- Poruka
- 388.205
Konstantin l Veliki, 13. juna 313. godine proglasio je u Nikomediji Milanski edikt, uredbu kojom je u Rimsko carstvo uvedena verska ravnopravnost i onemogućen progon hrišćana.
Konstantin I Veliki (puno ime: Flavije Valerije Konstantin; lat. Flavius Valerius Constantinus) je bio je rimski car od 306. do 337. godine i predstavlja jednu od ključnih ličnosti u istoriji Evrope i hrišćanstva. Sproveo je čitav niz važnih administrativnih i vojnih reformi koje su osnažile Rimsko carstvo, uzdrmano velikom krizom 3. veka. Njegova uloga u daljoj istoriji Evrope bila je presudna — kao prvi rimski (romejski) vladar koji je prigrlio hrišćanstvo, do tada veru progonjene manjine, Konstantin je pokrenuo hristijanizaciju Carstva, čime je, uz osnivanje Konstantinopolja, postavio temelje budućem Vizantijskom carstvu. Kao prvi hrišćanski car, veliki dobrotvor i ktitor hrišćanske crkve, Konstantin je nakon smrti bio kanonizovan. U pravoslavnim crkvama poštuje se kao svetac i ravnoapostolni car.
Osvajanje Rima i vraćanje slave senatu
Konstantin je obećao Senatu da će mu vratiti nekadašnju važnost i ugled. To je i sproveo u delo: pod njegovom vladavinom, senatori su opet vršili dužnosti na dvoru, što je Konstantinu dalo za pravo da sebe naziva, kako oslobodiocem Rima, tako i restauratorom Senata.
Zauzvrat, Senat je poraženog Maksencija proglasio za tiranina i naložio brisanje svake uspomene na njega (damnatio memoriae), dok je Konstantinu izglasao titulu Maximus Augustus. Zahvaljujući toj tituli je mogao da zahteva vodeću ulogu u carskom kolegijumu koji su sada činili još Licinije i Maksimin. Senat je takođe izglasao postavljanje pobednikovih spomenika po celom Rimu. Ogromna statua pobednika, deset puta veća od prirodne veličine, postavljena je Maksencijevoj bazilici koja je sad bila posvećena Konstantinu. Statua je prikazivala cara koji je u ruci držao hrišćanski simbol Spasiteljevog stradanja (labarum), dok je na natpisu stajalo uklesano: ovim znakom Konstantin je oslobodio Rim od jarma tiranina i vratio Senatu i narodu njihov nekadašnji sjaj. Ostaci ove kolosalne statue danas se čuvaju u vatikanskoj Palati konzervatora (Palazzo dei Conservatori).
Nisu u pravu ni oni koji smatraju da je on bio potpuno hrišćanski opredeljen, ni oni koji smatraju da je bio hladan političar, pragmatičar. U vremenu u kome je živeo nije bilo nemoralno da verujete u više kultova. Verovao je u kult nepobedivog Sunca, ali je osetio snagu hrišćana i naslutio saradnju crkve i države koja će obeležiti čitav srednji vek.