skromnost....

Skromna sam uvek bila i sada sam ali...Kcerku vaspitavam da bude zahtevna, neskromna i pomalo i bezobzirna. Mislim da je lakse tako ali ja protiv svoje prirode nisam mogla, ona ce morati.

Не мислим да бити нескроман значи бити безобзиран.

Рекох већ, свест о себи игра јако велику улогу у скромности.

Ако знаш ко си и знаш да вредиш, а тиме не угрожаваш друге људе, не постављаш другима захтеве које они не могу да испуне, онда јеси скроман, опет кажем, скроман у смислу врлине.
И даље сматрам да скромност, онако како је код нас у друштву дефинисана, није врлина.
 
Не мислим да бити нескроман значи бити безобзиран.

Рекох већ, свест о себи игра јако велику улогу у скромности.

Ако знаш ко си и знаш да вредиш, а тиме не угрожаваш друге људе, не постављаш другима захтеве које они не могу да испуне, онда јеси скроман, опет кажем, скроман у смислу врлине.
И даље сматрам да скромност, онако како је код нас у друштву дефинисана, није врлина.

Ni ja ne mislim da je skromnost vrlina i smatram da otezava zivot ali neki ljudi se rode takvi i tesko da se mogu izboriti s tim. Ni ja cesto nisam ponosna na svoju skromnost a cesce je smatram pravim prokletstvom.
 
ako ja opet sa mojim Kalahari fazonima???

Gledao ja tako danima, i danima, i nocima, i danima svakakvo zverinje sto sebi trazi brlog, dorucak i partnera u onom mom Kalahariu

I vidim kako gospodjice Zirafe propinju vratove do najboljeg zalogaja
I vidim kako Kokodrili cekaju, cekaju, prvog koji dodje na vodu da ga uzinaju
I nisam primetio da su Hijene skromne
I kako to da niko ne ocekuje od Lava da bude Skroman?
I sve na svetu trazi ono sto je Najbolje za njega
I gde mu je Najbolje
I sa kim mu je Najbolje
A hoce i da se tuku da bude bas tako :)

Samo domestifikovanim ljudskim jedinkama objasne da je vrlina da drugome das zdravu jabuku, a sebi ostavis crvljivu :)
I onda si Skroman
I onda jedes crvljivu jabuku
I onda si gladan, bez vitamina, i nisi dobar Onima oko tebe sto te potrebuju

Ali si zadovoljan sto si ispunio samodestrutkivni Standard Skromnosti,.....
Ali.....Ali..... Ali, ako nema "drustvene verifikacije" tvoje Vrline,........
Kome ces da se hvalis sto si ostao gladan sa crvljivom jabukom ???????????
 
skromnost je,bar po mom mishljenju,jedan od vazhnih elemenata srecje..."vazhno je nauchiti da prihvatash,a ne da ochekujesh"-c'est ca...
ambicija mozhe biti pozitivna-u pravoj meri...ali vecjina ljudi je prosta gladna i uvek trazhi jos,samim tim nikad nije zadovoljna...
 
previse pitanja u vezi skromnosti... i previse nacina da je posmatras...
skromnost bih najradije okarakterisao kao srecu za koju je potrebno sto manje posebnih okolnosti... sa tim sto ne smatram da u vezi sa svime (ali sa vecinom, da) trebamo biti skromni... ako se i mozemo racionalno opredeliti za granicu.... :D
 
"žIvot je čudnovat. ako odbiješ da prihvatiš išta manje od najboljeg, vrlo često to i dobiješ" somerest mom......saglasni...??

mana ili vrlina ili osobina i težnja koja nema veze sa vrlinama i manama...
da li je skroman čoek siromašan...??
šta je to malo, a šta dovoljno i previše......
kakva je veza između skromnosti i mučeništva...onih koji se stalno izjašnjavaju kao osobe koje se "žrtvuju" zarad drugih....
šta je opozit skromnosti...??
šta je to lažna skromnost??
e sad kako gledamo.....hrišćanska i religiska skromnost je skrušena pomirljivost...nije skromnost.....tako da o tome ovde nećemo......

.

moonjo, to ko pitanja te vrste
znam cak mnogo skromnih ljudi, a sad da izdvojim ono sto bi bila skromnost, to mnogo tesko
Bas sam juce srela jednog skromnog coveka. On nista ne trazi a non stop nesto radi. Kada tako naletim na njega iznenada , uvek je nekako odsutan, pre ozbiljan, al kada te primeti, kad se javis, onda se sav osmehne i pozdravi srdacno, vidis da mu drago da te vidi. On nije mucenik, za to nema vremena :D
 
pa ja sam tebe pitao....ša ti mene sad tu ...ne znam ja....skromnost je...kad umeš npr. najbrže da trčiš....i trčiš na nekom krosu ....sa ljoodima koji ne mogu tako brzo da trče...i ti si ispred njih 10 metara...i odjednom izađeš sa staze....neka pobedi neko droogi....jer ti jesi najbrži...ali nije potrebno da to (uvek) pokažeš....dokazano je više poota...ali, ša se dešava....u tom trenootku pre nego šo si zašao sa staze...dođe neki lovac na atletske talente.....i nema te...pobedio je neko droogi, taj droogi je neko kome treba dati krila............. ti si, svakako, skroman čoek...el tako.......takoe.. ..a hellenina priča o ljoobičicama...ima to...kao sa ljoobičicama..neka priča...ša je to...opraštanje......to je kad zgaziš ljoobičicu i ubiješ je...al njen trag na cipeli koja je ubila miriše posle njene srmrti..ljoobićicine....
dobri ste sa odgovorima..mogu da podstaknu na razmišljanje o nekim stvarima... ..al materijalnu skromnost su neki pomešali sa uspešnošću..opozit skromnosti...je samo negacija -neskromnost...možda bolje da je nezajažljivost....ili neka droogi bolji termin......ovo šo kaže borka..alavost....al ja stvarno nisam načisto zašto je skromnost dobra...pa sam saglasan, u načelu, da je jako loše odreći se najboljih stvari....zarad skromnosti...teško mogu da vidim da neko uživa u svojoj skromnosti..ja to ne videh dosad....


e, upravo to....


cini mi se da je problem u menjanju , to bi rekli menjanju teza, al mozda ne odgovara
uglavnom, ako posmatras problem iz ugla nekog ko procenjuje skromnost , njene razloge... ispada jedno
a ako je neko prosto skroman covek , ispada nesto sasvim drugo
Skroman covek nikada sebe nece smatrati skromnim, znaci posmatranje iz tog ugla je nemoguce a ono je jedino merodavno o svem ovom, jer ipak je stvar uzitka licna stvar. Kako mogu da procenim koliko neko uziva u na primer salati od algi kada je nikada nisam probala a verovatno i necu.
A ako skromnost posmatras samo iz prvog ugla, nekog ko procenjuje skromnost kao osobinu, svi zakljuci koje donosis nemaju nikakvu vrednost jer nisu iskuseni. Mozemo samo da nagadjamo.
Na primer, ja nagadjam da su to najsretniji ljudi na svetu. Al skroman covek ce u bilo kom timu trcati najbrze sto moze jer cemu se uvek ciniti da je spor, tako da ce uvek uraditi najvise sto moze, nece ostati tajna koliko brzo moze da trci :D
 
Skromna sam uvek bila i sada sam ali...Kcerku vaspitavam da bude zahtevna, neskromna i pomalo i bezobzirna. Mislim da je lakse tako ali ja protiv svoje prirode nisam mogla, ona ce morati.

ej Sanja
i kakve ce prijatelje da ima tvoja cerka ako je prevaspitas?
I sta je covek koji ide protiv svoje prirode?
Sta ces ako ti jednog dana kaze: Cemu si me ovo ucila? niko me ne voli. Svi od mene beze. Imam novac al moram da ga dajem psihijatru, samo jos on ima volje da me slusa.
Razmisli malo Sanja. Sta je lakse a sta teze.
 
Neko se skromno vozi sopstvenim avionom, a neko ide peške.
Jedna kineska poslovica kaže "Može se biti skroman - a ne biti mudar, ali je nemoguće biti mudar, a ne biti skroman".
Pitanje skromnosti je ne natrljavati na nos svoje prednosti, ne omalovažavati bilo koga, ne razmetati se nadmeno i potencirati: znanjem, imetkom, vrlinama, talentima.....
Ja sam nekako češće sretala ljude koji su jako puno znali - ali škrto čuvali za sebe tvoje zanje, nekako su ostavljali iza ledja svo svoje profesonalno znjanje.
 

Back
Top