Tofu sir

Mozes ga dodavati u bilo koje jelo, kuvati...Mozes praviti pitu zeljanicu sa njim, preporucujem kore od heljdinog brasna.Takodje je jako lepa kajgana od tofua.Evo i linka kako sami da ga napravite (tofu)http://makrokutak.net/phpBB2/viewtopic.php?t=160

Kajgana od tofua

300g tofua (ja stavila mnogooo manje)
1 solja crnog luka isecenog na kockice
1/2 solje sargarepe isecene na stapice
2 kasike seckanog persunovog lisca
1 kasika ulja
morska so

U tiganju zagrejte ulje, dinstajte luk, preko njega slozite sargarepu, a odozgo mrvljen tofu.Poklopite, smanjite plamen na osrednje nizak i kuvajte na malo vode nekoliko min. dok tofu ne bude mek i paperjast, a povrce ne omeksa.Dodajte malo morske soli (ja dodala tamari) i nepokriveno kuvajte dok sva tecnost ne ispari.Umesajte persun i sipajte kajganu u ciniju za posluzenje. Prijatno!

Recept je uzet iz knjige Vesne Brankov - Soja u vasem tanjiru
 
Snicle od tofua

-300g prezli
-160g tofua
-80ml soja sosa (ima da se kupi u svim prodavnicama zdrave hrane, 200ml kosta oko 50 din)
-150ml ulja
-20g susama
-10g jezgra suncokreta
-mali crni luk
-malo mlevenog djumbira
-so

Tofu sameljes sa crnim lukom i stavis u ciniju.Smesu posolis, zacinis soja sosom, dodas prezle i dobro pomesas. Dodas djumbir, susam i semenke. Od smese napravis loptice, stavis na nauljen pleh i peces oko 20 min na 180 stepeni.Ako zelis da dobije dimljeni ukus, mozes u smesu narendati malo dimljenog sira.Prijatno!!!
 
Hvala, divni ste. Moj sin je otkrio tofu pre par dana i vise ne jede nista suhomesnato ni mlecno, samo tofu na gomilu nacina, bojim se da ce mu se zgaditi, a tako korisna namirnica.
 
Neverovatno! Obicno su ljudi gadljivi na tofu, pogotovo deca jer ima specifican ukus.Licno ga obozavam, ima onaj jedan dimljeni koji proizvode Nishlije, mnoooogo dobar!:)
 
ja ga umuljam u neke sosove i boraniju.... i onda sprzhim u voq... iseckam ga na kockice....
inache... sad mi ne pada nishta drugo na pamet....
 
tofu?
ja to jedem sveze.
i bas volim.
a dobar mi je sa susamom :)
_ducky__by_gadgetsguru-1.png
 
rekli su mi da mora termichki da s eobradi sirovi tofu, u radnji, cula sam i na radiju... kao obavezno, a pre toga sam ga jedno 2-3 godine jela neobradjenog i jos sam ziva, ali mozda sam zato pisala mnogo cudnih poruka

moguce da sam nekad zato osecala tezinu od tofua.. nisam sigurna
 
Poslednja izmena:
rekli su mi da mora termichki da s eobradi sirovi tofu, u radnji, cula sam i na radiju... kao obavezno, a pre toga sam ga jedno 2-3 godine jela neobradjenog i jos sam ziva, ali mozda sam zato pisala mnogo cudnih poruka

moguce da sam nekad zato osecala tezinu od tofua.. nisam sigurna

Ne mora da se termički obradi. Možda su ti to rekli zbog vrućine, pa za svaki slučaj... Prvi put sad to čujem ali može da se termički obrađuje na razne načine.
 
mozes da ga mariniras, tako sto se isece na kockice, i stavi u teglu sa dosta belog luka i prelije maslinovim uljem.zacinis i mozes da dodas iseckanu pecenu papriku, ali ne mora.
ostavis ga u frizider da odstoji, i onda ga tako koristis za salate, a moze i samo na prepecen hleb. super je! ;)
 
Može da se prži, kuva, dinsta... Na istoku je tradicija pravljenje hrane na ulici (a mi mislimo da smo izmislili brzu hranu!), i u velikom broju zemalja spremaju male komadiće ribe, mesa, povrća, voća, a i tofu, "pohovan" - ali ne sa jajetom, već prave testo kao za palačinke, umaču to što žele u njega, i prže u dubokom ulju, kao kod nas pomfrit. Jedino što oni ocede to što su pohovali, stavljajući ga na papirne salvete pre služenja. To "testo" se pravi u što hladnijoj vodi, da ne bi bilo grudvica, i malo se posoli.

Ja izdinstam neko povrće, ubacim tofu iseskan na komadiće koji mi odgovaraju, još malo izdinstam, pa jedem uz integralni pirinač ili testeninu. Volim da začinim tamarijem (testeninu) ili šoju-om (pirinač). Nije obavezno, a dobro ide i biber uz takvo jelo.
Tamari i šoju su prirodno fermentisani soja sos (ono što mi tako zovemo), i olakšavaju varenje, zamenjuju so, i "vegetu", i dobar su izvor belančevina. Tako sam čitala. Meni se veoma dopada njihov ukus.
 
Tofu može da stoji nekoliko dana u frižideru (obično piše rok trajanja na ambalaži) , najbolje u prokuvanoj vodi (važno da je čista, može i rosa, pa se baš i ne mora obavezno kuvati), u kojoj ima soli - kao sir u kriškama. Dobar je dok ne počne da pliva.

Negde sam pročitala da se može zamrzavati, ali to još moram proveriti.
 

Back
Top