Bog vs Djavo

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Šakal

Elita
Poruka
17.385
Ok. temu nisam otvorio sa ciljem da provociram i vredjam vernike bilo koje religije!

Dakle, Biblija...
Ko je pročitao Bibliju a posebnu pažnju obratio na Stari Zavet zna da je:

- Bog stvorio
- Bog stvarao
- Bog palio
- Bog kažnjavao
- Bog ubijao
- Bog kontrolisao
- Bog sujetan
- Bog besan
- Bog okrutan

takodje zna i da Djavo nije:

- Stvorio
- Stvarao
- Palio
- Kažnjavao
- Ubijao
- Kontrolisao
- Sujetan
- Besan
- Okrutan

Pa se postavljaju mnoga pitanja...
1. Zašto se ljudi toliko plaše Djavola?
2. Zašto je Bog taj koji izaziva strahopoštovanje?
3. Zašto je Djavo opozicija Bogu?
4. Zašto je Bog činio zla dela a Djavo optužen?

Pa se shodno Starom Zavetu može zaključiti da je Djavo malo pozitivniji lik od Boga.
Bibliju su pisali ljudi, a ljudi su grešni... Bog je stvorio čoveka po svom liku... implicira da je i Bog grešan... da poseduje ljudske osobine...

Šta vi mislite?

Btw. da me opet ne ukapirate pogrešno, ne želim da vredjam! Dakle, diskusijom do istine!;)
 
Mislim da je Stari zavet prevazidjen i da se zbog toga i pojavio Novi i to pre 2000 godina!
Moj cetrnaestogodisnji sin je ziveo za casove pravoslavne veronauke, planirao upisati Bogosloviju, postio, ispovedao se i pricescivao. Prisustvovao svim sluzbama u hramu i pored velikih obaveza koje ima a onda...Ucili su o djavolu i detetu je na tom casu srusen celi svet. Sve je odjednom postalo besmisleno i smesno i kako kaze licilo je na "Crvenkapicu". Nije mogao da poveruje da djavo postoji pa je to poljuljalo i veru u ono u sta pre toga nikada nije ni na trenutak posumnjao. I sada se on moli cesto i postuje praznike i posti cetiri posta ali nikada vise nije osetio veru kao deo sebe a ja ne znam kako da objasnim i vratim mu to sto mu je svestenik tom lekcijom oduzeo izgleda zauvek.
 
volim da prigovaram heh ne nego cek da se saberem malo..
evo kako ja dozivljavam mislim ...

1. ljudi su greshni i plase se svega u zavisnoti od svoje licnosti ,a oni koju su mu blizu ne jos :lol: a blizi oni tek..na kraju krajeva ;)
2. ovo poistovecujem sa korupcijom bela-siva -crna gde prve dve i djene djene
zato sto nam je On dao svima zivot On vlada o prilikama/neprilikama ..i kako kaze postojie dva puta dva gospodara i sam njim se ne cenka !
3.A ja se pitam a ko je djavo ponekad ?? da li je on nastao iz neke druge greske ,pa se uvalio nama ljudima zarad osvete prema Bogu ?
4. Bog, u starom zavetu ,je hteo da unisti covecanstvo ne znam na sta aludiras tachno??? i sve sto dolzai dolazi zarad dobrobit coveka jer ko u njega veruje i sebe ,ne zeleci da izgubi dushu ,mora da prodje "isusove muke " koje su hm OGROMNE a to je mala rech NEOGRANICHENO velike tipa zasto se deca radjaju mrtva ,nesrece =udesi..itd. pitanje je da li ima reikarnacija jer crkva nasa to ne priznaje
 
Mislim da je Stari zavet prevazidjen i da se zbog toga i pojavio Novi i to pre 2000 godina!
Moj cetrnaestogodisnji sin je ziveo za casove pravoslavne veronauke, planirao upisati Bogosloviju, postio, ispovedao se i pricescivao. Prisustvovao svim sluzbama u hramu i pored velikih obaveza koje ima a onda...Ucili su o djavolu i detetu je na tom casu srusen celi svet. Sve je odjednom postalo besmisleno i smesno i kako kaze licilo je na "Crvenkapicu". Nije mogao da poveruje da djavo postoji pa je to poljuljalo i veru u ono u sta pre toga nikada nije ni na trenutak posumnjao. I sada se on moli cesto i postuje praznike i posti cetiri posta ali nikada vise nije osetio veru kao deo sebe a ja ne znam kako da objasnim i vratim mu to sto mu je svestenik tom lekcijom oduzeo izgleda zauvek.

To je odrastanje. Neko prvo prestane da veruje u Crvenkapu, neko kasnije, ali odrasli uglavnom ne veruju. :)
 
Prvo se ljudi,normalni,Sakale,ne boje djavola.

Niti je on opozicija Bogu.On je jedno slobodno postojanje koje,odvojivsi se od Izvora zivota krece natrag u nepostojanje,iz kog je pozvano.
Sloboda je kljucna rec.
A i Pakao ne postoji,sto znaci da djavo nece zauvek da bude djavo.
 
Hmm.... Sećam se kako smo na ovu temu diskutovali na Kultnim. :lol:

Elem:

1. Zašto se ljudi toliko plaše Djavola?

- obličje mu je promenljivo, neljudsko i ružno (a ružno = zlo); oklevetan je već par hiljada godina :lol:; pa ljudi apriori veruju u ono što im je dato kao "istina" ili se boje da poljuljaju predstavu o Đavolu jer je svaka sumnja jednaka pobuni (a poznato je, upravo iz priče o Sotoni, kako se kažnjava pobuna).
Btw, ako bacimo pogled na zastrašujuće figure iz folklora, mitologije i bajki, one su, u osnovi uvek ružne, a neke i metamorfne (Babaroga, Baba Jaga, veštice, trolovi, Meduza Gorgona, Polifem itd.)

2. Zašto je Bog taj koji izaziva strahopoštovanje?

- zato što ima MOĆ (da gospodari ljudskim sudbinama, kažnjava i nagrađuje)

3. Zašto je Djavo opozicija Bogu?

- Zato što je Božijem, duhovno/prosvetljujućem svetu potreban antipod u vidu Đavolovog hedonističkog, materijalnog sveta. (Po Jungu, Đavo je arhetip niže duše prirodnog čoveka)

4. Zašto je Bog činio zla dela a Djavo optužen?

- Samo igra nadmudrivanja u kojoj se Bog trudi da eliminiše pobunjenika.
 
I da kao odgovor na temu.

Jel ti stvarno sakale tripujes da mozes tek tako povrsnom pricom da udjes u sustinu svakog tvorcevog postupka i jos da ga poredis sa ljudima e ljudske mane jok krompir ( morao sam u neko lice da stavim tvorca pa eto izabrah musko inace narvno da ,, ga ,, ta kategorija ne odredjuje )
 
Fala. :mrgreen:

Problem kako će đavo da se ućuška u čitavu priču jeste kamen temeljac vere (ili nevere).
Sa moje tačke gledišta, đavo je neprijatelj boga, ne ljudi. Ljudi nemaju sa tim ništa. Mislim, ko ih pita.

E najcrnje kad pricas o veri a jedva da znas nesto o njoj, tacnije nista, bog nema neprijatelje pa on je stvorio i djavola e sad sa kojim ciljem...:neutral:
 
1. Zašto se ljudi toliko plaše Djavola?
2. Zašto je Bog taj koji izaziva strahopoštovanje?
3. Zašto je Djavo opozicija Bogu?
4. Zašto je Bog činio zla dela a Djavo optužen?

Pa se shodno Starom Zavetu može zaključiti da je Djavo malo pozitivniji lik od Boga.
Bibliju su pisali ljudi, a ljudi su grešni... Bog je stvorio čoveka po svom liku... implicira da je i Bog grešan... da poseduje ljudske osobine...

1. Uglavnom se plaše sebe i onoga što bi mogli da budu... Tamo gde nema bogobojažljivosti odmah se pridaju đavolje karakteristike, a u stvari su samo ljudske osobine...

2. Kada je čovek shvatio kakva zver može da bude, izmislio je Bibliju. Ljudi su sebi nametnuli ograničenje kako bi se držali pod kontrolom. Svest da nešto treba bespogovorno poštovati i u isto vreme se plašiti odmazde, drži ljude u pokornosti.

3. Kako bi se istakla Božja milost i dobrota, mora postojati protivteža. Da li će se zvati Đavo ili drugačije, nije bitno.

4. Opet protivteža... Kako bi se znalo za dobra dela ukoliko loših ne bi bilo?
 
E najcrnje kad pricas o veri a jedva da znas nesto o njoj, tacnije nista, bog nema neprijatelje pa on je stvorio i djavola e sad sa kojim ciljem...:neutral:

Dobro sam svratio na forum pa ćeš ti da me naučiš. :mrgreen:

Ako je bog stvorio čoveka po svom liku, onda je i đavola. E, đavo mu ispao uspešniji od sebe samog, pa ga izela ljubomora (po kojoj je poznat).
Vidiš kako stoje stvari. Ako dugo lebdiš nad pustom zemljom, u mraku, počneš da tripuješ. :)
 
Ok. temu nisam otvorio sa ciljem da provociram i vredjam vernike bilo koje religije!

Dakle, Biblija...
Ko je pročitao Bibliju a posebnu pažnju obratio na Stari Zavet zna da je:

- Bog stvorio
- Bog stvarao
- Bog palio
- Bog kažnjavao
- Bog ubijao
- Bog kontrolisao
- Bog sujetan
- Bog besan
- Bog okrutan

takodje zna i da Djavo nije:

- Stvorio
- Stvarao
- Palio
- Kažnjavao
- Ubijao
- Kontrolisao
- Sujetan
- Besan
- Okrutan

Pa se postavljaju mnoga pitanja...
1. Zašto se ljudi toliko plaše Djavola?
2. Zašto je Bog taj koji izaziva strahopoštovanje?
3. Zašto je Djavo opozicija Bogu?
4. Zašto je Bog činio zla dela a Djavo optužen?

Pa se shodno Starom Zavetu može zaključiti da je Djavo malo pozitivniji lik od Boga.
Bibliju su pisali ljudi, a ljudi su grešni... Bog je stvorio čoveka po svom liku... implicira da je i Bog grešan... da poseduje ljudske osobine...

Šta vi mislite?

Btw. da me opet ne ukapirate pogrešno, ne želim da vredjam! Dakle, diskusijom do istine!;)


До истине не можемо јер је изван наших могућности. Дискутовати можемо до краја наших могућности, а пошто су нам могућности различите, желео бих кад неко дође до тог краја да не прелази на безвредну дискусијуи или исмејавање као до сада, него да једноставно мирно прати или оде на спавање.

У борби између Ђавола и Бога, треба имати на уму запис у Библији да је Бог са Нојем направо Завет да више неће ништити човека због грехова, и чињеницу да је ипак неке уништио, Содому и Гомору. Као и Нови Завет да је Бог послао свог сина да искупи човечансњтво од грехова, и Син нам је показао пут како ће то урадити. У Старом Завету нема много прича о Ђаволу, док у Новом има довољно за дискусију.

Ако си на све ово мислио онда се слажем да имаш добру тему, без вређања.
 
Poslednja izmena:
1. Uglavnom se plaše sebe i onoga što bi mogli da budu... Tamo gde nema bogobojažljivosti odmah se pridaju đavolje karakteristike, a u stvari su samo ljudske osobine...

2. Kada je čovek shvatio kakva zver može da bude, izmislio je Bibliju. Ljudi su sebi nametnuli ograničenje kako bi se držali pod kontrolom. Svest da nešto treba bespogovorno poštovati i u isto vreme se plašiti odmazde, drži ljude u pokornosti.

3. Kako bi se istakla Božja milost i dobrota, mora postojati protivteža. Da li će se zvati Đavo ili drugačije, nije bitno.

4. Opet protivteža... Kako bi se znalo za dobra dela ukoliko loših ne bi bilo?

Ok. ali... Bog = dobro(dobrota, ljubav, milosrdje...); Djavo = zlo(zloba, mržnja, bes, sujeta...)

Koja Božija milost i dobrota? Pa ja u Starom Zavetu nisam naišao na tako nešto! Prema kome je to On bio toliko dobar?
 
До истине не можемо јер је изван наших могућности. Дискутовати можемо до краја наших могућности, а пошто су нам могућности различите, желео бих кад неко дође до тог краја да не прелази на безвредну дискусијуи или исмајавање као до сада, него да једноставно мирно прати или оде на спавање.

У борби између Ђавола и Бога, треба имати на уму запис у Библији да је Бог са Нојем направо Завет да више неће ништити човека због грехова, и чињеницу да је ипак неке уништио, Содому и Гомору. Као и Нови Завет да је Бог послао свог сина да искупи човечансњтво од грехова, и Син нам је показао пут како ће то урадити. У Старом Завету нема много прича о Ђаволу, док у Новом има довољно за дискусију.

Ако си на све ово мислио онда се слажем да имаш добру тему, без вређања.

Nećemo o Novom Zavetu. Zas sada forsiramo Stari Zavet jer je bio i ostao podloga Hrišćanstvu, Islamu i Judaizmu.
Bog je kao glavni i vrhovni komandant izbačen iz Novog Zaveta i o tome možemo na nekoj drugoj temi.
 
Ok. ali... Bog = dobro(dobrota, ljubav, milosrdje...); Djavo = zlo(zloba, mržnja, bes, sujeta...)

Koja Božija milost i dobrota? Pa ja u Starom Zavetu nisam naišao na tako nešto! Prema kome je to On bio toliko dobar?

Bog je dobar, daje nam šansu da se promenimo, ispravimo svoje greške,
strpljiv je i milostiv, a to što čovek pridaje mnogo važnosti brzini, trenutku
i materijalnim koristima je njegova greška, a ne Božja. Bog nam daje slobodu
odlučivanja i biranja i zato dolazi do ljudskih grešaka koje ako pređu granicu,
Bog mora da sankcioniše u korist svih (baš kao ti, Šakale:lol:)
 
Zašto se ljudi toliko plaše Djavola?

- obličje mu je promenljivo, neljudsko i ružno (a ružno = zlo); oklevetan je već par hiljada godina :lol:; pa ljudi apriori veruju u ono što im je dato kao "istina" ili se boje da poljuljaju predstavu o Đavolu jer je svaka sumnja jednaka pobuni (a poznato je, upravo iz priče o Sotoni, kako se kažnjava pobuna).
Btw, ako bacimo pogled na zastrašujuće figure iz folklora, mitologije i bajki, one su, u osnovi uvek ružne, a neke i metamorfne (Babaroga, Baba Jaga, veštice, trolovi, Meduza Gorgona, Polifem itd.)

Stoji to sve. Ali takvo shvatanje Đavola ne odgovara današnjem vremenu, pre je ljude bilo lako plašiti tim ružno = zlo.
Ipak, za današnje vreme Đavola u kontekstu Hrišćanstva shvatam kao metaforičko ovozemaljsko zlo koje tera ljude na greh.
Dakle, nikakvo natprirodno biće već nešto što pokreće ljude na ponašanje koje odstupa od Božijih zapovesti. :)
 
Ok. ali... Bog = dobro(dobrota, ljubav, milosrdje...); Djavo = zlo(zloba, mržnja, bes, sujeta...)

Koja Božija milost i dobrota? Pa ja u Starom Zavetu nisam naišao na tako nešto! Prema kome je to On bio toliko dobar?


Znaš kako posle ogromnih suša i kap vode ume da bude dragocena kao monsun?
Milslim da se upravo o tome radi...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top