VELIKOSRPSKE IDEJE U MATICI

misoni:
Текст теме је као да га је диктирао Алојзије Степинац,то јест његов дух!Човеку се привиђа велика Србија.
Да. То је у ствари тај континуитет. Од Бенјамина Калаја, преко оснивача, и настављача усташког покрета, НДХ, затим Броза, и комуњарских му полтрона, до најновијег доба, ових ратова, сви они виде неку "великосрпску политику".

Али ми је, опет кажем, у свему најогавније кад ту лажну синтагму употребљавају неки од самих Срба.

(Они други су непријатељи, па им је и примерено. Али, кад чујем од ових наших изрода, онда ми је стварно... бљах.
Било директних плаћеника, (што је горе, али и на свој начин разумљивије), било ових, можда и добронамерних обичних људи, али којима је напросто испран мозак).
 
Norma Kampl:
Да. То је у ствари тај континуитет. Од Бенјамина Калаја, преко оснивача, и настављача усташког покрета, НДХ, затим Броза, и комуњарских му полтрона, до најновијег доба, ових ратова, сви они виде неку "великосрпску политику".

Али ми је, опет кажем, у свему најогавније кад ту лажну синтагму употребљавају неки од самих Срба.

(Они други су непријатељи, па им је и примерено. Али, кад чујем од ових наших изрода, онда ми је стварно... бљах.
Било директних плаћеника, (што је горе, али и на свој начин разумљивије), било ових, можда и добронамерних обичних људи, али којима је напросто испран мозак).
To si ti u pravu i za Kalaja pogotovo ali opet ne bi oni tako uverljivo mogli da koriste tu "laznu ' sintagmu da se iz Srbije nisu culi takvi glasovi a i jos se cuju (pogledaj samo 'najjacu partiju' u skupstini) i da nije bilo pokusaja da se prave srpske drzave tamo gde ih nikada u istoriji nije bilo.
 
svetolik trpkovic:
T i da nije bilo pokusaja da se prave srpske drzave tamo gde ih nikada u istoriji nije bilo.
Е, управо ово је погрешна полазна претпоставка свега тога.

Није поента што се "праве државе тамо где их није било".

Ради се о - легитимној тежњи (говорим о 19. в, пре свега), стварања тзв. "националних" држава, практички - заокруживањем територија где је становништво једне нације већинско. Право које су искористили готово сви народи тога доба. Само је Србима то право било ускраћено. (на свој начин - и прављењем Кр СХС, а не Србије 1918.

И у том спречавању Србије да реализије те циљеве, дакле, сасвим легитимне, један од "инструмената" пропаганде била је и та синтагма о "великој Србији", смишљена, како рекосмо, у аустријској "кухињи", а преузета касније од других.

Ето зашто ја не могу да прихватим тај израз.

Наравно, после свега, 90-тих 20. века, није било могуће применити исте начине за решавање националног питања као почетком тог века.

Али, коришћење фразе "велика Србија", јесте у највећој мери остало у оној сличној функцији. Дакле је, и до дан данас, иако у неким елементима на други начин, остало - фалсификат, и подметачина.
 
Norma Kampl:
Е, управо ово је погрешна полазна претпоставка свега тога.

Није поента што се "праве државе тамо где их није било".
Ради се о - легитимној тежњи (говорим о 19. в, пре свега), стварања тзв. "националних" држава, практички - заокруживањем територија где је становништво једне нације већинско. Право које су искористили готово сви народи тога доба. Само је Србима то право било ускраћено. (на свој начин - и прављењем Кр СХС, а не Србије 1918).

И у том спречавању Србије да реализије те циљеве, дакле, сасвим легитимне, један од "инструмената" пропаганде била је и та синтагма о "великој Србији", смишљена, како рекосмо, у аустријској "кухињи", а преузета касније од других.

Ето зашто ја не могу да прихватим тај израз.

Наравно, после свега, 90-тих 20. века, није било могуће применити исте начине за решавање националног питања као почетком тог века.

Али, коришћење фразе "велика Србија", јесте у највећој мери остало у оној сличној функцији. Дакле је, и до дан данас, иако у неким елементима на други начин, остало - фалсификат, и подметачина.
Tacno tako, najobicniji falsifikat i podmetacina koju koriste svi moguci neprijatelji Srbije vise od jednog veka.
Nazalost ocigledno se nekima ovde takva nakaradna izmisljotina takodje urezala u mozak, cim je konstantno upotrebljavaju kao sinonim za sva moguca zla ovog sveta...
 
Salvantis:
Tacno tako, najobicniji falsifikat i podmetacina koju koriste svi moguci neprijatelji Srbije vise od jednog veka.
Nazalost ocigledno se nekima ovde takva nakaradna izmisljotina takodje urezala u mozak, cim je konstantno upotrebljavaju kao sinonim za sva moguca zla ovog sveta...
Наравно. И како рекох, најодвратније ми је кад то користе неки сами Срби.

(Иначе, извињавам се за онај смајли, јасно да је тамо било место пре неком другом, али овај ми се не знам ни сама како поткрао, па сам га у међувремену избрисала)
 
alergicna:
Za vechernju shkolu znam, to je "obrazovna ustanova" gde se vecina radikala komita, uspeshno shkolovala.
A shto se bolesti tich, vidim da si dobro upucen ali kao pacijent shto, naravno nije dovoljno za uspostavljanje prave dijagnoze
Ja sam tu vrlo obazriva, iako sam pre ja pozvana da ti dam dijagnozu, ali nije objektivno ovako na nevidjeno pa zato, ako si primetio oslovljavam te sa SIROTI EREMITO
:lol: :lol: :lol:
 
Norma Kampl:
Е, управо ово је погрешна полазна претпоставка свега тога.

Није поента што се "праве државе тамо где их није било".

Ради се о - легитимној тежњи (говорим о 19. в, пре свега), стварања тзв. "националних" држава, практички - заокруживањем територија где је становништво једне нације већинско. Право које су искористили готово сви народи тога доба. Само је Србима то право било ускраћено. (на свој начин - и прављењем Кр СХС, а не Србије 1918.

И у том спречавању Србије да реализије те циљеве, дакле, сасвим легитимне, један од "инструмената" пропаганде била је и та синтагма о "великој Србији", смишљена, како рекосмо, у аустријској "кухињи", а преузета касније од других.

Ето зашто ја не могу да прихватим тај израз.

Наравно, после свега, 90-тих 20. века, није било могуће применити исте начине за решавање националног питања као почетком тог века.
а.
Pa nisam bas siguran da su ti ciljevi sasvim legitimni jer na toj mitskoj teritoriji tzv. "velike Srbije" ima delova na kojima Srbi nisu bili nikakva vecina cak naprotiv a oni koji su tu bili vecina nisu zeleli da zive u toj Srpskoj drzavi .Inace bas zato sto je na Balkanu tako heterogeno rasporedjeno stanovnistvo te ideje "velikih" Srbija,Hrvatska ili Albanija su jako opasne i ne mogu se sprovesti bez prolivanja krvi i ljudske nesrece.Ako veliki evropski narodi poput Rusa ili Nemaca mogu da zive u 4,5 drzava onda mogu i Srbi i Hrvati joji budimo realni imaju mnogo manje nacionalne kapacitete.A pogotovo ovo sto si napisala da te ideje iz 19. veka ne mogu da se sprovode na pocetku 21. sto je jedan od osnovnih razloga zasto smo tako prosli u poslednjim ratovima.
 
svetolik trpkovic:
Pa nisam bas siguran da su ti ciljevi sasvim legitimni jer na toj mitskoj teritoriji tzv. "velike Srbije" ima delova na kojima Srbi nisu bili nikakva vecina cak naprotiv a oni koji su tu bili vecina nisu zeleli da zive u toj Srpskoj drzavi
Зашто не би били легитимни, ако су важили, тада - за све остале народе у Европи?
Територије - на којима је српски етнос у већини. А то је, доиста, ма како данас и неке друге конотације имало, она територија, отприлике до те фамозне линије "Карлобаг-Карловац...).

.Inace bas zato sto je na Balkanu tako heterogeno rasporedjeno stanovnistvo te ideje "velikih" Srbija,Hrvatska ili Albanija su jako opasne i ne mogu se sprovesti bez prolivanja krvi i ljudske nesrece.
Доста натегнуто, за почетак 20. в, донекле тачно, за крај истог.

Ako veliki evropski narodi poput Rusa ili Nemaca mogu da zive u 4,5 drzava onda mogu i Srbi i Hrvati joji budimo realni imaju mnogo manje nacionalne kapacitete.
За крај 20. в., можда.

A pogotovo ovo sto si napisala da te ideje iz 19. veka ne mogu da se sprovode na pocetku 21. sto je jedan od osnovnih razloga zasto smo tako prosli u poslednjim ratovima.
У овој тачки се доста слажемо. Није се могло решавати на исти начин, после свих промена, у међувремену.

Али, кажем опет, то не утиче на основну поставку, да је и данас, на нешто модификован, али у суштини исти начин, у највећој мери, фраза "велика Србија", лажна и подметнута.
 
Norma Kampl:
Да. То је у ствари тај континуитет. Од Бенјамина Калаја, преко оснивача, и настављача усташког покрета, НДХ, затим Броза, и комуњарских му полтрона, до најновијег доба, ових ратова, сви они виде неку "великосрпску политику".

Али ми је, опет кажем, у свему најогавније кад ту лажну синтагму употребљавају неки од самих Срба.

(Они други су непријатељи, па им је и примерено. Али, кад чујем од ових наших изрода, онда ми је стварно... бљах.
Било директних плаћеника, (што је горе, али и на свој начин разумљивије), било ових, можда и добронамерних обичних људи, али којима је напросто испран мозак).

Dok ja pijem i zajebavam se vi razradjujete temu ,lepo od vas :)

Ovaj uvek sam mislio da si umerena i da ne vuces ni na jednu stranu ,sada se jasno vidi da vuces na onu narodnjacko - radikalsku stranu.
 
sw-darthBEN:
Dok ja pijem i zajebavam se vi razradjujete temu ,lepo od vas :)

Ovaj uvek sam mislio da si umerena i da ne vuces ni na jednu stranu ,sada se jasno vidi da vuces na onu narodnjacko - radikalsku stranu.
NE ZNAM DA LI TO SAMO JA PRIMECUJEM,ALI KOLIKO JA VIDIM SAMO TZV RADIKALI NA OVIM FORUMIMA NE LUPAJU NIKOME ETIKETE NEGO POKUSAVAJU DA ARGUMENTOVANO POLEMISU O NECEMU...OVE NAZOVI DEMOKRATE TO OCAS I OLAKO ODRADE,KAO RESILI SU NEKU ENIGMU I MOGU DA IDU DALJE CISTE SAVESTU...ALOOO
 

Back
Top