KUTAK ZA MAME

Moj sin je dobio svoju prvu 6 in 1 vakcinu, a za sledecu turu mu planiram i PREVNAR. Da li je neko uzimao tu vakcinu ili jos neku (ovde ima jos jedna, ali sam zaboravila kako se zove :???: ). Kakva su vam iskustva?

PREVNAR cu mu sigurno dati od jula, a onu trecu ne znam... treba da se raspitam

zar nije sramota sto su te vakcine tako skupe

ja cu potrositi oko 1500 eura za dve godine vakcinacije jednog deteta

prevnar je kod mene 100 eura po komadu, a dobice valjda cetiri puta
onda 70 eura za 6 in 1
+ troskovi pregleda

a bice tu jos vakcina
 
Ovde je odomacen PENTAXIM, vakcina sa zastitom od 5 bolesti (ako se dobro secam), jedna doza je oko 30 EUR a daju se 3 sa razmacima od okomesec dana, i sledece godine jos jedna. Ne znam da li su vakcine o drzavnom trosku bolje, ja sam se za ovu odlucila jer nema propratnih nezeljenih dejstava.
Meni je najveci problem bio kad odemo na vakcinu, ponesemo Pentaxim a onda pitaju a jeste doneli i za Hepatitis C? I onda sledece nedelje opet kod dr, pa opet pregled, pa opet ta vakcina.. E to mi je najvise smetalo.
 
Moze li neka mlada mama da mi kaze da li je imala koristi od vezbi za trudnice?
Sada sam u 29.nedelji i vec bi trebalo da pocnem sa vezbama..
Gde ste isle i kakva su vam iskustva?
Hvala! :)
 
Skola za trudnice je i pokrenuta da bi trudnice imale koristi od nje.Prvenstveno se uci disanje koje ti mnogo pomaze u toku porodjaja.To je celokupno psihofizicko pripremanje buducih majki.Malo se druzis sa ostalim zenicama,malo radite gimnastiku,malo disete,pricate na temu porodjaj,citate pisma o poordjaju koja su bivse trudnice slale kako je koja prosla.Ja sa se super osecala posle svakog casa. Nisam mogla kod kuce da radim te vezbe jer sam uvek bila mrtvosana od posla na koji sam isla do 8 meseca.Stvarno mi je puno pomoglo.I druzenje sa ostalim trudnjacama je super.Puno sam novih prijateljica stekla tako.I dan danas se druzimo,dopisujemo putem sms,zovemo telefonom,posecujemo.Takodje vam drze cas o negi deteta,kupanju,sredjivanju pupka...Ja nisam nista znala oko beba i tako sam puno naucila.Postoje i predavanja na temu dojenje,patronaza i sli.Preporucujem ti da i to odslusas.Nista nije bezveze,Sve ima svojuu namenu.Kad se porodis,videces da se sve sto si odslusala isplatilo.
Samo treba da se raspitas kod koliko je dobar predavac koji ti drzi vezbe.Ja sa imala srece da sa do 8 meseca imala odlicnu sestru koja nam je drzala casove.Otisla je na odmor bas pred moj porodjaj. Bila sam izgubljena.Puno mi je znacila njena podrska.Presla sam kod druge,ali nije bilo to to.
Ako se stvarno odlucis da ides,onda nemoj da zabusavas kad krenete da disete jer se onda neces lepo spremiti za ono sto predstoji.Nasa nas je spremala ko za olimpijadu i ne znam sta bih radila da nisam bila spremna jer sam se poradjala 28h.
 
Hvala na komentaru!
Sacekacu jos dve nedelje, jer su predavaci na odmoru, pa onda krecem u akciju. Tada cu biti 31. nedelja, nadam se da necu mnogo okasniti, ali mi je najblize da idem u Blok 44 gde su na odmoru do tog famoznog 18. avgusta.
Hvala jos jednom! :bye:
 
Tu ti je babica Bojana koja je stvarno ok, tako da samo napred na vezbanjac! Meni je znacilo i zbog onoga sto sam tamo cula i da se malo razmrdam a krenula sam kad sam usla u osmi mesec.

Hocu, hocu, idem obavezno!
Bas sam se uzelela aktivnosti-negde do 5. meseca sam isla na redovne kondicione treninge, a kasnije se bacila na setnje. Sada ce mi leci bas to-psihofizicka aktivnost.
Hvala! :D
 
Moze li neka mlada mama da mi kaze da li je imala koristi od vezbi za trudnice?
Sada sam u 29.nedelji i vec bi trebalo da pocnem sa vezbama..
Gde ste isle i kakva su vam iskustva?
Hvala! :)



Iskreno,ja nisam išla u školicu ni sa jednim detetom imam ih dvoje...Prvo sam rodila bez ikakvih teškoća,ali sam se zato kretala skoro po ceo dan i nije mi uopšte to smetalo.Dok sam sa drugim detetom imala malo teži,a i manje sam se kretala,jer sam se onda bila ulenjila malo i skoro da ništa nisam mogla da radim....sve zavisi...:roll:

Ali nemoj misliti da te ovim odvraćam od školice,naprotiv mislim da svaka trudnica treba da ide,ali je meni bilo jako daleko i nisam mogla da se guram po autobusaima sa stomakom,jer su me jednom gurnuli na šipku u busu,da sam mislila da mi dete neće ostati posle toga...ali fala bogu,sve je bilo u redu ..:ok:
 
Naravno da cu ici, i naravno da cu tek na porodjaju videti koliko su preporuke i vezbe bile primenjive na mom slucaju..
Jer, eto, pre par dana sretnem zenicu koja se pre mesec dana porodila na carski rez i kaze: "ma da, ja sam isla u blok 44, super je to, meni nije koristilo jer je porodjaj otisao u svom smeru, ali svakako preporucujem"..
Ako sam nesto naucila tokom trudnoce, to je da je ona, ne samo razlicita kod svih zena, vec je drugacija svaki put i kod iste zene.
Tako da sam ja opustena i smirena, pa polako, kako bude. Naravno, najvise bih volela prirodno..

A sto se tice guranja na sipku, jos si ti dobra-moja mama se prosula kao zvecka u 9. mesecu u punoj duzini, na stomak, na asfaltu. Bila je ubedjena da ce se te noci poroditi. Ali nije.. A ja sam dosla ziva i zdrava :D
 

Back
Top