zamrzivač - čega tu sve ima?

K aja

Ističe se
Poruka
2.820
Šta sve stavljamo u zamrzivač?
Nisam pronašla sličnu temu, ali ako postoji, molim administratora da ovu moju izbriše.
Dakle, počela je još jedna sezona punjenja zamrzivača.
Ja već odavno stavljam začinsko lišće (mirođija, peršun, celer, komorač...). Polako slažem i spanać, grašak, višnje, jagode, maline.
Čula sam, mada nisam probala, da se stavljaju i poluprženi mladi krompirići.
Čim im padne cena, staviću i jednu punu fioku krastavaca. Oni se ogule i iseckaju kao za salatu i pakuje se po jedna velika porcija. Kada se otope, krastavci su mlitavi i mnogo vode im izađe, ali zadržavaju miris i ukus kao sveži, a kako se slatko pojedu tamo negde u januaru kad im je cena na pijaci astronomska - bolje da ne pričam.
Šta vi i kako zamrzavate?
 
Poslednja izmena:
Šta sve stavljamo u zamrzivač?
Nisam pronašla sličnu temu, ali ako postoji, molim administratora da ovu moju izbriše.
Dakle, počela je još jedna sezona punjenja zamrzivača.
Ja već odavno stavljam začinsko lišće (mirođija, peršun, celer, komorač...). Polako slažem i spanać, grašak, višnje, jagode, maline.
Čula sam, mada nisam probala, da se stavljaju i poluprženi mladi krompirići.
Čim im padne cena, staviću i jednu punu fioku krastavaca. Oni se ogule i iseckaju kao za salatu i pakuje se po jedna velika porcija. Kada se otope, krastavci su mlitavi i mnogo vode im izađe, ali zadržavaju miris i ukus kao sveži, a kako su su slatko pojedu tamo negde u januaru kad im je cena na pijaci astronomska - bolje da ne pričam.
Šta vi i kako zamrzavate?

Molim sve domacice da podele iskustva jer sam i ja buduci student pa treba da znam...

A kako to pakujesh poluproprzeni mladi krompir?
 
Meni zamrzivač služi samo za meso...skoro uvek jedemo samo sezonsko voće i povrće...to za mlade krompiriće je da izvinete čista glupost. Ne razumem čemu to...krompira ima cele godine, što mora da se jedu mladi u januaru. Drugo, dva puta pržiti krompir je bez veze i potpuno nezdravo....:thumbdown: Nezdravo je i prvi put, ali 'ajde...:whistling:
 
u vratima friza mi stoje kesice sa zamrznutim persunom i mirodjijom.

na gornjoj polici drzim nekoliko kesa zamrznutog secerca, zute boranije, graska - sve frikomovo.najbolje.

sama smrznem spanac i ostavim za 4 - 5 obroka.

donja polica - paketic pileceg filea, nekoliko paketica sa po 4-5 snicli junetine, 3-4 kutije fisingera.

cisto da se nadje ako bas ne stignem u nabavku.
ne volim da smrzavam hranu.
hranimo se sezonskim povrcem i svezim mesom.
bas ne volim zamrznuto.
 
Pa ono jeste sveže najbolje, ali ne mora da znači. Veoma sam skeptična prema zimskom paradajzu i krastavcima, recimo. Kod nas nema odgovarajuće kontrole pa prska ko sa čim poželi, karencu niko ne poštuje, ukus je grozan, ali zato su cene belosvecke. Osim toga, mnogi od nas imaju i sopstvene bašte ili rodbinu koja ih snabdeva, i mislim da je glupo kupovati u sred zime bilo šta što se nađe na tržištu ako već možemo i mnogo toga sami da sačuvamo i to kontrolisanog kvaliteta. Šta fali recimo zamrznutoj paprici (pečenoj ili sečenoj na kocke)? Odlične su i tikvice, iako su pogodne samo za krem-čorbu, koju moja porodica ionako obožava. Grašak i boraniju svako ume da stavi, a ni voće nije neki problem.
Ja ponekad stavljam i kuvana jela, doduše na kraći rok i to ona gde nema krompira, jer je grozan kada se odledi. Baš sam letos, pred odlazak na operaciju, kuvala gomilu hrane i sve zaledila jer sam znala da suprug neće imati vremena da kuva a i meni je dobro došlo dok sam se oporavljala. Bilo je tu i punjene paprike, i bećar-paprikaša, gulaša, kupusa, čorbastog pasulja, prebranca...
Često stavim i kolače koji ostanu od nekog slavlja, samo pazim da nisu sa šlagom.
Nekako najmanje imam mesa, čuvam za hitne slučajeve po paketić mlevenog i šnicli, malo piletine, i ako ima prasetine. Sve ostalo mogu uvek kupiti sveže pa nema potrebe praviti zalihe.
Uvek imam i veknu hleba presečenu na polovine, desi se za zafali a mrzi me da jurim po radnjama i tražim.
I pecivo obično imam na zalihi, stavim po koju kiflu ili štrudlu, čisto da imam babi za doručak, a u mikrotalasnoj se odledi i ugreje za nepun minut.
 
Moj zamrzivac je uvijek skoro prazan....ako se desi da kupim neku vecu kolicinu,npr mesa 3 kg...podjelim u kesice od po 500g ...inace imam samo onaj mali zamrzivac u sklopu frizidera ali opet ne napunim nikad....volim kupovati svjeze i po malo....mozda nekad stavim malo visnji...i ako kupim nesto vec zamrznuto ostavim tu par dana do spremanja....

Inace za pomfrit,postoji mala procedura da bude fenomenalan,licno nikad nisam to radila,ali je provjereno,znam zenu koja to uvijek radi....znaci....oljusti se krompir,opere,prosusi,a ovamo se ugrije ulje(ako se ima friteza jos bolje)...krompir se przi pola minuta i manje....stavlja se na krpu,papir ili nesto gdje da se iscjedi od ulja...ohladjen stavljati u zamrzivac....:)
 
Ja ne volim zamrzavanu hranu. Meso narocito. Uostalom meso uvek kupujemo sveze za razliku od povrca i voca.
Ostavljam samo voce koje mi je potrebno za torte, a morala bih da ga kupim smrznuto (po skupljoj ceni), recimo visnje, jagode, maline...(u vertikalni zamrzivac)
I neko povrce kao sto je grasak, boranija, karfiol jer i to inace kupim frikomovo zamrznuto.
Gotova jela ponekad, ali retko kad, stavim ali da ne stoje duze od 1-2 nedelje max.
I stavljam list persuna (za aromaticniji ukus), mada ga imam u saksiji uvek svezeg (zbog vitamina). To inace stavljam u kombinovani mali zamrzivac, da bude odvojeno od voca da ne pomasa mirise
 
e ovo vec ne mogu da shvatim.

sto bi dva puta trpela ``miris`` przenog?

ne mogu da shvatim ni sto bi jednom..
Recimo zato sto pripremis vecu kolicinu poluprzenog krompira, pa ga podelis na porcije... i imas kad ti (ako ti) treba na brzinu. Pouzdano znam da se tako radi po hotelima i restoranima... narocito u sezoni kada je guzva i tesko je predvideti koliko ce trebati przenog krompira.
Dalje... desava se da se krompir strasno kvari... i da za nekoliko dana od 20kg ostane 5. Kad vidis da se tako nesto desava, spasavas ono sto se spasti moze.
Zavirni u zamrzivace po samoposlugama - videces zamrznut "polupecen" krompir.

Naravno da ne moras ovo da radis ako ne zelis, ne volis przen krompir ili njegov miris. Samo sam nabrojala neke od razloga zasto bismo to radili i odgovorila na postavljeno pitanje. ;)
 
Ni ja nesto nisam "luda" za zamrznutom hranom.
A i ako je zamrznuto, uvek je bolja ona industrijski smrznuta, nego "domaca". Npr. grasak sam svojevremeno potpuno prestala da jedem jer mi se nije dopadala "aroma" onog iz zamrzivaca. sad jedem "Florin" zamrznut i odlican je.
Ipak, ostavimo visnje za kolace i neko voce za sokove.
Lepe su i blansirane brsekve (zadrze pravi ukus), meso je nekad neophodno zamrznuti, a i ostaci kuvanih jela dobro dodju ponekad.
Za zene koje prave torte... Ukoliko dodjete u posed vece kolicine jaja, razdvojite belanca od zumanca, i belanca slonbodno smrznete tako. Zumanca dobro umutite sa prah secerom (na jedno zumance 1 kasika secera) i kad se odledi, dalje pripremate fil.
Inace, u mom zamrziivacu se pod obavezno nalaze kesuce sa ledom i sladoled ;)
 
U fabrikama zamrzavaju hranu trenutno, na veoma niskim temperaturama, pa se ne menja sastav. Ipak i tako posle izvesnog vremena navuce miris na zamrzivac. Grasak i boraniju je najbolje stavljati u plasticne flase i dobro zatvoriti, tako se najmanje promeni miris:D.
A za zamrzavanje jaja mi je poznato, samo sto meni preticu uglavnom belanca od kojih odmah napravim pusle kore, a one duze mogu da stoje i izbegavam da ih zamrzavam.
U poslednje vreme sam pocela da zamrzavam torte na par dana, odlede se za 15-tak minuta, mada moze da se doda pregelov dodatak bas za torte koje se stavljaju u friz da se uopste ne zalede (kao antifriz;).
 
Ja (zbog uštede u vremenu i iznenadnih gostiju koji se "nacrtaju" u vreme ručka ili večere), imam uvek u zamrzivaču kuvana jela, torte, i polupečena peciva. Podrazumeva se da jela nisu do kraja gotova, i začinjavam ih prilikom odmrzavanja i grejanja, inače imaju miris na podgrejano, a to ne volim ni ja, ni porodica, a ni gostima ne bih posluživala. Ne mogu sva jela da se zamrznu i budu dobra, ali imam iskustva koja jela to dobro "podnose", pa se prema tome ravnam.
A i moj posao ima nepredvidivo radno vreme, pa moram imati uvek nešto za jelo "kašikom", pošto, osim što je nezdravo, moja porodica ne voli da jede "suvu hranu" ako ne mora.
Ništa od tih jela ne stoji duže od par nedelja, samo može da bude kraće. Kuvam kad stignem, pa, kad već kuvam, i širim miris kuvanja po kući i ja ga upijam, onda gledam da skuvam što više jela i veće količine, pa sam slobodnija kada sam u frci.
 
Ja odustajem svake godine od po nekih namirnica koje su bile neophodne u zamrzivaču. Baš sam pre neki dan rekla - sve što ima da se kupi smrznuto, ne pada mi napamet da ja zamrzavam. Doduše, stavili smo neke višenje, jer smo dobili veću količinu, pa da ne propadnu.
Mesa možda nešto malo za svaki slučaj,uglavnom kupujemo sveže.
Kolača i torti kad ostane.
nekih peciva, koja mogu na brzinu za nepredviđene goste i pakovanje lisnatog testa.
Takođe skuvana jela, doduše ne mnogo i često, ali kad je nešto baš šteta da se baci.

Uglavnom, ja napunim zamrzivač tikvicama, obožavamo ih, a njih nema da se kupi preko zime; bundevama na jesen, to zbog dece (ja ne podnosim, čak ni bundevare); pečene crvene paprike, spanaća je do sad bilo uvek, ali mislim da nećemo stavljati ove godine, ima da se kupi
Paprike - babure, isečene na rezance, jedno od omiljenih brzinskih jela sa jajaima.
Paradajz je takođe bio neizostavan, ali sad ga pelat odlično zamenjuje.

Takođe leda uvek u kesicama, sladoleda preko celog leta.
I peršun, mirođija i celerov list i plastičnim kutijicama
 
zamrzivac je bas zanimljiva stvarcica guramo u njega sve sto stignemo naprimer ja volim tikvice na sve nacine zato stavim koje pakovanje na kocke za varivo oljustena ali cele za pohovanje(iseku se polu smrznute iposole pa pohuju kao da nisu bile u zamrzivacu) i naravno rendane za cufte mada grasak i boraniju volim frikomov nije na odmet koje pakovanje u zamrzivacu ako slucajno nestane para bas kad nam se jede nesto od toga i naprimer kad pravim picu pa mi ostane testa i njega ubacim u zamrzivac ne na dugo ali sledece nedelje nemoram da mesim i pica bude jos lepsa i tako malo mesa malo kukuruza i jos svacega pa me muka uhvati kad treba da ga ribam i sve to u slucaju da nestane para bas kad nam se nesto jede od svega toga
 
Vidiš, i ja volim tikvice! Ali kako ih to pohuješ polusmrznute a posoljene kad se od soli otope i počnu da puštaju vodu? Zar ti ne curi ona masa za pohovanje?
Kad smo već kod tikvica imam jedan problem: dok ih čistim i sečem na ruke se uhvati neka sluz i ako ih ne perem svaki minut ona se sasuši i onda se skoro nikako ne da oprati. Ima li neki proveren recept kako skinuti ovu napast?:sad2:
 
Vidiš, i ja volim tikvice! Ali kako ih to pohuješ polusmrznute a posoljene kad se od soli otope i počnu da puštaju vodu? Zar ti ne curi ona masa za pohovanje?
Kad smo već kod tikvica imam jedan problem: dok ih čistim i sečem na ruke se uhvati neka sluz i ako ih ne perem svaki minut ona se sasuši i onda se skoro nikako ne da oprati. Ima li neki proveren recept kako skinuti ovu napast?:sad2:

polu smrznute ih secem i to na mesoreznici pa posolim kad se skroz otkrave pohujem ito napravim masu od brasna jaja i vode.A sto se tice sluzi ja tikvice ljustim sa lustilicom za krompir brze ih oljustim nego nozem a secem na mesoreznici i osim rukavica neverujem da ima drugo resenje
 
Ljudi, proslo je vreme sanducara zamrzivaca... Budite u toku :D
Jedino me iritira ali strasno sto kada hocu kiseli kupus da stavim u bure, traze neku sumanutu cifru tako da evo vec trecu godinu batalim pa kupujem onaj sinteticki kiseli u prodavnici...
Da li se stanje popravilo sto se tice kupusa ove sezone? Nema vise svemirsku cenu?
 

Back
Top