Centralno usisavanje...sve što treba da znate

Da li biste voleli centralno usisavanje u vašem domu?

  • DA

  • Pa,... možda

  • Ne


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Mld

Zainteresovan član
Poruka
128
Možete li da zamislite život bez prašine, grinja i alergena na poslu i kod kuće?

Postoji jednostavno rešenje koje se zove centralno usisavanje prašine. Otprilike kao što je i centralno grejanje ili centralna klima.

U potpunosti eliminiše prašinu iz životnog i radnog prostora, uz mnogo manje utrošenog vremena i , zamislite, potpuno je bešumno.

Ako vas interesuju detalji pitajte slobodno...
 

Prilozi

  • Kuca1.jpg
    Kuca1.jpg
    24,9 KB · Pregleda: 87
Klasični usisivači su poznati po recikurlaciji vazduha i po tome da nasitnije čestice prašine, grinje i alergena, prilikom rada usisivača, prolaze kroz kesu i kroz izduv se ponovo vraćaju u prostor koji se usisava. otuda i ona fina prašina na nameštaju posle usisavanja.

Ako kliknes na gornju sliku videces na uvecanoj slici da je centralni usisivac postavljen na zid u najnižem nivou i da je preko mreže PVC cevi povezan sa utičnicama po kući. Prilikom usisavanja u utičnicu se ubaci crevo za usisavanje, usisivač se automatski uključuje i sledi udobno usisavanje bez buke i prašine.

Prašinu se skuplja u poseban separator za prašinu usisivača, a filtrirani vazduh ( u kome se nadju i grinje i alergeni) se kroz spoljašnji zid izbacuje u spoljašnju sredinu.
 
Upola manje od prosečnog Kyrbija.

Okvirna cena za kuću od 200 kvm je oko 1250 eur.

Uključuje Centralnu jedinicu (usisivač), pribor za usisavanje(osnovni set) i kompletan materijal za instalaciju sistema ( cevi, priključne kutije,kablove, lepak ,utičnice)
Na ovo treba dodati još i trošak ugradnje koji zavisi od slučaja do slučaja.
 
nemaju svi tepihe u kuci, za nekoga je to ok resenje
razmisljala sam o tom sistemu jer ne volim da vucem usisivac sa prizemlja na sprat, pa iz prostorije u prostoriju, i setam ga levo desno. ne znam kako stari, tj kolika mu je efikasnost nakon 5 / 10 godina...koliko cesto treba menjati delove, kolika mu je usisna snaga i tako to...
 
SuzanKalvin:
Al se reklamiras! Videla sam to na sajmu jedne godine. Nista posebno. Sakupljas djubre mesec dana u podrumu (ako ga imas), i posle ga praznis. Pitam se sta biva kada se zapuse cevi i oslabi protok. Vodu ne moze da usisava, Niti moze da trese tepihe, a ni da ih pere. Po meni to je "bacene pare" investicija.


Kesa sa skupljenom prašinom se menja 2-3 puta godišnje. Cevi ne mogu da se zapuše jer je prečnik cevi kod utičnice manji nego u celom sistemu. Ako se to i desi to je isključivo zbog nestručno izvedene instalacije. Naravno, da je i to predvidjeno i da postoji lagano rešenje da se to otkloni.
VODU MOŽE DA USISAVA, KAO I PEPEO iz kamina preko dodatnih separatora za vodu, odnosno pepeo.
Što se investicije tiče, kroz uštedu na vremenu i troškove održavanja, koji su približno jednaki nuli ( 3 plastične kese za godinu dana) investicija se isplati za 2-3 godine.
 
mojra:
nemaju svi tepihe u kuci, za nekoga je to ok resenje
razmisljala sam o tom sistemu jer ne volim da vucem usisivac sa prizemlja na sprat, pa iz prostorije u prostoriju, i setam ga levo desno. ne znam kako stari, tj kolika mu je efikasnost nakon 5 / 10 godina...koliko cesto treba menjati delove, kolika mu je usisna snaga i tako to...

Za svaki pojedinačni objekat projektuje se posebno rešenje i predlaže odgovarajuća centralana jedinica. Kod centralnih jedinica za kućnu primenu usisna moć se kreće od 260 do 340 mbar merena na svakom usisnom ventilu pojedinačno.

Što se održavanja tiče osim plastičnih kesa za prašinu koje treba menjati 2-3 puta godišnje, posle nekoliko godina intezivne eksploatacije treba zameniti poliesterski filter i karbonske četkice na motoru. Posao od par minuta i finansijski zanemarljiv.

Za ilustraciju, hotelski kompleks Pricesa Yaiza na Kanarskim ostrvima ima ugradjen sistem centralnog usisavanja sa 20km dugim instalacijama i sa više od 1.2oo utičnica.
 
al to je za kuće samo.........

Prilikom usisavanja u utičnicu se ubaci crevo za usisavanje, usisivač se automatski uključuje i sledi udobno usisavanje bez buke i prašine.


i ode prašina u utičnicu? .....okej ...ima kutije.....i sad.......... umesto da držim bilo šta od nameštaja ili da mi je to slobodan prostor........... stanujem sa kutijama punim djubreta.......a....u podrumu skupljaš djubre........pa dodju pacovi i bube i ostali djubrojedci...
 
Ako se pažljivo pročitaju prethodni postovi jasno je da se voda i prašina ne mešaju, niti da postoji ne znam koliko utičnica u stanu koje ne dozvoljavaju da se postavi nameštaj. 2-3 utičnice su sasvim dovoljne u celoj kući od 100-150 kvm.
Prašina se ne zadržava ni u utičnicama niti u zidovima, već se skuplja u usisivaču, kao i kod ostalih usisivača, samo što je sigurnije, bezbednije i neuporedivo zdravije.
Prethodnih par komentaru su ili posledica nedovoljne informisanosti, ili loše namere.
Dakle ako govorimo o biohazardu, onda govorimo o klasičnim usisivačima.
 
SuzanKalvin:
Znaci kroz istu cev (uticnicu) ide i voda i djubre i nista se ne lepi za njih?????? Koji je to materilal??
Da nije neka NASA tehnologija? A da ne pitam za gamad koja tu mogu da se zavuku.
Nisam zlonamerna samo znam za bolje.

Ako pažljivo pročitaš post 11, videćeš da se voda usisava preko separatora za vodu, posebnog dodatka u kome se voda zadržava i ne ulazi u sistem, dakle voda i prašina se mešaju.

Ako ti još uvek nije jasno...može i na pp da razjasnimo.

A ne bi bilo loše da pročitamo šta je to što ti znaš da je bolje. Bilo bi lepo da to podeliš sa ostalima na ovom forumu.
 
Aparat koji ja koristim moze da:
-preciscava vazduh
-dubinski cisti tepihe i duseke i svaki komad namestaja u kuci
-pere ispira i susi tepihe, plocice, parket, prozore...
-Ima sistem za rasprsivanje vode, koji moze da sluzi za pranje spoljnih roletni ili automobila
-prljavstina se ne cuva u kuci, vec odmah nakon ciscenja se odstranjuje u kanalizaciju
-nema kesa i filtera
-troskovi= nula
Sistem zdravlja br. 1
mod_pic.gif
 
SuzanKalvin:
Aparat koji ja koristim moze da:
-preciscava vazduh
-dubinski cisti tepihe i duseke i svaki komad namestaja u kuci
-pere ispira i susi tepihe, plocice, parket, prozore...
-Ima sistem za rasprsivanje vode, koji moze da sluzi za pranje spoljnih roletni ili automobila
-prljavstina se ne cuva u kuci, vec odmah nakon ciscenja se odstranjuje u kanalizaciju
-nema kesa i filtera
-troskovi= nula
Sistem zdravlja br. 1
mod_pic.gif

Dakle u tvom usisivaču imaš kombinaciju prašine, vode i toplote. Razmisli, ima li idealnijeg mesta za razvoj bakterija i mikroorganizama.

A tek princip rada...
 
Ne razumem sta si ti shvatio iz mog posta. Da li si ti nekada video ovu masinu i njen princip rada? Zar mislis da inzinjeri koji usavrsavaju ovu masinu vec 70 godina nisu misli na jednu takvu "sitnicu" kao sto su mikroorganizmi. Ako si je video onda si sigurno shvatio da je ovo masina nesto jedinstveno u svetu, nego ti neces da priznas da je to dobro da nebi sebi kvario biznis. Okreni male oglase i videces da niko ne prodaje ovu masinu, jer onaj ko je kupi zadrzava je za sebe, za ceo zivot.
PS: Niko i nista nemoze da nad*ebe ovu masinu, jer ona je vrh u svetu sistema za ciscenje. Ako hoces izazivam te na takmicenje.
 

Back
Top