Ventilator na kuleru prestao da radi

Ako je kuler radio na 5v, a ti si ga zatim probao na 12 postoji mogucnost da si sprzio spulnu, ali da je bio ispravan zavrteo bi se na sekund, pa bi usporava (inercija bi nastavila da vrti kuler neko vreme). Kuler je crko, jer da je na maticnoj napon pao sa 12 na 5v, kuler bi i dalje radio, ali sporije. Kupi drugi, neces pogresiti.
 
Nije se zavrteo uopste, to sam i ja ocekivao. Inace, na nalepnici ventlatora je deklarisan napon 12 V pa sam isao oslanjajuci se na taj podatak i povezujuci ispravljac na kratko. Dobro, 4 godine je sljakao dan i noc, valjda mu je doslo vreme... Htedoh da se ipak malo bolje informisem da ne bih zeznuo i novi ventilator, hvala.
 
Ako je kuler radio na 5v, a ti si ga zatim probao na 12 postoji mogucnost da si sprzio spulnu, ali da je bio ispravan zavrteo bi se na sekund, pa bi usporava (inercija bi nastavila da vrti kuler neko vreme). Kuler je crko, jer da je na maticnoj napon pao sa 12 na 5v, kuler bi i dalje radio, ali sporije. Kupi drugi, neces pogresiti.
A koju spulnu? To su brushless ventilatori...:wink:

King na cemu je bio taj ventilator?Kojih je dimenzija? Mozes kupiti samo fan za 80-160din a ne ceo kuler-pod uslovom da te stari zadovoljava:lol:
 
Ali meni je otisao kalem, nema tu podmazivanja. Zato sam i pitao da li je u redu napon na pinovima i da li uopste postoji mogucnost da problem potekne od ploce. Evo, vec nekoliko dana drzim onaj veliki 220V fan na grafickoj, duva direktno u rebra hladnjaka. Bolje hladi nego originalni ali zato se cuje kao B - 17. Bedak...
 
Radice neko vreme... Temperature na mom procesoru idu do 80C i tesko da ce koja mast u bronzanoj biksnici to izdrzati. Drugo - original ventilator ima 3 kabla ovaj sto sam nasao nema.
Da nije 80C malo puno?
Taj CHIEFTEC ako je original ima tri zice, tj. ima speed senzor-to je treca zila i sluzi da bi mogao da ocitas brzinu ventilatora.Ako ti to ne treba nema razloga da ne uzmes i neki bez nje...

A sto se tice masti, postoje za razne uslove;)
 
Da nije 80C malo puno?
Taj CHIEFTEC ako je original ima tri zice, tj. ima speed senzor-to je treca zila i sluzi da bi mogao da ocitas brzinu ventilatora.Ako ti to ne treba nema razloga da ne uzmes i neki bez nje...

A sto se tice masti, postoje za razne uslove;)

80C nije malo nego mnogo puno ali sam se navikao. Ta temperatura me prati od kada sam ga kupio, od proizvodjaca ni reci, mnogi su se zalili. Doduse, 80 - 83 C je pri max. opterecenju i preko toga ne ide. Par puta mi je izgurao na 95 kada mi je pasta iscurela i ploca je svaki put uredno gasila kompjuter.
 
Bio sam i ja u cudu prvih dana, nisam bas uzivao kad sam pokretao rendering ili neku zescu igru ali sam se navikao. Na kraju, imao je garanciju 3 god. a sada nema neku cenu. Sve u svemu, odradio je cudo posla ovih godina.
Imam pastu ali na njoj samo pise na Nemackom da je termo pasta na silikonskoj bazi, nista vise. Kako da ustanovim da je provodna? Obicnim merenjem otpora ( ako si mislio na elektroprovodljivost )?
 
Ta silikonska mislim da nije provodna(da mislim elektro provodna) ali je nekvalitetna...to je za tranzistore i sl. kupis na kilo, za CPU ti treba pasta za CPU-logicno:) one su finije i imaju bolju toplotnu provodnost...mozda tu lezi tvoj skoro pravougli problem od 80stepeni;)

Imaju mali spricevi 2g za 100-200din markiranih proizvodjaca...
 

Back
Top