školice, vrtići...

mackica ns

Poznat
Poruka
7.784
Kratko i jasno:
Za ili protiv (i zašto)
Baba ili vrtić? (i zašto)
Od kog uzrasta (i zašto)
Za iskusne: kako je prošlo prilagođavanje?
I ostalo čega se setite...:wink:

Uh, imam užasnu tremu, valjda zato što nisam sigurna da li radim pravu stvar:?

 
laura je prvi put ostavljena u vrticu kad je imala tri meseca,i sada mogu da je ostavim i kod ivicine i maricine vestice ona nece plakati za mnom.teze sam ja podnela taj rastanak nego ona.ali sad mi je drago kad vidim u vrticu decu od 5 god kako urlaju na vratima kao da ih neko kolje,a roditelje blam pojede.da sam mogla ja bih sacekala do prve godine ali nisam mogla,ali nista joj ne fali ni ovako.
znaci ja sam za vrtice,od najranijeg doba-zbog drugara ipak izmedju roditelja i dece stoje 25 godina,ne moze njima biti zanimljivo sa nama kao s vrsnjacima,tu se uci svasta nesto sto mi ne mozemo,da dete nije kralj npr kao sto je u porodici,da postoje drugi ljudi,a i da roditelj malo dise...
baba servis-protiv,jer je baba jos starija pa razmazi dete,a i moze doci do komplikacija ukoliko baba vaspita na jedan a roditelji na drugi nacin(ja sam bila u vrticu a mog brata je cuvala baba i bas se videla razlika izmedju nas dvoje,duze vreme).slazem se da baba pricuva na vikend ponekad,ili uvece kad izadjtete ali ne kao stalni nacin cuvanja deteta(sem toga posle bude i ono ja sam ti cuvala dete i ti sad meni ne smes nista da kazes)
mackice samo napred;)
 
Za vrtic. Osim socijalizacije, deca nauce da moraju da postuju zabrane. i to je ono na sta se klinci tesko navikavaju ali u vrticu ce nauciti pre ili kasnije. Bar tako kaze psiholog. Nemoj da se sekiras, vrtic detetu ne moze da skodi, u svakom slucaju uvek mozes da ga(je) ispises.
PS:Ovo si mogla da napravis kao anketu.
 
Samo za ostale još pitanje: mislite li da je 16 meseci prerano?

Није ваљда да има већ 16 месеци? :D Пуј, пуј, пуј! :lol:
Туђа деца увек брже расту! :lol:


Ево, прелистала мало ове књижурине које имам код себе...свугде се спомиње полазак у обданиште између 3. и 4. године живота... Нигде не пише нешто о јаслицама...
Шта знам, знам родитеље који су се одлучивали за то само зато што никако нису имали другог избора... Значи - то је крајње средство! :-(

Мислим да су још јааако мали, и да је то, у том узрасту, само нужно зло... Али то је моје лаичко мишљење.
 
mackica ns:
Hvala hani:)
Samo za ostale još pitanje: mislite li da je 16 meseci prerano?
Neshto imam utisak da ce i tvoja beba tako mala, lakshe i brze da prihvati promenu nego moja! :D
A sad iskustvo iz druge ruke, moja komshinica je zbog posla morala da poshalje sina u vrtic kad je imao 18 meseci. Ona nije imala drugog izbora, njena majka ima problema sa vidom pa nije mogla da ga chuva. Osim tog prvog perioda nije bilo problema, chak je mali to lakshe podneo od nje.
I ja neshto mislim da majku u prvim godinama ne moze zameniti ni gomila vaspitachica, ali ako bash mora...mora. Ti mozesh da se potrudish da manjak kvantiteta nadoknadish kvalitetom, i da vreme koje budesh mogla da provedesh sa bebom bude nafilovano grljenjem, i mazenjem, i ljubljenjem...
 
Trideset godina radim kao vaspitač u vrtićima-od Bosne ,Beograda i vrtića u unutrašnjosti Srbije i sasvim je normalno ako kažem da je dete u vrtiću na pravom,njegovom mestu.Ko sumja u dobre namere ljudi koji tamo rade neka ne upisuje dete u vrtić jer nikada neće biti miran kada ga ujutru ostavlja.Tamo uglavnom rade ljudi puni ljubavi,brige i nežnosti.Ne moram da pričam o drugarstvu,navikama,bogatstvu iskustava,znanja i umenja,koje vaspitači pruže deci.Iz mog iskustva ,deci do dve godine,je najbolje da su zbog zdravlja sa mamama kući a posle toga u VRTĆ!!!
 
mackica ns:
Kratko i jasno:
Za ili protiv (i zašto) za, zato što su sa sebi sličnima

Baba ili vrtić? (i zašto) vrtić, jer baba nema diplomu vaspitačice a i u pitanju je sukob interesa

Od kog uzrasta (i zašto) 3 godine, jer su dovoljno veliki, a i tako je rekla teta Hellen

Za iskusne: kako je prošlo prilagođavanje? bez problema, zato što su na tatu

I ostalo čega se setite...:wink: samo opušteno i bez nervoze uživaj u klincu svaki dan sa njim u tim godinama je samo tad i nikad više
pozdrav
 
Ako imaš babu- onda baba do treće-četvrte godine pa vrtić! Deca traže decu, ne babe! Moje mlađe dete ide u nekakvu englesku školicu- 5 sati svaki dan, od 10-15h . Ono što je mana ovoj opciji je vreme- nemaju svi dede i babe ali i tate (sa kliznim radnim vremenom) da dete vode u 10 u školicu.
I super je. Em lagano uči engleski, em ih uče naše recitacije i pesmice, em ruke u testu( i blatu!)- znači sve ono štp ova mama nema vremena da radi sa drugim detetom( sa prvim radila pa sve prašilo!). Stidim se... :oops:
 
Nishta babe! Ni dan, a ne do trece chetvrte godine! Verujem da ce dete bolje da napreduje uz nepoznatog vaspitacha, makar govorio i bantu jezikom, nego uz svoju babu. Babe su smrt za disciplinu, rad i red! Ono shto ti teshkom mukom postignesh za par godina babe to porushe za vrlo kratko vreme.
 
Da, najviše sam i postavila ovu temu zbog toga što sam svuda pročitala da deca prihvataju pravilno vrtić i uspešno kreće socijalizacija od treće godine pa nadalje. A sa druge strane, iskustva meni bliskih ljudi su da deca što su mlađa (svakako posle godinu dana) lakše prihvataju i lakše se naviknu... Retko sam čula da dete koje je krenulo sa tri-četiri godine kaže da VOLI školicu, dok deca koja su ranije krenula u trećoj godini već nisu htela ni preko leta da idu na raspust...
E, sad... da li je to stvar samo (ne)zdrave navike, ili literatura greši....:?


 
jaslice su nuzo zlo...kolektiv pre trece godine ni jedan pedijatar nece aminovati ali ako bi smo se vodili samo po knjigama...
Zivot brate nije teorija.
Ono sto je neminovno jeste cesce razboljevanje,jer sada se razmenjuju bakterije sa drugom decom ali i to je sticanje imuniteta koje sledi kad tad...
Naravno lakse je kada su veci.....kijavica,kasalj,otitisi i razne bakterijske infekcije su sastavni deo kolektiva,sto je opet relativno od deteta do deteta.
Adaptacija je relativna stvar i ne bih se ja tu mnogo uzrujavala..svi placu ili su plakali,pa ce i tvoje...ali samo odlucno...Nije lako srce ti se cepa ali nisam jos videla da je neko dete preplakalo ceo dan vec to traje desetak minuta pa kada vide da to tamo niko ne zarezuje oni prestanu..
E sad ima razne dece...a i raznih vaspitacica.
Ja sam u svakom slucaju ZA vrtic,za kolektiv al'ako nije nuzda da se saceka malo...do sledeceg septembra nekako da premostis sa babama,mozda da je upises(ili ga,izvinjavam se nisam u toku kog je dete epola!)na nesto(ima sad tih jezika,vezbica,ovo ono..)pa da se malo adaptira na drugu decu dva puta nedeljno...Bice lakse posle..
 
Ne znam čemu tolika negativnost prema babama. Doduše i ja bih se nervirala da mi dete čuva svekrva iz ove naše teme.

Za ili protiv (i zašto)
Za, ali ne pre 3,5 godine. Zbog imuniteta (što će ti svako realan reći-sa 1,5 godinu ako i prihvati psihički, velika je verovatnoća da će non stop imati neke viruse, po 3 dana će ići u vrtić a onda se lečiti po 2 nedelje- naravno to je relativno ima i obrnutih slučajeva-može biti bolesno i ako je kući, i naravno ne može se držati pod staklenim zvonom) i zato što su tad baš baš zainteresovani za decu, pa će sve mnogo lakše ići.

Baba ili vrtić?
Do 3-4 godine baba ali samo ako se drži tvojih sugestija i prati navike koje si ti stvorila-tipa hrana spavanje ne preterano tv-a.Ona će svakako dopuštati razno-razne ludosti, ali ako je u granicama normale, onda je ok.
 
U redu, treba da se socijalizuje, ali ako ne ide u obdanište, a napolju je dva puta dnevno po 2 sata minimum ako dozvoljavaju vremenski uslovi, druži se sa decom i igra u parku, takođe dolaze vam prijatelji i dovode svoju decu pa se igraju.
Pa ne raste na grani da nikad nije videlo dete.
Ne znam čemu toliko insistiranje da se socijalizuju u 1,5 godini života.
 
Кад су моја деца била мала сретала сам пар пута у паркићу са једном мамом. Њена ћерка је имала 11 месеци и та мама ми је тада причала како једва чека да дете напуни годину па да је пошаље у вртић ''да се социјализује'' јер, каже, ''мала не уме да се игра са другом децом, неће другој деци да даје своје играчке и јако је себична'', па ваљда да у вртићу све то научи!

Та мама није знала најосновније ствари о развоју детета:
- до првог рођендана дете се углавном забавља само или га забављају родитељи
- у другој години јавља се интересовање за другу децу, али се задржава углавном само на посматрању
- у трећој години долази до ''упоредне игре'' - два детета се играју у истој соби, али свако за себе
- после треће године они почињу да размењују по коју реч или играчку, али још увек то није заједнички организована игра
- тек око четврте године живота јавља се организована игра са поделом улога..
 
Ako mora u jaslice i nemas drugu alternativu onda mora, sta ces drugo, mada mislim da je to prerano. Moja cerka je krenula sa 1,5 godinu u vrtic i mislim da je bilo prerano, ali nismo imali izbora. Stalno je bila bolesna, virusna, jedva se izvukla. Medjutim ona je to lepo prihvatila i nikad se nije bunila. Sada imamo sinka ima 8 meseci i kad spomenem muzu da bi mogao u jaslice on nece ni da cuje, on ce ga cuvati ako treba i do 3. godine ali u jaslice ne. Ali za vrtic sam 100%, bolje nego baba servis, deca treba da imaju svoje vrsnjake i drugare da nauce da se socijalizuju, druze, dele....
 
Baba ili vrtić?
Do 3-4 godine baba ali samo ako se drži tvojih sugestija i prati navike koje si ti stvorila-tipa hrana spavanje ne preterano tv-a.Ona će svakako dopuštati razno-razne ludosti, ali ako je u granicama normale, onda je ok.[/QUOTE]
Opshte je poznato da su sve babe slabe na unuchice, i ja do sad nisam upoznala ni jednu jedinu, koja se ne pravi pametna, i koja ne tripuje da je ona najbolje negovala svoju decu, a da danashnje majke sve rade naopako. Slazem se donekle da je deci do trece godine vishe potreban chuvar nego vaspitach, ali svoju cerku ne bih poverila na chuvanje ni svojoj majci a tek svekrvi...
 

Back
Top