15000 din za prisustvo oca na porodjaju

Malopre je na prvom programu rts-a u emisiji "oko" bio direktor bolnice "Narodni Front" i objasnio zasto porodjaj sa tatom toliko kosta .

Ako mi verujete njegovo objasnjenje je toliko bilo jadno , a ton toliko drzak da mi doslo da udjem u tv da ga zadavim .
a020.gif
Za vas koji niste gledali pokušaću da objasnim tj prepričam šta je rekao...odprilike ovako :

Prisustvo oca dodatno komplikuje već dovoljno komplikovan posao ginekologa , jedan od tri oca pravi probleme :shock: , što tripujući da mu se žena teško poradja tj da to ne ide po planu , što zbog svojih nekih tripova ...pa je jeli njima( lekarima i babicama) prisustvo oca na porodjaju baš dodatno opterečenje. Uz to imaju samo tri lekara :shock: u smeni a deset mesta za porodilje , pa zbog usplahirenog oca jedan lekar uvek biva sa porodiljom koju prati muž , a onda druga dva doktora nadrljaju :shock: ....i tako još gomila nekih nebuloza , medju kojima : " kad idete u prodavnicu da nesto kupite ne pitate zašto toliko košta , a kad dolazite u porodilište sve vam je skupo"
a014.gif


Ispade da je samo ovde prisustvo oca na porodjaju nenormalno
c046.gif
i da se taj "hir " mora debelo platiti. Sve ostale tate po belom svetu koje prate svoje supruge na porodjaju izgleda su spremnije i manje zahtevne od ovih naših. :roll:

Eto još jedne stvari u kojoj se razlikujemo od ostatka sveta , opet su Srbi ti koji si drugačiji... :roll: :roll:

Užasavam se ovog što je ispričao i stvarno sam ljuta ...Tek sad ne bi dala 15 000 za porodjaj , sad kad znam da je to kazna , čuvala bi te pare u nedrima za dete ...
 
А зашто мислиш да прича напамет и да није тако као што каже?

Била сам са дететом на операцији крајника. Примали су и маме са малом децом, да би маме биле од помоћи деци у тим тренуцима...
Када су донели једно дете са операције, мама је толико почела да хистерише, да вришти, паничи...да смо се сви, и друге маме и сестре, много више намучиле њу да смиримо (чак и физички, отимала се, бацакала, вриштала, тресла се), а детету, које се буди из анестезије, нико није стигао да се посвети како је требало....

Хоћеш рећи да су сви очеви добро упознати и припремљени на то шта их чека и шта чека породиљу, да не падају у несвест, не паниче, да њихово присуство и понашање не омета рад ионако малобројих лекара?


Није ненормално ни пломбирање зуба, па мораш да га платиш....
 
Sa tobom Hellen vec odavno ne polemisem , stekla sam utisak da si uvek antiprotiva i to mi se ne svidja ...skoro ni jedan tvoj stav se ne poklapa sa mojim , kao i nacin na koji ih iznosis...svako ulayenje u diskusiju sa tobom shvatam kao uzaludno trosenje tastature ...

U ovom konkretnom slucaju Iznela sam svoje misljenje , i necu ga promeniti ma kakve argumente da mi da bilo ko ovde . Duboko verujem u svaku otkucanu rec , poznajem muskarce koji su prisustvovali porodjajima ni jedan se ne uklapa u profil koji je naveo doticni dr .....

Iako licno nisam zelela supruga uz sebe na porodjaju , protiv sam ovakve politike Narodnog Fronta ...

Niposto ne mogu da se slozim sa ovom merom .
 
Слушај, Мирка, ја не полемишем са тобом, ја сам твој пост употребила као шлагворт да бих исказала свој став. Твоје личне антипатије према мени овде уопште нису битне. Немам ништа лично ни за, ни против тебе. Ако те сваки мој пост толико иритира да те подстиче на конфронтацију....постоји опција игнор. Ништа лакше од тога.
 
iz ovoga sto je doticni dr rekao sam razumela jedno:znamo vec da su babice i doktori cesto neprijatni prema porodiljama(vicu,naredjuju im,ne tretiraju kao svesno bice)e pa muzevi bi im polomili kicmu da to cuju,te tako za 15 000 oni ce pristati da porode zenu po bon tonu(zapravo se to placa a ne prisustvo)a onda moze i muz da dodje,nema sta lose da cuje
 
Ne znam da li boh pristala da mi suprug prisustvuje porodjaju cak i da je za dzaba, a jos da placam, pa ni u ludilu. Ja sam se porodila u N.Sadu, trudnocu mi je do kraja izveo nacelnik novosadske bolnice, on me je i porodio na carski rez. Kao njegov pacijent imala sam extra uslove. Jedan obican ultrazvuk kod njega je prosle godine bio 5.000,oo dinara, expertni 7.000,oo, pa ti biraj uslove. Opet sam u drugom stanju promenila sam dr. poroditi se moram svakako, u svili i kadifi ili u misjoj rupi. Neka Bog da da sve bude u redu pa cemo preziveti ta 2,3-5 ili koliko je vec potrebno dana za oporavak.
 
Da je skupo, skupo je i preskupo i prisustvo oca i epidural, ali je to ipak stvar izbora. Tako nam je, zivimo gde zivimo, ovde je to luksuz i bezpotrebno u svetu normalno. Da sam se poradjala prirodnim putem ne bih htela da muz prisustvuje, a u to vreme kad smo razgovarali rekao je da i ni on to ne bi zeleo. Zbog komplikacija sam oba puta morala na carski pa nije bilo ni potrebe da on bude tu, kad ja vec "ne prisustvujem" svesno svom porodjaju. Ali mi je mnogo znacilo sto su ga sestre iz intenzivne odmah posle mog dovodjenja iz sale pustile kod mene u sobu na par minuta, onako kompletno obucenog u njihova odela. I on je prvi video bebu, pre mene :)
Ja bih te pare cuvala za bebu i njene potrepstine, posle prvog porodjaja sam bila u izolaciji, sama u sobi sa TV-om, kupatilom, jer je beba bila odvojena od mene pa da bih lakse psihicki podnela dovodjenje beba na podoj. I bila sam strasno depresivna i stalno sam plakala, i bilo bi mi lakse da sam bila sa ostalim mamama. Za tu "uslugu" nisam nikom platila niti su trazili. Ali su zato trazili novalgetol da neko donese posto ga oni nisu imali, pa cak i par rukavica za ginekoloski pregled jer tada ni toga nije bilo. I ne slazem se sa necijom konstatacijom ovde da je u unutrasnjosti jos gore, nepredvidjene situacije se desavaju i u Beogradu. Imala sam opciju da se sa drugim detetom porodim u Beogradu, nisam htela, vratila sam se u "unutrasnjost" i porodila u bolnici u kojoj sam se porodila i sa prvim detetom, jer sam htela da me poradja isti doktor kome strasno puno verujem. Treba dosta toga da se izmeni u nasem sistemu da bi ove stvari postale normalne kod nas. Podjimo od analiza raznih koje trudnice placaju pa do lekova za odrzavanje trudnoce koji su prilicno skupi. Neke trudnice ih piju skoro citavu trudnocu. Sta je sa onima koje nemaju da ih kupe. Treba li da puste da izgube bebu?
 
@Mirka Sizika ,slazem se sa tobom,ja sam nacelnika gledala pre par nedelja na B92 i ista je bila prica.
Plus je ministar zdravlja lepo rekaoda je sve besplatno za trudnice?????Mislim da neko zaista procenjuje da vecina nas ima IQ sa dva broja i tackom izmedju....
Elem samo se ovde placa prisustvo oca,vade razni brisevi ( za oca ) i placa epidural.Nigde vise.
Pa ne vidim da je mozda veca stopa infekcija beba negde gde se ne vade te analize nego ovde.
Samo ovde u porodilistu i u bolnicama mozete videti sestre sa nakitom na rukama i prstima,sa sve grandovskim noktima i nigde vise ( mislim na taj "tru;i Zapad ")
Kad nacelnik NF kaze kad odete u prodavnicu placate i ne pitate zasto toliko kosta,pa nepitam dragi Nacelice jer njima ne dajem novce svakog meseca od prvog dana radnog odnosa.......A tom socijalnom moram da dam ,i zato NECU DA PLACAM EXTRA!!!!!!!!!!
STRASNO SAM LJUTA I RAZOCARANA, A TRUDNA SAM I U 7 MESECU.....
Ali njima se moze uz aposlutnu podrsku ministarstva zdravlja.....A samo smo ostali uskraceni za odgovor posto epidural kosta 10000 i od toga 3000 uzima anesteziolog,da li vise ne uzima izmedju 100 i 300 evra????
To G-din Nacelnik ne zna??A covek kaze da to niko od njegovih lekara ne uzima????
 
Ja se nisam porodila preko veze (kako nakaradno zvuči, ali razume se valjda:p). Nisam nikom ništa htela da platim ni nakon porođaja. Nisam ni zapamtila koji doktor me je "porađao"-ako tako može da se kaže jer je za napunih sat i po, koliko je trajao moj porođaj, provirio u moj boks dva puta, niti sam zapamtila koje su babice bile prisutne. Uglavnom, sve je to bilo osoblje koje tu radi, i čiji posao je da porađaju žene 24 sata dnevno. Nisam primila epidural jer nisam bila dovoljno informisana pre porođaja koja je procedura, inače sigurno bih. U to vreme, tarifa za epidural po cenovniku u Višegradskoj je bila 150 evra. Zašto bih dodatno plaćala SVOG anesteziologa 150 evra, kad je anesteziolog kao zanimanje prisutan u porodilištu 24 sata?
Nisam čula da se prisustvo oca plaća, već da se plaća poseban boks u kome je omogućeno prisustvo oca u Narodnom frontu. Žalosno je što se to kod nas smatra luksuziranjem, pomodarstvom, itd. Mogućnost bi trebalo da postoji kao svuda u svetu, pa neka supružnici biraju.
dodala bih da smatram da su oni očevi koji iskažu želju da prisustvuju porođaju sigurno prilično informisani i spremni na taj događaj i sumnajm da prave gužvu i dodatne komplikacije osoblju. Naravno da se dešava, ali ne verujem u tolikom broju i obimu da bi zbog toga uvodili tarifu od 200 evra. Šta, kao ako daju 200 evra, istrpićemo ih, važno je da šuška u džepu?
 
Bas tako. Snezoc ako se vec odlucis da platis po novoj tarifi epidural i prisustvo muza, mislim da ce biti sumanuto da jos dodatno tutnes anesteziologu u dzep 150-200 evra pride. Pa majku mu, to im je posao, ako si platila epidural anesteziolog MORA da dodje, nece valjda cistacica da ti ga da! Nisu nijednu ostavili neporodjenu koja nije castila, doduse znam za slucajeve da su pojedine izmucili propisno jer nisu htele da "caste". Sami smo krivi, nekako po logici normalno nam je postalo da ih castimo picem, kafom, bombonjerama, novcem.
 
@ 7sins upravu si,ako se odlucim za tatu i epidural necu da platim dodatno anesteziologa ni luda,a bogami
necu ni da castim ( polako ljudi sada tako mislim trudna sam i malo mi hormoni luduju ).
Pa mene dok sam radila niko nije castio kad zavrsim posao za koji sam placena....
 
i ja sam slušao načelnika bolnice narodni front
i čovek ima nastup kao da je pre 5 minuta sišao sa neba da se obrati nama sitnim zemljanima
koji ga uzgred budi rečeno plaćamo
mogu zamisliti kakav ima odnos prema pacijentima kad se isključe kamere
po meni zdravstvo treba privatizovati pa nek svi istaknu javno cenovnike
 
hanibal77:
ne smeta,uopste!ali kako bi nasi zaradili koji dinar preko plate? :roll: moj muz je prisustvovao carskom rezu uz epidural pa nije nikome smetao,ali to je u francuskoj normalna pojava!niko nije padao u nesvest,ne brini oko toga,ti ipak trpis mnogo vise najmanje sto moze da uradi za tebe je da te drzi u tom momentu za ruku.

zar nisi ti u fajtu sa sanjom... eto kako se svi lepo pomire kad su decica u pitanju
 
Ako uz tih 15000 dobijam i doktora koji će neprestalno motriti na mene i mog "usplahirenog" muža, onda bih im i platila...

Ne kontam objašnjenje, muževi ometaju rad. Hoće li manje ometati rad ukoliko su tanji za 15000?
Hoće li druge porodilje manje trpeti što doktori trče oko prestravljenih muževa zbog toga što je porodilište zaradilo na prisustvu oca?
Iz bliže okoline znam nekoliko očeva koji su prisustvovali porođaju i svima je to bilo predivno iskustvo. Niko se nije onesvestio, niko nije doktora hvatao za gušu i sl. Takve priče znam samo iz viceva o crnogorcima : ))
OK, ima sigurno onih koji su skloni paničenju ali ima i žena, pa šta sad? Treba ima zabraniti da se porađaju ili naplatiti po 1000 din svaki njihov krik jer bože moj, ometaju rad sestara i doktora...
 
Добро, овде се сви воде првенствено емоцијама...а мање рациом.

Било би лепо када се не би ништа наплаћивало, када би свака наша болница имала довољно боксова да свака трудница може да буде сама са мужем и особљем док се порађа.

Зграда нашег породилишта је стара 150 година. Постоји само једна претпорођајна сала (у којој смо лежале нас шест истовремено, кревет до кревета, као сардине)...и само једна порођајна сала у којој смо се једном нас две порађале истовремено, на метар раздаљине... И постоје само две собе за породиље у којима има по 17 кревета за маме и исто толико за бебе.
Значи, објективно - услова нема.
А и ако би се дошло до неких пара претпостављам да има толико ургентнијих ствари које треба набавити и за које треба оспособити болнице.
Трагичније је то што се плаћају неке ствари које су неопходне. (Тренутно ми је мама у болници, ишла сам данас да јој однесем јастук, јер у болници нема довољно јастука и ноћас је спавала без јастука?!)
Трагичније је то што је вантелесна оплодња толико скупа, а рецимо, нашим суседима Мађарима држава плаћа прва четири покушаја вантелесне оплодње.
Трагичније је то што сам ја у породилишту од поноћи до сутра поподне имала температуру 40, а нису имали ни јебени андол да ми дају, тек у 6 поподне сам искукала да оду на друго одељење и да позајме нешто за скидање температуре. (Добро, то је било пре 10 година.)
Трагичније је то што одеш смртно болестан, а они ти закажу специјалистички преглед тек за 4 месеца, јер нема довољно лекара, нема довољно апарата...нема, бре, ничега...

Знам да је људима лакше да нађу конкретног кривца на коме ће да искале свој бес и осећај немоћи... Али, проблем је много шири и дубљи од ''фикс идеје неког намћорастог лекара'', проблем је цело наше друштво коме ће требати још бар 50 година да достигне неке европске стандарде у многим стварима...
Стварање услова за присуство тате на порођају јесте добра ствар, али има толико ургентијих ствари да гомила жучи просута по овој теми делује помало апсурдно. Живети данас у Србији, а беснети што једна периферна ствар није на европском нивоу...смешно је...
Када породилишта буду опремљена адекватним собама за маме и бебе, адекватним условима за порођај, адекватним бројем инкубатора, лековима, материјалом....е, после тога ће ваљда доћи на ред и прављење посебних боксова за тате који желе да присуствују порођају. Ваљда ћемо и то дочекати.
 
Jeste, Hellen, treba da zivimo u sranju svesni da je to sranje i da kazemo: "Pa, dobro, nema uslova, i zato sto se neko poradjao u boksu od 1m2 pre deset godina, ja treba da budem srecna sto cu se poradjati u boksu od 1m2 ali sama?!?"

To provincijalno, ucmalo, nazadno razmisljanje je kao rak rana na telu cele ove nacije.
Zaostali smo strasno, i ne vidimo dalje od nosa - sve je tako kako je, sa tim se treba pomiriti, uvek je neko drugi/nesto drugo prece... a ti se onda pokrij usima i cuti!

Cuti gde si - kad za bolje nisi!

E, pa vidis Hellen, ja mislim i cvrsto stojim iza toga da zasluzujem (kao i sve zene u ovoj zemlji) mnogo bolje uslove od onih koji mi se nude. I mislim da svako zaista treba da radi svoj posao najbolje sto moze a ne da se krije iza raznoraznih "losih uslova".

@Mirka

Pre par dana sam pisala post slicne sadrzine kao ovaj tvoj i ... sve propade. Posle me mrzelo da pisem iz pocetka... Potpuno se slazem sa tobom!

A meni se cini da se uz pomoc tih 15000 dinara u stvari smanjuje broj svedoka neprilicnog ponasanja "bele elite" u najosetljivijim zivotnim trenucima jedne zene. U ovo sam duboko uverena.

poz svima! :)

da, ako se niko ne zali bice nam isto. Ja ne zelim da nam bude isto kao i do sada i uverena sam da cu uvek naci nacin da iskazem svoje misljenje. Ukoliko se dostigne kriticna masa - stvari ce se promeniti!
 
Значи, мислиш да су боксови за присуство тата важнији од тога што 17 мама и 17 беба леже у једној просторији, што болесници немају ни јастуке и што нема ни лекова, ни ултразвучних апарата, ни инкубатора?
Ја не кажем да треба да ћутимо и да будемо срећни што није као у средњем веку. Али шта би рекла да, не дај Боже, твоје дете треба у инкубатор, а да ти надлежни кажу: ''Немамо инкубатор, место на нови инкубатор ми смо паре потрошили на бокс за тате. Нисмо хтели да размишљамо привинцијски.''
Ипак постоје неки приоритети.

I mislim da svako zaista treba da radi svoj posao najbolje sto moze a ne da se krije iza raznoraznih "losih uslova".

Слажем се. Шта би ти конкретно предложила за породилиште у којима су услови које сам описала?
 
Hellen:
Значи, мислиш да су боксови за присуство тата важнији од тога што 17 мама и 17 беба леже у једној просторији, што болесници немају ни јастуке и што нема ни лекова, ни ултразвучних апарата, ни инкубатора?
Ја не кажем да треба да ћутимо и да будемо срећни што није као у средњем веку. Али шта би рекла да, не дај Боже, твоје дете треба у инкубатор, а да ти надлежни кажу: ''Немамо инкубатор, место на нови инкубатор ми смо паре потрошили на бокс за тате. Нисмо хтели да размишљамо привинцијски.''
Ипак постоје неки приоритети.



Слажем се. Шта би ти конкретно предложила за породилиште у којима су услови које сам описала?


Hellen, ja svakog meseca placam ( i to ne malo) nekoga da resava takve probleme i da zdravstvena zastita bude kakva treba da bude. Dakle, neko je vec placen da resava te probleme a to nisam ja.

A gde su uslovi losi ne treba i zdravstveni i ostali pomocni radnici da budu nadrkani prema pacijentima.
Ako je pretrpano, ne treba da bude prljavo, ne treba istom krpom da se brise doktorski WC a onda pod u sobi gde su pacijentkinje (licno videla u Visegradskoj)...

Ne sme da se desi da od nekoliko doktora u viziti niko nece maltene ni da te pogleda jer nisi "njegov"pacijent (citaj: nisi ga potplatila).

Ja o tome pricam - da svako treba savesno i pozrtvovano da radi svoj posao.
Ako mu posao ne odgovara, mala plata, ne svidja mi se ovo-ono ---brate, menjaj posao, nadji nesto drugo sto ce ti vise odgovarati.

Ne mogu sebe da ni da zamislim da se ponasam prostacki prema svojim strankama/pacijentima/klijentima. Ne mogu sebe da zamislim da ne radim posao savesno. Ne mogu sebe da zamislim da sam neprijatna, mrzovoljna (cak i kada mi sve privatno ne ide kao po loju), besna prema ljudima sa kojima radim cak i kada se upravo tako osecam.

O tome ja pricam.

Ne pristajem da me neko tretira kao stoku! Smatram da to niko ne sme da dopusti.

A sta se desava kod vecine ljudi ovde - koja je uobicajena reakcija?

neko te tretira kao stoku, a ti mu se ulagujes, potplacujes ga, puzis pred njim, gledas u njemu Boga, kupujes cvece, cokolade, tutkas mu koverte, cinis usluge....

jad i beda! o tome ja pricam... i na to ne pristajem!
 
Добро, сад си помешала две ствари. Овде није тема о нељубазним лекарима (којих има, не спорим, али бар у истој мери колико оних и добрих и пожртвованих). Ја сам причала о приоритетима. Причала сам о стању у држави као што је Србија, о стању у свим сферама живота, не само у здравству, и о томе да ће још много воде протећи док не достигнемо оно чему тежимо, али да постоји редослед приоритета.
 
У болници коју сам ти описала, старој 150 година, услови су такви какви јесу. Ја нигде нисам рекла да је особље у њој лоше или нељубазно, само да реално нема услова за боксове за тате. Ти си рекла да су лоши услови само изговор. Зато сам питала како би ти то решила, данас, у Србији.
Како би у породилишту са две собе за по 17 жена, једном порођајном и једном претпорођајном салом, које има само један ЦТГ, који нема довољно ултразвучних апарата, инкубатора, лекова, чак ни јастука... направила довољно боксова за тате, а да не решиш претходно ове много битније ствари?
 
snezac:
Da li mislite da je normalno prisustvo oca na poradjaju?
Da li ocevi zaista smetaju lekarima pa je potrebno da bolnica podigne cenu te " Usluge " na 15000 din.kako bi proterala oceve iz porodilista?! :confused: :confused:


Evo, obe da se podsetimo sta je tema.

Stvarno se ponasas kao uciteljica... :?

dakle, ja jesam da se omoguci tatama da prisustvuju porodjaju supruge i ne smatram da za to treba da se plati 15000 dinara. Smatram da ocevi treba da se podsticu da budu toga dana sa svojim suprugama da bi im pruzili podrsku, toplinu, neznost i sigurnost. Takodje, smatram da su ocevi ravnopravni sam majkama i da treba da prisustvuju dolasku svog deteta na svet ukoliko to zele.

Nadam se da ce ti sada biti jasniji moji stavovi.

A na ovaj post moze da se nadoveze ono sto sam malopre pisala - da bi bilo jasnije onima kojima nesto nije jasno...

ok?
 

Back
Top