Tri ključna pitanja za Srbiju?!

Corto Malteze

Veoma poznat
Poruka
12.221
Pokušaću ovde da navedem tri ključna pitanja unutrašnje politike Srbije, molio bih vas da navodimo rešenja tih pitanja, ali u realnom pogledu, npr. kada kažemo da imamo problem Kosovo, molio bih vas da se suzdržite postova tipa; ono je uvek bilo naše,ma mogu šiptari da ga cuclaju ili zarđalim kašikama ćemo ga braniti ako bude trebalo. Već da svi pokušamo da realno u vremenu u kom se nalazimo iznesemo svoja mišljenja.
Hvala vam.

1.KOSOVO

2. HAG

3. USTAV
 
KOSOVO.
Otvorenih očiju

Politika Slobodana Miloševića izgubila je sve na šta je Srbija mislila da ima ili je imala pravo u ovih dvadeset godina. Zašto bi drugačije bilo sa Kosovom? U tu politiku junačenja bez pokrića uključeni su bili i mnogi koji i danas učestvuju u našem političkom životu. Srbija je danas pred opasnošću, jednakom kao što je bio dolazak Miloševića na vlast: gubitak Kosova, što je u velikoj meri direktna posledica njihovog delovanja, mogao bi na vlast da dovede upravo te retrogradne snage.

Izjava Borisa Tadića da Srbija i SAD imaju različite stavove o Kosovu i da, bez obzira na konačno rešenje, dobri odnosi sa najjačom svetskom velesilom moraju ostati prioritet Srbije, prva je izjava jednog od najviših državnih zvaničnika koja ukazuje da je Kosovo, najverovatnije, izgubljeno. I da bi sad trebalo spasavati šta se spasiti može.

Šteta je da je tok „pregovora“ o Kosovu protraćen. Izgubljeno je vreme i bolja pozicija u pregovorima o konkretnim rešenjima za Srbe i SPC na Kosovu. Bez obzira na pravnu i moralnu osnovanost optužbi iz Beograda (nepovredivost granica, Ahtisarijeva izjava itd.), bili su to obrasci po kojima je i Milošević, ubirajući jeftine poene na domaćem terenu, gubio pred svetom čak i ono što nije morao.

Razumemo i Tadića i Koštunicu kojima je teško da preko usta prevale istinu da sila boga ne moli. Čanku i St. Protiću je lakše da iz svoje sadašnje pozicije kažu da će Kosovo biti nezavisno. Ali krajnje je vreme da i u državnom vrhu shvate da zatvaranjem očiju problem neće rešiti niti učiniti manjim. Zato bi izjavu Tadića valjalo shvatiti i u smislu vraćanja realnoj politici. I pozdraviti. BLIC
 
Ustav, nepotrebno komentarisati.
Hag,izruciti sve optuzene,ali im pruziti pravnu pomoc.
Kosovo,svim silama raditi na podeli Kosova kao naj boljeg resenja za Srbiju.Ako ocekujemo da se R.Srpska odcepi od federacije,kako da ocekujemo da to isto ne zele siptari na Kosovu.zato podela i kosova i Bosne
 
sumnjivo lice:
Ustav, nepotrebno komentarisati.
Hag,izruciti sve optuzene,ali im pruziti pravnu pomoc.
Kosovo,svim silama raditi na podeli Kosova kao naj boljeg resenja za Srbiju.Ako ocekujemo da se R.Srpska odcepi od federacije,kako da ocekujemo da to isto ne zele siptari na Kosovu.zato podela i kosova i Bosne
Због оваквих размишљања ми све губимо...
Како је уопште успоредиво КиМ и Република Српска??? :confused:
Срби нису дошљаци у РС,за разлику од шипуљара!И не отимају туђе!
 
Realno o KOSOVU je i činjenica u trenutnom sastavu stanovništa u toj pokrajini, gde su Srbi ubedljiva manjina. Velika politička greška se događala poslednjih 50 godina, u kojima su Srbi prodavali svoja imanja na Kosovu po nadrealnim cenama, tako je jedna kuća od realne vrednosti 100.000 eura, prodavana Šiptarima za 300.000 e, a da su zatražili i 500.000e ovi bi dali, zato jer su išli zajedničkim principom i politikom sloge da prvo pokupuju sve što se može kupiti na Kosovu. Tadašnje Vlade Srbije to nije videla i prepoznala kao pretnju. To se dešava poslednjih 50 godina na Kosovu. Takođe i danas se dešavaju velike političke greške, gde Šiptari svoju novorođenu decu upisuju u knjige državljana Republike Srbije u Kraljevu, gde se nalaze iseljena opštinska predstavništva sa Kosova.
Dakle, celo Kosovo predstavlja kulturnu, istorijsku, ali i teritiorijalnu neprocenjivu vrednost za Srbiju, realno stanje stvari na terenu govori da tamo imamo ubedljivu manjinu Srpskog stanovništa koja ne može da utiče na stvar, čak i da svi Srbi imaju udela u odlučivanju važnih zakona, nebi premašili cifru od 15%. Takva demografska situacija se stvarala na Kosovu punih 50 godina, tako da rešenje ne možemo naći za ovako kratko vreme. Ostaje nam borba za opštine u kojima su većinski stanovnici Srbi i na zaštiti Manastira i Crkava.
Takođe konačni status Kosova, koji pritiskaju svi međunarodni faktori da se što pre ustanovi, nailazi na veoma komplikovanu situaciju na terenu, jer shvataju međunarodni faktori, ne moguće je ostaviti kompletno političko upravljanje Kosovom trenutnoj većini, tako da se Kosovu vrlo je verovatno sprema scenario i rešenja iz Bosne. Dakle Protektorat.
 
jedite_kod_Joa:
Због оваквих размишљања ми све губимо...
Како је уопште успоредиво КиМ и Република Српска??? :confused:
Срби нису дошљаци у РС,за разлику од шипуљара!И не отимају туђе!
Joe ne vredi trositi vreme sa takvim likovima, da ne poverujes sta se ovde sve pise, a niko se ne pita kako ce srbi reagovati na KiM, ja vam tvrdim da mi srbi sa KiM nikad necemo da prihvatimo i da sedimo skrstenih ruku ukoliko dodje dootcepljenja
 
Hag je pristrasan sud, zapravo nije sud nego latino-americka sapunica u kojoj su glavni glumci i negativci Srbi.
Kosovo- najosetljivija tema.Zapad je resio da ga uzme nebili postavio svoje vojne baze na balkanu, kao sto je ucinjeno i sa BiH.Politika Miloseviceva nema veze sa tim.Posle agresije NATO snaga na nasu zemlju, potpisan je sporazum o prekidu bombardovanja koji nije nista drugo nego kapitulacija.Sta se desava posle kapitulacije?Ko je usao na Kosovo?Kosovo nemozemo zadrzati nema fore, niti imamo para niti silu niti volju za ratovanje, ljudima je dosta bede i sirotinje.Najbolje je podeliti ga pa da se svi sipci nadju na jednom delu inace necemo od njih moci da disemo, inace su pola kosova pokupovali.
Mislim da netreba praviti gresku kao sa Turcima nekada.Trebali smo ih onda pustiti na Austrougarsku pa neka se tamo pobiju a u povrtku kada oslabe da ih dotucemo, ovako smo 5 vekova bili u ropstvu.Bolje dati pola nego celo izgubiti.lakse vracati pola nego celo, ako ne mi nasa pokolenja da.Istorija je uciteljica, samo je treba citati izmedju redova
 
Ono sto je nase mora biti nase, ima nas koji smo spremni da zivot damo a kosovo nikad, otom potom finale je uskoro zato malo strpljenja, a od rodjenih srbijanaca nista ne trazimo, a meni licno ne smetaju razlicita misljenja. Jos nesto kapitulirao je milosevic zbog BG-a vojska nije i niti bi.
 
vuk.k:
Joe ne vredi trositi vreme sa takvim likovima, da ne poverujes sta se ovde sve pise, a niko se ne pita kako ce srbi reagovati na KiM, ja vam tvrdim da mi srbi sa KiM nikad necemo da prihvatimo i da sedimo skrstenih ruku ukoliko dodje dootcepljenja
Ivini molim te a sta cete raditi,gerilu?Ko ce vam materijalno i novcano pomoci tako nesto?Mozda ovih par besposlicara sa krstarice?Realno,realno,realno,sta mozete uciniti za kosovo i R.Srpsku.da nece mozda Putin staviti veto kad u UN bude doneta neka odluka za samostalno kosovo?Ili ce Lukasenko da digne 29ke i bombarduje americku bazu kod Urosevca da omeksa teren za prodor najmodernije armije u Evropi, to jest nase?ili cemo reci Albancima:"Slusajte vi periguzani,to je vekovna srpska zemlja,a vi hocete da je otmete.To sto smo vam prodavali kuce po petostruko vecoj ceni vise ne vazi.Vratite vi nama te iste kuce po sadasnjoj realnoj vrednosti i trk preko Prokletija na jug",
Smesni ste
P.S.Vuce,zasto sada sedis skrstenih ruku .Kosovo je ustvari nezavisno.Ostalo je samo da to neko potpise.
 
vuk.k:
Ono sto je nase mora biti nase, ima nas koji smo spremni da zivot damo a kosovo nikad, otom potom finale je uskoro zato malo strpljenja, a od rodjenih srbijanaca nista ne trazimo, a meni licno ne smetaju razlicita misljenja. Jos nesto kapitulirao je milosevic zbog BG-a vojska nije i niti bi.

Vucko, ljubim ti oko govorim realno, ali ne i ravnodusno.Mislis li da mi je lako to sto vidim kao i ti koliko su se svi okomili na nas.Nemamo mi nazalost ni snagu ni vojsku niti para za ratovanje.koji su savremeni nacini ratovanja, gerilski?Nisu, nasa vojska bi trebala da vezba skokove kao bi dovatili tomahvk npr.Ne pitamo se mi nista, totalno su nas degradirali.Ko odlucuje o pitanju Kosova?Skleroticni metuzalem nazalost.Mozemo svi mi da dodjemo na Kosovo da se sakupimo na jedno mesto i da zlotvorima olaksamo istrebljenje, onda bi nas sigurno ostalo koliko ispod jednog drveta.
:(
 
jedite_kod_Joa:
То се не `лупа`...то се добија рођењем.Него што скрећеш са теме?Још ми ниси објаснио како је могуће упоредити КиМ и Републику Српску??? :confused:
Sta si ti neki srpski arijevac.Jadan si.
Evo da te udostojim odgovora.R.Srpska ima nesto manje od polovine teritorije BiH.Prilicno je etnicki cista,i ima oko 1,5 mil.stanovnika.znaci ima neku tezinu,opipljiva je.
kosovo,naj starija srpska teritorija sa manje od 150 000stanovnika srpske nacionalnosti na svojoj teritoriji.nasuprot sebe imaju deset pute vise siptara sa narko parama o kojima vlada srbije moze samo da sanja.Upravu si to se nemoze porediti.Kosovo je za nas samo zelja.A od zelja se ne zivi.Za razliku od R.Srpske koja bi mogla za desetak godina da se odvoji od Bosne.
 
Posto SRS ima milionglasaca koji se svi busaju u grudi kako ce vraniti Kosovo medju njima treba naci bar 20 ,30 iljada najhrabrijih na celu sa Acom i Tomom a i Vjerica bi pomogla i poslati ih lepo na Kosovo ko sto kaze Lucca malo da gerilski ratuju tj. da ofor komitske odrede jer ner treba zaboraviti da smo ga tako osvojili i dvanaeste .
 
sumnjivo lice:
Ivini molim te a sta cete raditi,gerilu?Ko ce vam materijalno i novcano pomoci tako nesto?Mozda ovih par besposlicara sa krstarice?Realno,realno,realno,sta mozete uciniti za kosovo i R.Srpsku.da nece mozda Putin staviti veto kad u UN bude doneta neka odluka za samostalno kosovo?Ili ce Lukasenko da digne 29ke i bombarduje americku bazu kod Urosevca da omeksa teren za prodor najmodernije armije u Evropi, to jest nase?ili cemo reci Albancima:"Slusajte vi periguzani,to je vekovna srpska zemlja,a vi hocete da je otmete.To sto smo vam prodavali kuce po petostruko vecoj ceni vise ne vazi.Vratite vi nama te iste kuce po sadasnjoj realnoj vrednosti i trk preko Prokletija na jug",
Smesni ste
P.S.Vuce,zasto sada sedis skrstenih ruku .Kosovo je ustvari nezavisno.Ostalo je samo da to neko potpise.

A ti si jos veca budala moram priznati.Koja nezavisnost si normalan, to samo tako zvuci ali u realnom zivotu nema to znacenje.U BiH su se smestili pre 10 godina, obecali im kule i gradove a od svega su dobili k***** da isteraju oci.Zapad ima svoj interes yebe se njima za stanovnistvo i ekonomski prosperitet regiona.Ni Kosovi ni Bih se namogu meriti ni sa jednom drzavom ex YU, jer su i u BiH i na Kosovu vojne baze.Oni ce ulagati onoliko koliko njima treba o vi svi ostali se yebite kako hocete pojedinacno, na gomili.Da sam siptarka uopste se nebi radovala, koji ste mentoli yeeeeeeee.
:lol: :lol: :lol:
 
sumnjivo lice:
Sta si ti neki srpski arijevac.Jadan si.
Evo da te udostojim odgovora.R.Srpska ima nesto manje od polovine teritorije BiH.Prilicno je etnicki cista,i ima oko 1,5 mil.stanovnika.znaci ima neku tezinu,opipljiva je.
kosovo,naj starija srpska teritorija sa manje od 150 000stanovnika srpske nacionalnosti na svojoj teritoriji.nasuprot sebe imaju deset pute vise siptara sa narko parama o kojima vlada srbije moze samo da sanja.Upravu si to se nemoze porediti.Kosovo je za nas samo zelja.A od zelja se ne zivi.Za razliku od R.Srpske koja bi mogla za desetak godina da se odvoji od Bosne.

Jos se dicis narko parama, ubice te Alah.Neka neka onaj gore sve vidi.Bice Srbija ono sto i zasluzuje da bude, zemlja koja radja najpametnije i najprodukltivnije umove, zato svima i smeta.Mozda necu ja to doziveti ali Srpska loza i klica nikada nece usahnuti, zilav smo mi narod.
 
A Ustav? Cilj Vlade Srbije jeste da se do kraja godine donese novi ustav u kojem bi Kosovo bilo navedeno kao sastavni deo Srbije, kao i da oko tog pitanja objedini sve političke subjekte. Ovo je u Četvrtak na konferenciji za novinare, izjavio Slobodan Lalović, ministar za rad i socijalna pitanja, povodom pisanja ''Blica'', da je postignut dogovor između predsednika i premijera Srbije koji predviđa da se ustav na referendumu usvoji u februaru, a izbori da budu u maju naredne godine.
Većina stranaka u Srbiji pozdravlja ovakav dogovor.
 
@Corto
Od kad Srbija ceka Ustav?Koliko ima zemalja na svetu bez ustava?Kazes navesce se u ustavu da je Kosovo deo Srbije.Pa Istocni Timor je bio takodje deo necije teritorije pa ode.
Mislis neko ce nesto da nas pita?Pa moze u srpskom ustavu da stoji sta god hoces kad smo mi zemlja dembelija.Na kraju ce Tadic i Kostunica sa celom vldaom da se uhvte pod ruke pa ce svi zajedno u tri lepe krenuti putem od zute cgle, a i mi svi zajedno sa njima.
Mi smo vic od drzave
 
Corto Malteze:
A Ustav? Cilj Vlade Srbije jeste da se do kraja godine donese novi ustav u kojem bi Kosovo bilo navedeno kao sastavni deo Srbije, kao i da oko tog pitanja objedini sve političke subjekte. Ovo je u Četvrtak na konferenciji za novinare, izjavio Slobodan Lalović, ministar za rad i socijalna pitanja, povodom pisanja ''Blica'', da je postignut dogovor između predsednika i premijera Srbije koji predviđa da se ustav na referendumu usvoji u februaru, a izbori da budu u maju naredne godine.
Većina stranaka u Srbiji pozdravlja ovakav dogovor.
gospodine,pa zar vi mislite da se svi ljudi zakopcavaju na ledjima....ustav srbije nije se mogao doneti sest godina a vi verujete da ce se neki smislovi dogovoriti za tri meseca...a to sta ce pisati unutra za KiM nikoga u svetu savrseno ne zanima,kao sta i ne zanima one koji ce to eventualno napisati....valjda hoce
 
1. Taj problem je već "rešen". Ozbiljna država,kakva Srbija nije,nastojala bi da izvuče što više povlastica za preostale Srbe na Kosovu umesto što ih i dalje žrtvuje na oltaru propalih nacionalističkih i velikosrpskih projekata.

2. Pogledaj kako je Vlada Zorana Đinđića lako rešavala taj problem..Da li bi Milošević bio u Hagu da nije bilo pokojnog premijera? Naravno da ne,i dalje bi se šepurio po Dedinju ili ko zna gde.. Kada LDP i DS dođu na vlast,taj problem će biti EKSPRESNO rešen.

3. Ustav je obećavan u najkraćem roku kada je Koštunica dolazio na vlast,ali slagali su kao i za sve ostalo što su pričali...Da maknemo bandu pa da donosimo Ustav u kojem će autonomija Vojvodine biti jasno definisana.
 
svetolik trpkovic:
Posto SRS ima milionglasaca koji se svi busaju u grudi kako ce vraniti Kosovo medju njima treba naci bar 20 ,30 iljada najhrabrijih na celu sa Acom i Tomom a i Vjerica bi pomogla i poslati ih lepo na Kosovo ko sto kaze Lucca malo da gerilski ratuju tj. da ofor komitske odrede jer ner treba zaboraviti da smo ga tako osvojili i dvanaeste .

Aha,priznao je da je Kosovo okupirano 1912. godine ?
 
Fagypont:
1. Taj problem je već "rešen". Ozbiljna država,kakva Srbija nije,nastojala bi da izvuče što više povlastica za preostale Srbe na Kosovu umesto što ih i dalje žrtvuje na oltaru propalih nacionalističkih i velikosrpskih projekata.

2. Pogledaj kako je Vlada Zorana Đinđića lako rešavala taj problem..Da li bi Milošević bio u Hagu da nije bilo pokojnog premijera? Naravno da ne,i dalje bi se šepurio po Dedinju ili ko zna gde.. Kada LDP i DS dođu na vlast,taj problem će biti EKSPRESNO rešen.

3. Ustav je obećavan u najkraćem roku kada je Koštunica dolazio na vlast,ali slagali su kao i za sve ostalo što su pričali...Da maknemo bandu pa da donosimo Ustav u kojem će autonomija Vojvodine biti jasno definisana.
Zadrzavanje Kosova tamo gde je uvek i bilo, u sastavu Srbije, nije nikakav velikosrpski projekat, a jos manje nacionalisticki. Valjda nesto sto je tvoje, kad zelis da ga zadrzis, krsti se drugacijim imenom, SACUVATI nesto sto jeste tvoje.

Znamo kako je Vlada Zorana Djindjica resavala taj problem, a znamo i da je Zoran Djindjic zasluzan za kidnapovanje i slanje MIlosevica u Hag na Vidovdan (ako je vazno sto je bio Vidovdan, a meni jeste) i znamo da je tamo i skoncao a znamo i gde se sada "sepuri"!
Znamo da se na Dedinju sada sepuri gospodja udovica Djindjic.
"Kada LDP i DS dodju na vlast" nadamo se da cete Natasi Kandic.iz zahvalnosti za sve sto cini i sto je cinila protiv srpskih interesa, dodeliti neku vilu na Dedinju, u komsiluku supruge pokojnog Premijera :roll:
 
Ustav-jako kasni,ali Kostunica je mislio da ce osvojiti mnogo vise mandata u skupstini,a kako se to nije desilo,sada je tesko napraviti kompromis u tako sarenoj koaliciji.Eh,da je to Vojin jedini promasaj....
Kosovo-Logican stav bi bio da se nastoji sacuvati,pri tom ni ne saputati o mogucoj nezavisnosti,ali realnost je nesto drugo.Mora se uzeti u obzir sva simbolika i stvarne posledice Milosevicevih gresaka,mora se imati u vidu da ne postoji nacin da se stanje vrati kao pre '99-te,da Srbija nema resenje(medjunarodno prihvatljivo) za siptarski ekstremizam,koji bi se ispoljio u punoj meri,ako bi Kosovo ostalo u Srbiji;mora se biti pragmatican mnogo vise sa aspekta bliske buducnosti,nego neke daleke(mi sad nemamo resurse da ocuvamo Kosovo i ono je samo kamen oko vrata Srbiji koja se davi u vodi).Svako resenje koje ce simbolisati minimalno pripadanje Kosova i srpskom narodu je trenutno plafon,na zalost.
Hag-toliko je vec ljudi izruceno,a mi se saplicemo oko jednog(Mladica).Neki od njih su zaista ucinili i dobro za Srbiju(Mislim da je Sreten Lukic jedan od njih),pa je tamo.Kostunica se lomi izmedju stvarne stete,koju trpimo zbog Mladica i svog emotivnog dozivljaja njegovog hapsenja.Jako neodgovorno prema drzavi.
 

Back
Top