Discus hernia...?

molim vas daj te mi neki savet sta da radim imam 23.god visok 190cm tezak 140kg znam da treba da smrsam bar 30 kg sto sam i nameravao al me snasla ova muka prvi put. procitao sam nesto malo sta su drugi ovde pisali al toliko sam nervozan iz dana u dan jel ne mogu vise da izdrzim u kuci jer imam probleme sa kicmom vec 2 ipo meseca a zadnja dva dana od nerviranja i povisen pritisak 150/120...
konkretno imam bolu u donjem delu ledja samo sa leve strane i spusta se sve niz levo nogu,grcevi u butini i listu non stop a prste normalno pomeram nije do sad bilo trnjenja sem kad nogu stavim u nezgodan polozaj dok lezim... sad cu i da napisem izvestaje lekara ko nesto je i strucno pa se nadan da ce uspeti protumaciti

Neurolog:
DE:Lazarevic levo + na 45stepeni,pozitivan ukrsteni lazarevic MTR ugaseni obostrano.
slabije stoji i hoda na l.peti hod antalgican l.nogom
Dg: Sy lumb.Lumboisch.l. sin.prolong G54.4
Fizijatar:
Strogo mirovanje uz prepisane inekcije koje nista nisu pomogle trazio izvestaj magnetne rezonanse.
MR pregled lumbosakralne kicme:
pregled je uradjen u sagitalnoj ravni u T1W i T2W i aksijalnoj ravni u nivoima L3-4,L4-5 i L5-S1, u T1W
ispravljena fizioloska lordoza lumbosakralne kicme.
prsljensk tela LS-kicme uocava se pocetna degeneracija diska sa dorzomedijalnom diskalnom hernijacijom koja ispunjava spinalni kanal do apsolutne spinalne stenoze i komprimuje duralnu vrecu
na ostalim nivoima iv prostori ocuvanog visinskogg promera a pripadajuci iv diskusi inteziteta signala normalnog diska,bez znakova diskalnih hernijacija.
kicmena mozdina u prikazanom segmentu uredne morfologije bez pat.signala intramedularno.
medularni konus se zavrsava u nivou korpusa L1
ZAKLJUCAK:diskus hernija L4-5 dorsomedialis
neophodan pregled neurohirurga.
kod neurohirurga nisam jos bio reko mi fizijatar ne treba jos prepisala mi je fizikalnu terapiju na koju sam krenuo od pre dva dana i imam magnetnu terapiju za 12 dana

molim vas neki savet unapred zahvalan:gace:
Mozda da nam napises ko i gde ti je rekao da nije vreme za neurohirurga. Da znamo da budemo oprezni.
 
Sta god radio, fizikalna, bazen, setnja... nista od toga nece vratiti disk na svoje mesto i toga trebas da budes svestan. Disk vrsi pritisak na korenove zivaca i poceo je da vrsi pritisak i na samu kicmenu mozdinu.
Moj savet ( a to je savet lekara) je da odes na pregled kod neurohirurga.

Posto vidim da se doticete ove teme,volio bih ako mozete da mi odgovorite na pitanje.Imao sam operaciju diska L-4,L-5 prije 20 dana i nekako je bilo dobro prvih 5 dana.Medjutim pocinju mi se javljati bolovi niz nogu,nisu isti kao prije operacije ali takvi da me zabrinjavaju.Posebno su izrazajni ujutro i navecer prije spavanja.Takodje bih naglasio da se do unazad 3 dana nisam bavio gotovo nikakvim aktivnostima,samo lezanje i do wc-a.Sada sam poceo raditi vjezbe koje mi je neurohirurg preporucio.On navodi da su ti bolovi koje osjecam normalni jer sam dugo vukao (godinu i po) bolno stanje.Svjestan sam da je svaka hernija individualna,samo bih volio da znam dali je ovo stanje normalno jer koliko sam mogao da procitam na postovima kad je sve uredu bolna stanja poslije operacije gotovo skroz nestaju. Unaprijed hvala.
 
Molim doktora za misljenje. Imam dijagnozu Scolyosis levioris, discarthrosis L4/S1 (dijagnostifikovano 2005 g.), a pred kraj osmog meseca trudnoce sam. Moj strah je da prilikom prirodnog porodjaja ne dodje do pogorsanja stanja kicme. Da li je ova dijagnoza indikator za Carski rez? Trenutno stanje je da imam bolove u ledjima, te ne mogu dugo ni da stojim, ni da sedim, ali mislim da je kod svih trudnica slican problem, te se ponekad osecam "rasrafljeno" u karlicnom delu, te mi je tesko i u krevetu da se okrenem sa jedne strane na drugu. Kada je posebno bolno, bol se siri ka desnoj nozi, do kolena, najcesce posle malo duze setnje ili stajanja.
Unapred hvala na odgovoru.
 
ja sam operisala l5-s1 prosle godine i posle operacije mi se isto javio bol duz cele noge, a uz to sam imala i jako neprijatan osecaj u nozi. to je potpuno normalno, i prolazi posle mesec dana, jer je nerv oslobonjen i vraca se u normalu i zato noga i boli. nemas razloga za brigu :)
 
Pozdrav svima!!

Imam 20 godina i profesionalno se bavim fudbalom u jednom superligaskom klubu(nebitno u kom:)
pre 5 meseci doktori su mi ustanovili (magnetnom rez) diskus herniju l5-s1...zimus nisam mogao da hodam normalno a kamoli treniram..hirurg mi je rekao da nema potrebe da se operisem ali da prestanem da igram. Nisam ga poslusao i nastavio sam sa treninzima i ubacio sam i plivanje..Posle mesec dana situacija se poboljsala za 70%.
I dan danas imam bol u ledjima, ugocenost i bockanje i smeta mi. Hocu da "sredim" taj diskus operacijom jer sam cuo da je rutinska.

Da li neko ima svezijih iskustava?
Da li preporucujete ili ne?
Gde je najbolje uraditi?

HVALA PUNO UNAPRED!!!
 
Evo jedno pitanje i od mene -

Diskus hernia mi je dijagnostikovana još 2006 godine.
Tada je rađana MR vratnog i kičmenog dela kao i EMNG.


Ukratko - 2006 godine nalaz MR L/S kičme glasio je ovako -

Uočava se postojanje ispravljene fiziološke lordoze sa umerenim diskartrotičnim promenama u nivoima L4/L5 i umereno izraženim spondiloartrotičnim promenama.
U visini iv prostora L5 postoje znaci radijalne rupture anulusa fibrozusa sa manjom dorzomedijalnom protruzijom iv diska sa kontaktom na oba korena S1
U visini iv prostora L4 postoji subligamentarna hernijacija iv diska paramedijalno sa leve strane uz laku kompresiju na duralnu vreću. U tom nivou postoji obostrano suženje recesusa.

Pre par dana rađena je ponovo MR L/S kičme i nalaz je sledeći:

Uočava se očuvana fiziološka osovina lumbalnog segmenta kičmenog stuba uz izražen L/S prelaz.
Uočavaju se znaci spondilotičnih i spondilartrotičnih promena. Degenerativno su imenjeni iv diskusi L4 i L5.
U nivou L5 uočava se protruzija iv diskusa na široj osnovi sa znacima kontakta sa korenovima spinalnog nerva S1 levo.
U nivou L4 uočava se paracentralno desno protruzija iv diskusa sa kompresijom duralne vreće, razvojem relativne spinalne stenoze u ovom nivou i kompresivnim efektom na koren spinalnog nerva L5 sa desne strane.
U nivou L3 ne uočavaju se MR znaci značajnije dorzalne migracije iv diskusa.
Konus medularis završava se u visini L1 pršljenskog tela.


MR pregled vratnog dela kičme iz 2006 glasi ovako:

Osovina vratne kičme je očuvana kao i visina korpusa i i.v.
U visini i.v. prostora C5 vidi se difuzna hhernijacija i.v. diska na širokoj osnovi sa posledičnom lakom spinalnom stenozom suženjem subarahnoidnog prostora i lakim suženjem lateralnih recesusa pri čemu nema znakova kompresije medule niti korenova.
U ostalim nivoima ne vide se diskalne lezije.

A ovo je MR vratnog dela od pre par dana:
Uočava se očuvana fiziološka osovina cervikalnog segmenta kičmenog stuba i očuvani visinski promeri prikazanih korpusa.
U pršljenskom delu Th2 uočava se manji hemangiom uz gornju pokrovnu ploču.
Postoje znaci spondilotičnih i spondilartrotičnih promena.
Lakše degenerativno su izmenjeni iv diskusi C4 i C5.
U nivou C5 uočava se centralna protruzija iv diskusa na široj osnovi sa suženjem prednjeg i zadnjeg likvorskog prostora, bez znaka njegove obliteracije, formiranjem manje relativne spinalne stenoze a obostrano disk osteoft kompleks lako redukuje širinu lateralnih recesusa, ima se utisak nešto naglašenije sa leve strane.
U nivou C4 uočavaju se znaci protruzije iv diskusa na široj osnovi akcentuisane ka levom lateralnom recesusu koji je nešto redukovanog promera.
U nivou C3 uočava se baldžing diskusa bez značajnih reprekusija na duralnu vreću i lateralno recesuse.
Intenzitet signala medule spinalis u cervikalnom segmentu je neizmenjen

Pitanje - da li je ovde došlo do nekih promena na bolje ili pak na gore od 2006 do danas ?
Šta se promenilo i šta ne valja (ako uopšte šta valja ;) )Inače, ako vredi napomenuti da recimo intenzitet bolova i problema praćenih njima od pre četri godine mogu reći da je značajno smanjen mada i dalje imam slične tegobe ali ne toliko jakog intenziteta.
 
Ukoliko neurohirurg smatra da nema indikacija za operaciju,jedino sto moze da vam resi problem je fizikalna medicina.
Pod ovim podrazumevam kombinovani tretman (manje)elektroterapije i posle uradjenog misicnig testa i analize posturalnog deficita vezbe prilagodjene vasem stanju.
Zastitni polozaji i pokreti moraju biti usvojeni kao vid zivota i na njih se naviknuti kao na pranje zuba,cesljanje,umivanje!!!!
Nijedna discus hernia nije ista pa prema tome ni vezbe nisu identicne ,nadjite dobrog terapeuta kojio ce vas istestirati i dati program vezbi koje ce vam konacno pomoci!Pozdrav i puno srece.....
Dodao bih samo još nešto što meni pomaže kad me strefi negde kad sam u pokretu, a tiče se manje elektrostimulacije,Pain Away acupuncture pen,potraži na netu.
Isto tako imaš preko puta Telekoma na NBGD odličnu ordinaciju za fizikalnu terapiju, meni su neke vežbe od njih i TENS pomogli...i dalje je prisutno naravno, jer mi je zadnji lumbalni i dalje nakrivljen i činjenica je da to može jedino fizički da se namesti (operativno),ali mnogo se bolje osećam sa gore navedenim stvarima u svom životu...
Pozz.
 
Pozdrav svima!!

Imam 20 godina i profesionalno se bavim fudbalom u jednom superligaskom klubu(nebitno u kom:)
pre 5 meseci doktori su mi ustanovili (magnetnom rez) diskus herniju l5-s1...zimus nisam mogao da hodam normalno a kamoli treniram..hirurg mi je rekao da nema potrebe da se operisem ali da prestanem da igram. Nisam ga poslusao i nastavio sam sa treninzima i ubacio sam i plivanje..Posle mesec dana situacija se poboljsala za 70%.
I dan danas imam bol u ledjima, ugocenost i bockanje i smeta mi. Hocu da "sredim" taj diskus operacijom jer sam cuo da je rutinska.

Da li neko ima svezijih iskustava?
Da li preporucujete ili ne?
Gde je najbolje uraditi?

HVALA PUNO UNAPRED!!!
Druže, ja najbolje znam i razumem tvrdoglavost sportiste ;) , zato ukoliko si odlučio da kreneš tim putem, moraš da budeš svestan da neke stvari jednostavno nećeš moći da radiš kao što si mogao pre L5S1(ja imam isto to,kao i 90% ljudi sa D-hernijom),a te stvari su nagla ustajanja, dizanje tereta (tegova) iznad glave u stojećem položaju, podizanje tereta sa poda u stojećem položaju (svakako ne pravih nogu),čučanj, potisak iza glave, pretklon sa teretom i slične vežbe, a što se klasičnog treninga tiče ako se ostali zagrevaju 15-20 sekundi u lumbalnom delu, ti na to odvoji 3 puta više sa tri puta više vežbi za razgibavanje i zagrevanje tog dela tela...
pozz.
 
ja sam operisala l5-s1 prosle godine i posle operacije mi se isto javio bol duz cele noge, a uz to sam imala i jako neprijatan osecaj u nozi. to je potpuno normalno, i prolazi posle mesec dana, jer je nerv oslobonjen i vraca se u normalu i zato noga i boli. nemas razloga za brigu :)

Ma evo prodjose skoro pa i cetiri mjeseca a ja jos imam bolove.Nisu isti kao prije ali boli.Prije nisam mogao hodati,sjediti,itd..Sto sada radim,mada se pazim i trudim da se sto manje forsiram.Zigovi u kuku,niz nogu i trnjenje lista noge.Neznam vise sta mi je raditi?!Da idem ponovo na magnetnu pa da vidim kakva je situacija,nema druge.
 
operisao sam diskus herniju na nivou L5-S1 pre dva i po meseca,odlucio sam se za operaciju zbog bola u levoj nozi koji nije prestajao i pored brojnih injekcija i ostalih medikamenata kojima sam uspeo smiriti bol u lezecem polozaju ali pri stajanju,hodanju ili sedenju bol se vracao i primoravao me da legnem tamo gde se nadjem .POSLE OPERACIJE BOL U NOZI JE SKORO NESTAO ALI SAD IMAM BOL U LEDJIMA I TO SAMO POSTO USTANEM IZ LEZECEG POLOZAJA, AKO SAM LEZAO NA LEDJIMA ILI NA TVRDOJ PODLOZI.Primoran saam da lezim na boku i to na mekanoj podlozi kako bih mogao ustati kao covek. Ne mogu dugo da hodam ili sedim i plasim se da kada zaspim ne zaspim na ledjima inace cu ujutru imati strasne bolove prilikom ustajanja i prvih nekoliko koraka ce mi biti strasno bolni.svojevrstan je fenomen,dovoljno je onda kad se najbolje osecam da samo 15 minuta legnem na ledja i imacu jake bolove kad ustanem bas u predelu krsta.Ako neko ima neki savet ili je imao slicnih problema molim da mi se javi.hvala unapred
 
ja takodje imam problema sa diskus herniom, bolove koji traju 4 meseci.. u poslednjih par dana, bolovi su se smirili, ali mi zato desna noga trni i veliku slabost u njoj osecam.. u hodu, kada stanem na nju jedva je osecam.. DA LI JE TO NORMALNO? Isto sam u nedoumici da li da to operisem, jer sam pri kraju sa studijama i nikako da ih zavrsim jer nisam sposobna da sedim duze od 15min.. da li neko zna kako se ovde radi ta operacija? da li se na mesto izvadjenog diskusa nesto drugo stavi (da popuni supljinu) ili se samo on izvadi?
 
ja takodje imam problema sa diskus herniom, bolove koji traju 4 meseci.. u poslednjih par dana, bolovi su se smirili, ali mi zato desna noga trni i veliku slabost u njoj osecam.. u hodu, kada stanem na nju jedva je osecam.. DA LI JE TO NORMALNO? Isto sam u nedoumici da li da to operisem, jer sam pri kraju sa studijama i nikako da ih zavrsim jer nisam sposobna da sedim duze od 15min.. da li neko zna kako se ovde radi ta operacija? da li se na mesto izvadjenog diskusa nesto drugo stavi (da popuni supljinu) ili se samo on izvadi?


odes kod cika doktora i on ti sve lepo objasni ... ove operacije su i kod nas rutinske ;)
 
ja takodje imam problema sa diskus herniom, bolove koji traju 4 meseci.. u poslednjih par dana, bolovi su se smirili, ali mi zato desna noga trni i veliku slabost u njoj osecam.. u hodu, kada stanem na nju jedva je osecam.. DA LI JE TO NORMALNO? Isto sam u nedoumici da li da to operisem, jer sam pri kraju sa studijama i nikako da ih zavrsim jer nisam sposobna da sedim duze od 15min.. da li neko zna kako se ovde radi ta operacija? da li se na mesto izvadjenog diskusa nesto drugo stavi (da popuni supljinu) ili se samo on izvadi?
Procitaj komentare i probaj yogu nece se baci
operisao sam diskus herniju na nivou L5-S1 pre dva i po meseca,odlucio sam se za operaciju zbog bola u levoj nozi koji nije prestajao i pored brojnih injekcija i ostalih medikamenata kojima sam uspeo smiriti bol u lezecem polozaju ali pri stajanju,hodanju ili sedenju bol se vracao i primoravao me da legnem tamo gde se nadjem .POSLE OPERACIJE BOL U NOZI JE SKORO NESTAO ALI SAD IMAM BOL U LEDJIMA I TO SAMO POSTO USTANEM IZ LEZECEG POLOZAJA, AKO SAM LEZAO NA LEDJIMA ILI NA TVRDOJ PODLOZI.Primoran saam da lezim na boku i to na mekanoj podlozi kako bih mogao ustati kao covek. Ne mogu dugo da hodam ili sedim i plasim se da kada zaspim ne zaspim na ledjima inace cu ujutru imati strasne bolove prilikom ustajanja i prvih nekoliko koraka ce mi biti strasno bolni.svojevrstan je fenomen,dovoljno je onda kad se najbolje osecam da samo 15 minuta legnem na ledja i imacu jake bolove kad ustanem bas u predelu krsta.Ako neko ima neki savet ili je imao slicnih problema molim da mi se javi.hvala unapred
 
ja takodje imam problema sa diskus herniom, bolove koji traju 4 meseci.. u poslednjih par dana, bolovi su se smirili, ali mi zato desna noga trni i veliku slabost u njoj osecam.. u hodu, kada stanem na nju jedva je osecam.. DA LI JE TO NORMALNO? Isto sam u nedoumici da li da to operisem, jer sam pri kraju sa studijama i nikako da ih zavrsim jer nisam sposobna da sedim duze od 15min.. da li neko zna kako se ovde radi ta operacija? da li se na mesto izvadjenog diskusa nesto drugo stavi (da popuni supljinu) ili se samo on izvadi?
Da li ti je rečeno da moraš na operaciju ili bi ti to tako po sopstvenoj želji?
Kažeš da si na kraju studija, pa mi se čini da si mlada, i mislim da nije baš pametno brzopleto odlučiti o operaciji u tim godinama. Dakle, ko te je pregledao, koja je dijagnoza (gde se nalazi hernijacija), šta ti je savetovano?

Elem, postoji nekoliko načina na koji se operacija radi, i sumnjam da bi ti išta značilo da ti opišem svaki od njih, a nisam ni ja baš tako zaludan, sve zavisi od mesta, nivoa, godina, i ostalih faktora.
 
Da, mlada sam, imam 24 godina. A inace sam discus herniu dobila jos sa 17, kada mi je sestra drugarice sklonila stolicu kad sam krenula da sednem. Tada sam osetila da mi se nesto prekinulo i 2 min nisam mogla noge da pomerim. Pomislila sam najgore. Tada sam imala prve tegobe koje su trajale 2 i po meseca, lezala sam nepokretna, i uz pomoc terapija i inekcija sam to izlecila. Inace , tada nisam snimala jer mi je doktorka rekla da sam premlada, da se ne bih zracila.. nakon 2 i po meseca je prestalo.. i evo, 7 godina se nije javljalo. Sada sam snimila i dijagnoza je ( ZABORAVILA SAM DA NAPISEM NA KOM DISKUSU): Na l5-s1 nivou prikazuje se delimicno smanjena visina dehidriranog iv diska sa protruzijom diska dorzomedijalno, minimalnom kompresijom na duralnu vrecu, bez kompresije korenova.

Inace, kad sam radila snimanje MR, imala sam samo blage bolove u obe noge. Sada u levoj strani nemam bas nikakve bolove, ali mi je desna noga stalno utrnuta i slaba, nemam "potpun" osecaj u njoj.. Pretpostavljam da se nesto unutra promenilo.. Nemam neke jake bolove, ali ME SEDENJE UBIJA-tada pocinju prejaki bolovi. Veruj mi da sam ti jedva ovo napisala. Nisam sposobna da sedim duze od 15min.. kao ni dugo da hodam, niti stojim. Ne zivim punim zivotom, nisam sposobna i to me ubija i psihicki.. Ne mogu kosu da operem sama.. Pitam se da li cu ikada vise imati normalan zivot.. I kako cu sutra kada se zaposlim ( posto studiram elektroniku-softversko inzenjersvo), pa moram krenuti od programiranja, koje zahteva 9 sati sedenja.. Takodje se plasim kako ce moj diskus podneti trudnocu..

Inace- DA, NEUROHIRURG MI JE REKAO DA MI JE DISKUS DEGENERISAN SKROZ I DA AKO NE USPEM NISTA DA SREDIM ZA 2 MESECA MORA OPERACIJA.. I operacije se plasim.. :( Cula sam da u inostranstvu postoji metoda kojom samo uspricaju neku zelatinastu masu u diskus.. ali je preskupo :( .. Isto sam cula da sto se duze ceka, nervi se vise ostecuju, pa su posle operacije rizicnije.. Zaista sam mnoooogo ocajna jer ne vidim sta je najbolje resenje :( I ne mogu vise ovo da podnesem.. ne mogu, jer sam inace mnogo hiperaktivna i ovo mi je neizdrzivo
 
Poslednja izmena:
Ok, pošto nisam video snimak, ne bih govorio ništa konkretno, ali ako je stepen defekta toliki da druge neoperativne metode ne uspevaju, operacija jeste imperativ. Iako je operacija DH takoreći rutinska, nije da nije ozbiljna. Oporavak zavisi od toga šta se i kako radi (kod jednostavnijih slučajeva je obično brz), a o tome bi najbolje bilo da porazgovaraš sa hirurgom koji treba da te operiše.
 
Da, mlada sam, imam 24 godina. A inace sam discus herniu dobila jos sa 17, kada mi je sestra drugarice sklonila stolicu kad sam krenula da sednem. Tada sam osetila da mi se nesto prekinulo i 2 min nisam mogla noge da pomerim. Pomislila sam najgore. Tada sam imala prve tegobe koje su trajale 2 i po meseca, lezala sam nepokretna, i uz pomoc terapija i inekcija sam to izlecila. Inace , tada nisam snimala jer mi je doktorka rekla da sam premlada, da se ne bih zracila.. nakon 2 i po meseca je prestalo.. i evo, 7 godina se nije javljalo. Sada sam snimila i dijagnoza je ( ZABORAVILA SAM DA NAPISEM NA KOM DISKUSU): Na l5-s1 nivou prikazuje se delimicno smanjena visina dehidriranog iv diska sa protruzijom diska dorzomedijalno, minimalnom kompresijom na duralnu vrecu, bez kompresije korenova.

Inace, kad sam radila snimanje MR, imala sam samo blage bolove u obe noge. Sada u levoj strani nemam bas nikakve bolove, ali mi je desna noga stalno utrnuta i slaba, nemam "potpun" osecaj u njoj.. Pretpostavljam da se nesto unutra promenilo.. Nemam neke jake bolove, ali ME SEDENJE UBIJA-tada pocinju prejaki bolovi. Veruj mi da sam ti jedva ovo napisala. Nisam sposobna da sedim duze od 15min.. kao ni dugo da hodam, niti stojim. Ne zivim punim zivotom, nisam sposobna i to me ubija i psihicki.. Ne mogu kosu da operem sama.. Pitam se da li cu ikada vise imati normalan zivot.. I kako cu sutra kada se zaposlim ( posto studiram elektroniku-softversko inzenjersvo), pa moram krenuti od programiranja, koje zahteva 9 sati sedenja.. Takodje se plasim kako ce moj diskus podneti trudnocu..

Inace- DA, NEUROHIRURG MI JE REKAO DA MI JE DISKUS DEGENERISAN SKROZ I DA AKO NE USPEM NISTA DA SREDIM ZA 2 MESECA MORA OPERACIJA.. I operacije se plasim.. :( Cula sam da u inostranstvu postoji metoda kojom samo uspricaju neku zelatinastu masu u diskus.. ali je preskupo :( .. Isto sam cula da sto se duze ceka, nervi se vise ostecuju, pa su posle operacije rizicnije.. Zaista sam mnoooogo ocajna jer ne vidim sta je najbolje resenje :( I ne mogu vise ovo da podnesem.. ne mogu, jer sam inace mnogo hiperaktivna i ovo mi je neizdrzivo

poslala sam ti pp
 
Da, mlada sam, imam 24 godina. A inace sam discus herniu dobila jos sa 17, kada mi je sestra drugarice sklonila stolicu kad sam krenula da sednem. Tada sam osetila da mi se nesto prekinulo i 2 min nisam mogla noge da pomerim. Pomislila sam najgore. Tada sam imala prve tegobe koje su trajale 2 i po meseca, lezala sam nepokretna, i uz pomoc terapija i inekcija sam to izlecila. Inace , tada nisam snimala jer mi je doktorka rekla da sam premlada, da se ne bih zracila.. nakon 2 i po meseca je prestalo.. i evo, 7 godina se nije javljalo. Sada sam snimila i dijagnoza je ( ZABORAVILA SAM DA NAPISEM NA KOM DISKUSU): Na l5-s1 nivou prikazuje se delimicno smanjena visina dehidriranog iv diska sa protruzijom diska dorzomedijalno, minimalnom kompresijom na duralnu vrecu, bez kompresije korenova.

Inace, kad sam radila snimanje MR, imala sam samo blage bolove u obe noge. Sada u levoj strani nemam bas nikakve bolove, ali mi je desna noga stalno utrnuta i slaba, nemam "potpun" osecaj u njoj.. Pretpostavljam da se nesto unutra promenilo.. Nemam neke jake bolove, ali ME SEDENJE UBIJA-tada pocinju prejaki bolovi. Veruj mi da sam ti jedva ovo napisala. Nisam sposobna da sedim duze od 15min.. kao ni dugo da hodam, niti stojim. Ne zivim punim zivotom, nisam sposobna i to me ubija i psihicki.. Ne mogu kosu da operem sama.. Pitam se da li cu ikada vise imati normalan zivot.. I kako cu sutra kada se zaposlim ( posto studiram elektroniku-softversko inzenjersvo), pa moram krenuti od programiranja, koje zahteva 9 sati sedenja.. Takodje se plasim kako ce moj diskus podneti trudnocu..

Inace- DA, NEUROHIRURG MI JE REKAO DA MI JE DISKUS DEGENERISAN SKROZ I DA AKO NE USPEM NISTA DA SREDIM ZA 2 MESECA MORA OPERACIJA.. I operacije se plasim.. :( Cula sam da u inostranstvu postoji metoda kojom samo uspricaju neku zelatinastu masu u diskus.. ali je preskupo :( .. Isto sam cula da sto se duze ceka, nervi se vise ostecuju, pa su posle operacije rizicnije.. Zaista sam mnoooogo ocajna jer ne vidim sta je najbolje resenje :( I ne mogu vise ovo da podnesem.. ne mogu, jer sam inace mnogo hiperaktivna i ovo mi je neizdrzivo

Moras na tvrdom sedeti ali pre toga kod kostolomca
 
Ljudi pametni i iskusni treba mi mala pomoc velikih prijatelja, a cak ne znam da li je ovo pravo mesto. Uglavnom, probleme sa kicmom imam vec dugo, ali posto sam pre godinu i vise imala op. srca a to zahteva da i ono malo spavanja koje uspes da odradis provedes u sedecem polozaju i tako tri meseca, mislila sam da su bolovi normalna posledica. Pa posto je postalo neizdrzivo, bole me ledja, kukovi, pete, ne mogu da se dignem samostalno iz lezeceg polozaja, par puta sam izgubila kontrolu praznjena...ma svasta nesto, uradim rentgen - gornji lumbalni prsljenovi i donji torakalni rotirani u desno. Diskartroza i subluksacija L5-S1. MR pregled LS kicme uradjen u sagitalnoj ravni u T1W i T2W i aksijalnoj ravni u nivoima L3-4.L4-5 i L5-S1 u T1w.
Ocuvana fizioloska lordoza LS kicme sa anteriornom spodilolistezom korpusa L5 gr. I/II
Prsljenska tela LS kicme su normalnog intenziteta signala kostane srzi, ocuvanog visinskog promera, pocetno degenerativno izmenjena sa manjim rubnim osteofitima na L4, L5 i Schmorlovim hernijama na pokrovnim plocama istih. U nivou L5- S1 koji je snizen a iv disk degenerativno izmenjen, uocava se anteriorna spondilolisteza korpusa L5 gr. I/II koja sa sobom povlaci iv disk u siroku protruziju koja dovodi do obostrane foraminostenoze sa kompresijom na oba korena L5. Na ostalim nivoima iv prostori ocuvanog visinskog promera, a iv diskusi intenziteta signala normalnog diska, bez znakova diskalnih hernijacija. Kicmena mozdina u prikazanom segmentu uredne morfologije, bez patoloskih signala intramedularno. Medularni konus se zavrsava u nivou korpusa L1.
ZAKLJUCAK: Protrusio iv disci L5-S1. Spondylolysthesis vertebrae L5 gr.I/II. Spondylosis lumbalis iscp.
Pitanja:
1) za dr- na forumu. Sta znaci ovaj nalaz? Da li je op. jedino resenje kako mi savetuje lekar opste prakse? Sta su Schmorlove hernije, pitanje i postavljam na ovom forumu gde se uglavnom radi o discus herniama a nemam pojma da li je to to. Uput sam dobila za Ort. kliniku na Banjici, da li je to pravo mesto za ovaj problem jer ovde uglavnom vidim da se radi neurohirurski, mada se na samom pocetku foruma pominje i ova klinika i dr Milenkovic?
2) za vas - nas, sto obilazimo uglavnom vrlo postovane osobe iz prvog pitanja - imate li savet? Da li je neko bio na Ort. klinici, ko je dobar lekar tamo za ove probleme. Iskustva iz prve ruke? Pravila foruma su da ne smemo da grdimo, ali zato imamo sva prava da hvalimo, te vas sve molim za dobra imena vezana za ovu oblast .
Hvala vam unapred :kpozdrav:
 
Oboljenje koje vi imate je najverovatnije posledica ranije povrede koju ste doživeli a možda i ne znate da je bila uzrok ovakvom sledu dogadjaja ili ste imali sreću da nasledite od neke babe ili drugog pretka anomaliju u zglobovma donjeg dela kičme.Sve u svemu na Šmorlove hernije zaboravite kao i da ne postoje jer je to radiološki izraz za zbunjivanje nesrećnih pacijenata a nemaju skoro nikakav hirurški ili klinički značaj.Problem je u spondilolistezi koja već sa I stepenom pravi problem a kod vas je nešto viši stepen.Naški rečeno vaš gornji pršljen L4 je malo skliznuo u odnosu na donji L5(ove magične oznake označavaju četvrti slabinski i i peti slabinski pršljen)te vam donji segment kičme(taj isti slabinski)u zahvaćenom delu nije više u osi a jadni kičmeni kanal u kome su nervni elementi(živci)više nema normalni prečnik nego je on smanjen na dve trećine normalnog ili polovinu normalnog.Tako ste došli u situaciju da je čitavoj gomili nerava koji kroz njega prolaze više nije komotno nego se nalaze u većoj gužvi, kao u punom autobusu.Ovako sužen kičmeni kanal usled skliznuća pršljenova nije redak slučaj te se ne morate hvaliti da bolujete od neke egzotične bolesti.Situacija kod vas nije baš ružičasta obzirom na postojeće opterećenje od strane kardiovaskularnog sistema.To mnogo otežava stvar u izboru metode lečenja.Operacije ovog tipa mogu da se rade na više načina a najsigurniji je otvaranje kanala pri čemu se oslobode stisnuti nervi,pršljneovi se vrate u osu i prišrafe naročitim šrafovima i šipkicama te se postigne nova stabilnost kičme i dobar oporavak bolesnika.Postupak traje prilično dugo,najčešće više sati i mnogo je rizičniji nego operacija klasičnog diskusa ili suženja kičmenog kanala.Za vas ivaše srce priličan rizik.Operacije su rutinske u svim većim centrima Srbije(Bgd,NS,Ni) i daju odlične rezultate.Prva stvar koju treba da uradite je da se javite neurohirurgu koji će sagledati vaš neurološki status i proceniti mogućnost i benefit od operacije zajedno sa vama ili ortopedima na Banjici koji to fenomenalno rade.Ne padajte na to da će lekar opšte prakse koji je nešto manje od vas fasciniran gomilom izraza koje ste napisali u dijagnozi a nešto malo više od vas zna šta bi trebalo raditi u toj situaciji treba da vas tera na operativni zahvat.Za to se ponekad ide i u Nemačku čak.Javite se ljudima koji to rade godinama i znaju o čemu pričaju.U medjuvremenu postoje i opcije rehabilitacije a u slučaju spondilolisteze treba ponekad razmisliti i o torakolumbalnom rasteretnom mideru koji težinu torza prebacuje na kukove i rasterećuje rasklaćeni deo kičme(izgleda glupo ali izvrsno funkcioniše).Inače ga propisuje fizijatar na nagovor ortopeda ili neurohirurga te ga vi uz nalog za manju lovu i dobijete.Slike NMR nisam video ali bi bilo dobro da to pogleda bilo ko od ortopeda Banjice(spinalni centar,recimo Milinković a ne Milenković kako ga je neko nazvao) ili neko od neurohirurga kliničkog centra Bgd(ako ste odatle).Vaša telesna masa takodje ima ogroman uticaj na kliničku sliku oboljenja (ne znam koliko vas ima ali prekomerna težina katastrofalno pogoršava stanje).Ako ima još nešto da se pita,slobodno.
 
Hvala :worth:, hvala :worth:, hvala :worth: donamilevi i njenom :heart:
Dg i opis pacijenta = kao da je imao slikice i mene u rukama. Genetski jesam nasledila hiper mobilnost svih zglobova a i pala sam pre par godina na taj deo kicme i to pala tako da sam se onesvestila od bola. I onda jedno dvadeset dana nisam mogla da sedim. Sad kad se savijem taj prsljen strci kao da mi je neko ubacio mandarinu pod kozu. Tako da sam oba uslova za nastanak problema ispunila :mrgreen:
Operacija mi ni najmanje nije privlacna solucija (bilo ih je malo vise u poslednje vreme) ali mider mi deluje kao bajka! Nema veze kako izgleda. I inace stalno mastam o tome kako bi bilo divno da postoji nesto da mi bukvalno drzi taj deo, jer imam osecaj da ce kicma jednostavno da pukne kao da je od stakla. A trudim se da svakodnevno odradim vezbe za jacanje muskulature. ( mada i to sad ide malo teze, sto zbog bola, sto zbog srculenca, nesto je prolupalo u posl. vreme opet pa cekam na pregled da mi verovatno menjaju terapiju). Sto se kilaze tice, e tu sam bar sreckovic, ne prelazim 50 kg celog zivota i sad mogu svima koji mi prigovaraju zbog toga da zapusim usta.
Tako da ja odoh do dr Milinkovica cim saznam koji dan radi ambulantu, sve u nadi da ce biti ovako kako kazete. Pa da op. ako je moguce odlozim za neko buduce vreme ( ako mora - mora, bolje i to nego da postanem izobliceno, namrsteno bice sto se vec desava, jer kad te stalno boli nisi bas lep za videti a ni za ziveti).
I jos - posto ste mi dali slobodu da pitam: ima li nesto sto ja mogu uciniti da mi bude bolje dok cekam na pregled?
 

Back
Top