O samom početku

gost 133940

Elita
Poruka
23.648
Univerzalni zakon početka by Zazijavalo: Ništa ne postoji za spoljnog posmatrača.
Problem "početka svega" je nesavladiv. Možemo ga nazvati veliki prasak i suočiti se sa nedoumicom zašto je do njega došlo i šta bi bio početak "pramaterije".
Možemo ga nazvati božjom voljom i nasumce iscrtavati rodoslov boga ili bogova. U kakvoj i čijoj kolevci se ljuljao bog kao odojče?
Ukratko, problem početka je spirala po kojoj se spuštamo do određene tačke gde moramo priznati "ne znam dalje, burazeru".
Ovo bi otprilike bilo priznanje da početka nije ni bilo. Ako nema uvoda, nema ni zapleta, ni kulminacije ni raspleta.
Ukratko, nema ničega niti je bilo, niti će biti.
E sad, uvek osećamo, a nekad baš i previše bolno, da postojimo. Zazijavalo kaže da postojimo za nas. Ne i za spoljnog posmatrača. U njegovim očima postojanje naše materije poništeno je možda antipostojanjem druge neke materije. Kao što ni najsavršeniji merni aparat ne može naslutiti postojanje milijardi naleketrisanih čestica koje divlje kruže jedna oko druge u komadu ilovače, na primer.
Ovim putem stižemo i do objašnjenja sudbine. Ponekad nam se čini da je čitav svet protiv nas. To zato što naši napori ne treba samo da nas dovedu do cilja, već i da budu dovoljni da izguraju sve korekcije u čitavom svemiru da bi se održalo opšte stanje nepostojanja.
Tako. Sad možete slati pohvale. :mrgreen:
 
Univerzalni zakon početka by Zazijavalo: Ništa ne postoji za spoljnog posmatrača.
Problem "početka svega" je nesavladiv. Možemo ga nazvati veliki prasak i suočiti se sa nedoumicom zašto je do njega došlo i šta bi bio početak "pramaterije".
Možemo ga nazvati božjom voljom i nasumce iscrtavati rodoslov boga ili bogova. U kakvoj i čijoj kolevci se ljuljao bog kao odojče?
Ukratko, problem početka je spirala po kojoj se spuštamo do određene tačke gde moramo priznati "ne znam dalje, burazeru".
Ovo bi otprilike bilo priznanje da početka nije ni bilo. Ako nema uvoda, nema ni zapleta, ni kulminacije ni raspleta.
Ukratko, nema ničega niti je bilo, niti će biti.
E sad, uvek osećamo, a nekad baš i previše bolno, da postojimo. Zazijavalo kaže da postojimo za nas. Ne i za spoljnog posmatrača. U njegovim očima postojanje naše materije poništeno je možda antipostojanjem druge neke materije. Kao što ni najsavršeniji merni aparat ne može naslutiti postojanje milijardi naleketrisanih čestica koje divlje kruže jedna oko druge u komadu ilovače, na primer.
Ovim putem stižemo i do objašnjenja sudbine. Ponekad nam se čini da je čitav svet protiv nas. To zato što naši napori ne treba samo da nas dovedu do cilja, već i da budu dovoljni da izguraju sve korekcije u čitavom svemiru da bi se održalo opšte stanje nepostojanja.
Tako. Sad možete slati pohvale. :mrgreen:

Dobrodošao, Zazijavalo.:D
Borac kaže da je život metafora kruga, paradoks samostvaranja. Uroboros.
Borac kaže toliko... za sada.
 
Pozdrav velikom domaćinu i predsedavajućoj,
Pozdravljamo i otvorenu temu koju je domaćin postavio,


Interesantan početak izlaganja gde se izgleda tvrdi da je sve ovo izgleda neki san unutar nekog sna i da mi sve ovo umišljamo na bioskopskom belom platnu, koje je isto sumnjivog maštarskog porekla.

ali, g-dine Zazijavalo, ako uzmemo da su matematičari teoretičari u pravu i da se iz p-v stvara pozitivni i negativni kvarkovi, onda imamo održivost i balans kosmosa, nego kud se dede negativna materija, ako smo pozitivna (nebitno + - stvar konvencije) ?

Borac, ima nečega u uroborusu.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav velikom domaćinu i predsedavajućoj,
Pozdravljamo i otvorenu temu koju je domaćin otvorio,


Interesantan početak izlaganja gde se izgleda tvrdi da je sve ovo izgleda neki san unutar nekog sna i da mi sve ovo umišljamo na bioskopskom belom platnu, koje je isto sumnjivog maštarskog porekla.

ali, g-dine Zazijavalo, ako uzmemo da su matematičari teoretičari u pravu i da se iz p-v stvara pozitivni i negativni kvarkovi, onda imamo održivost i balans kosmosa, nego kud se dede negativna materija, ako smo pozitivna (nebitno + - stvar konvencije) ?

Borac, ima nečega u uroborusu.

Aaa, jok tako! :mrgreen:
Ko ne veruje da postoji, nek se slobodno opali toljagom po glavi (imaginarnoj). Za mene je ovo što živim baš realnost.

Tjah, kud se dede antimaterija? Zamišljam se kao proton u nekom elektronskom jezgru koji se pita "ima li nečeg u tom mitu o elektronima". A jedan neutron odgovara "mene to ne pogađa". :D
Mislim, stvari koje se međusobno poništavaju ne moraju biti u odnosu 1:1. Moju masu može poništiti kakva negativna masa kakvog svemirskog ne-kamena, ili nekakvo negativno gravitaciono polje sasvim druge prirode.
Osnovna moja dilema glasi "zašto bi sve uopšte počelo". Pre početka mora biti nekakav uzrok.
Iliti: kad je uroborus počeo da se dosađuje pa da se gricka za rep. :)
 
gianni_sarcone_upstairs.jpg
oscar_reutersvard_stamps.jpg


Percepcija (dozivljaj, poimanje) moze mnogo da zavarava.

Meni olaksa zivot ocena da ne postoji dimenzija kao velicina onakvom kakvom je mi dozivljavamo, da je dimenzija stvar kontekstualne percepcije i da najmanji atom moze biti identicne velicine kao poznate nam galaksije... i jos veci... te da stalno menjaju mesta*... da uvek idu negde a da nigde ne odlaze.
Mozda su figure sa slika ispravne... a nemoguce je ono sta je nama dozivljaj kao moguce


* I da se sve komesa kao komadi mesa u uzavreloj jagnjecoj corbici sa spanacem ;)
(ala volim supu od detlica...)
 
Aaa, jok tako! :mrgreen:
Ko ne veruje da postoji, nek se slobodno opali toljagom po glavi (imaginarnoj). Za mene je ovo što živim baš realnost.

Tjah, kud se dede antimaterija? Zamišljam se kao proton u nekom elektronskom jezgru koji se pita "ima li nečeg u tom mitu o elektronima". A jedan neutron odgovara "mene to ne pogađa". :D
Mislim, stvari koje se međusobno poništavaju ne moraju biti u odnosu 1:1. Moju masu može poništiti kakva negativna masa kakvog svemirskog ne-kamena, ili nekakvo negativno gravitaciono polje sasvim druge prirode.
Osnovna moja dilema glasi "zašto bi sve uopšte počelo". Pre početka mora biti nekakav uzrok.
Iliti: kad je uroborus počeo da se dosađuje pa da se gricka za rep. :)

Slast misterija je u njihovim demistifikacijama ... :D

Da li bi tvoje pitanje moglo da počne sa poznatim (ako ih prihvatamo po teoretičarima) anomalijama, pa onda da vidimo :

1. Gde je antimaterija ?
2. Gde je 90% ostale materije ?

Onda, bi možda mogli da se pitamo
3. Kako se dodaju i oduzimaju te anomalije na univerzumskoj klackalici ?
4. Ko je prvi pokrenuo klackalicu i zašto se poigrao baš na taj kreativan način, a ne na neki drugi ?

:think: ... verovatno će se jednog dana uglavnom sve otkriti "kako", ali ostaće uvek pitanje "zašto", jer nećemo spoznati "Ko" ... :think:

:dash: ... možda su teorije pogrešne ...
 
Poslednja izmena:
Обратите пажњу на то колико је времена потребно, савршеном бићу - човеку, да се оријентише у времену и простору. Мени је то помало чудно.
До пете године живота деца говоре оно чувено ''када сам ја био велики'', ''када ја будем мали''. Отприлике тада почињу да уче и шта је лево а шта десно, шта је испред а шта иза, итд.

Када је био почетак и када ће бити крај?
Где је почегак и где је крај?
И када и где створио је природни ум(ЈА), као што је створио и почетак и крај.
Одговори на ова два питања су ту.
 
Aaa, jok tako! :mrgreen:

Osnovna moja dilema glasi "zašto bi sve uopšte počelo". Pre početka mora biti nekakav uzrok.
Iliti: kad je uroborus počeo da se dosađuje pa da se gricka za rep. :)

Pošto je sve kretanje - onda: a šta ako možda ne postoji Ništa? U tom slučaju, početak ne postoji kao kategorija, nego samo kao nastavak. Iz toga sledi da uzrok uvek proističe iz neke posledice. :roll:
 
"У почетку беше ..... logos"

Е, сад, како превести "logos"? Овим превођењем бави се Фауст (Гете) на самом почетку драме. Па смишља ... воља, мисао, смисао, овамо, онамо, и на крају се, после дугог премишљања, одлучује за ово:

"У почетку беше ДЕЛО."

Тако је говорио Гете. А ја опет не могу да замислим дело, без претходне мисли или бар намере да се то дело учини. Ко зна?
 
Tj krecemo se "napred" prolazeci kroz pocetke i krajeve, koji su ovde skicirani sa jednom falinkom, koju nema potrebe sad izpravljati:

Dakle, delovi federa su spojeni, al to nije nacrtano
linijavremenamc5.jpg

crveno je pocetak plavo je kraj.
 
Poslednja izmena:
Pa um i mozak nije isto. Moze da je spreci verovanje da je um u mozgu.:hahaha:
Када и где сам ја написала да је ум у мозгу? Или да је мозак исто што и ум?

Шта си се заценио од смеха Тихи.. смешно ти што те још нису бановали? :)
 
Ne um, već mozak. Gledala sam neku emisiju pre sto godina. Naučnici kažu da bi možda mogli da se pronađu tragovi početka u ljudskom mozgu. Kažu da čovek koristi jako mali deo mozga, a da je ostali deo neispitan. Znaš ono, "nasleđeno znanje". Bilo bi dobro da uspeju. Navijam za njih, da to urade dok sam živa. :p
И ја. :D

Да. Постоје два начина. Ја верујем науци. Само је преспора...:confused:

Ја сам нешто друго хтела да ти кажем. А то је..
Све то можеш да испиташ и ти сама. Одговор је у свакоме од нас. ;)
 
Vala baš...

Nego ko će da pliva u moru neodgovornih pitanja i nepostavljenih odgovora.

:rtfm:

Borac briši sve što ne pripada temi.
Neću da listam bzvz...
Neću da listam i čitam bzvz...

A, sad će i Zazijavalo da stigne ... najbolje da on napuši nepoželjne...

:thumbdown: :otkacio:
 
Ne um, već mozak. Gledala sam neku emisiju pre sto godina. Naučnici kažu da bi možda mogli da se pronađu tragovi početka u ljudskom mozgu. Kažu da čovek koristi jako mali deo mozga, a da je ostali deo neispitan. Znaš ono, "nasleđeno znanje". Bilo bi dobro da uspeju. Navijam za njih, da to urade dok sam živa. :p

Izvinjavam se, mislio sam da si rekla da je um isto sto i mozak:rumenko:
 
Ah, majstor svog (moderatorskog) zanata, uredno "zaliva" svaku temu i "potpiruje" svukude dje ustreba :lol:.

Gde god da bio pocetak ja sam siguran da je on i dalje tu, medju nama, i dalje je prisutan a sve sto postoji u sebi ima taj "pocetak", taj "uzrocnik" svega postojeceg i svaki, i najmanji delic neceg sto postoji u sebi nosi "uzrok" svega.

Po ovome, moguce je da se na osnovu bilo cega sazna bilo sta.
I to uopste nije stvar verovanja vec stvar logike!
 

Back
Top