Dostojevski kao kultni pisac

OOOJ Dimitrije:
Kao ukoliko ne saopstis( ono sto je Dostojevski objasnio) boje od njega nemoj da pricas.
Ukoliko ne mozes da se izrazavas kao D. ne vredi da pricas?
Onda bi svi cutali kao smukovi :lol:

“ Probaj da mi objasnis stanje Srbije danas, i kako je diktator skoncao u tudjoj zemlji, kako i zasto ga narod i dalje voli, u stvari, napisi roman o duhu vremena. Ako te mrzi, daj mi samo metaforu, naslov, ajde to bar nije tesko. Mislis da se salim? Da vidim koliko si naucila od Dostojevskog, posto mislis da mozes bolje od njega da rastumacis ono sto je on sam pisao. Samo jedna metafora za vreme u kome zivimo. Ako je u rangu sa Dostojevskim, ja cu finansirati izdavanje tvog romana. Moze? To je moj deal.”




Wtf.? Ja trebi nudim isti deal.


Daj, odrasti. I prestanite da "prevodite" ono sto sam ja rekao.
 
“... Kada ne vidimo nijednu knjigu, bilo ljudskog ili bozanskog porekla – oko koje se svet bakce- cije bi teskoce presusile zahvaljujuci tumacenjima? Stoti komentar je odasilje svom sledbeniku jos trnovitiju i cvornovatiju nego sto je prvi ocenio. Jesmo li se ikad slozili izmedju sebe: za ovu knjigu je bilo toga dosta, odsada nema vise da se kaze?
...
Ljudi ne poznaju prirodnu bolest svoga duha: taj samo cunja i trazi, i neprekidno se obrce, i gradeci ga upetljava se u sopstveno delo, kao nase svilene bube, i u njemu se gusi. “ mus in piece”.
....”


Montenj “Ogledi”
 
I sta, zato ih prevodis, zato sto samo zvuce? Zelis da im upumpas smisao? Ta zelja te dovodi do toga da i Dostojevskom nesvesno zelis da upumpas smisao. Ko udara psa, taj se brzo navnike i ljude da udara (i ovo dobro zvuci, ali ne pesnicki, vise filozofski).
 
ma i ja mislim da nema potrebe da se ulazi u teorije........al divlja voli........a o lajbnicu treba posebna tema...šteta što nije umeo da piše romane .......a onaj ko je umeo. -d. gnušao se teorija.......jezik , jezik, nema drugo šta.....jer te priče o kojima nam d. priča...već su bile ispričane......ali ne tim narativnim darom......
 
Ko_vidi?:
Dobro, vidim, sa tobom se ne moze. Imala si sansu, nemoj reci da nisi. Inace, probaj jos malo bolje da mi pojasnis sta sam ja hteo da kazem, evo ovako mozda..


морао би из везе са мном да докажеш на форуму везе са мном


To si htela da kazes?

Господе боже, Ко-види! То си спојио две моје различите реакције на две твоје различите тврдње и правиш ме будалом. То није коректно и нећу тако да разговарам. Очекујем извињење.

@Муњо
Достојевски је у својим последњим романима употребљавао реч "хуманизам" искључиво иронично и под наводницима. То, наравно, не значи да је он сам био нехуман или да није веровао у човечност; то је иронија упућена западњачком "хуманизму".
 
Већ смо неколико пута на овом форуму констатовали да је Достојевски у једном тренутку доживео „препород својих идеја“ (његове речи). Сви знамо да је у младости искрено и ватрено веровао у револуционе идеје Бјељинског и Петрашевског, али није тако остало до краја његовог живота. Та промена се није догодила одмах после робије већ неколико година касније.

По повратку из Европе 1862, Достојевски поше „Зимске забелешке о летњим утисцима“ (објављене у часопису „Време“ за фебруар и март 1863.) Ево неких занимљивих запажања у вези са Француском, пошто се ту виде први наговештаји постепеног скретања његових уверења:

„Ускоро су истакли пароле – слобода, једнакост, братство. Врло добро. А шта је слобода? Једнака слобода за све да раде шта желе у границама закона. Кад човек може да ради све шта жели? Кад има милион. Даје ли слобода свакоме милион? Не даје. А шта је човек без милионе? Човек без милиона није онај који ради све шта хоће већ онај са којим други раде шта хоће. Шта из тога произилази? То да поред слободе постоји још и једнакост, конкретно једнакост пред законом. О тој једнакости може се рећи само толико да у овом виду, како се сада примењује, представља за сваког Француза увреду. Шта је још остало од лозинки? Остало је братство. (...) Човек на Западу прича о братству као о великој покретачкој снази човечанства, и не слутећи да братства нема нигде ако га нема у стварности.“
 
Потом се Достојевски обара на буржуја, показујући како је ситна и банална малограђанска срећа. Тон му је сатиричан што је последица револтираности због претензија буржоазије да свој свет и себе прогласи идеалом. Достојевски открива да је у том свету новац највећа вредност. Буржуј би презирао чак и самог Сократа зато што је сиромах. „Раније се макар нешто ценило поред новца, па је човек и без новца, ако је имао других врлина, могао рачунати на извесно поштовање, а сада о томе не може бити говора. Сада треба скупљати новац и накуповати што више ствари, и тек тада се може заслужити поштовање.“ Брак је „већином сједињавање капитала, а о узајамним склоностима се много не брине.“

Иако је цео живот, и личност и душу, подредио интересима и користи, буржуј се није одрекао потребе да говори о „лепом и узвишеном“. Он је, додуше, истерао те врлине из стварног живота, али их је преселио у позориште, па сад иде једном месечно у позориште да гледа „лепоту и узвишеност“. Каже Достојевски: „Мелодрама неће умрети док је буржуј жив.“
 
А онда, 1864, излазе „Записи из подземља“. После искуства из „мртвог дома“ и после пута по Европи, Достојевски се уверио да човек ни у личном животу а ни у историјском кретању, не базира егзистенцију на разуму. Достојевски је (западњачку, просветитељску) теорију „разумног егоизма“, и рационалистичку концепцију човека уопште, сматрао недопустивим осиромашењем човекове комплексности.

„Разум је, господо, добра ствар, то је ван сваке сумње, али разум је ипак само разум, и задовољава само човекове рационалне потебе, а хтење је израз целог бића, са разумом и свим осталим . (...) Ја, природно, хоћу да живим тако да задовољим све животне потенцијале, а не само разум који је двадесети део мојих укупних способности. (...) Разум зна само оно што је успео да сазна, а људска природа живи интегрално, свесно и несвесно; чак и кад лаже, ипак живи.“

Кроз цео текст филозоф из подземља тврди да рационалисти прећуткују примарну човекову корист – да живи по својој вољи. (Прочитајте поново и онај одломак који сам навела пре неки дан на овој истој теми.)
 
Ko_vidi?:
I sta, zato ih prevodis, zato sto samo zvuce? Zelis da im upumpas smisao? Ta zelja te dovodi do toga da i Dostojevskom nesvesno zelis da upumpas smisao. Ko udara psa, taj se brzo navnike i ljude da udara (i ovo dobro zvuci, ali ne pesnicki, vise filozofski).


Pokusaj da ne upumpas smisao ovome

pokusaj da ne vidis pistolj

.._...|..____________________, ,
....../ `---___________----_____|] = = = D
...../_==o;;;;;;;;_______.:/
.....), ---.(_(__) /
....// (..) ), ----"
...//___//
..//___//

sa recima su stvari jos komplikovanije


Zanimljiva je tvoja zelja da pobegnes od sebe u delo, da pobegnes u Dostojevskog
( ali mislim da ne mozes da pobeges od sebe)
Tvoje shvatanje hriscanstva naravno utice na tvoje shvatanje Dostojevskog.

I nemam nista protiv tvoje vizije "zvucanja",

ali arogantno propagiranje te vizije mi smeta
 
@modruna....

прича о братству као о великој покретачкој снази човечанства, и не слутећи да братства нема нигде ако га нема у стварности.“

rekoh već da slobodoumnog čoveka ne može biti bez ostvarenih ideja.. (osnova prosvetiteljskog shvatanja značaja istorije i napretka)............kada kritikuje zapadni humanizam.....d. kritikuje društveni sistem....taj sistem treba da bude preobražen......na jednoj strani postojaće ..na istoku pravoslavno bratstvo..na zapadu socijalističko.........ako samo pratimo karamazove...ivan je predstavnik zapadnog socijalizma.....a žosim i aljoša pravoslavnog bratstva... ......
osim toga...socijalističa književna kritika svašta je ideološki preuveličavala kod dostojevskog......
a sad nešto o racionalizmu...filozofi prosvetiteljstva u francuskoj i nemaćkoj smatrani su u 18. veku racionalistima......ovde racionalizam znači praćenje novog znanja a ne tradicionalnih pooteva.... i sam spinoza je pripadao racionalistima.......i svi su bili deisti......od kojih su neki i glasno kritikovali katoličku crkvu, tj njihovo sveđtenstvo.......na zadovoljstvo dostojevskog.............a i ideji o slobodoumnom ćoveku moramo njima da zahvalimo............kasnije, uglavnom zahvaljujući hegelu......racionalizam počinje da se povezuje sa filozofskim idealizmom....da bi ...nešto kasnije.....što nikako nije mogao da se d. složi... racionalisti otišli toliko daleko.... da razum zamenjuje veru.......da bi se od toga odustalo....već se prešlo na kritičko čitanje biblije...u duhu modernizma ...što vodi u pogrešnu dokrtinu.......... kako je govorio lajbnic: za boga sve istine su istine razuma.... božje percepcije su jasne da svako stanje pročitaju.. ...... po lajbnicu istine razuma počivaju na apsolutnoj nužnosti...a istine činjenica na hipotetičkoj nužnosti.......bog je odabrao sva slobodna dela koje će čovek ikada biti u stanju da izvede..pa je ljudska sloboda u ovom svetu očuvana............... dostojevski nije bio ni primaći lajbnicu u sistematskom razmišljanju.....nije imao sistemski izgradjen filozofski princip....osim etičnog koje je okosnica svega..ostalo je u fil. smislu sve bilo teza-antiteza i to prilično labava......... ali nas zanima njegov priorodni dar.......zašto volimo dostojevskog i divimo mu se....prosvetitelji bi tačno objasnili: on u razumevanju ljudske prirode dostigao najveći stepen...i da je njegova priča dostupna svim ljudima...a ne odredjenom, uskom kroogu ljudi........
možda biste vi želeli da je on imao neke sličnosti sa romatičarima?.............hehe..
u filozofskom smislu.....dost. se razvijao u pravcu egzistencijalizma........ali ako bi njegov deizam bio doveden u pitanje......činjenica je da bi sebe još mnogo moočio i preispitivao....... a i socijalno u socijalističkom stavio bi pod oštro oko kritike.........ne bi on mogao da bude levo...
 
Heh, ko_vidi? je najglasniji akter u onome sto osudjuje. Necu mu zameriti, s obzirom da ne zna sta je apsurd. Nedoslednost je vec druga stvar (rece da odlazi sa ovog foruma gde nije rec o Dostojevskom, ako se ne varam). Ovde niko ne pokusava da tumachi delo Dostojevskog bolje od njega samog (ali sve ti je to oooj Dimitrije vec lepo rekao), iznose se licni stavovi i dozivljavanja (retko) i demonstrira naucena azbuka i povezivanje delova iste (cesto). A ima i onih koji demonstriraju nadobudnost, neopravdanu narcisoidnost i iznenadjujucu kolichinu nekulture. Ti si jedan od takvih.
 
ellabella:
Tesko je naci prave reci za njegovu velicinu!Da ne ponavljam vec neke prethodne komentare...pridruzujem se svima koji misle da se Dostojevski ne razume prostim citanjem...vec se svaka njegova recenica oseca!genije!

lepo receno! slazem se! cula sam cak da i na nekom fakultetu gde se studira psihologija,studenti imaju valjda obavezan ispit koji je u bliskoj vezi sa Dostojevskim,tacnije verovatno ispituju njegova dela sa psiholoske tacke gledista... mada ima dosta njegovih romana koji su inace napisani u psiholoskoj osnovi..nemojte mi zameriti ako sam se lose izrazila,ne razumem se mnogo u njegov rad,znam sta je sve pisao,citala sam dosta o njemu i procitala sam neke njegove knjige od kojih mi se Ponizeni i uvredjeni najvise svidjaju...
 
Не само да ти ништа не замерамо него те упућујемо на форум "Књижевност" -- тамо има две теме о Достојевском (једна о "Идиоту", друга о самом Достојевском) па можеш да видиш шта смо тамо писали, а чак и да се укључиш у разговор ако желиш. :D
 

Back
Top