Daj mi/ Dodaj mi / Da li bi bio ljubazan...

sigurno imas cipelarnik pun cipela :mrgreen:
pa to je neka kultura majku mu,ja ne volim da mi gost vrslja po kuci nego da me lepo zamoli za sve sto mu treba
i kad mi cerka kaze daj mi sok ja cutim i pravim se da nisam cula
onda ona ukapira pa kaze molim daj mi sok i ja kazem ocu srce mamino
ali tacno je da nekad ljudi obzirnost prema drugima shvataju kao nedostatak samopouzdanja
skorije sam napravila neku salu na racun jednog prijatelja i dodala kasnije nadam se da ne shvatas pogresno,salim se
a on ce meni "molim te budi prirodna,nema potrebe da mi se obracas u rukavicama" i ja tu ispadnem uplasena od reakcije ljudi:confused:

:rotf::rotf::rotf:...prosto to ne mogu ni da zamislim....;)


Nikad mi ne bi palo na pamet da je ljubazno obracanje znak slabosti. Po tome sam onda ja jedna jako slaba zena :D.
Jedna stvar koja mi je ruzna a desava se je neljubazno obracanje ljudima za koje mislimo da su nizi po rangu od nas. Na pijaci recimo, seljankama "Koliko ti je krompir" ili "Daj mi kilo ovoga" pa jos pokazes prstom a zena ima 60 godina :confused:. To mi je bas bezveze.
I necu nista da postignem ljubaznoscu, prosto ne mogu da ne persiram starijem i da se ne zahvalim kad nesto trazim. To mi je automatska reakcija.

Potpisujem...opet sve doslovce....:D

Radila sam u minimarketu u samom centru Beograda, kod zgrade skupstine, i u prodavnici i na delikatesu gde su najvece guzve ponekad, i znam da prodavacica ne mora da obraca paznju na to kako musterija nesto trazi. Vazno je dobro odmeriti, dobro vratiti kusur, izvuci jednu stvar na mesto one koja je prodata, ispnuiti police robom iz magacina da nikad ne stoje prazne, redovno brisati prasinu sa robe ali i sa poda i sa polica. Vazno je da se kaze "Dobar dan" ili "Izvolite" u pravo vreme, vazna je ljubaznost. Vrlo retko se desava, skoro nikad, da musterija trazi nesto na nacin na koji prodavacica treba da obrati paznju.

Ti si radila...???:shock::shock::shock:
 
Ti si radila...???:shock::shock::shock:

Daaaaa. Cak sam i CISTILA kancelarije posle malterisanja i krecenja, i kompjutere, pri useljavanju preduzeca u nove kancelarije. Za 1200 dinara dnevno, 7 dana. Bilo je dogovoreno 1000 dinara dnevno ali su nam platili jedan dan vise. Bile smo mnogo vredne, a ne kao one klasicne radnice koje samo gledaju gde ce sednu da popuse cigaru. Malo smo se i blamirale, stalno smo govorile da nam je dosadno jer smo sve uradile sto je bilo isplanirano za taj dan, i trazile da nam daju nesto da radimo do isteka radnog vremena.
 
Pa ti si prava marljiva pcelica....:mrgreen:

Moja ideja je bila da kad zavrsimo, sedimo, pricamo i kuliramo, ali se ispostavilo da hoce da nam se pridruze neke devojke domorotkinje iz tog preduzeca, pa sam se onda i ja prebacila na foru da je ipak bolje da trazimo nesto jos da radimo nego da se druzimo sa njima, koje su zavrsile samo srednju skolu, a mi smo dosle preko studentske zadruge, obe sa fakulteta.
 
Pre neki dan držala u rukama papir (program neki, potpuno nebitan) i koleginica s posla mi kaže 'Daj mi to' i bukvalno mi ga je otela iz ruku. Žena u 30tim, obrazovana, ne radimo zajedno, ne poznajemo se najbolje. Normalno da sam pomislila da je nekulturna, gramziva i samoživa, šta drugo da pomislim?! Da je rekla 'Daj mi to kad završiš' ne bih sigurno to isto mislila o njoj.
I šta sad, na osnovu toga može da se donese zaključak da sam nevaspitana osoba koja pazi da se to ne otkrije? :rolleyes:
Poenta svega, sitne reči mogu da imaju težinu. Način na koji nešto kažemo utiče na to šta ljudi misle o nama i reaguju na nas.

ma ne...ali je malo prenaglašeno........ta osoba ne posedooje kooltooru ophođenja.........ali ...ne poznajete se....retko ste u kontaktu..........što pridaješ važnost ljoodima koje ne poznaješ......ne bih pomislio ono što bi ti pomislila......uopšte ne bih pomislio, ne bih je ni pogledao...kada se već tako ponaša............a da sam u kontaktu često.........ja bih joj sigoorno skrenuo pažnju.... u pravu si da sitne reči mogu da imaju težinu....i da te u trenootku povrede kao osobu......kao da te neko ponižava......ali to se dešava svakodnevno......u basu kad ti se neko penje na glavu kao da ne postojiš......na poslu........a slažem se da način na koji nešto kažemo utiče........samo ne na to šta ljoodi misle o nama...........nego o utisku koji ostavljamo .......i u tim sitooacijama je bitan.....a servilnost konstantna nakon 30 godina rada je smešna........eto, samo to....... @havalioos......takoe...... ( :
 
Poslednja izmena:
Kulturan rečnik je definitivno važan, ali mnogo zavisi i od stava onoga ko govori.
Naravno, kada čujem nekoga kome je svaka druga reč psovka ili neka gadost - odmah ga svrstam u prostake.
Ali:
dešavalo mi se da uđem u neku vrlo skupu prodavnicu gde se osoblje prosto razbacuje silnom kulturom obraćanja, ali kada kažem da "samo razgledam" postaju rezervisani, nezainteresovani a osmeh je tu ali leden. I dalje su reči kulturni, ali me gledaju kao vašku koja samo smeta i jedva čekaju da mi vide leđa (nema prodaje - nema ni provizije).
S druge strane, ako nam se neko obraća od srca, ljubazno i iskreno - to je prava pesma za obe strane.
Lično ne volim da mi se nepoznate osobe obraćaju previše spontano i familijarno, treba mi mnogo vremena da nekoga dobro upoznam i pređem na "ti", ali osnovna kultura i ljubaznost uvek ostaje.
Čak i kada puštam mačku napolje, ja je pomazim i kažem "izvoli maco, lepo se provedi", i zaista to i mislim. Jeste da ona reči ne razume, ali razume ton i gest.
Zato se ne slažem sa mišljenjem da ljudi iza kulturnog govora kriju svoje divljaštvo. Kultura se krije u čovekovoj duši i ne može se ni sakriti ni ispoljiti samo govorom.
 
Poslednja izmena:
Данас у банци ми се шалтеруша обратила са ТИ.
Мислим, љубазно и све, али као:''Молим те, пређи на други шалтер''... И сад не знам да ли треба то да схватим као комплимент (с обзиром на то да је бар десетак година млађа од мене) или да се увредим? :roll:
 
Данас у банци ми се шалтеруша обратила са ТИ.
Мислим, љубазно и све, али као:''Молим те, пређи на други шалтер''... И сад не знам да ли треба то да схватим као комплимент (с обзиром на то да је бар десетак година млађа од мене) или да се увредим? :roll:

:D ne, nego je to lukav nachin da te navede da razmishljash o ,,vi'' ili ,,ti'' i zaboravish da te jaranica poslala (neknjizevni izraz od'ebala) a nije vam-ti zavrshila posao


Ja sam bice iz shume, pa ne volim licemerne notice...kad nekoga ne mirishem , dzaba VI-kanje , a kad gotivim moze i NA da mi kaze
na moje najljubaznije pokushaje da ostvarim svoje zelje i chestitke na shalterima, dotichna lica u telu gospodja i gospodjica u 88% sluchajeva reaguju povampirenjem kerece dominacije pa me ,,poshalju dalje''...a onda se desi da predjem na strogo manijakalni nastup, pa da mi tek tada upali zelja

ali IMAM JEDNO PITANJE zbog koga sam u jezivoj dilemi: :D

KAKO SE OBRACATI LJUDIMA NA FORUMU ???
Sa VI ili TI ili kako , jer se ne poznajemo chesto , ne znamo kome se obracamo...a zelimo sa ,,puno topline ''da se pokrljamo ili uteshimo, pa ne znam jel' treba VI ??? :?:
 
Данас у банци ми се шалтеруша обратила са ТИ.
Мислим, љубазно и све, али као:''Молим те, пређи на други шалтер''... И сад не знам да ли треба то да схватим као комплимент (с обзиром на то да је бар десетак година млађа од мене) или да се увредим? :roll:

e teto ... to sam teo da ti kazhem ... mislim sorry ... keva mozhesh da mi budesh , a ja ti se obracam na TI ( odnosno TI TETO :D ) ... sorry ... znam da bi trebo da presoniram , al *** ... malo mi uvrnuto da nekome PERSIRAM preko neta :):):) ....
inache ... sad bih te pitao : KOLKO JE SATI ??? , a da sam te vido na ulici , reko bih : IZVINITE , MOZhETE DA MI KAZhETE KOLKO JE SATI :):):) ... tako ti je :):):) ...
sorry ...


poz. :) ...
 
Па, трудим се да то тако себи представим...али, искрено, није ми пријало. Ја сам њој персирала, као што увек свакоме персирам ако ми није неко познат. То ''тикање'' ми у овим годинама више личи на омаловажавање, на гледање са неке више позиције на оног испод, него на блискост по годинама.

Можда је стварно хтела да звучи пријатељски, неформално, али није успела. Бар код мене овако дрвене. :(:lol:
 
e teto ... to sam teo da ti kazhem ... mislim sorry ... keva mozhesh da mi budesh , a ja ti se obracam na TI ( odnosno TI TETO :D ) ... sorry ... znam da bi trebo da presoniram , al *** ... malo mi uvrnuto da nekome PERSIRAM preko neta :):):) ....
inache ... sad bih te pitao : KOLKO JE SATI ??? , a da sam te vido na ulici , reko bih : IZVINITE , MOZhETE DA MI KAZhETE KOLKO JE SATI :):):) ... tako ti je :):):) ...
sorry ...


poz. :) ...

Наравно. Да ми се неки клинац на улици обрати са ''еј, ти'' добио би родитељску преко ушију...:lol:
Овде је другачије.

Недавно ми један тип овде на Дому пребацио што му се обраћам са ТИ, али некако овде не знамо ко је шта, ко колико година има...и чинило би ми се превише уштогљено када бисмо једни другима персирали.

Нарочито када кренемо да се онако лепо форумашки частимо са:''Једите го*на'', или ''Идите у пи*ку материну...'' :mrgreen::lol:
 
Poslednja izmena:
Pre neki dan držala u rukama papir (program neki, potpuno nebitan) i koleginica s posla mi kaže 'Daj mi to' i bukvalno mi ga je otela iz ruku. Žena u 30tim, obrazovana, ne radimo zajedno, ne poznajemo se najbolje. Normalno da sam pomislila da je nekulturna, gramziva i samoživa, šta drugo da pomislim?! Da je rekla 'Daj mi to kad završiš' ne bih sigurno to isto mislila o njoj.
I šta sad, na osnovu toga može da se donese zaključak da sam nevaspitana osoba koja pazi da se to ne otkrije? :rolleyes:
Poenta svega, sitne reči mogu da imaju težinu. Način na koji nešto kažemo utiče na to šta ljudi misle o nama i reaguju na nas.
Više mi deluje da je to njeno: ''Daj mi to!'' našto kao propratna melodija nekulturnog nastupa. Hoću da kažem da bi meni u situaciji kada mi neko otima nešto iz ruku bilo savršeno svejedno i kada bi na to ''Daj mi'' nadovezala i ''Molim te''. U svakom slučaju, mnogo je gore kada su reči da ih na hleb mažeš, a celokupno držanje, ton govora, izraz lica šalju sasvim drugačiju poruku, ovako bar znaš na čemu si.
 
Данас у банци ми се шалтеруша обратила са ТИ.
Мислим, љубазно и све, али као:''Молим те, пређи на други шалтер''... И сад не знам да ли треба то да схватим као комплимент (с обзиром на то да је бар десетак година млађа од мене) или да се увредим? :roll:

Mislim da to treba da shvatiš kao kompliment, baš zato što ona nije imala nameru da ti daje kompliment, već je iskreno mislila da si vrlo mlada devojka, što je ne opravdava, ali to je već stvar njenog vaspitanja. Ja sam persirala i rođenoj babi, i persiram svima koji mi izričito ne zahtevaju "da pređemo na ti".Isto očekujem i od drugih. Persiranje na forumima nije uobičajena stvar, verovatno zbog jednostavnije komunikacije, a i ne znamo ko koliko ima godina i sl. Bon ton je upravo i nastao iz potrebe za lakšom komunikacijom među ljudima, i nije nikakva prisila, već neophodan sastavni deo života u ljudskoj zajednici. Toga ima u svim sredinama, i onim najprimitivnijim, samo se razlikuje od sredine do sredine, pa čovek, kada se nađe u drugoj sredini, izgleda neki put čak i neuljudan. Na selu je, na primer, neuljudno kada se ne javimo nekom prolazniku, iako ga ne poznajemo. A kada ljudima iz zabačenijih krajeva kažemo "vi", oni misle da im se obraćamo u množini, pa tako i odgpvaraju: sa "mi", u želji da nas ne uvrede. Mislim da je važna dobra namera, a način govori o vaspitanju.
 
Meni je nejasno zasto da se ne persira i mnogo mladjim osobama od nas samih?
Ja uvek persiram i bas mladim
ljudima jer ih postujem.
Koliko mladih devojaka sam videla po buticima kako prodaju, rade sto nije lako, pa kako da im neko ne persira.

Jedino na diskusijama nikom ne persiram.

Ali, meni ne smeta ako meni neko ne persira i ako ocenim da je to prosto njegov nacin komuniciranja.
Vise mi je vazan ton od samih reci!
 

Back
Top