eto tako dolazimo do interpretacije poznavanja samog sebe...i onog cuvenog relativizovanja "svaka istina je samo jedan pojedinacan ugao stvarnosti" gde fali rec egomanijaka na kraju....

A ta rec je potrebna ako stvarno hocemo samospoznaju , a nepotrebna ako hocemo da elitisticki i snobovski imitiramo pametnjakovice....
 
autisti primecuju drugog autistu pored sebe i velika je zabluda da ih ne osecaju na jednom nivou svesti koji nama sto volimo dijaloge ostaje nepoznanica . zato im je komunikacija u sukobu naseg elementarnog nerazumevanja njih samih jer kako docarati sebi nesto nepoznato kad nisi docarao ni samog sebe takodje samom sebi. da ne idem mnogo daleko u sofisticke improvizacije ali zar nije sam eufemzam npr. izreka ... valjda poznajem bolje sebe nego sto ti mislis da me znas? ljudska psiha nije nista specificnija od nekog matematickog ili geometrijskog problema. i dok se mi upinjemo da ga resimo a sve smo pokusali, dodje sa strane osoba koja nas ne poznaje i odmah vidi da se periodicnost nase sinusoidne funkcije raspolozenja menja u neprimerenom intervalu problema koga resavamo. znaci elementarne stvari svako moze u real life-u da vidi na drugome, naravno ako zeli da se udubi u tu psihoanalizu. sustina je da su ljudi danas jako povrsni i da ne zele da razmisljaju ni o cemu dublje do nivoa planktona. sto se tica brakova, ne bi verovao koliko apsurdnih stvari postoji u njima koje im daju prerogativ neophodnog trajanja. interpretaciju prisnosti izgubis posle deset godina braka, neki kazu posle 6 ili 7...velika je stvar zato u zivotu imati partnera koji je na emocionalnom nivou slicnom tebi i da iako pijete ujutru kafu izgledate laicima kao ona dva autista sa pocetka posta ali da ipak jako dobro komunicirate na neuronskom nivou kao kompjuteri 123456 generacije. sa takvim spoznavanjem sebe i braka kao zivotne izvesnosti kao sto su rodjenje i smrt pocnes da odgajas decu samo na dva moguca nacina ali sa svakodnevnih milion jednacina makar sa po jednom nepoznatom... ili ih vaspitavas da imaju slobodu do jedne granice a kad nju predju onda tvoj autizam postaje reverzija tvog poznavanja samog sebe i onda eufemizmima pokusavas da ih usmeris na gresku u nespoznavanju tebe kao pater familiasa ili na drugi nacin koji je prozaican i vaspitavas ih da u zivotu sve ima svoju cenu i teras ih da se prodaju za svaku stvar koju zele da dobiju a da daju zauzvrat ono sto im postavis kao zadatak ili cilj bez ikakvog eufemizma ili dvosmislenosti. naravno postoji i treci a on nije tema a to je da ih uopste ne vaspitavas i onda imas motiv za izvor novinskih crnih hronika ili zute stampe.nijedan od prva dva principa nije dobar ali sto pre mentalno ocvrsnu i spoznaju sebe tj. tebe bolje za njih u kasnijem zivotu. virtuelnost o kojoj pricas nema blage veze sa ovim ovde jer ovo je sve ovde laz. i o tome sam pisao ne jednom. zene bez iskustva koje ne plene nicim mogu da izigravaju zavodnice, nesposobni muskarci od kojih je i bog digao ruke postaju egocentrici koji manipulisu ljudskim posebno zenskim slabostima i mogu da postanu idoli samo iskomplelksiranih koji se nisu spoznali ni na nivou pravilno obavljanih bioloskih funkcija a kamoli necheg vise. spoznavanje sebe u virtuelnom svetu se svodi na to da li zelis da mentalno onaninesh na ovakvim mestima ili ne. ako zelis onda interval one promene raspolozenja iz funkcije komunikacije postaje skokovito neprimeren jer nijedan ziv covek nije u stanju da istovremeno razgovara sa desetinama potpuno razlicitih samospoznanih ljudi kod kojih je dominanta onaj eufemizam da ih niko drugi ne razume sem njih samih. znaci utopija. apsolutna i didakticki precizna do same sustine elitizma ovog naseg dijaloga.
 
a kakva je to društvena fobija ...ne mora čovek da ima fobju da bi bio neurotičan ... ima neke strahove,to može ...ali više je u pitanju konstantna napetost ..

Mislim da ne moze neko biti konstantno napet,nervozan bez nekog posebnog razloga,zar ne?
Ako je neko po prirodi nervozan,sigurno da ima neki neuroticni poremecaj,kojeg nije bas svestan mozda.Nesto sto potiskuje.
Psihijatri se slazu da koren svih neurticnih poremecaja se nalazi u detinjstvu.
Dete je najnemocnije bice u prirodi,zavisi od roditelja,njihovog interesa,raspolozenja,topline,strahova.
Dete oseca svoju inferiornost u odnosu na okolinu.
Neuroticar je covek koji je u razvoju svoga osecajnog zivota sprecen ostecenjima koja je doziveo postupcima hladnih i nezainteresovanih,
podcenjivackih,u osnovi nesigurnih i neuroticnih roditelja ili onih koji ih zamenjuju.
Potreba coveka da se oseca siguran i znacajan jaca je i od seksualnog nagona.
Ako je ova potreba rano frustrirana,nije cudno ako se i seksualni nagon pogresno razvio.
Neuroticar je okrenut ka proslosti,umesto sadasnjosti,jer su njegove neispunjene zelje za priznavanjem u proslosti.
Takva osoba zeli da se dopadne okolini,zeli njihovo priznanje a ne svoje,i to je ono sto ga sprecava da pronikne u svoju licnost i sustinu.
 
Zrela zena je uvek, cak i kad joj je jasno da joj je neka falinka vidljiva, nesigurna u prihvatanje sa muske strane....
I uvek ce prigusiti svetlo (ovo je samo primer, ali mislim da cete razumeti o cemu pricam), prikrivati istinu dok se ne uspostavi emotivna konekcija, a onda ce na tu emotivnu konekciju natovariti prihvatanje tog svog hendikepa (po njenom misljenju) i usloviti duhovnu ocenu partnera sa prihvatanjem i reagovanjem na tu novonastalu situaciju otkrivanja necega sto se krilo....

Dakle poznavanje od strane drugih je kontrolisano ili pokusano da bude kontrolisano...i tu su zene vise persona publica, koja nemilosrdno i vrlo neeticki i demagoski manipulise sa demagogijom da bi ostvarila zeljeno....
Patak,ne lupaj. :lol:
Svi zele priznanje i divljenje,i muskarci i zene,podjednako.
Mislis da su muskarci imuni na komentare o fizickom izgledu?
Po tom pitanju smo isti svi.
 
Da, kratko receno sve ovo u tvom postu, jeste da je eufemizam "znam sebe bolje nego sto me drugi znaju".
Poznavanje sebe je rezultat razvijenosti metoda percepcije, znanja, ali i kontakta sa persona privata neke osobe....posto persona publica jeste ta druga slika neke osobe....

Mozda sam nekad mislio da je persona publica lazna slika....nekoga...
Ali mislim da sam vremenom shvatio da je persona publica vrlo vazna lazna slika nekoga, toliko vazna da cak ne mogu da je tumacim kao laznu sliku vec ipak kao sastavni deo necije ukupne licnosti....
Nekad u njoj oformljena nasa teznja , nasa zeljena persona privata, a nekad samo ambiciozna primerena slika....
 
Dakle uvedimo obavezno postojanje iracionalnosti i potpuno nepoznate uzroke nase anksioznosti , prevedimo mnoge uticaje kao stres savremenog doba, distancirajuci se od krivice a i uopste mogucnosti uticaja na ono sto nas nervira , cini anksioznim ili frustrira...

Postoji porast socioloskih neurza u savremenom svetu.
Totalitarni rezimi sa jedne strane,kojima i nije cilj razvijanje individualnosti i samostalnih licnosti,
i kapitalizam s druge strane,u kojem bespostena i konkurentska borba povecava strah i nesigurnost,odlicna su podloga za razvijanje neuroza.
 
Ali mislim da sam vremenom shvatio da je persona publica vrlo vazna lazna slika nekoga, toliko vazna da cak ne mogu da je tumacim kao laznu sliku vec ipak kao sastavni deo necije ukupne licnosti....
Nekad u njoj oformljena nasa teznja , nasa zeljena persona privata, a nekad samo ambiciozna primerena slika....

To je osoba kakva bi zeleli da budemo,najcesce to nismo mi.
 
Patak,ne lupaj. :lol:
Svi zele priznanje i divljenje,i muskarci i zene,podjednako.
Mislis da su muskarci imuni na komentare o fizickom izgledu?
Po tom pitanju smo isti svi.

Ono sto hocu da naglasim i sta sam hteo da kazem ovim da su zene one koje vise igraju na persona publica...
Primer je vec opisan na forumu, ali eto opet...

Zena zove mobilnim svog partnera ali tacno 3,4 sata pre nego sto stigne kuci da mu kaze da je izgubila pasos i da nece moci da ide u Grcku sa njim, kao nosila pasos sa sobom na posao.
Zasto 3,4 sata pre dolaska kuci?
Zato sto se za tih 3,4 sata izduva i ohladi njegova nervoza i ljutnja...
Zasto mu kaze da je izgubila pasos?
Zato sto joj je bitnije kako ce biti prihvacena njena odluka da ne ide u Grcku od troskova izdavanja novog i zato ga je i namerno bacila.....ili cak sakrila...
Muskarca skoro uvek mozes u takvim situacijama da meris jer on potencijalnu stetu uvek stavlja na prvo mesto u odnosu na to kako ce biti prihvacena njegova odluka...
 
To je osoba kakva bi zeleli da budemo,najcesce to nismo mi.

To nije to....moram da naglasim....

Osoba kakvi bi zeleli da budemo je cesto drugo nesto , tj ona idealizacija nasih zelja....ima veze i sa biranjem partnera i tako dalje, ali nije ovo sto sam hteo da naglasim a to je da deo onoga sto je persona publica jeste mali deo zeljenog persona publica, a mali deo zeljenog persona privata, alter ego, ali daleko od toga da je persona publica ono sto bi zeleli da budemo mi....nase idealizacije ili idolizacije...

Navikao sam da se mic po mic na kraju sve izdeformise, pa tako i ovo oko idealizacija i onoga sta bi osoba stvarno zelela da bude.....tj ovo citirano....sadrzi zeljenu persona publicu i zeljenu persona privata, i naravno nema veze sa realizovanom persona privata i realizovanom persona publica, ali ima neka utemeljenja...neke vazne linkove ciji znacaj je dovoljan da ne nazovemo persona publica kao laznom slikom nas....

Jer ljudi su spremni cak i da izvrse samoubistvo radi persona publica....zbog osude javnog mnjenja....(a ne licne moralne osude samog sebe)
 
Ono sto hocu da naglasim i sta sam hteo da kazem ovim da su zene one koje vise igraju na persona publica...
Od zene se ocekuje i podrazumeva da bude lepa,sto cesto nosi odredjen teret.
Mozda iz tog razloga,zene imaju vecu potrebu za dopadanjem i priznavanjem na racun fizickog izgleda od okoline.
Lepsi pol.Pripadas mu,'moras' biti lepa.
Muskarci su jaci pol.Potenciraju svoju snagu,to je njihova slaba tacka,jer su oni ti od kojih se ocekuje da budu zastitnici.
Dakle najcesce zene isticu u prvi plan svoj izgled,a muskarci snagu i materijalne vrednosti.
 
Osoba kakvi bi zeleli da budemo je cesto drugo nesto , tj ona idealizacija nasih zelja....ima veze i sa biranjem partnera i tako dalje, ali nije ovo sto sam hteo da naglasim a to je da deo onoga sto je persona publica jeste mali deo zeljenog persona publica, a mali deo zeljenog persona privata, alter ego, ali daleko od toga da je persona publica ono sto bi zeleli da budemo mi....nase idealizacije ili idolizacije...

Ne bih se slozila da je to samo mali deo.
U drustvu se najcesce predstavljamo najbolje sto mozemo.
Koristimo sve atribute,postojece i dodajemo one koje zelimo da posedujemo,kojima se nadamo da cemo ostvariti,neki ideal.
I to moze biti korisno i podsticajno,ako imamo nameru i dovoljno volje i snage da ostvarimo,ali najcesce to samo ostane Maska,koja nas sprecava da 'vidimo' sebe,kakvi zaista jesmo.
 
u ovom svetu virtuelnost persona publica je najvaznija.... ona njenom autoru sluzi kao provokacija da bi neka druga komplementarna persona dobila napad svraba i nervoze jer nije do sada spoznala kod nekoga takav napad dualiteta i kontarpunkta misli postupka i delovanja pa mora da proveri sta se iza toga krije jer obicno pri ruci nema samospoznajuci ddt koji neutralise njene neartikulisane porive.. kada proveri i obicno plati cenu svoje znatizelje posto joj je iskljucivi motiv samo ta znatizelja, onda ostaju samo dva resenja... ili je razocarana personom publikom jer je nespoznavajuci svoju sustinu, nespoznala i sustinu njegove persone privata. autor persone publice spoznavajuci ju je da je samo plitka i znatizeljna dao joj je ono sto ona nije ocekivala, tj. isti onaj anahroni aktivizam koji ju je opcinio polivalentnoscu te spoljne persone publice u svojstvu njenog najboljeg manirizma... drugi je slucaj da se naleti na normalnu osobu koja reaguje kao svaka jedinka sto ima malo zdravog mozga i onda virtuelna persona publica ide u ad acta i na videlo izbija persona privata koja moze da bude i dzekil-hajdovska a mozda i selijevsko platonovska sa primesama worholovshtine...sve zavisi od nadignuca duhovnog a i onog drugog.... odnosno treceg.
 
"Coveku se cini da nije nista prirodnije i lakse nego da posmatra samog sebe
i tako donosi odredjene zakljucke za svoja delanja i ispunjavanje postavljenih zadataka.

I pored cinjenice da u coveku postoji neprekidna potreba da se pomatra,da se nekim drugim Ja ponekad udalji i onda osmotri svoje svakodnevno Ja,svoju Personu,sto ce reci masku koju stalno navlaci za razne prilike i razna drustva
-otud velika opasnost da sebe poistoveti sa tom maskom-
nista nije teze nego objektivno analizirati svoje nesvesne zelje,postupke.
Svaki covek ima jednu ili vise "slepih mrlja" u sebi,i to upravo za one strane svoje licnosti koje su bitne za licnost,
a koje on upravo ne zeli da opazi i prihvati kao deo sebe."

Sta mislite,koliko je moguce upoznati sebe do kraja?
Da li ipak bezimo od nas samih,da ne bi otkrili koliko smo zaista ranjivi,nemocni i slabi?
Мени је у упознавању саме себе помогло бављење астрологијом.

Животе, колико ја имам мана, па то је стррррашно и од кад сам пристала да се сусретнем с њима, боље се осећам, свесна сам их, знам из ког унутрашњег конфликта проистичу, радим на њима и за сад се с неколико њих успешно борим.
Неке су на стенд бају, неких, вероватно, још увек нисам свесна тачније, вероватно ће се тек испољити.

Човек мора упознати себе, то је неопходан услов за живот без трзавица.Јер кроз упознавање себе, упознајемо и друге. Самим тим постајемо свеснији и њихових разлога деловања у одређеним смеровима.

Значи, прво упознати, па проучити, а то проучавање ће нас довести до савладавања.
 
Mislim da na zapadu preteruju u toj prici o ljubavi prema sebi uprkos manama koje posedujemo. To ide do te mere da ljudi pocinju da vole svoje mane, ne zele da ih menjaju sto po meni nije dobro. Treba postovati sebe ali truditi se da greske i nedostatke ispravljamo. Na taj nacin bismo bili jos bolji.
 
nisam citao sve poruke ali ja cu kratko

shvatiti sebe razumeti sebe se ubraja u sazrevanje... Svi mi kao klinci te smo supermeni te smo mornari te astrounati ili sta li vec... ljudi beze od realnosti i te svoje mastarije i dalje nose sa sobom, samo naravno prefinjene i delimicno realne, i nakon nekog vremena oni se sazive sa tom ulogom prosto vishe neznajuci ko su... sopstveno ispiranje svesti...

Svi bih da zive zivot sa belim rukavicama ali... zivot je zapravo cadjavih ruku...

e tek kroz te cadjave prste mozesh da sagledash sebe...

I nemojte se ugledati na druge... Krema na licu ne znachi uvek i cisto rublje...
 
Mladji muškarac uporan u traganju za istinom života i za spoznajom sebe zaspavši usnio je sledeći san:

"Naišao sam na ogromnu masu ljudi koju uopšte ništa nije interesovalo pa sam se udaljio od njih. Malo dalje naišao sam na manju grupu ljudi koji su razgovarali o smislu života i o upoznavanju sebe. Nedaleko od njih spazio sam veliki kameni zid pa sam ih podsticao da odemo preko zida i možda tamo otkrijemo odgovore na naša pitanja. Niko nije bio zainteresovan da krene tamo.

Jedini sam se odvojio i krenuo a oni su ostali da i dalje polemišu.

Pored zida je bilo žbunja pa sam se zavukao i na jednom mestu otkrio trag da se neko već peo uz zid. Prišao sam i počeo se peti. Tog trenutka se pojavio tihi i smireni čovek koji me počeo bodriti i govoriti mi kako da se uhvatim rukama, kako da pomeram noge... Uz njegovu asistenciju sam se popeo na vrh zida kada sam se probudio."

Šta mu je rekao ovaj san?

Jednostavno, prva i najveća grupa je predstavljala najveću masu ljudi koju uopšte ništa nije interesovalo sem zadovoljenje osnovnih fizičkih i fizioloških potreba. Što je i životna realnost.

Druga manja grupa ljudi predstavljala je mali broj ljudi koji u svakodnevnom životu mnogo polemišu o smislu života i o spoznaji sebe. Osim polemisanja radi polemisanja oni stvarno i nisu bili zainteresovani da otkriju smisao života i realizuju ga niti da stvarno upoznaju sebe. Zato su i ostali tamo gde su bili a on je otišao sam da dalje istražuje i uloži potrebne napore.

Tihim i smirenim čovekom njemu je simbolički rečeno da kada načini prave korake ka spoznaji pojaviće se duhovni učitelj koji će mu pomoći da u svom traganju i u svojoj realizaciji uspe. U smislu, kada je pojedinac (učenik) spreman duhovni učitelj se pojavi. Uz asistenciju takvog učitelja moguće je otkriti i realizovati životni cilj. Što je životna istina.

Ova priča može biti i izmišljena ali predstavlja istinu i prošlih i sadašnjih i budućih vremena.

Na pojedincu je da se pita da li istinski želi otkriti istinu i realizovati je ili samo želi biti u grupi koja voli moderne trendove, polemiku radi polemike o smislu života i upoznavanju sebe.

Ovo se poklapa sa onom Sokratovom izjavaom, da kada je jednom učeniku gurnuo glavu u vodu a potom mu rekao da će spoznati istinu i sebe onda kada to želi tako snažno kao što je želeo vazduh dok mu je glava bila ispod površine vode.

Ko stvarno tako snažno želi istinu i spoznaju sebe?
 
Poslednja izmena:
Na pojedincu je da se pita da li istinski želi otkriti istinu i realizovati je ili samo želi biti u grupi koja voli moderne trendove, polemiku radi polemike o smislu života i upoznavanju sebe.
Polemicari koji polemisu samo zbog polemike.
Mislim da je to prva faza kad krenes na "putovanje",bitno je samo da zavrsis tu fazu i predjes na sledecu,da se ne zadrzavas.

Ovo se poklapa sa onom Sokratovom izjavaom, da kada je jednom učeniku gurnuo glavu u vodu a potom mu rekao da će spoznati istinu i sebe onda kada to želi tako snažno kao što je želeo vazduh dok mu je glava bila ispod površine vode.
Mislim da svako ko je istinski zeleo da upozna sebe i nadje svoj put,da ga je otkrio.

Ko stvarno tako snažno želi istinu i spoznaju sebe?
Mali procenat ljudi,ali uvek ce biti onih koji preskacu zid.
 
Kolko god mislili da znamo sebe, uvijek postoji nadogradnja te spoznaje.
Pri upoznavanju smo desto neobjektivni tj. prihvatamo odnosno konstatujermo da imamo neke dobre osobine dok one lose odbacujemo svjesno i nesvjesno.
Jer , covjek je nespreman i covjeku je tesko dfa prihvati svoje mane.
Pravu spoznaju cine rijetki ljudi i to sa nastojan jem da dodju do nje, nikako se ne moze spoznat a, a da ne postoji razvijena volja za njom tj.spoznajom , sto vise spoznaje.

"Ja" posmatra "mene". Kad budemo spremni da se usudimo da sebe posmatramo ocima drugog, ali ne ocima bnilo kog drugog vec ocima OBJEKTIVNOSTI spoznacemo i upoznati sebe.
 
Ja nesto mislim da ako neko ima persona publica i persona privata, kako ih vi zovete, da je dvostruka licnost ili tako nesto?
Mislim ja to ne kapiram, imas jednu prezentaciju, a u stvari si nesto peto
Kako to moze? I da li bilo ko misli da se bilo sta moze izistinski sakriti
Setite se Carevog novog odela i U cara Trojana kozje usi
Ljudska glupost definitivno jeste bezgranicna, a sve ostalo.... ko zna
 

Back
Top