Zemljino jezgro krije nezamislivu količinu zlata

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.237
Prema najnovijem otkriću nemačkih naučnika, zlato koje se dosad smatralo izgubljenim duboko u jezgru Zemlje, polako počinje da se vraća ka površini. Ovo zapanjujuće otkriće objavljeno je u prestižnom časopisu Nature, a iza njega stoje geohemičari Nils Mesling i Matijas Vilbold sa Univerziteta u Getingenu.

Analizirajući uzorke vulkanskog kamenja sa Havaja, naučnici su u njima pronašli neobično visok nivo izotopa rutenijuma-100 – izotopa koji je karakterističan za Zemljino jezgro, ali ne i za njen plašt.Ova otkrića su jasan dokaz da materijal iz najdubljih slojeva planete, uključujući plemenite metale poput zlata, dospeva u više slojeve Zemlje putem takozvanih uzlaznih tokova vruće magme, koja se kasnije pojavljuje u vidu vulkanskih erupcija na mestima sa pojačanom vulkanskom aktivnošću, kao što su Havaji.

Pola metra zlata
Iako se manja količina zlata nalazi u Zemljinoj kori i već se hiljadama godina koristi za izradu nakita, novca i tehnologije, preko 99 procenta ukupne količine zlata na planeti i dalje se nalazi duboko ispod nas – u njenom jezgru. Prema procenama, u jezgru ima toliko zlata da bi se čitavo kopno moglo prekriti slojem od 50 centimetara.
 
688z387_gold.jpg
 
Većina zlata završila je u jezgru još tokom ranih faza formiranja planete, u događaju poznatom kao „gvozdena katastrofa”.
Kasniji sudari sa asteroidima doneli su dodatne količine plemenitih metala na površinu.

Ogromne količine pregrejanog materijala iz plašta – stotine kvadriliona tona stena – potiču sa granice između jezgra i plašta
i uzdižu se ka površini stvarajući okeanska vulkanska ostrva poput Havaja”, dodao je Vilbold.

Ovo revolucionarno otkriće otvara novo poglavlje u razumevanju kako Zemljina unutrašnja struktura funkcioniše i kako se skriveni metali, uključujući dragoceno zlato, mogu postepeno vraćati ka površini. Osim što menjaju našu sliku o geološkim procesima, ona nude i nove uvide u poreklo rudnog bogatstva koje i danas oblikuje čovečanstvo – ekonomski, tehnološki i simbolički, piše ScienceAlert. (politika)
 

Back
Top