"ANA" se oglasila na internetu

Titus

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.014
ОФИЦИЈАЛНО СООПШТЕНИЕ НА ТЕРОРИСТИЧКАТА АНА ПО АКЦИЈАТА ВО ТЕТОВСКО


Командант Хоџа е шпион на Владо Бучковски


"Белград и неговите сегменти се заинтересирани со крвта на Албанците да ги реализира своите ѓаволски планови" - цитат од соопштението на АНА


По успешната полициска акција во тетовско Бродец, претставниците на терористичката АНА, излегоа со официјално соопштение. Текстот кој е објавен на интернет страницата www.fbksh.tk е потпишан лично од Гафур Адили, човекот кој се претставува како политичко крило на АНА, воена организација, која беше прогласена од САД, како терористичка. Меѓу останатото, на интернет страницата, има серија на видео снимки сите оние кои веќе беа објавени на балканските телевизиски станици. Потоа објавени се интервјуа, телевизиски и пишани, во дневни весници и неделници, кој ги давале претствниците на АНА.



На интернет просторот терористите тврдат, дека акцијата била извршена во соработка на српската војска и полиција. Имено, според нивни извори, во битките загинале неколку лица, меѓу кои во најголем дел биле српски полицајци и војници но имало и македонски. Сите жртви на полицијата биле тенденциозно сокриени од властите во Скопје. Потоа, претставниците на АНА, се обраќаат и до политичките лидери на двете најголеми албански партии на Тачи и на Ахмети, велејќи им дека доколку не обрнат соодветно внимание на проблемот тие ќе ја сносат целата одговорност околу тоа што ќе се случувало тука.

Ексклузивно ВЕЧЕР, пост скриптум, ќе го објави остатокот од соопштението на АНА:
"Одговорно тврдиме дека Џезаир Шакири, самопрогласениот командант Хоџа, е шпион на Владо Бучковски. Истиот тој е финансиран од просрбинот Беџет Пацоли. Ове луѓе заедно провоцираат уште едно албанско крвопролевање во реонот на Танушевци.
Во името на Централиот одбор на фронтот за етничко соединување на Албанците и сите негови структури, барам од целото албанско население да не потпаѓа под провокациите од Белград. Ние тоа го бараме затоа што како никогаш досега Белград и неговите сегменти е заинтересиран со крвта на Албанците да ги реализира своите ѓаволски планови:

- Да го отргне вниманието на пошироката јавност од решавањето на статусот на Косово

- Да создаде српска република во територијата на Македонија
Според картите на Белград, таквата република би ги опфаќала Куманово, Скопје, селата на Порој, Бродец, дури до Прилеп, каде заедно со Грција планираат да имаат заедничка граница."

Потпис: Гафур Адили, портпарол на Фронтот за етничко соединување на Албанците.

АНА патролира во северно Косово
Припадници на забранетата албанска паравоена група АНА патролираат во градовите во северно Косово, објави Б92, повикувајќи се на агенцијата Асошиејтед прес (АП).

"Тие патролираат долж административната граница со Србија. Наведуваат дека се испровоцирани со српските закани и дека ќе го бранат Косово "до последниот војник", се вели во информацијата.
Командант, кој себеси се нарекува Прека и командува со група од 40 до 50 парамилитарци на северот од Косово, прифатил да разговара со новинар на агенцијата АП, под услов да не се откриваат ниту локацијата ниту пак неговото целосно име.

Командантот на Албанската национална армија рекол за АП дека тие се разочарани од косовските политички водачи и дека сметаат оти преговорите за идниот статус на покраината, со посредство на меѓународната заедница, пропаднале.

"Ќе ја браниме оваа земја до последниот војник", рекол командант Прека во интервјуто водено доцна вечерта во неделата, по церемонијата на примање нови "регрути" во планинскиот дел на Косово.

Според АП однесувањето на групата и нивните храбри изјави само ја засилиле тензијата во Покраината.

Александар СРБИНОВСКИ
 
sad jesam...pa koliko vidim opet siptari unapred pravdaju svoj terorizam nekakvim "velikosrpskim planovima i pretnjama Beograda"...samo sto pored ovih ustrojenih demokrata nece dobiti ni verbalni odgovor a o nekom smisljenom i pazljivo organizovanom odgovoru da i ne govorim..
 
kod nas je kolala prica da su patrole bile sastavljene od mahom srba i nekoliko makedonaca, ali nisam hteo da to komentarisem, ipak su to bile samo price.

ma sto posto su Srbi...****** dokle..................nego Ademe,sta kazes sto je JOS JEDAN svedok odbio da svedoci protiv Haradinaja...ona moja predvidjanja se polako obistinjuju...jos malo i oslobodice ga zbog nedostatka dokaza..a onda ce Kosovo pod njegovom "palicom" da procveta...
 
I, kakve su jos kolale price? Ako i koliko hoces, reci...

moj najveci problem je da ja zaista ne pratimpolitiku, sve sto saznam je sa krste, verovali ili ne. ponekad ako nesto cujem ovde onda obidjem neke nase sajteve cisto da vidim sta kaze "druga' strana i tako.. a sada pitanje: pa ne to je to, doduse pricalo se [seljani jedne od zrtve] da jedan ubijeni nije imao nikakve veze sa ANA-om. i tako to su ipak misljenja "obicnih" ljudi i tako....
 
ma sto posto su Srbi...****** dokle..................nego Ademe,sta kazes sto je JOS JEDAN svedok odbio da svedoci protiv Haradinaja...ona moja predvidjanja se polako obistinjuju...jos malo i oslobodice ga zbog nedostatka dokaza..a onda ce Kosovo pod njegovom "palicom" da procveta...

tebi cu ovako odgovoriti, da li je haradinaj nekome pretio ja ne znam, a svdoci su koliko ja znam zasticeni, znaci nema problema. ili je on bas toliko svemocan...
a sta kazes ti na to da je seselj pretio srbima koji su to javno [i sada rade] izjavljivali a???
 
moj najveci problem je da ja zaista ne pratimpolitiku, sve sto saznam je sa krste, verovali ili ne. ponekad ako nesto cujem ovde onda obidjem neke nase sajteve cisto da vidim sta kaze "druga' strana i tako.. a sada pitanje: pa ne to je to, doduse pricalo se [seljani jedne od zrtve] da jedan ubijeni nije imao nikakve veze sa ANA-om. i tako to su ipak misljenja "obicnih" ljudi i tako....

Zahvaljujem na odgovoru.
 
alo,poredis babe i zabe...Seselju se sudi za verbalni delikt(!!?) a Haradinaju zbog mnogo ubistava i ucestvovanja i davanja naredjenja za cinjenje istih...e sad kad vec poredis njih dvojicu,reci zasto je Haradinaj bio pusten na slobodu,i bilo mu dozvoljeno da putuje i da se bavi politikom iako je optuzen za ono sto jeste,a Seselju nisu dozvoljavali ni porodicu da vidi,pa mi ,ako umes uopste,objektivno reci da li to Haradinaja cini mnogo mocnim covekom?
 
alo,poredis babe i zabe...Seselju se sudi za verbalni delikt(!!?) a Haradinaju zbog mnogo ubistava i ucestvovanja i davanja naredjenja za cinjenje istih...e sad kad vec poredis njih dvojicu,reci zasto je Haradinaj bio pusten na slobodu,i bilo mu dozvoljeno da putuje i da se bavi politikom iako je optuzen za ono sto jeste,a Seselju nisu dozvoljavali ni porodicu da vidi,pa mi ,ako umes uopste,objektivno reci da li to Haradinaja cini mnogo mocnim covekom?

a ko je tu baba a ko zaba??? kako to da tu osobu koja se opstuzuje za verbalni delik ne postaju da izdje iz celije a ovoga koji je optuzen za zlocine pustaju i to ne samo jednom. ali posto je ovo ipak druga tema, kazi sta mislis i neka tvoja bude zadnja.
 

Back
Top