ZLATNI LOTOS

gost 52128

Iskusan
Poruka
6.693
Mislim da svi znamo da su Kineskinje ispod kimona imale one male nožice, to jest, minijaturna stopala... Ja samo nisam znala koliko su bila minijaturna ta stopala, i kako su, tačno, postala tako mala... Drugarica mi je poslala članak iz nekog časopisa, ako nekoga interesuju detalji... možda ćete primetiti neku sličnost sa onim što se danas dešava svuda oko nas...

Nije za osetljive i gadljive!

**
Koliko pažnje posvećujete svojim stopalima? Kako ih negujete? Idete kod pedikirke? Lakirate noktiće?
Da ste živele u Kini u 19. veku, ceo vaš život bi se vrteo oko stopala. Pre svega zato što bi vas stopala danonoćno užasno bolela. Erotski ideal su bila stopala koja staju na muški dlan. Po širini dlana.


Patnja bi počela kada je kineska devojčica imala šest ili sedam godina. Jedno jutro bi mama došla sa lavorom vruće vode. Čim su se stopala opustila u toploj vodi, prste su joj pritiskali pod stopala. Samo je palac ostajao slobodan. Onda su stopala bila čvrsto uvijena svilenim zavojem dugačkim nekoliko metara i zatim bi joj navukli tesne cipelice. Devojčica je morala danima da se šeta po prostoriji sa ovako uvezanim stopalima. Zavoj je bio nekoliko puta stegnut i onda zašiven, da devojčica ne može tajno da ga skida.

- Prvih nekoliko dana sam mislela da ću poludeti, rekla je novinarima gospođa Leung (93) iz Hong Konga. - Bol je bio nesnosan. Bilo mi je malo lakše tek kada su mi se polomile kosti prstiju.

Kako se u stopalima polako smanjivala cirkulacija, dolazilo je do infekcija. Kada je posle nekoliko meseci zavoj skinut, da bi stopala mogla da se operu i ponovo umotaju, pojavilo se živo meso i krvarenje. Posle otprilike godinu dana ono što je ostalo od prstiju pretvorilo se u neke čudne latice, jezičke koji su se savijali pod stopala. Noge su onda prestale da rastu. Postale su takozvani zlatni lotosi. Ideal, koji je malo koja žena uspela da ostvari bili su zlatni ljiljani – stopala dužine osam centimetara.

Hodanje na tako deformisanim stopalima je ludački bolelo celog života. Žene su cupkale sitnim koracima pokušavajući da uspostave ravnotežu. Ovo je kod kineskih muškaraca navodno izazivalo zaštitničko ponašanje – smatrali su ih za oličenje slabosti i ranjivosti.

Običaj datira iz 9. veka. Niko tačno ne zna kako je nastao, ali prvo se raširio među ženama iz viših klasa – tako su davale do znanja da ne moraju da rade. Kasnije su ga preuzeli svi slojevi, uključujući i seljanke, koje su onda radile klečeći. Zbog bola ne bi mogle da rade stojeći.

Kada su novinari pitali gospođu Zhen (74) iz Pekinga zašto je to uradila, odgovorila je: - Otac mi je rekao da se nikada neću udati ako ne prihvatim. Muškarci bi navodno odbili i najlepšu devojku ako bi imala velika stopala.

Šta je muškarce zapravo privlačilo na ovim zlatnim lotosima? Od detinjstva su slušali o tome da što su stopala manja, to su snažniji mišići vagine. Što jaći mišići, to jača ekstaza.... Već je zvuk ovih malih stopala bio fetiš koji je Kineze dovodio u stanje potpunog izbezumljenja.

Običaj je zabranjen 1911. godine, ali se praktikovao do kraja drugog svetskog rata.
**
 
baš htedoh reći..trajalo je do pedesetih godina prošloga veka.
o tome sam čitala u jednoj knjizi...
i zaista zam ostala zapanjena, pogotovu što su t einfekcije bile jakoizražene, pa i smrad trulog mesa....kada skinu zavoje..onda stružu to trulo meso, potapaju u vrelu vodu i zamotavaju ponovo.
dakle ak su imale dužu nogu od 8 cm..ili koliko već beše..nisu mogle da se udaju, tačnije mogle su da budu druga žena, ili jednostavno ljubavnice, na nekom seoskom imanju.
u nekoj godini života dolaze prvodadzijke da im mere stopala...i to je dan odluke...
i kada i za koga će se potencijalno udati, tek posle tog adolaze prosci..ako im odgovara dužina stopala...zaista grozno. mene je bolelo, dok sam čitala i preživljavala sve to...i sada mi je loše od same pomisli na sve te devojčice:(
 
muvalo:
... Šta je muškarce zapravo privlačilo na ovim zlatnim lotosima? Od detinjstva su slušali o tome da što su stopala manja, to su snažniji mišići vagine. Što jaći mišići, to jača ekstaza.... Već je zvuk ovih malih stopala bio fetiš koji je Kineze dovodio u stanje potpunog izbezumljenja...
Kult malih stopala bio je duboko ukorenjen i u Japanu, pisala je Perl Bak o tome... Bez obzira, ima li imalo (naučne) istine u tome ili ne, opasne su yeburljivice te žućkaste.

Nego, kad si me već... da te pitam: Mufi, koji broj stopala nosiš?
 
Ne budi neozbiljna, my dear Mufi! Pitanje sam ti postavio rukovođen punokrvnim uverenjem, da bi ženku tvojih kvaliteta trebalo shvatiti kao POJEDINAČNO (drago) biće, a ne kao humanističku apstrakciju koja se (u časovima apstinencijalne ili bilo kakve druge intelektualne krizice) bavi vrhovnim vrednostima i temicama poput "Bolnog puta do dalekoistočnog littlefoot-a".


Cokim te u (mirišljaavu) nogicu. :-)
 
Svaki narod ima svoje varvarske običaje...
Ne opravdavam, nego kažem da se tome slične stvari rade i danas, u savremenoj civilizaciji, i još se smatraju normalnim i podrazumijevanim. Pa ih malo ko osuđuje i smatra nenormalnim.
Tako da ne bih mudrost Kineza mnogo kritikovala... ;)
 
Kao i uvek, opet su Pokemoni :wink: & ostali, kod nas uvek u pravu. Bar poseduju najviše informacija. :)
Žao vam Kineskinja iz XIX veka? Koje su sve odreda želele da budu konkubine? U to doba je to bio izuzetno privilegovan i povlašćen položaj žena sa najvećim obrazovanjem, a početni korak je bio fizički, veličina stopala. (Ali i mnogobrojni drugi kriterijumi su morali da budu dostignuti, i telesni i duhovni.)
Svako vreme ima svoje običaje. U XXI vek smo ušli sa anoreksijom i štiklama koje uzrokuju trajne fizičke i mentalne deformitete. A za uzvrat donose isključivo samo materijalni profibilitet, a intelekt i duhovnost se degradiraju, za razliku od Kineskinja iz onog doba, kojima se, shodno veličini stopala, pružalo maksimalno moguće, dostupno, obrazovanje, nevezano za pol.
:lol: :lol: :lol: A da odem ja malo na filozofiju, a? :lol:

Btw. Kojo, Pearl Back je pisala o Kini i Kineskinjama, a ne o Japanu.
 
Sad je mnogo modernije imati ogromnu cenu muskih cipela , tako da se deci kupuje dva broja vece i plus sa ravnim stopalnim delom....Tako dobijamo bigfut generaciju....

Kazu cizma 2000, od koze zenska, tu ode pola svinje ili krokodila sta vec ide.....a muska 5000 a u nju ode deo glave maksimum.......Logika trzista , zene mnogo vise kupuju cizme pa su one 3 puta jevtinije za isti utroseni materjal......

Sad ce te reci da ucestalost ove nepravilne i ravne obuce nije toliko presudna i da je ovo samo patkovanje . No to je prodavanje duse za kesh.......kome, ne znam, posto , ne znam.....

I ko sada tera žene da ugradjuju u sebe proizvode derivate svinjske masti, zemlju, da na sebe mackaju naftu i njene derivate....da hodaju golih ledja i posle kuku onaj moj me ništa ne čuva....od rada se ukočila, a ono ukočila se od .lada.

Samo što i vama nije ništa ružno kad su usne ko razvaljen ****...ili šta još....kao ni kineskinjama ovi patrljci od prstiju....što se mene tiče grci su grci......mada može i rim da prodje.....
 
Znam, citala sam u knjigama, ali to je bilo u proslosti, ali dok me Mirjana Neskovic nije spopala ja nisam ni mogla da pretpostavim da ima devojaka koje su i u 20. veku takve. "Koji ti je to broj", 40, "Ove moje su 41 a ti si za 1 cm vislja od mene", ja pogledam u patike i pocnem da se smejem A joj stvarno kolike su ti patike kao camci, ha ha ha ha ha, nisam ni primetila dok mi nisi sad rekla, moje izgledaju mnogo manje, nemoguce da su ove moje 40 , ja pogledam da proverim koji su moje patike broj i vidim da su 39. Ja nosim ponekad 40 ponekad 39, zavisi od kalupa.I ona pocne da se ljuti zato sto sam se ja smejala.Smejem se kad mi je smesno.Ona je prva pomenula brojeve obuce ja nisam ni pomislila nikad na njene patike da li su joj kao camci ili nisu. Ili, drugi put pita "Jel meni velika glava. Bas mi je velika glava, kako nije? Pogledaj na ovoj slici, pogledaj kakva je svima glava mala a smo meni je velika" I onda ja stvarno to primetim konacno da je njoj velika glava i ponovo pocnem da se smejem a ona ponovo pocne da se ljuti.
 
uh joj... odmah sam se setila one knjige "Mati pirinca" sto sam je skoro citala... tu je detaljno opisana jedna devojcica iz komsiluka koja provodi noci placuci i vristeci misleci da je niko ne cuje a danju crvenih ociju trpi i ne pokazuje bol... cela knjiga je ionako jako potresna ali ovaj deo je... uh... :cry:
 
To je uistinu i u najmanju ruku uzasno... Ali...

Znate li da sirom svijeta, u ekonomski i tehnoloskim razvijenim, pa i ovima u tranziciji, zemljama cine jos strasnije stvari. Da en bude da prepisujem od Tuznog Patka...

pocnimo od minivala - tretiranje kose kiselincinom od koje uzasno pece koza glave. Ali, to vise njie moda, mada je bilo.

A pazite ovaj nastrani obicaj - zdravu i pravu zenu povedu kod hirurga. Onda uoperacionu salu. rasjeku joj kozu ispod ruke i prodju sa te strane kroz rez do grudi odakle uklone tkivo koje moze da ometa rad ina cije mjesto ide komad necega. To nesto se zove silikon i ima oblik, pa... kao ogromna naramenica za sakoe i kapute... To joj utisnu u meso i unesu tako u organizam. Sve se sredi, usije i ona tako ima velike grudi koje imaju istu svrhu i nanose istu bol kao i raspadanje stopala. razlika je sto j medicina toliko razvijena da bol ne traj tako dugo kao kod nesrecnih kineskih djevojcica!

I svakako silikonuse nase to rade dobrovoljno, ali moramo priznati da ima uticaja okoline. Oduvjek mi se gadila ta zenska zrtva prinesena ljepoti. Dok jos ne boli, ok je, ali boli obicno...
 

Back
Top