Zašto su neki protiv lustracije?

nesha t.

Veoma poznat
Banovan
Poruka
12.885
''Predsednik parlamenta Oliver Dulić pokrenuo je inicijativu da se ponovo izabere devet članova Komisije za lustraciju koja od 2003. godine nije održala nijednu sednicu jer su njeni prethodni članovi podneli kolektivnu ostavku. Razlog njihovog povlačenja bio je u tome što od Vlade Srbije nisu dobili podršku ni u pogledu sredstava, ni prostorija iz kojih bi obavljali svoju delatnost. Pored toga bilo je predviđeno da u sastavu komisije bude i jedan predstavnik opozicije, ali su to bojkotom odbili predstavnici SRS, SPS i Stranke srpskog jedinstva.''

Ceo tekst imate ovde: http://www.blic.co.yu/politika.php?id=4945

Ne mogu a da ne primetim kako pristalice nacionalističkih stranaka drugima stalno prebacuju navodnu nekadašnju pripadnost komunistima, pa me interesuje zašto onda nekima smeta da se to sve lepo ispita? Šta mislite?
 
pa sada je to vec tesko izvesti to je moglo posle 2000. a i ne zna se odakle bi se krenulo dal od dolaka Milosevica ,od pre toga tj. komunizma ,dal i posle 2000. mada bi nacelno bilo moguce da se kaznjavaju/lustriraju nosioci javnih funkicija koji su krsili ljudska prava gradjana i koji su se ogresili o ista bez obzira kom rezimu pripadali .
 
Meni licno ne bi smetala (naprotiv), ali opet sam protiv lustracije iz jednostavnog razloga: ili si prekrsio zakon, ili nisi.
Ako jesi, onda postoje odredbe po kojima ces da odgovaras; cemu lustracija, retroaktivnost, krsenje osnovnih ljudskih prava (a lustracija to svakako jeste)

U Ceskoj i mnogim drugim zemljama u pitanju je bio obican revansizam (sa manje ili vise politickim ciljevima, na primer u albaniji pogotovo).

Da ne govorim koliko bi sve to bilo tesko izvesti (jos ako uzmemo 1945. kao polaznu godinu, a to bi jedino bilo logicno).
 
Norma Kampl:
Лустрација има смисла једино ако се доиста крене с '45. годином, зато што је то у суштини све један исти режим, у разним фазама и формама.


pa kad bi se krenulo sa 45tom kompletan DS i LDP bi bio lustriran. sem par pojedinaca...

gde da sami sebe lustriraju

Lustracija je samo druga rec za obracun sa politickim protivnicima....
 
Лустрација ничему не служи. У крајњој линији, како рече мој "рођа" Салвантис - постоји закон па јел се неко огрешио или није ? А лојалност, вера или убеђење нису по дефиницији лоше особине. Ако је неко због овога кршио закон - зна се ... А лустрација као појам уопште није ствар која би се уклапала у демократију !?!
 
Lacibg:
Лустрација ничему не служи. У крајњој линији, како рече мој "рођа" Салвантис - постоји закон па јел се неко огрешио или није ? А лојалност, вера или убеђење нису по дефиницији лоше особине. Ако је неко због овога кршио закон - зна се ... А лустрација као појам уопште није ствар која би се уклапала у демократију !?!
Уопште се и не ради о убеђењима. Али, такође, ни само о кршењу закона.
 
Lacibg:
Лустрација ничему не служи. У крајњој линији, како рече мој "рођа" Салвантис - постоји закон па јел се неко огрешио или није ? А лојалност, вера или убеђење нису по дефиницији лоше особине. Ако је неко због овога кршио закон - зна се ... А лустрација као појам уопште није ствар која би се уклапала у демократију !?!
Koliko je meni poznato, predmet lustracije su bili pre svega ljudi koji su radili za tajne policije Varšavskog pakta.
 
Po prethodnom planu i programu (ekipe koja je zbog opstrukcije vlade podnela ostavku) lustracija bi trebala da počne sa godinom 1975. kada je tadašnja SFRJ potpisala deklaraciju o ljudskim pravima.
Ja sam za lustraciju i da se tačno zna šta je i ko činio u prethodnom periodu, ko je koga cinkario, kako je ko dolazio do položaja i funkcija i ono najvažnije - kako su pojedini ministri, generali, političari... došli do novca, stanova, vila...
Jer, kada to jednom krene, onda ćemo bar znati ko je ko i čija su deca danas opet na vlasti...
 
nesha taxista:
''Predsednik parlamenta Oliver Dulić pokrenuo je inicijativu da se ponovo izabere devet članova Komisije za lustraciju koja od 2003. godine nije održala nijednu sednicu jer su njeni prethodni članovi podneli kolektivnu ostavku. Razlog njihovog povlačenja bio je u tome što od Vlade Srbije nisu dobili podršku ni u pogledu sredstava, ni prostorija iz kojih bi obavljali svoju delatnost. Pored toga bilo je predviđeno da u sastavu komisije bude i jedan predstavnik opozicije, ali su to bojkotom odbili predstavnici SRS, SPS i Stranke srpskog jedinstva.''
Ceo tekst imate ovde: http://www.blic.co.yu/politika.php?id=4945
Ne mogu a da ne primetim kako pristalice nacionalističkih stranaka drugima stalno prebacuju navodnu nekadašnju pripadnost komunistima, pa me interesuje zašto onda nekima smeta da se to sve lepo ispita? Šta mislite?
lustracija je jedino reshenje! bez lustracije nema buducnosti!
ovoj zemlji je lustracija neophodna ako hocemo u evropu!

nema potrebe da se ide daleko u proshlost, samo od 8.sednice pa nadalje ukljuchujuci i one koji su izdali ideje 5.oktobra!
ali dok je trut na vlasti nema nishta od kaznjavanja njegovih saveznika. do lustracije mozhe da dodje jedino posle novog 5.oktobra koji se blizhi!
 
Никола:
Ало људи каква црна лустрација?! Па то је са становишта права ортодоксна глупост јер је арбитрарност превелика и не постоје било какви стандарди.

Ја сам наравно ЗА, али да би се уопште отпочело са лустрацијом предуслов је

1. отварање полицијских и војних обавештајних досијеа из којих ће се видети не само то ко је био цинкарош, доушник или човек који "пакује карактеристику" неком кога мрзи, него ће се јасно видети и то ко је и за које стране обавештајне службе радио...

2. утврђивање стандарда, тј. тачно одредити унапред шта је а шта не за лустрацију
јер ће се у противном догодити да они који су на власти букаче и оптужују опозицију... што би било потпуно контрапродуктивно... дакле, по мом суду није за лустрацију чланство у СКЈ обичних чланова - него пре свега партијских секретара и најужих комуњарских руководстава - јер они су по правилу били доушници...

3. такође је значајно у стандарде укључити и поступак утврђивања порекла имовине и за појединца и за његове чланове породице из кога ће се јасно утврдити и схватити ко је лопужа која је злоупотребљавала свој службени положај а ко не.....

Ако се напред наведено не спроведе, лустрација би била обична фарса и обрачун са политичким неистомишљеницима, што је недопустиво, тј. то би била само нека варијанта "сабље" - а знамо на шта је то личило.

п.с. Познато ми је да су целу ствар са лустрацијом покренули брачни пар правника Ракић и Водинелић који су у време најжешћих сукоба и бомбардовања збрисали у Немачку и тамо "завршили курсеве", а сада овде отворили приватне школе - иначе су потомци најгорих комуњара на планети који су имали крваве руке до рамена.
 
eremita:
Ја сам наравно ЗА, али да би се уопште отпочело са лустрацијом предуслов је

1. отварање полицијских и војних обавештајних досијеа из којих ће се видети не само то ко је био цинкарош, доушник или човек који "пакује карактеристику" неком кога мрзи, него ће се јасно видети и то ко је и за које стране обавештајне службе радио...

2. утврђивање стандарда, тј. тачно одредити унапред шта је а шта не за лустрацију
јер ће се у противном догодити да они који су на власти букаче и оптужују опозицију... што би било потпуно контрапродуктивно... дакле, по мом суду није за лустрацију чланство у СКЈ обичних чланова - него пре свега партијских секретара и најужих комуњарских руководстава - јер они су по правилу били доушници...

3. такође је значајно у стандарде укључити и поступак утврђивања порекла имовине и за појединца и за његове чланове породице из кога ће се јасно утврдити и схватити ко је лопужа која је злоупотребљавала свој службени положај а ко не.....

Ако се напред наведено не спроведе, лустрација би била обична фарса и обрачун са политичким неистомишљеницима, што је недопустиво, тј. то би била само нека варијанта "сабље" - а знамо на шта је то личило.

п.с. Познато ми је да су целу ствар са лустрацијом покренули брачни пар правника Ракић и Водинелић који су у време најжешћих сукоба и бомбардовања збрисали у Немачку и тамо "завршили курсеве", а сада овде отворили приватне школе - иначе су потомци најгорих комуњара на планети који су имали крваве руке до рамена.
Ako je tako, zašto bi se baš oni zalagali za lustraciju, nema logike.
 
nesha taxista:
Ako je tako, zašto bi se baš oni zalagali za lustraciju, nema logike.

Е, Нешо, нема потребе да се "правиш Тоша" - добро знаш да се сада веома жури са тзв.лустрацијом управо зато што су гов*а комунистичка и потомци највећих злочинаца на власти - јер ће се, наравно, (по угледу на праксу њихових родитеља и дедова) оставити потпуно слободно тумачење о томе ко јесте а ко није за лустрацију што се треба искористити за искорењивање политичких неистомишљеника а не за стварну лустрацију.
Како уопште можеш да помислиш на лустрацију ако још увек "ведре и облаче" Мићуновић, Латинка и остала багра... да не именујем остале из ДС-а, ЛДП-а и Г17*.
 
svetolik trpkovic:
Trebalo bi lustrirati i bivseg ministra pravde Stojkovica koji je bio opasan staljinistiuicki sudija kao i npr. Matiju Beckovica koji je bio udbaski podvodac tio koji su se okrenuli za 180 stepeni su najopasniji .

Ма шта ми наприча... зашто, бре, пишеш о људима о чијим биографијама ПОЈМА НЕМАШ... па ето, управо сам о томе напред и писао да је тешко извести лустрацију због хушкања и потпуне произвољности - па би се лустрација окренула у сопствену супротност и подржала злочинце а наставила да уништава оне који су и од 1945. до данас страдали.
 
Pa znas Mito sta je problem kod tebe kao i tvojih istomisljenika jer vama ne smeta komunizam sam po sebi i tzv. njegova deca nego vam smetaju samo oni bivsi komunisti koji su sada u suprotnom politickom taboru npr. DS i LDP i onda se vristi "bu komunjare" ,a kada su te iste komunjare otisle u tzv. patriotske stranake i kada zastupaju vama blisku idelogiju onda im se odmah zaboravlja bivsi angazman i ne spominje se uopste nego su oni dobre srpske patriote.
 
eremita:
Е, Нешо, нема потребе да се "правиш Тоша" - добро знаш да се сада веома жури са тзв.лустрацијом управо зато што су гов*а комунистичка и потомци највећих злочинаца на власти - јер ће се, наравно, (по угледу на праксу њихових родитеља и дедова) оставити потпуно слободно тумачење о томе ко јесте а ко није за лустрацију што се треба искористити за искорењивање политичких неистомишљеника а не за стварну лустрацију.
Како уопште можеш да помислиш на лустрацију ако још увек "ведре и облаче" Мићуновић, Латинка и остала багра... да не именујем остале из ДС-а, ЛДП-а и Г17*.
Nisi mi baš jasan, s jedne strane si za lustraciju, a s druge ti smeta što se navodno s tim žuri. Argument žurbe mi inače uopšte nije jasan. Prošlo je 7 godina, o kakvoj žurbi onda može biti reči? Pre će biti obrnuto, znači da se s tim prilično kasni.
 
nesha taxista:
Za Matiju ne znam trenutno, ali Stojković se baš uklapa u profil. Sem za ranije poteze, valjalo bi ga priupitati šta je on imao da priča s Legijom one noći kad je uhapšen.

Зоран Стојковић се уопште НЕ УКЛАПА у ликове које треба лустрирати, случајно моја породица добро познаје његову - тако да то могу да тврдим.

А то шта је он имао да прича са Легијом - слажем са да буде постављено као питање АЛИ ПРЕ ТОГА ИМАШ ГАЛЕРИЈУ ДС и ЛДП ОЛОША КОЈИ СУ ДИРЕКТНО И ДОШЛИ НА ВЛАСТ ПРЕКО ЛЕЂА ЛЕГИЈЕ, па онда имаш Душана Михајловића и компанију.........уууууу......има мЛого да се начекаш пре него што на ред дође Стојковић. 8-)
 

Back
Top