Proleteri svih zemalja, #$/&"! se...

Silent Bob:
Lista svih trenutnih Komunistickih zemalja i njihov drustveno bruto prozivod po glavi stanovnika:

Kina: DBP per capita $7,2042

Kuba: DBP per capita $3,500

Laos: DBP per capita $2,124

Sevrena Koreja: DBP per capita $1,800

Vijetnam: DBP per capita $3,000
Bosnia and Herzegovina 6,159

Serbia 5,713

Albania 5,706

India 3,547

Ovi su mi bili najzanimljiviji, sve suva demokratija i kapitalizam, pa opet ništa.
Ne shvatam šta u stvari postiže ova tvoja tema.
 
Ima li na tom sajtu i podataka o ukupnom spoljnom dugu svih ovih zemalja, kao i deviznim rezervama istih...
Jer, npr. Mađarska ima duplo veći DBP od Kine, ali nema ni sopstveni svemirski program, niti šalje satelite niti svoje kosmonaute u svemir, nema ni atomsko oružje, kao ni mnogo toga drugog...
A i koliko ja znam devizne rezerve Kine su oko 200 milijardi dolara...
Mislim, uzeli ste za poređenje samo jednu klauzulu...
Onda ste mogli da uzmete i Luksemburg, Lihtenštajn, San Marino, Island...
Sve sila do sile...
 
DraGo70:
Ima li na tom sajtu i podataka o ukupnom spoljnom dugu svih ovih zemalja, kao i deviznim rezervama istih...
Jer, npr. Mađarska ima duplo veći DBP od Kine, ali nema ni sopstveni svemirski program, niti šalje satelite niti svoje kosmonaute u svemir, nema ni atomsko oružje, kao ni mnogo toga drugog...
A i koliko ja znam devizne rezerve Kine su oko 200 milijardi dolara...
Mislim, uzeli ste za poređenje samo jednu klauzulu...
Onda ste mogli da uzmete i Luksemburg, Lihtenštajn, San Marino, Island...
Sve sila do sile...
Kako sam samo na to zaboravio. Hvala što me poseti.

Pa ta ista Slovenija ima 20 milijardi spoljnog duga, Hrvatska 27, Srbija 14, a BiH 2.
 
DraGo70:
Ima li na tom sajtu i podataka o ukupnom spoljnom dugu svih ovih zemalja, kao i deviznim rezervama istih...
Jer, npr. Mađarska ima duplo veći DBP od Kine, ali nema ni sopstveni svemirski program, niti šalje satelite niti svoje kosmonaute u svemir, nema ni atomsko oružje, kao ni mnogo toga drugog...
A i koliko ja znam devizne rezerve Kine su oko 200 milijardi dolara...
Mislim, uzeli ste za poređenje samo jednu klauzulu...
Onda ste mogli da uzmete i Luksemburg, Lihtenštajn, San Marino, Island...
Sve sila do sile...
Mislis da bolje zivi prosecan kinez od prosecog madjara onako iskreno?
 
_Milanche_:
Mislis da bolje zivi prosecan kinez od prosecog madjara onako iskreno?
Ne mislim, ali znam da prosečni Lihtenštajnac, San Marićanin, Andorac, Islanđanin ili žitelj neke od pacifičkih mikrozemalja koje izvoze okamenjeni ptičji izmet imaju daleko veći standard nego prosečni amerikanac, ali postoji niz razloga zbog kojih te zemlje nisu eldorado za strance tj. za imigrante...
 
DraGo70:
Ne mislim, ali znam da prosečni Lihtenštajnac, San Marićanin, Andorac, Islanđanin ili žitelj neke od pacifičkih mikrozemalja koje izvoze okamenjeni ptičji izmet imaju daleko veći standard nego prosečni amerikanac, ali postoji niz razloga zbog kojih te zemlje nisu eldorado za strance tj. za imigrante...
Pa to je zato što ih je malo, zar ne?
 
Ja nisam statističar, ali generalno gledajući, najveći BND imaju neke male i mizerne zemlje koje žive uglavnom od turizma. Međutim tamo su na vlasti ili neki prinčevi, ili monarsi koji sami postavljaju parlament ili ministarstva. U nekima nema ni izbora. Ne primaju doseljenike ni emigrante...
Dakle, pitanje je da li bi iko od nas tamo uspeo, da li bi živeo kao oni...
Sa druge strane zemlje sa manjim BND kao što su SAD, Kanada, Norveška, Švedska, Švajcarska, Francuska i koje imaju mnogo više nezaposlenih i socijalnih slučajeva su i dalje san mnogih iz siromašnih zemalja.
Šta hoću da kažem. Pa to da BND sam po sebi nije pokazatelj kvaliteta života u tim zemljama. Postoji neka lista, ali je sada ne mogu pronaći na internetu, najpoželjnijih zemalja za život, zatim zemalja sa generalno najvećim standardom i kvalitetom života, pa zemalja sa najboljim odnosom primanja/rashoda tj. što bi kompjuteraši rekli sa najboljim odnosom cene/kvaliteta...
Dakle, stvar je ličnog gledišta kako se koja zemlja ocenjuje.
 
O.K. ali je svejedno suština mog izlaganja da se međunarodni rejting neke države, kvalitet života, mogućnost za napredak, poštovanje ljudskih prava, zakon... ne mogu meriti samo BND ili društvenim bruto proizvodom. Eto upravo ta Kina ima veliki društ. bruto proizvod. Proizvode sve od igle do lokomotive, ali se ipak bolje živi u Belgiji, koja gotovo da ništa ne proizvodi, jer nema rudnika, nema prirodnih bogatstava, ali zato ima druge grane privrede.
Npr. Belgija je jedan od najvećih evropski proizvođača automobila, mada nema sopstvenu auto industriju. Odnosno proizvodi tj. sklapa tuđe automobile od delova koji se dopreme iz drugih zemalja.
Već pominjana Andora prodaje jedino marke svoje zemlje, a živi odlično uglavnom od turizma...
Dakle, da skratim, mnogo je faktora koji utiču na parametre kvaliteta života u nekoj zemlji, a ne samo cifre koje govore o d.b.p.
 
Silent Bob:
Ne govorimo o bruto nacionalnom dohodku, vec o drustvenom bruto proizvodu. Zajednicko im je to sto oba cine makroekonomske agregate.
sine ja sam na fakultetu polozio politicku ekonomiju,tako da ne moras da me ucis sta su drustveni bruto proizvod i nacionalni dohodak...a ti mozes samo da trazis podatke po netu ai dalje ne znas sta je to ;) Drustveni bruto proizvod po glavi stanovnika nema nikakve veze sa stvarnim standardom i uslovima po kojima stanovnik jedne zemlje zivi.Ajde da uzmemo Bogoljuba Karica kao primer,da bi ti slikovito objasnio...Njegova kompanija je ostvarivala mesecni profit u milionima evra,i kada sve to podelis sa brojem radnika prosecna plata ispada nekoliko hiljda evra po radniku.(sto naravno svi znamo da u kompaniji Karic niko nije toliko dobijao).A sam Bogoljub je izjavio da je njegova plata 80 000 evra mesecno.Isto tako je i na nivou drzave koja je kao jedna kompanija.I dok kapitalisti ubiraju kajmak stanovnistvo gladuje.
 
B.A.L.:
sine ja sam na fakultetu polozio politicku ekonomiju,tako da ne moras da me ucis sta su drustveni bruto proizvod i nacionalni dohodak...a ti mozes samo da trazis podatke po netu ai dalje ne znas sta je to ;) Drustveni bruto proizvod po glavi stanovnika nema nikakve veze sa stvarnim standardom i uslovima po kojima stanovnik jedne zemlje zivi.Ajde da uzmemo Bogoljuba Karica kao primer,da bi ti slikovito objasnio...Njegova kompanija je ostvarivala mesecni profit u milionima evra,i kada sve to podelis sa brojem radnika prosecna plata ispada nekoliko hiljda evra po radniku.(sto naravno svi znamo da u kompaniji Karic niko nije toliko dobijao).A sam Bogoljub je izjavio da je njegova plata 80 000 evra mesecno.Isto tako je i na nivou drzave koja je kao jedna kompanija.I dok kapitalisti ubiraju kajmak stanovnistvo gladuje.
Sine, ja sam zvrsio ekonomsku, a i na faxu sam polozio ekonomiju, tako da nema svrhe da me ucis sta je sta. A u ostalom, ja ne znam koje stanovnistvo gladuje...
 
Silent Bob:
Sine, ja sam zvrsio ekonomsku, a i na faxu sam polozio ekonomiju, tako da nema svrhe da me ucis sta je sta. A u ostalom, ja ne znam koje stanovnistvo gladuje...
Pa onda nemoj da pricas kako jedan prosecan Amerikanac bolje zivi od prosecnog Kineza.Sad da te cuje neki crnja iz Bronx-a a zna se kakav je zivotni standard u predgradjima Americkih gradova...pa taj crnja bi te nokautirao :lol: To sto ti racunas u dobro stojece Amerikance je "biznis klasa"
 
B.A.L.:
Pa onda nemoj da pricas kako jedan prosecan Amerikanac bolje zivi od prosecnog Kineza.Sad da te cuje neki crnja iz Bronx-a a zna se kakav je zivotni standard u predgradjima Americkih gradova...pa taj crnja bi te nokautirao :lol: To sto ti racunas u dobro stojece Amerikance je "biznis klasa"
A sto ti ne racunas Kineze sa zapada Kine, koji mesecno rade za pola sake rize? Zemlja socijalne pravde i jednakosti... my ass...
 
..neki ''drugovi'' u kini poseduju jahte i kadilake...
a ostali ''drugovi'' imaju i dalje porciju pirinca ..
pa bi malo proverio te podatke o jednakosti,ravnopravnosti...
dok ''drug'' crnac ipak zaradjuje od prodaje droge,ali ne prijavljuje porez,
pa je i to otvoreno...

ps. 'popice' livorno 3 komada
 

Back
Top