Poreklo imena grada - Valjevo

Wilkołak

Domaćin
Poruka
3.441
Znaci .. opet ja o etimologiji!

Ovaj put na meniju nisu reci vec ime grada iz koga dolazim!

Znaci, prica pocinje odavno, onim sto su svim Valjevcima pricali svojevremeno i sto smo mi uvek pitali... Odakle ime Valjevo? Da, ime se prvi put pominje 1393, u Dubrovackom arhivu. Tacan podatak o tome mozete naci na www.valjevo.org.yu Grad u srednjem veku nije imao utvrdjenje, te je prema tome to bio trg! U srednjem veku se

Postoji nekoliko pretpostavki (prve tri su najvise prihvacene):
1. Naselje je dobilo ime po valjaricama kojih je u tom kraju bilo mnogo, tacnije, govori se o valjaricama na Kolubari;
2. Ime izvedeno od latinske reci vallis - dolina;
3. Ime dobijeno zbog "valjane" zemlje u tom kraju (ne slazem se bas sa ovim, obzirom da imamo pravu ilovacu);
4. Izbeglice (niko ne zna koje i kada), su bezeci preko brda izbili u dolinu koja se "valjala" pred njima;
5. Genitiv od imena Valj (pretpostavlja se veleposednika);
6. Iskvaren oblik od reci Balba, tvrdjave na Balkanu koga pominju izvesni Vizantijski izvori ali niko joj ne zna lokaciju ...

Znaci, sest prilicno sarenih pretpostavki od kojih ni jedna nije dokazana ili oborena. Sto se tice ove potonje, cenim da su sva utvrdjenja u okolini grada otkrivena ali ne dovoljno dokumentovana. Ipak ja licno ne verujem u tacku 6.

Medjutim, evo jos jedne zanimlive stvari, pretpostavke zapravo!

Na irskom-galskom (irish gaelic) je dom/kuca 'bhaile odnosno abhaile (cita se wallya tj, val-je! - cita se kako je napisano). Ja sam sasvim slucajno nabasao na tu rec i proverio njeno znacenje sa jednim prijateljem kome je maternji gaelic ...

Da li je moguce da je Valjevo u stvari predstavlja slavizirani naziv irske reci kuca/dom? Takodje, u okolini grada postoji jos toponima cije poreklo nije bas najjasnije ...

Divcibare, Kolubara, Jadar itd ...

Za Divcibare su mi svojevremeno objasnjavali da je to nastalo od Devojacke-bare ... ali Kolubara? Jadar?

Hajmo sada, ali ozbiljno sa diskusijom ...
 
Ja sam cula da su ljudi iz Bosne, nomadi, stigli na mesto gde je sad Pocuta i tu se zadrzali rekavsi: "Ovde cemo malo POCUTAti, pa cemo se na prolece sVALJati dole..." E sad, to je meni pradeda pricao, i to je neko predanje koje se prenosi po tim krajevima. (Pocuta, Stublo, Lelic...) Mada, pricao je i o valjaricama na Kolubari, kao i o dolini (vallis). Licno mislim da je ime izvedeno od te latinske reci.
 

Back
Top