Razvod braka

No comment, stvarno.

- Pretpostavljam da ti to radis, cim ti to nije nista strasno. Ako nisi u stanju da budes sa jednom osobom, sto bi ulazio u brak ako vec u njega ulazis s pretpostavkom da ces prevariti/biti prevaren? To mi je OK samo u slucaju da oba partnera to prihvataju, inace JESTE legitiman razlog za razvod.
- Bez obzira sto to nije lepo prema bracnom partneru, zamisli, ljudi se zaljubljuju. Po tebi je bolje ostati u braku bez ljubavi, nego se ljudski razvesti. Po merni je to pokazatelj razmazenosti deteta. A, izvini, ono se ne pita da li roditelji treba da se razvedu. Takve emotivne ucene su mi odvratne!
- Ispada da treba da cutis, gutas i zivis s nekim ko te vara zato da se detence ne uznemiri? Please...
Pa i detetu ce biti bolje ako se roditelji razvedu umesto da se svadjaju, mrze i prebacuju jedno drugom svaleracije i izdaje. Razmisli o tome...

Ja nisam ozenjen, pa prema tome to i ne radim, niti bih to radio, ali nisu svi ljudi isti.
Brak ne traje nedelju dana, niti mesec dana, vec mnogo duze, tako da pretpostavka da ces mozda nekad prevariti ili biti prevaren ne moze biti iskljucena, ako si realan. Mislim da je zanemarljiv procenat brakova gde bar jedan bracni drug nije nekada prevario onog drugog.
Sto se deteta tice, to ima svoje granice. Ovde se uopste ne radi o ,,uznemiravanju detenceta". Naravno da treba ostati u braku dok ne odraste, tj. dok ne zavrsi srednjoskolsko obrazovanje, jer razvod roditelja u periodu odrastanja i sazrevanja moze da nanese trajne psihicke posledice detetu. One se nekada ne vide odmah ili brzo, vec se mogu manifestovati kasnije. Moja majka je iz braka razvedenih roditelja. Imala je 10 godina kad su se razveli i to je nju strasno pogodilo. Dete u tim godinama ne moze da razume da roditelji ne mogu da zive zajedno, ali je veci problem sto roditelji nemaju razumevanje za dete. Ako recimo zena sazna da je muz vara, a on zbog toga nije zapostavio porodicu, najgore sto moze da uradi je da ga zbog toga napada pred decom i da se razvede.
Isto vazi i za muskarca (da se ne bi pomislilo da smatram da samo muskarac ,,ima pravo na prevaru"). Ako neko od bracnih drugova nadje drugu sobu i zeli da se razvede, onda on nema obzira prema detetu. Naravno da ovaj drugi tada ne treba da ga moli da ostanu u braku zbog deteta, ali je onda problem u tom koji hoce razvod.
Naravno da zarad dobrobiti svog deteta neke stvari treba istrpeti. Samo sebicni i neuvidjajni roditelji ce se svadjati i prebacivati za svaleraciju pred detetom. Oni ne moraju da se vole, ali treba da zive zajedno ako svoje dete zaista istinski vole, dok ono ne postane punoletno.
 
Digresija - čitajući sve ove postove (pa i moj), hvata me jeza.
U brak sam ušla verujući da su ljudi dobri, da se ne menjaju, da ti ništa ne bi prećutali pre sklapanja tog ugovora, da ljubav pobeđuje sve.
Kad sam iz tog braka izašla (prvo slomljena, a nakon nekog perioda jača nego ikada) obećala sam sebi da neću generalizovati i da ću nastaviti verovati u mušku dobrotu, i iskrenost, kao potencijalni kvalitet.
Tek, život ne prestaje da demantuje tu tezu.
Gde god se čovek okrene - preljuba, makar i tipa "cyber sex sa nepoznatom". I naizgled najobičniji muškarci u nekom momentu priznaju da su "ma samo jednom" i da bi "svakako, kad bi bilo garancija da se neće saznati".

I tako sam sasvim uverena da se više nikada ne bih smela udati. Jar je očito samo pitanje prilike. A meni bi to jako teško palo.
 
Ja nisam ozenjen, pa prema tome to i ne radim, niti bih to radio, ali nisu svi ljudi isti.
Brak ne traje nedelju dana, niti mesec dana, vec mnogo duze, tako da pretpostavka da ces mozda nekad prevariti ili biti prevaren ne moze biti iskljucena, ako si realan. Mislim da je zanemarljiv procenat brakova gde bar jedan bracni drug nije nekada prevario onog drugog.
Sto se deteta tice, to ima svoje granice. Ovde se uopste ne radi o ,,uznemiravanju detenceta". Naravno da treba ostati u braku dok ne odraste, tj. dok ne zavrsi srednjoskolsko obrazovanje, jer razvod roditelja u periodu odrastanja i sazrevanja moze da nanese trajne psihicke posledice detetu. One se nekada ne vide odmah ili brzo, vec se mogu manifestovati kasnije. Moja majka je iz braka razvedenih roditelja. Imala je 10 godina kad su se razveli i to je nju strasno pogodilo. Dete u tim godinama ne moze da razume da roditelji ne mogu da zive zajedno, ali je veci problem sto roditelji nemaju razumevanje za dete. Ako recimo zena sazna da je muz vara, a on zbog toga nije zapostavio porodicu, najgore sto moze da uradi je da ga zbog toga napada pred decom i da se razvede.
Isto vazi i za muskarca (da se ne bi pomislilo da smatram da samo muskarac ,,ima pravo na prevaru"). Ako neko od bracnih drugova nadje drugu sobu i zeli da se razvede, onda on nema obzira prema detetu. Naravno da ovaj drugi tada ne treba da ga moli da ostanu u braku zbog deteta, ali je onda problem u tom koji hoce razvod.
Naravno da zarad dobrobiti svog deteta neke stvari treba istrpeti. Samo sebicni i neuvidjajni roditelji ce se svadjati i prebacivati za svaleraciju pred detetom. Oni ne moraju da se vole, ali treba da zive zajedno ako svoje dete zaista istinski vole, dok ono ne postane punoletno.

Шта деца добијају тиме што родитељи који се не воле, не поштују, не комуницирају, не слажу се...остану у формалном браку до пунолетства деце???
Какву поруку деци шаљу такви родитељи о самопоштовању, вредности живота, моделу породичног живота и мушко-женских односа????:roll:
 
Шта деца добијају тиме што родитељи који се не воле, не поштују, не комуницирају, не слажу се...остану у формалном браку до пунолетства деце???
Какву поруку деци шаљу такви родитељи о самопоштовању, вредности живота, моделу породичног живота и мушко-женских односа????:roll:

Odlicno pitanje.
Oni treba da komuniciraju i da pred detetom ne pokazuju netrpeljivost. Dete ne trazi da se roditelji vole, ali je jako vazno da zivi i odrasta u potpunoj porodici, tj. uz oba roditelja. Naravno, roditelji, tj. supruznici treba da nastoje da to takve situacije uopste ne dodje. Medjutim, ako bas dodje do toga, onda za dobrobit deteta treba istrpeti neke stvari i uzdrzati se od neprijatnih scena pred detetom. Ako se radi o periodu pre nego sto dete podje u skolu ili nakon zavrsetka sredje skole, onda se mogu razvesti, bez bojazni da ce se to lose odraziti na dete. Medjutim, ne bi trebalo da se razvode ako je dete u skolskom uzrastu.
Podvlacim da je ovo moj licni stav baziran na primerima koje znam iz zivota. Naravno da nisu sva deca ista. Neko dete ce biti vise, a neko manje pogodjeno razvodom, ali dete treba da bude bas ekstra flegmaticno, pa da ga to gotovo uopste ne pogodi. Uostalom, postoje psiholozi, bracna savetovalista i druge institucije, pa ljudi i tu mogu podrziti savet strucnih lica.
 
Да ли заиста мислиш да се емоције, слога, разумевање, подршка, сарадња, зајендиштво....могу глумити...и то годинама?
Мислиш ли да се деца тако лако дају исфолирати и да не могу да осете да нешто није у реду, да је све само фол, да га родитељи лажу?
 
Да ли заиста мислиш да се емоције, слога, разумевање, подршка, сарадња, зајендиштво....могу глумити...и то годинама?
Мислиш ли да се деца тако лако дају исфолирати и да не могу да осете да нешто није у реду, да је све само фол, да га родитељи лажу?

Znas kako. Naravno da ne mogu da se odglume, ali covek se od zivotinje razlikuje po tome sto je svesno bice, sto znaci da moze da kontrolise svoje postupke. Za decu su njihovi roditelji mali bogovi, zivotni uzori, ljudi od kojih ona ocekuju podrsku i zastitu. Ako ga oni razocaraju time sto ce se razvesti, oni mu u tom trenutku ruse mnoge zivotne postavke, a pre svega se razocarava u brak kao instituciju. Statistika pokazuje da se deca razvedenih roditelja i sama cesce razvode, teze se odlucuju za brak, stresnije dozivljavaju mnoge stvari u zivotu. Razvod roditelja je stres, koji je po intenzitetu odmah iza gubitka roditelja. Dete posle razvoda ima oba roditelja, u velikom broju slucajeva ima kontakt s oba roditelja, ali je vecito izmedju dve vatre. Obicno je privrzenije roditelju s kim nastavi da zivi posle razvoda, ali se ta uskracenost uglavnom primecuje.
 
Znas kako. Naravno da ne mogu da se odglume, ali covek se od zivotinje razlikuje po tome sto je svesno bice, sto znaci da moze da kontrolise svoje postupke. Za decu su njihovi roditelji mali bogovi, zivotni uzori, ljudi od kojih ona ocekuju podrsku i zastitu. Ako ga oni razocaraju time sto ce se razvesti, oni mu u tom trenutku ruse mnoge zivotne postavke, a pre svega se razocarava u brak kao instituciju. Statistika pokazuje da se deca razvedenih roditelja i sama cesce razvode, teze se odlucuju za brak, stresnije dozivljavaju mnoge stvari u zivotu. Razvod roditelja je stres, koji je po intenzitetu odmah iza gubitka roditelja. Dete posle razvoda ima oba roditelja, u velikom broju slucajeva ima kontakt s oba roditelja, ali je vecito izmedju dve vatre. Obicno je privrzenije roditelju s kim nastavi da zivi posle razvoda, ali se ta uskracenost uglavnom primecuje.

...Може да контролише своје поступке, али не и емоције....:( А деца не реагују само на основу онога што виде, него првенствено на основу онога што осећају.

А останак у лошем браку није лоша порука деци, не оставља лоше последице на њих и не проузрокује разочарење у брак? :confused:
 
...Може да контролише своје поступке, али не и емоције....:( А деца не реагују само на основу онога што виде, него првенствено на основу онога што осећају.

А останак у лошем браку није лоша порука деци, не оставља лоше последице на њих и не проузрокује разочарење у брак? :confused:

Pa dobro, to su vec pitanja za diskusiju. Sve zavisi od konkretne situacije. Ne tvrdim da razvod posto poto treba izbegavati, ali ipak mislim da treba uloziti sve moguce napore da se brak ocuva, ukoliko je moguce. Moje licno miljenje je da u velikom broju slucajeva ljudi gotovo uopste ne razmisljaju o deci kad odlucuju da se razvedu ili kad ulaze u neke stvari za koje se moze realno pretpostaviti da mogu dovesti do razvoda.
 
Po tebi je najbolje cutati i trpeti i fingirati neku srecnu porodicu. Da li stvarno mislis da prevarena i povredjena osoba moze istim ocima da gleda nekog koga voli a ko je vara? I da se smeska pred detetom.
Iskreno, ja ne bih blagonaklono gledala na svoje roditelje da saznam posle 20 godina da mi je, recimo, tata imao svalerku sve te godine i da se mama pretvarala da je sve OK, kao zarad mene. Mislila bih da su najgori licemeri i verovatno bih tesko mogla da verujem nekom muskarcu.
A zamisli da provedes najbolje godine, kada jos mozes sebi da organizujes zivot, pa i da zasnujes novi brak, sa nekim koga vise ne volis! Od svoje tridesete do pedesete, jer "dete mora da zavrsi skolu bez trauma". Verujem da bi bar trecina takvih roditelja prebacivala posle istom tom detetu, tipa "Znas li sta sam zbog tebe zrtvovao"! I bio bi nesrecan i nezadovoljan i izfrustriran i poceo bi da mrzis i sebe i sve oko sebe posle nekog vremena.
Nijednom detetu ne moze da bude dobro pored nesrecnih roditelja!
 
mislim da se ljudi mnogo cesce razvode zbog nekih drugih neslaganja...na primer na intelektualnom ili na profesionalnom planu, u smislu druzenja, u smislu finasijkih planova,....kad sve to funkcionise, ljudi se ne razvode samo zbog jedne prevare....stalna ljubavnica je naravno vec nesto drugo...brak znaci neku stabilnost i neko odrzavanje svakodnevnog zivota na zadovoljavajucem nivou...sto znaci da te osobe, morajud a imaju zajednicke planove, zalje, ambicije...tad vec do prevere dolazi smao iz hira..ili zato sto je neko video dobru suknju, ali to obicno ne traje dugo..takvi brakovi se ne raskidaju...ako je to naveden razlog za razvod, to definitivno nije istina...niko se ne bi odrekao svih mogucih povlastica i sve porodicne srece zbog jednog izleta, takav problem se obicno prevazidje vremenom...dok je sustinsko neslaganje, izvor mnogo vecih problema...u patrijarhalnim odnosima, kakvi vladaju ovde, pak...sutinsko neslaganje negiraju ljudi koji smatraju da svako ima svoje bracne i porodicne obaveze i duznosti i da se iz braka nema kud....to je tvoj izbor, i nema nazad...nije mi jasno zatso ljudi osudjuju razvod, ustvari je to najveci problem..."jadna ona razvedena", ili "jadna deca"..nije mi jsano zasto je tu bilo ko jadan ako je doneo odluku..i da, normalni ljudi mogu da odrze ok odnos i da se deca zbog toga osecaju normalno i voljeno...
inace, naravno, super bi bilo da se svi ljudi slazu super i da do toga nikad ne dodje....i obicno okolina trazi krivca u tome...uglavnom je zena kriva...nazalost...
ne pominjem nasilje u porodici, drogu, alkohol, kocku....bilo kakvo devijantno ponasanje..mada cesto ljudi i u takvom braku ostaju, jer je lakse da te ljudi sazaljevaju nego da te prziru sto si "rasturio porodicu".
 
Kad je razvod u pitanju, po pravilu, najvise ispastaju decu. Bivsi supruznici se vec nekako snadju, ali dete biva uskraceno zivota sa oba roditelja. To moze da ostavi i posledice na psihicki razvoj deteta. Price da roditelji najvise na svetu vole svoju decu su netacne, jer da je tako nikada ne bi dozvolili da dodje do ovakve situacije. Ako dete volim najvise na svetu, necu praviti gluposti u braku. Nego svako najvise voli sebe.
Kako bih ja mmoga da tvrdim da najvise volim svoje dete, ako zbog neke tamo zene raskucim kucu. To mogu samo sebicni ljudi.

da. cak i oni koji tvrd3e da dete vole vise nego sebe, cesto lazu. npr ostaju u braku, zato sto misle da ce lakse odgajiti dete...to rade da bi njima bilo lakse da odgaje dete nego zato da dete ne bi ispastalo....
 
To za prevbacivanje si u pravu, ali to onda znaci da ne voli svoje dete najvise na svetu, kako roditelji cesto umejuda kazu. Ako me voli najvise na svetu, ima da trpi zbog mene, sve dok eventualno ne bi dolo do psihofizickog maltretiranja. Nije dovoljno roditi dete, vec ga i podici i obezbediti mu adekvatne uslove za zivot i odrastanje. I nije isto da li prevara samo povremena ili se radi o dugogodisnjoj vezi izvan braka. Ima tu dosta pitanja. Niko ne moze biti siguran kad udje u brak da nikada u zivotu nece pozelieti da ima ljubavni odnos sa osobom koja nije njegov bracni partner. Dugacak je zivot, osecanja se menjaju. Ako hocemo da brak bude harmonican, ne treba da se pretvori u tamnicu u kojoj ce supruznici vecito da kontrolisu jedan drugog i stalno zive u sumnji da ce ih bracni drug mozda prevariti. Ako te bracni drug prevari, to automatski ne znaci da te ne voli, nego eto napravio malu avanturu. Nece zbog toga svet propasti. Nije te prevario da bi te ponizio, nego zato sto je osetio zelju za tim.
Dugododisnja veza izvan braka je vec nesto drugo. Tu je razvod sasvim opravdan. Kao sto sam u jednom od prethodnih postova napisao, nisam ja za ocuvanje braka po svaku cenu, ali ni za razvod po svaku cenu. Prevari muz zenu jednom, ona to sazna i odmah hoce da se razvede. Pa to je glupost. To je kao kad bi zbog jedne ukradene jabuke sa pijacne tezge covek isao u zatvor. Ima niz brakova gde muz prevari zenu ili obrnuto, pa ipak nadju resenje. Ne treba biti iskljuciv. Ako je u braku neko nekog prevario, nije mu oko izvadio.
 
Mnogi ljudi status ,,razveden" ili ,,razvedena" dozivljavaju kao neku losu etiketu. Zbog toga se desava da ostaju u brakovima samo da ne bi bili etiketirani kao osobe koje nisu bile sposobne da ocuvaju svoj brak.
Nije ispravna ni tvrdja da krivica uvek mora biti obostrana. Naprotiv, najcesce je kriv samo jedan, mogu biti i krivi i oboje, ali ne mogu oboje da budu u pravu i da se razvode. Ako je recimo zena dobra i korektna prema muzu, a on se oda alkolizmu ili kocki, zena nije ni malo kriva. Takodje mi se ne svidja kvalifikacija da se alkoholu odao zbog nezadovoljstva zenom i brakom. To su gluposti i izgovori. Ako si nezadovoljan brakom, problem treba da resis sa zenom ili se u krajnjem slucaju razvedes, a ne da se alkoholises i maltretiras celu porodicu.
Isto vazi i za kocku.
Sto se tice prevare ili bolje receno preljube, tu je vec situacija malo komplikovanija. Medjutim, u najvecem broju slucajeva covek ne ulazi u preljubu zato sto ga zena seksualno ne zadovoljava, vec se jednostavno zaljubi ili pozeli promenu partnerke. Ali ni tu ne treba biti iskljuciv u osudi, jer ljubav je cesto slepa i covek ne moze da se iskontrolise uvek. Prosto je zivot tako koncipiran da nije uvek fer u svim zivotnim sferama.
 
Mnogi ljudi status ,,razveden" ili ,,razvedena" dozivljavaju kao neku losu etiketu. Zbog toga se desava da ostaju u brakovima samo da ne bi bili etiketirani kao osobe koje nisu bile sposobne da ocuvaju svoj brak.
Nije ispravna ni tvrdja da krivica uvek mora biti obostrana. Naprotiv, najcesce je kriv samo jedan, mogu biti i krivi i oboje, ali ne mogu oboje da budu u pravu i da se razvode. Ako je recimo zena dobra i korektna prema muzu, a on se oda alkolizmu ili kocki, zena nije ni malo kriva. Takodje mi se ne svidja kvalifikacija da se alkoholu odao zbog nezadovoljstva zenom i brakom. To su gluposti i izgovori. Ako si nezadovoljan brakom, problem treba da resis sa zenom ili se u krajnjem slucaju razvedes, a ne da se alkoholises i maltretiras celu porodicu.
Isto vazi i za kocku.
Sto se tice prevare ili bolje receno preljube, tu je vec situacija malo komplikovanija. Medjutim, u najvecem broju slucajeva covek ne ulazi u preljubu zato sto ga zena seksualno ne zadovoljava, vec se jednostavno zaljubi ili pozeli promenu partnerke. Ali ni tu ne treba biti iskljuciv u osudi, jer ljubav je cesto slepa i covek ne moze da se iskontrolise uvek. Prosto je zivot tako koncipiran da nije uvek fer u svim zivotnim sferama.

ma jel moguce? a covek samo ne zeli da ugrozi svoju porodicu razvodom i ostaje u braku zato sto voli decu...ali eto ima potrebu da izadje iz kuce kad god moze..pas e slucajno oda nekom poroku u kafani....
posto zene ne provode vreme po kafanama, onda one nisu krive...shopping ne moze da maltertira porodicu, zar ne?

ne znam zasto mora da se utvrdjuje krivica za razvod...kao i za bilo koje odnose medju ljudima...prosto su razliciti...
 
ma jel moguce? a covek samo ne zeli da ugrozi svoju porodicu razvodom i ostaje u braku zato sto voli decu...ali eto ima potrebu da izadje iz kuce kad god moze..pas e slucajno oda nekom poroku u kafani....
posto zene ne provode vreme po kafanama, onda one nisu krive...shopping ne moze da maltertira porodicu, zar ne?

ne znam zasto mora da se utvrdjuje krivica za razvod...kao i za bilo koje odnose medju ljudima...prosto su razliciti...

Mislio sam na hronicni alkoholizam i maltretiranje porodice u smislu agresivnog ponasanja u alkoholisanom stanju. Uz to je naravno i trosenje novca na alkoholisanje.
Sto se sopinga tice, on je neopravdan u slucajevima kad se kupuju nepotrebne stvari.
Nije brak izlazak na popodnevnu kafu, pa da se ljudi tako olako razilaze. Razvod braka je ozbiljna stvar i stres za sve clanove porodice. To je razbijanje porodice, koja predstavlja osnovnu celiju drustva.
 
Mislio sam na hronicni alkoholizam i maltretiranje porodice u smislu agresivnog ponasanja u alkoholisanom stanju. Uz to je naravno i trosenje novca na alkoholisanje.
Sto se sopinga tice, on je neopravdan u slucajevima kad se kupuju nepotrebne stvari.
Nije brak izlazak na popodnevnu kafu, pa da se ljudi tako olako razilaze. Razvod braka je ozbiljna stvar i stres za sve clanove porodice. To je razbijanje porodice, koja predstavlja osnovnu celiju drustva.

na primer kad se kupuje pivo ili novi auto? ili kad se kupuje beznin i li kad se kupuju kobasice zato sto dolaze njegovi prijatelji ili roditelji? meni je to prilicno neopravdno...pare treba da se triose samo na hleb, na markicu za prevoz i na garderobu ako je stara pocepana ili omalela i to iskljucivo na buvljaku...dadadada..sve ostalo su neopravdani troskovi..npr lak za nokte ili poslasticara...naravno dete treba da jede voce...ali najbolje je ono sto salju rodjaci sa sela jer je najzdravije...a limun iskljucivo u slucaju temperature...kod frizera idu samo muskarci, pardon kod brice, a zene mogu da vezu kosu u rep, ili da je same skrate pa da vezu maramu...:mrgreen:
 
na primer kad se kupuje pivo ili novi auto? ili kad se kupuje beznin i li kad se kupuju kobasice zato sto dolaze njegovi prijatelji ili roditelji? meni je to prilicno neopravdno...pare treba da se triose samo na hleb, na markicu za prevoz i na garderobu ako je stara pocepana ili omalela i to iskljucivo na buvljaku...dadadada..sve ostalo su neopravdani troskovi..npr lak za nokte ili poslasticara...naravno dete treba da jede voce...ali najbolje je ono sto salju rodjaci sa sela jer je najzdravije...a limun iskljucivo u slucaju temperature...kod frizera idu samo muskarci, pardon kod brice, a zene mogu da vezu kosu u rep, ili da je same skrate pa da vezu maramu...:mrgreen:

gde ti to pade na pamet?:roll:
 
Ko ostaje u losem braku ne voli svoju decu, vec to radi iz ciste inertosti. Detetu je potreban srecan roditelj, roditelj koji je nesrecan u braku je inertna kukavica, i zbog toga sto je nesrecan, jedini smisao njegovog zivota postaje dete. To zna da toliko utice na dete u negativnom smislu...; ja licno znam mali milion primera.

Da su moji roditelji bili nesrecni u braku a ostali u istom, dozivljavao bi ih kao inertna bica koja misle samo na svoje zadnjice, pa deciji zivot poistovecuju sa sopsvenim zivotom. Iz toga se radja posesvnost, kompleksi, agresivnost. Ma uzas jedan. Imao sam srecu, pa su moji roditelji bili jako srecni u braku.
Voleti svoje dete znaci nepoistovecivati sopstveni zivot sa decijim. Naprotiv. Dete ima svoj zivot, tvoj zivot je tvoj ljubavni partner, ubacivati dete u tu jednacinu ima zestoke lose posledice i po odnos roditelj-dete, i po samo dete.

Jos nesto. Ko je u 'srecnom' braku, a kaze- 'Volim svoje dete vise od svog muza/zene'; ko sa lakocom izgovara tu recenicu- ne bih zeleo da budem dete takvog roditelja.
 
Poslednja izmena:
Maksimu da je ,,Dobar razvod bolji nego los brak" izmislili su oni koji su se razveli kao opravdanje za svoj postupak. Bolji mozda jeste za bracne drugove, ali ne i za decu, koja ostaju bez svoje porodice i vec u detinjstvu bivaju razocarana brakom kao institucijom. To je kao kad bi smo rekli da je dobar otkaz bolji nego los posao, ili da je dobra smrt bolja nego los zivot. Dog god traje radni odnos, zivot, pa i brak, postoji mogucnost da se situacija popravi. Ima i slucajeva da se ljudi razveli, pa se posle pomire jer shvate kad im se glave ohlade, kakvu su glupost ucinili.
Posle se cudite zasto se sve teze ljudi odlucuju za brak (mislim na one kojima materijalna situacija nije kocnica), zasto sve kasnije stupaju u brak i sve cesce imaju po samo jedno dete. Odgovor je jedostavan. Izgubili su poverenje u brak. Videli su mnogo razvoda u svom okruzenju. Imaju samo jedno dete da bi u slucaju razvoda situacija bila nekako laksa, jer lakse je biti raspustenica ili raspustenik sa jednim, nego sa dvoje ili vise dece.
Ljudi su postali sebicni, besni i nerazumni. Izguili su postovanje jedni prema drugima. S jedne strane nikada vise crkvenih vencanja, a sa druge nikada vise razvoda. Navodno se ,,pred bogom" zaklinju na dozivotnu vernost, a razvode se jos pre nego sto pojedu svadbenu tortu. Sebisnost i samodovoljnost dolaze u nekim slucajevima do tih granica da zena svesno odluci da rodi vanbracno dete, uskracujuci mu tako pravo na oca jos pre nego sto se rodilo. Ovo iz razvedenog braka bar zna ko mu je otac.
Zalosno je, ali nazalost istinito, da u velikom broju slucaja razvod od bracnog druga za roditelja kod koga dete ne zivi, znaci i razvod od deteta. Pogotovo ako stupi u drugi brak i iz toga braka ima decu. Dete iz prvog braka tada i sustinski postaje drugorazredno, a ponekad i totalno zapostavljeno.
Ja nisam protiv razvoda, ali ne ni za razvod po svaku cenu i ne za nipodastavanje stresa koje razvod roditelja kod dece stvara. Dok brak traje, ma makar bio i los, deca bar zive u nadi da mozda moze odnos izmedju roditelja da se normalizuje. Kad dodje do razvoda, tu je kraj. Ako taj trenutak nastupi u trenutku kada je porodica detetu najpotrebnija (period skolovanja), onda to zaista moze ostaviti trajne posledice na njegov psihofizicki razvoj. Ako se vec vencas, preuzmi na sebe i bracne obaveze, a ne da se vencavas da bi napravio veliku mrsnu pravoslavnu svadbu.
 
Maksimu da je ,,Dobar razvod bolji nego los brak" izmislili su oni koji su se razveli kao opravdanje za svoj postupak. Bolji mozda jeste za bracne drugove, ali ne i za decu, koja ostaju bez svoje porodice i vec u detinjstvu bivaju razocarana brakom kao institucijom.
Значи - боље је за децу да гледају како се мама и тата туку, гађају тањирима, како их раставља полиција, како псују, пљују, како пате, плачу, како су несрећни и незадовољни... Такви родитељи могу много више да пруже детету него смирени и срећни разведени родитељи......јер је развод сам по себи оно што је лоше за дете, а не поремећени односи међу родитељима....:roll::roll::roll:.....и јер се деца из таквог брака неће разочарати у брак као институцију, ма колико лош тај брак био...
 
Значи - боље је за децу да гледају како се мама и тата туку, гађају тањирима, како их раставља полиција, како псују, пљују, како пате, плачу, како су несрећни и незадовољни... Такви родитељи могу много више да пруже детету него смирени и срећни разведени родитељи......јер је развод сам по себи оно што је лоше за дете, а не поремећени односи међу родитељима....:roll::roll::roll:.....и јер се деца из таквог брака неће разочарати у брак као институцију, ма колико лош тај брак био...

Nisam mislio na te ekstremne slucajeve. U slucajevima koje si navela radi se o psihickoj obolelosti jednog ili oba roditelja. Normalni ljudi nikada nece dozvoliti da do toga dodje. Ja sam samo napomenuo da nisam za razvod po svaku cenu, jer smatram da su mnogi brakovi koji se razvedu mogli biti spaseni da je bilo vise razumevanja i dobre volje supruznika da brak sacuvaju. Ne mogu da poverujem da zdravi i normalni ljudi izmedju kojih je makar u jednom delu zivota postojala neka ljubav, mogu da dodju do stadijuma da se tuku, gadjaju tanjirima i da ih policija rastavlja. Tu je ocito bar jedan od njih psihicki poremecen.
Ljudi treba u startu da shvate da brak u kome ima dece nije zabaviste. To nije kao zabavljanje, pa ces kad ti dosadi samo da kazes: ,,Mi od danas vise nismo zajedno".
Mnogi beze od braka kao djavo od krsta. Pod izgovorm da im ,,papir nista ne znaci" zive nevencano, e da bi u slucaju da zagusti mogli lako da dignu sidro. Medjutim ako imaju decu, apsolutno je nebitno da li imaju ili nemaju ,,taj papir koji im nista ne znaci". Obaveze prema deci su iste.
 
Тврдиш да се у браку свађају, туку, псују и мрзе само психијатријски болесници????

А како да ''нормални људи не дозволе да до тога дође'' ако развод не постоји као опција? ...Ако, као ти, сматрају да развод сам по себи оставља много горе последице по дете него живот у лошем браку???
Шта да учине - не воле се више, не слажу се, не функционишу добро, стално улазе у сукобе, незадовољни су, нису срећни јендо са другим...а не смеју да се свађају, а не смеју ни да се разведу???

Мислиш ли да се људи заиста разводе из ћеифа, а не зато што им је догорело до ноктију и зато што им је живот у браку постао неиздржив?
 
Brak gde su deca razlog i uslov nastanka i trajanja tog braka, a ne posledica ljubavi izmju dva partnera je gori od razvoda i ima losije dugorocne posledice po dete iz takvog braka. Dete iz braka gde su roditelji nesrecni imaju jos veci strah od braka, i pogresnu predstavu o istom , nego deca razvedenih roditelja. I da, dobar razvod je bolji od loseg braka, bolji je za decu. I to kazem ja, cija porodica je unazad 5 kolena imala srecne brakove.

Naravno, ne razvod odmah, ali tacno se zna i oseti kada je granica predjena.
 

Back
Top